Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Sign in to follow this  
najt154

Czujnik położenia wałków rozrządu - ECU ma go gdzieś ?

Recommended Posts

Witajcie!

Wiem, problem wałkowany tysiące razy, jednak każdy przypadek chorobowy może być inny.

Do tej pory nie borykałem się z lampką check engine, jedynie sporadycznie w mrozy błąd sondy albo przepływki.

Lecz dziś, check zawitał od rana, ponownie odpalenie silnika pomogło, potem drugi raz, no i trzeci raz silnik zaczął szarpać podczas przyspieszenia i jednostajnej jazdy, jednoczenie obrotomierz skakał około 1000 obr/min w górę. Oczywiście pojawił się check, odcinka przy 4500obr/min. To było blisko domu, więc dojechałem, zgasł mi w wjeździe do bramy, odpalił za czwartym razem więęęęęc? Wydaje się że to czujnik wału?

Odpocząłem chwilę i zczytałem błędy. tak czujnik wału i czujnik wałków jednocześnie. postanowiłem porobić kilka prób, teraz czytajcie uważnie.

Odpaliłem silnik, checka już nie było, pracował jak zwykle norma.

Pierwsza rzecz odpiąłem czujnik wałków przy pracującym silniku. Efekt? NIC, silnik nie zająknął, check się nie zapalił, samochód jak jeździł tak jeździ!

Druga rzecz odpiąłem czujnik wałków na zgaszonym silniku. Efekt? po odpaleniu świeci się check, odcinka przy 4500, muł, pali normalnie.

Trzecia rzecz: czujnik wałków podpięty, czujnik wału na podwyższonych obrotach odpiąłem, duże zająknięcie, chwilowa przerwa w dostawie danych na obrotomierz, check, odcinka, muł, ale jeździ i nie odpala za bardzo.

Czwarta rzecz oba czujniki odpięte podczas pracy silnika, definitywnie brak kontynuacji pracy silnika.

Co to ma oznaczać? Że podczas jazdy chwilowo szwankował mi czujnik wału a czujnik wałków mam zepsuty od dawna w ten sposób, że ECU nawet za bardzo nie reaguje na jego odpięcie? Wydaje mi się, że od początku ten silnik nie ma tyle mocy ile powinien mieć a silnik jest jeszcze w niezłej kondycji. Może jak wymienię czujnik wałków to moc nagle wróci?

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_ohmy.png" alt=":o" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/ohmy@2x.png 2x" width="20" height="20">

Co o tym sądzicie? Wymieniać najpierw jeden, później drugi? oba na raz? który najpierw? ktoś doświadczony i wie dokładnie jak ECU traktuje te dane? Dlaczego wgl dwa czujniki, przecież wał jest spięty z wałkami wręcz na sztywno bo paskiem, tam nie powinno być żadnych odchyłek w danych, więc po co dwa? Bo u mnie przypadek jest taki, że jak po odpaleniu odepnę czujnik wałków to jadę tylko na informacjach z czujnika wału, a nie świeci się nawet check i samochód jedzie tak jak z podpiętym czujnikiem.

Silnik to X20XEV.

Z góry dziękuję za wszelkie informacje i pomoc.

Pozdrawiam.

Nie?

To inaczej. Mam prośbę aby ktoś kto ma sprawne oba czujniki i wszystko mu hula jak należy odpiął w czasie pracy silnika czujnik położenia wałków i opisał co się dzieje. A dokładniej czy silnik zareaguje w momencie odpięcia, czy wywali check i jeśli nie wywali to czy samochód jedzie tak samo?

Liczę na pomoc bo próbuję ustalić czy to jest normalne, że u mnie mogę jeździć bez czujnika wałków i nie odczuję różnicy...

Edited by najt154

Czujniki wałków rozrządu jest potrzebny do odpalenia silnika, ECU rozpoznaje kiedy ma podać wtrysk i zapłon na pierwszy cylinder,(dlatego podczas odpalania czasem silnik pali od "strzału" a innym razem trzeba chwilkę pokręcić, zależy jak się wał ułoży). Po odpaleniu już nie jest potrzebny.

Natomiast czujnik wału jest potrzebny do ustawieni kąta zapłonu i wtrysku. Po odpięciu prawdopodobnie ECU przechodzi w tryb awaryjny i korzysta z czujnika rozrządu, ale to są tylko moje przypuszczenia.

Ja stawiałbym na czujnik wału.

Jak dojdziesz do czegoś to napisz.

Powodzenia.

Please login or register to see this quote.

Jesteś pewien odnośnie tego do czego służy czujnik wałków? Bo nie wiem czy to, że to są przypuszczenia odnosi do całości czy tylko do ostatniego zdania..

Jeśli byłoby tak jak mówisz to w sumie logiczne byłoby, że po odpaleniu jak odpinam czujnik a silnik chodzi bo silnik już odpalony i korzysta z czujnika wału. Masz rację, z czujnika wału ECU nie wywnioskuje który tłok jest w której fazie. Dlatego jak odpinam wtykę od czujnika wałków to chodzi dalej.

Przeprowadziłbyś dla mnie to badanie u siebie? Tzn odpiąłbyś na chwilę czujnik wałków aby potwierdzić tezę. Byłbym bardzo wdzięczny, zawsze to jakaś informacja dla potomnych też.

Jeżeli byłoby tak jak mówisz to by oznaczało że u mnie odzywa się czujnik wału tak jak obstawiasz, zresztą ja też tak przypuszczałem..Bo aktualnie generalnie chodzi bez zarzutu, ale to teraz może objawiać się co raz częściej..

Dzięki za odpowiedź, pozdrawiam.

Przypuszczenia odnoszą się tylko do zdania w którym są zawarte.

Sprawdziłem w aucie i po odłączeniu czujnika wałków przy zapalonym silniku nic się nie dzieje, pracuje poprawnie.

Więcej nie kombinowałem żeby przypadkiem sobie coś nie popsuć.

Please login or register to see this quote.

Nic więcej nie musiałeś robić, to wszystko czego chciałem się dowiedzieć. Stokrotne dzięki, bardzo mi pomogłeś!

Także u mnie tak jak przypuszczaliśmy, czujnik wału zaczyna siadać..