Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Falconn

Kontrola Trakcji - Czy tak to ma być?

Recommended Posts

Witam, do tej pory nie miałem styczności z autami z TC, a skoro już ją mam to dobrze aby działała tak jak powinna. U mnie jest tak, iż kontrole TC mogę włączać i wyłączać na przycisku, ale jeśli jej nie włączę to przy pierwszym zarzuceniu auta na bok czy np. obracaniu się kół w miejscu (buksowanie), załącza się na liczniku kontrolka TC. I teraz po krótce co wyczytałem gdzieś na internecie a co jest z tego prawdą?

1. Podobno w aucie z założoną instalacją LPG kontrola trakcji nie ma racji bytu?? - Tak wyczytałem tylko zastanawiam się, dlaczego??

2. Podobno po samoistnym załączeniu się TC powinna ona sie wyłączyć przy zatrzymaniu pojazdu - u mnie się ona nie wyłącza, dopiero gdybym zgasił i odpalił znów samochód to wtedy gaśnie.

3. Czy to prawda, że gdy załączy się kontrola trakcji to powinna dioda mrugać? Bo u mnie świeci, nie mruga...

Moje autko to vectra B, silnik C20XEV w wersji CDX.

Pozdrawiam!

chyba masz na mysli x20xev

co do TC czemu ma nie miec racji bytu

sterowana jest linka w tym silniku i steruje przepustnica

jesli nie dziala to znaczy ze LPG jest zle zamontowane

na forum opisywano jak ma dzialac

jesli zostaje zapalona to wypada odczytac bledy ukladu ABS/TC i nie robi sie tego zworka

Przycisk służy do wyłączęnia TC, tzn jeżeli kontrolka się świeci wtedy jedziesz bez TC.

Przy normalnej jeżdzie, boksowaniu kół TC powinno mrygać.

Jeżeli wyłączysz TC to jego ponowna aktywacja następuje na skutek naciśnięcia guzika>czyt. zgaszeniu kontrolki albo ponownym odpaleniu auta, to jest normalne.

Please login or register to see this quote.

Nie, nie, ja tak wyczytałem ale u mnie właśnie nie zauważyłem aby coś przez instalacje inaczej działało

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

W takim razie trzeba odczytać błędy ponieważ u mnie ona świeci, a nie mruga.

Byłem jeszcze raz sprawdzić jak to wygląda dokładnie, jest tak, że : na liczniku nie świeci kontrolka TC po rozruchu silnika, do czasu aż koła się ślizgną. Np. gdy przystartowałem z przypaleniem kapcia kontrolka się zaświeciła i chwilke mrugała po czym już się świeciła ciągle, na następnym skrzyżowaniu testowo znów przypaliłem kapcia i kontrolka mrugała po czym znów zaczęła świecić jednostajnie po skończeniu poślizgu. Natomiast przy zwykłej jeździe ona nie mruga tylko świeci cały czas. Czyli tak jakby działała ponieważ ponieważ przy poślizgu mruga, tak? Sprawa z przyciskiem wygląda tak, że np. gdy ruszałem z poślizgiem kół i nie naciskałem wcześniej przycisku TC to kontrolka podczas poślizgu mrugała i po skończeniu poślizgu znów świeciła, i gdy wtedy nacisnąłem przycisk TC to kontrolka świeciła dalej tak samo, ale TC już nie mrugało podczas poślizgu

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> Na mój rozum chyba wszystko by tak miało być, choć wole zaczerpnąć opinii osób, którzy z tym styczność mieli/mają.

Troche zawijam językiem ale nie wiem jak lepiej to wytłumaczyć

/emoticons/default_tongue.png" alt=":P" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/tongue@2x.png 2x" width="20" height="20">

Edited by Falconn

jejku

odpalasz auto

kontrolka zgaszona

zrywasz kapcia kontrolka mruga

w tym momencie TC ogranicza uslizg kol

po tym powinna zgasnac

wciskasz przycisk kontrolka sie swieci

zrywasz kapcia kontrolka dalej swieci i opony ida z dymem

przestajesz swieci sie dalej

wciskasz przycisk kontrolka gasnie

jesli jest inaczej to masz cos uszkodzone

a zeby sie dowiedziec co trzeba odczytac bledy kompem

Więc wg opisu masz cos nie tak bo kontrolka świeci cały czas mimo, że TC działa prawidłowo przy zerwaniu przyczepności. Ja to tak rozumiem.

No w takim razie trzeba zczytać błędy i będzie wiadomo co i jak...

wtrące się w temat z moim pytaniem.

u mnie jest tak że gdy wylącze TC (kontrolka sie świeci) i cały czas słychać ciagly głosny pisk z głosnika, tak jakby ostrzegawczy.

Co w takim przypadku może byc nie tak?

Przyłącze sie do tematy, które wersje dokładnie miały TC ? U mnie na zegarach widnieje taka kontrolka lecz po dodaniu gazu (zryw) jak i w ogóle odpaleniu auta nic sie nie zapala. Być może to spalona żarówka jutro bede sprawdzać bo kilka mam do wymiany. Lecz czy moja ma tą TC czy nie ?

Jak masz przycisk to masz TC. Jak przycisku nie ma to tc nie ma.

A na panelu srodkowym masz wlacznik/przycisk TC?

Ble uprzedziles mnie

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20">

Edited by ziomek11011

Nie mam przycisku zadnego

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> czyli brak TC

no i proste, nie masz przycisku to nie masz TC

nie wiem jak w dieslach ale w benzynowych TC bylo dopiero od 2.0 wzwyz a wiec 1.6 i 1.8 tego nie mialy

Z tym, ze z tego co mi wiadomo niektóre chyba nie mialy mozliwosci wyłączenia TC (automatyczne). A moja zachowuje sie troszke tak jak by miała bo za nic nie mogę zamieszac kołami. Na forum widzialem poradnik jak zrobic, aby zamontowac sobie taki przycisk dla wersji, które nie mają takowego.

Edited by BEATyfikowany

tak od modeli rocznikowych 2001

nie mialy wylacznika np w 2,6 nie ma

a czy masz TC to sobie po VIN w odpowiednim temacie mozesz sprawdzic

albo stan na piasku i zerwij kapcia

BTW diesel 2,0 nie spali Ci gumy jak na filmach

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

Edited by gawlak

amerykanskich filmach

/emoticons/default_tongue.png" alt=":P" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/tongue@2x.png 2x" width="20" height="20">

Mozesz jakos nakierowac mnie na ten dział ? Bo nie moge znalezc. Chodzi mi o ten nr. VIN zeby sprawdzic wyposazenie

Edited by BEATyfikowany

Co ma się wtedy dziać ??

/emoticons/default_mysli.gif" alt=":mysli:"> :mysli:

jak mieli kolami tzn ze nie ma tc. Jak zamuli Ci go i miga kontrolka to tc jest.

Muszę ponowic zapytanie

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Gdzie mogę sprawdzic wyposazenie za pomocą nr. VIN za darmo ? Bo na stronach w google widze same info za 20 zl

w odpowiednim temacie a nie w dziale

w dziale technicznym oczywiscie

jest takowy na forum

wiec poszukaj

Dzieki ziomek

Ciekawe czemu nikt jeszcze tego nie napisał: w VB 2.0 DTI nigdy nie było TC

(moja ma tylko przycisk-atrapę bo sobie dołożyłem dla kompletu ;-P

Edited by marcinek180

w 2,2 dti o ile pamietam to byla

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">