Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Adam100194

Turbo ginie w okolicy 120km/h

Recommended Posts

Na początku chciał bym się ze wszystkimi przewitać - jest to mój pierwszy post na tym forum.

Od dwóch miesięcy jestem szczęśliwym posiadaczem Vectry B 2.0 DTi 2000r. Od kupna miałem z nia problemy z turbem. Na początku po każdej zmianie biegów - wymieniłem złączki tych rurek podciśnienia i było ok. Potem wogóle turba nie było zamieniłem elektrozaworek od turbiny z tym od klapek zawirowań i myślałem że będzie dobrze, ale tak nie jest.

Problem:

Na ciepłym silniku na 4 lub 5 przy przyśpieszaniu (od ok. 120km/h) pojawia się check engine i nie ma mocy. Auto nie kopci. Dodam, że jak dzisiaj wracałem ze szkoły (zimny silnik) to rozpędziłem go do ok. 180 i problemu nie było...

Egr wyczyściłem, przepływomierz też, ale nie pomogło. Czy to wina tego elektrozaworka od klapek? (wątpię).

Wiem że powinienem podpiąć się pod kompa, ale najbliższy 35km ode mnie i nie bardzo chce mi się jechać..

Czytałem podobne tematy, ale konkretnej odpowiedzi nie znalazłem... Czy miał ktoś podobny problem i udało mu się go samodzielnie rozwiązać?

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_help.gif" alt=":help:">

Please login or register to see this quote.

To mimo wszystko będzie najlepsze rozwiązanie.

Poza tym wakuometr w dłoń i do dzieła. Musisz najpierw wykluczyc padającą pompę VAC a potem stopniowo reszte: nieszczelność, wadliwe działanie EGRa i klapek i samych elektrozaworów (podejrzewam, że tu jest problem z tym przy turbinie bo z reguły przy tej prędkości turbo przeładowuje i wtedy elektrozaworek przy turbo puszcza podciśnienie do zaworu WG)

Rozpędzałem go tak tylko raz w celach diagnostycznych;)

A jak sprawdzić EGR i elektozaworki? Egr trzyma podciśnienie bo po wepchnięciu tej membrany i zatkaniu wlotu powietrza nie cofa się on... Pompa Vac podciśnienie wytwarza bo ogólnie reszta działa... A czy to możliwe że to ten elektrozaworek co go wziąłem od klapek do turbo też jest zły? (taki pech;p)

Chek-prawdopodobnie-informuje o przeładowaniu.

Podpięcie pod kompa-wydaje się najlepszym rozwiazaniem,ale na Twoim miejscu sprawdziłbym poprawność wpięcia węzyków pociśnienia w gniazdach VAC i OUT w elektrozaworze sterujacym WG- który wysterowany czujnikiem cisnienia doładowania -zamyka podciśnienie na siłownik WG .

EGR dobrze sprawdziłeś - powinien być OK.

Tu sobie chyba sam odpowiedziałeś. Ale jak byś poszukał w dziale VB-diesel to było wszystko na ten temat już pisane - sam pisałem w wielu tematach bo rozgryzłem ten temat na drobne kawałki.

Podłączenia tych wężyków sprawdziłem i są ok. Dziwi mnie tylko to że na zimnym silniku jest dobrze..

Mam bardzo podobny problem. Działo się tak jakoś przez zimą i teraz wróciło. Przy 100-110 km/h zapala się check i spada moc. Po ponownym uruchomieniu auta wszystko jest ok, jak się nie przekroczy znowu 100 - 110 km/h. Nie wiem czy u mnie jest różnica pomiędzy ciepłym a zimnym silnikiem, bo raczej nie zdarza mi się przekraczać 100 km/h na zimnym. Pomocy!

Sprawdz działanie elektrozaworu od turbo.

Problem w tym że działania tego elektrozaworu nie da się sprawdzić..

Jak to się nie da?? Możesz sprawdzić czy jest sprawny poprzez ominięcie niego.

Edited by berti666

Lub podmiane. Najlepiej poczytaj tematy o podciśnieniu. Bo wszystko już było tysiąc razy.

Ale omijając ten od sterowania turbiną można przeładować silnik..

A ja go i tak zaminiłem z tym od klapek bo mi wcześniej turbo nie działało wogóle a teraz po przekroczeniu ok. 130km/h

Edited by Adam100194

Wszystko w granicach rozsadku przeciez nic nie przeladujesz

Edited by berti666

Czyli mogę go odłączyć omijając i rozpędzić do tych 150 i nic się nie stanie?

Edited by Adam100194

Nie przekraczaj 3.5tys obr i będzie dobrze

Problem w tym że obrotomierz i prędkościomierz mi nie działają..

To napraw najpierw ta usterke potem zajmij sie druga. Zreszta spr i tak mozesz przejechac sie normalnie i tak bedzie czuc roznice jesl zawor jest winowajca

Tryb awaryjny (czyli przeładowanie) będzie w granicach około 110 - 130km/h czyli tak jak masz w temacie.

Poza tym nic się nie stanie jeśli włączy się tryb awaryjny - silnik sie nie rozleci przecież :-)

Zaraz bo widzę że się zaczynamy gubić... U mnie turbo działa tylko przełącza go w tryb awaryjny przy tych 120km/h

no wiem... ale wejdzie w tryb awaryjny a to jest problemem..

Tryb awaryjny to tryb awaryjny-a spowodowany moze byc roznymi przyczynami.

W Twoim przypadku Adamie tryb awaryjny spowodowany jest przeladowaniem -czyli elektrozawór sterujący WG po odpaleniu silnika działa poprawnie natomiast przy predkości 120-130 km /h na 3 lub 4 nie odcina podciśnienia na siłownik WG.

Przypuszczam że po wygaszeniu silnika -chek a tym samym tryb awaryjny znika ,aż do ponownwgo przeladowania .

Przed wymianą elektrozaworu na nowy lub sprawny uzywany-sprawdż czy czasem nie masz zabrudzonego błotem dolnego filtra przy tym obecnie załozonym elektrozaworze-sprobuj go ewentualnie przeczyscic -sprawdz czy w węzyku nie ma oleju.

każde takie zanieczyszczenie powoduje zwłoke w zadziałaniu elektrozaworka -i stąd od razu tryb awaryjny.

Sztuczkę z ominięciem elektrozaworu i podłaczenie podciśnienia bezpośrednio do siłownika WG-stosuje się gdy -siłownik cięgna nie wciąga lub wciaga je częsciowo.

Odradzam stanowczo Tobie -takiego testu w Twoim przypadku

Edited by drano

Dzięki drano, spróbóje coś z nim zrobić... jutro jeszcze napisze..

Problem chyba rozwiązany.. Przeczyściłem wszystkie elektrozaworki i jest ok.

Edited by Adam100194

Kolego możesz napisać które elektrozaworki ( jakieś foto z zaznaczinymi ) i jak się je czyści? Nigdy tego nie robiłem, a mamy podobny problem.

Czy takie objamy mogą być spowodowane zabrudzonym/uszkodzonym przepływomierzem? Tak słyszałem od jednego mechanika.

Please login or register to see this link.

tu masz zdjecia elektrozaworków albo po przewodach o których jest tam mowa znajdziesz /1 post/

Edited by marcinek180

Problem ciągnął się dalej, przeczyszczenie elekrozaworków nie przyniosło wtedy jednak zamierzonego efektu, (zbieg okoliczności przy jeździe próbnej że błąd się nie zapalił..)

Ale teraz w końcu się udało, po wymianie przepływomierza na nowy oryginalny Bosha za 285zł brutto w końcu problem z głowy. Dodam że czyszczenie starego nie pomagało. Vercia do tych magicznych 120km/h też jechała normalnie więc dziwne że uszkodzona była przepływka. Myślę że rada ta pozwoli nie jednej osobie w końcu spokojnie zasnąć, choć z drugiej strony prawie 300zł posżło... Błędu nie trzeba kasować po wymianie, niech nikt nie da się naciągać na dodatkowe koszta. Pozdrawiam.