Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Guest rychoo

Ustawienia CB

Recommended Posts

Guest krzycho2.0

Witam, w tym temacie można by było pisać o ustawieniach CB, spotykam się z rożnymi opiniami jedni twierdza że np. RF GAIN i MIC GAIN powinny być skręcone na max a inne opinie że na godzinie 12/ 13

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_mysli.gif" alt=":mysli:">

Teraz zacznę od siebie jak to powinno być wszystko poustawiane w moim przypadku radio to President Walker antena Midlant 145

Czy faktycznie RF GAIN i MIC GAIN na maxa,co jest lepsze włączony cały czas ASC czy ścinanie squelchem co z filtrem NB/ANL używać cz nie

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

Ustawienia GAIN i MIC zależą od jakości radia, zestrojenia z anteną, jakości anteny i od tego w jakim zasięgu chcemy słuchać radyjka, nie da się powiedzieć że ma być tak czy siak

Please login or register to see this quote.

W twoim radiu RF GAIN dziala srednio pewnie zauwazykles ze krecac w lewo przez chwile nic sie nie zmienia a gdzies kolo godziny 1-2 nagle robi sie ciszej bonie jest plynny.

MIC GAIN dajesz na maxa w prawo wtedy slychac cie najglosniej.

ASC w miescie bedzie dzialar roznie jak jest duzo mobilkow w eterze to zaczyna glupiec wtedy lepiej go wyłączyc i skręcic na wyczucie RF GAIN.

filtry NB/ANL powinny byc wlaczone zawsze bedziesz mial mniej smieci na odbiorze

Guest krzycho2.0

Please login or register to see this quote.

Dokładnie jest tak jak piszesz

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> gdzieś wyczytałem że w Walkerze można poprawić funkcję ASC

/emoticons/default_mysli.gif" alt=":mysli:">

Co by z ASC nie robic i tak nigdy nie bedzie dzialac idealnie. Za miastem albo na wolnym kanale da rade ale na 19 w miejscach gdzie non stop nadaja jeden przez drugiego ASC nie nie poradzi znacznie lepiej lekko przykrecic rf gaina i bedzie ok.

A co ze SQ? Czy jak będziemy zmieniać ustawienia rf gaina to musimy sq ponownie na granicę szumu ustawiać? Czy zostawic sq otwartego i rf gainem sterować? Ale w tym przypadku moze rf gain dojsc do minimum a nadal nie będzie nas satysfakcjonować odbiór. A może np na kanale 20 zrobić tak rf gain max i sq ustawić aż szumy znikną, wrócić na 19 jeżeli będzie potrzebna korekta to rf gainem zmniejszyć czułość a sq nie ruszać?

Wysłane z mojego E15i za pomocą Tapatalk

Jak ustawiasz RF GAINA to bez squelcha czyli bez blokady. Ustawiasz na kanale 19 przeciez na 20 masz zupelnie co innego niz na 19. Generalnie ustawiasz w zaleznosci od warunkow na kanale na ucho tak az bedzie dla ciebie zadowalajacy odbior. Jesli ci tak odpowiada mozesz uzywac jednoczesnie i rf gaina i squelcha i sobie dopasowac.

Dołącze sie do dyskusji.

Radio uniden 520 xl antena missouri president.Niestety nie mogę uporać się z zakłuceniami w instalacji elektrycznej i przez to mam zwiększone szumy w CB.Moje pytanie jak w tym wypadku ustawić SQ i RF aby odbiór był jaknajbardziej komfortowy ?

Przetestowałem 2 możliwe ustawienia.

Pierwsze : wycinam szumy jedynie SQ, RF pozostawiam max otwartego

Drugie : SQ max otwarty, RF reguluje do momentu gdy szum przestaje być uciążliwy dla ucha.W moim przypadku jest to godzina 12/13.

Które z tych ustawień w moim przypadku teoretycznie powinno zapewnić lepsze łączności ? Mam na myśli zasięg.

Lepiej używać rf gaina bo będziesz słyszał to co masz słyszeć przy danej czułości a przy squelchu niektóre czytelne sygnały mogą być poszarpane albo całkiem wycięte.