Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

mały7611

Remont silnika X16XEL

Recommended Posts

Chciałbym się podzielić moimi spostrzeżeniami po wykonanym remoncie silnika( można powiedzieć że kapitalnym).

Vectra B 1,6 X16XEL 1997r. przy przebiegu 232 355 km zdecydowałem ,że lepiej zrobić remont niż pchać się w wymianę silnika bo nie wiadomo co za "bebechy" się kupi. Mankamentem było oczywiście branie oleju i już w takich ilościach, że w dłuższą podróż bez bańki oleju w bagażniku się nie wybierałem

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> - 0,8 litr/1000 km. A że autko jak dla mojej 3 osobowej rodziny wystarczy, jest dla Nas wygodne i komfortowe na swój sposób ( kombik) - padła decyzja o kapitalce. Znalazłem mechanika z polecenia ( nie naganne opinie) . Aha...jeszcze odgłosy klekotającego zaworu ( hydrosztosy ???) Uzgodniona cena 500 zł robocizna plus materiały. Przystałem jak najbardziej na taką ofertę. Po rozebraniu silnika oczywiście byłem zaproszony na wizję lokalną w warsztacie aby zobaczyć co jest do wymiany. A więc zestawienie wykonanych robót:

1. Wymiana pierścieni na tłokach ( popękane i zużyte)

2. Uszczelka głowicy wraz z planowaniem jej.

3. Wszystkie pozostałe uszczelki.....miska olejowa, pokrywa zaworów,kolektora itp

4. Uszczelniacze zaworów

5. Uszczelniacz( simering) jakiegoś koła gdzie uciekał też olej

6. Pompa wody ( wyciek spod pompy płynu).

7. Rozrząd bez zmian gdyż zmieniałem komplet przy 216 940 km ( 2 lata temu)

Zdziwiła mnie ta pompa wody gdyż wymiana była przy rozrządzie i pochodziła tylko 16 000 km ? Mam fakturę na zakupione części do wymiany rozrządu( od poprzedniego mechaniola) i jak byk stoi tam pompa SKF........a tu zdziwienie przy wymianie....SKF to może była w planach do założenia ale chyba nie umnie

/emoticons/default_bad.gif" alt=":bad:"> - oszustwo !!!

No ale już po remoncie .... obecny mechanik kazał mi ostrożnie jeździć przez kolejne 1500 km aby go dotrzeć i nie przekraczaś jazdy powyżej 90km/h.. Właśnie się zabieram jutro za wymianę oleju ( zalecenie mechanika że trzeba po dotarciu). Bardzo miła niespodzianka mnie zastała jak spojrzałem na bagnet dzisiaj po przejechaniu 1550 km.....nic a nic nie ubyło !!!! Jedyne co mnie troszkę drażni...to kletający dalej zawór - chyba zapomniał się za to wziąść . Ale z tym można żyć chyba aczkolwiek byłą możliwośc zajrzenia i wyeliminowania tego klekotu. Koszt ogólny 500 robocizna + 1100 części z planowaniem głowicy.

Chyba mogę spokojnie sobie nim teraz pojeździć.....przez kolejne kilka latek. A nie ukrywam że mało nim jeżdzę ponieważ pod blokiem stoi służbowy

/emoticons/default_ok.gif" alt=":ok:">

Pozdrawiam Grzegorz

Ja miałem astrę z tym silnikiem - 101KM. Auto było w rodzinie od nowości, jeździła nim teściowa. Ja wziąłem to auto jako ośmioletnie z autentycznym przebiegiem 72.000km. Jakież było moje zdziwienie kiedy mignęła mi kontrolka oleju. Pamiętam że wymieniłem sobie zaraz po kupnie na Castrol Magnatec 5W40 i wtedy zaczęły się cyrki. Oliwy brał mi 0.7 - 0.8L/100km. Przed moją wymianą auto oleju naprawdę nie brało od wymiany do wymiany. Nigdy nie byłem typem osoby która musi deptać. Naprawdę auta które miałem jeździły zawsze delikatnie - można by powiedzieć że po emerycku

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> Do dzisiaj nie wiem co się stało, że po wymianie oleju auto tak bardzo zaczęło go wciągać. Olej kupiłem w sklepie z częściami samochodowymi także nie sądzę żeby było to jakieś g**no w śrdoku a nie Castrol. Zmieniłem wtedy olej na 10W40 - bez widocznej poprawy. Potem bodajże na 10W50 - jakby lepiej ale później i tak zaczął tracić oliwę. Skończyłem na Lotosie 15W40 i sprzedałem auto bo straciłem cierpliwość.

Po remoncie silnika zalałem Mannol Classic 10W-40 i nie narzekam na ten olej. Może ktoś się wypowie na temat tej marki oleju ??? Parametry ma naprawdę dobre.

Edited by mały7611