Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Econ

Wymiana oleju w skrzyni F40

Recommended Posts

Witam,

chcę wymienić olej w skrzyni biegów F40 ale nigdzie nie potrafię doczytać po jakim przebiegu tego dokonać.

Skrzynia chodzi ok, ale profilaktyka byłaby wskazana.

Może ktoś wie?

A ile masz nalatane ,w sumie kiedys tez sie nad tym zastanawialem ale w ASO pytalem i powiedzieli ze nie ma przewidzianej jakiajs ilosci KM kiedy trzeba wymienic olej i ogolnie nie ma takiego potrzeby wymiany oleju w skrzyni ale Aso sobie a zycie sobie i nawet kiedys mailem zamiar sie popytac na forum jak to w niektorych wyglada ale mnie uprzedziles!!!!

Jezeli chodzi o skrzynie F40 to wedlug ksiazki obslugowej nie ma w planie wymiany oleju w tej skrzyni. Cala obsluga polega na kontroli poziomu ewentualnych wyciekow oraz uzupelnieniu oleju.

Please login or register to see this quote.

Nalatane mam 138tys km ale paczka biegów ma najprawdopodobniej 30tyskm, tak wynika z dokumentów które otrzymałem od niemiaszka.

Po 100 tys warto wymienic, gdyz olej sie starzeje i traci swoje wlasciwosci lepne. w ASO niby wymian nie zalecaja ale to ASO.

Witam.

W czasie wymiany zestawu koła dwumasowego, został spuszczony olej ze skrzyni. Chciałem go wymienić, tylko nie wiem ile go wlać. Wyczytałem, że do skrzyni wchodzi 3,2L, natomiast na forum Alfy piszą, że 2,5L.. To ile w końcu? W tej sprawie zadzowniłem do ASO i powiedzieli, że 3,2L albo.. 7 litrów. Jak to albo? Ano jeśli remontuje Pan skrzynię czyli zalewa całą suchą to wejdzie tam 7 litrów a jak spuścił Pan tylko korkiem spustowym to wejdzie tylko 3,2L. O co tu chodzi?

Druga sprawa to wyczytałem, że olej ma mieć specyfikację API GL 4, 75w85, jaki nr katalogowy GM ma ten olej?

Patrzyłem również na produkty innych marek i większość oferuje API GL 4+ lub 4/6 i 75w90

Skoro przez korek spostowy można spuścić niecałą polowe oleju, czyli świeżo zalany będzie się mieszać z pozostałą części (czy źle to rozumuję?) to musze zalać dokładnie API GL 4, 75w85 a nie żadne 4+ czy 4/5 czy o innych parametrach (75w90). Prawda? Bo to w końcu nie wymiana a.. jakby nie patrzeć dolewka...

------------

edit

połaczyłem tematy

czytaj też wcześniejsze posty

zubek

Edited by zubek73

Witam

Do F40 Opel zaleca obecnie 2,2 litra oleju. wolf80 ma rację, kiedyś było to 3,2 litra.

Do F40 Opel zaleca swój uniwersalny olej przekładniowy o oznaczeniu GM 19 40 182, albo zamiennik o parametrach SAE 75W80 i API GL-4.

Zajmujemy się skrzyniami i olejami do skrzyń i mamy w ofercie ten olej -

Please login or register to see this link.

Stefan86 - z tymi 7 litrami to serwis przesadził, może o automacie myśleli bo do automatu AF40 wchodzi 7 litrów a przy wymianie potrzeba 3 litry.. Aktualny TIS ewidentnie podaje 2,2 litra do wszystkich typów F40.

Jeśli chodzi o parametry oleju to nie powinno się do niej wlewać oleju o lepkości 75W90, szczególnie bardzo popularnego Mobila SHC , mimo że to dobry olej.

Olejem, który często polecamy klientom szczególnie do F40 i M32/M20 to Fuchs Sintofluid 75W80 API GL5 -

.

Mimo że ma API GL5 ma rekomendację dla oleju 1940182. Spisuje się w tych skrzyniach o wiele lepiej niż oryginał, niestety trochę droższy. Doceniają go szczególnie "ludzie po przejściach" z M32.

Jeśli chodzi o API GL 4+ to trzeba patrzeć na to troszkę z przymrużeniem oka, bo norma API nie zawiera takiej jakości oleju. Jest GL-4 lub GL-5, ale są oleje które spełniają i 4 i 5 dlatego oznacza sie je jako 4/5.

Do tego odwieczne pytanie czy wymieniać olej w skrzyni ?

Szkoły są oczywiście różne. W książkach serwisowych albo brak zapisu o wymianie lub pisze NIE WYMIENIAĆ PRZEZ CAŁY OKRES EKSPLOATACJI (albo podobnie).

Niestety nie ma niezużywalnych olejów. To również tyczy się olejów w skrzyni biegów. Olej w czasie wlania do skrzyni ma jakieś parametry które mają pozytywnie wpływać na pracę przekładni. W czasie pracy olej ten zużywa sie podobnie jak olej w silniku. Oczywiście wpływają na niego inne warunki pracy, ale cały czas traci swoje parametry. Postępuje to dość wolno, ale postępuje cały czas. Poza czysto mechanicznym oddziaływaniem wpływaja na niego czas i para wodna która wytrąca sie w skrzyni. Czas - olej po wlaniu do skrzyni po 4-5 latach traci większość swoich parametrów - o tym powie Ci każdy producent oleju.

Osobną kwestią jest okres eksploatacji auta, która przewiduje ok 7 lat "życia pojazdu". Po tym czasie zapraszamy do salonu po nowe auto

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> Oczywiście większość aut śmiga dłużej niż "fabryczny" okres eksploatacji, ale producenta nie interesuje co będzie się działo z olejem w skrzyni. W zanadrzu ma skrzynię nową na wymianę za 12-15 k.

Najczęstszym objawem zużycia oleju jest cięższa praca lewarka biegów w chłodne / zimne dni i problemy z włączeniem 1 i 2. Po paru minutach problem ustępuje. To taki klasyczny objaw utraty lepkości i synchronizatory nie dają rady.

To tak trochę w temacie wymieniać olej w skrzynce czy nie .

Chętnie odpowiem na wszelkie pytania dotyczące olejów przekładniowych.

Żeby admin nie posądził mnie o kryptoreklamę, proponuję Kolegom na forum zniżkę na oleje silnikowe, przekładniowe i do wspomagania firmy FUCHS. Wystarczy przy zakupach na stronie

wpisać kod rabatowy forvect180912 i zakupy będą tańsze o 5%.

Pozdrawiam

Edited by BCS

Ale skąd mam wiedziec ile go dolać?

Panowie mam sprawe - automat z tiptronikiem V6 CDTI 3.0 2005r - wymiana oleju w skrzyni. Pytalem juz dawno w ASO- powiedzilei ze dopoki sie nic nie dzieje nie ruszac. Nie podejmuja sie wymiany , ze moze ise zapowietrzyc itp. Czy to oznacza ze powinienem zostawic ten temat i zapomniec. Dziwne bo mam juz torche przejechane no ale smiga jak nowka (skrzynia)? Dzieki za jakies podpowiedzi

To jest temat o manualach, poszukaj tematu o automatach, jest nawet podpięty, tam masz odpowiedź

Edited by Econ

Wlasnie mam biki z 2008 i cos ostanio 2 i 3 ciezej wchodza. Zimniej sie zrobilo. Przeczytalem caly watek i postanowilem wymienic olej mam przejechane 140 tys.

Nie orientujecie sie gdzie na slasku takie cos juz robili bo gdzie pytalem to ze niby sie nie wymienia.

A i jeszcze jedno znalazlem info o wlewie a gdzie sie go spuszcza?

kolego tu masz po angielsku, ale zdjecia sa. pierwsze przedstawia wlew i znajdziesz ten korek pod akumulatorem, a drugie zdjecie to spust.

jak pomoglem to wiesz...co robic

Przy wyciągnięciu półosi uszło mi trochę oleju, maksymalnie 0,5l. Co robić w takie sytuacji? Dolać czy całkowicie wymienić?

Jeżeli dolać, mogę to zrobić tą samą stroną, która olej wylał?

Jeżeli wymienić, to spuścić całość i zaopatrzyć się w jaki litraż?

Skrzynia AF40

Edited by Siwy202

AF to automat... a temat jest o manualach

w automacie lepiej zmieniaj olej regularnie jeśli Ci Twoja skrzynka miła i lepiej żebyś miał poziom odpowiedni

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

pozdr

Odnosząc się do powyżeszej wypowiedzi chciałbym siędowiedzieć czy jakiś olej SYNTETYCZNY spełnia powyższe normy dla F40.

Mam już odpowiedź ża 2,2 litra tylko leję.

Wiem jak go zalać.

Ale nie wiem jaki olej zalać?

A olej GM jest syntetyczny czy nie ?

Będęwam bardzo wdzęczny za odpowiedź.

Ciężko powiedzieć czy serwisowy olej jest syntetyczny? Niestety Opel /GM nie chwalą się tym. Myślę że może być olejem hydrokrakowanym z szerokim pakietem dodatków. Wcześniejszą wersją oleju GM 19 40 182 był olej 80W ( na pewno mineralny) ale kilka lat temu zrobiono z niego olej o lepkości 75W85.

Olej ten niestety nie zachowuje się zbyt dobrze w skrzynkach M32 i F40. Jak widać na przestrzeni czasu Opel musiał kombinować z tym olejem żeby w skrzynkach F40 biegi "wchodziły" płynnie. GM przynajmniej na razie nie zamierza wprowadzać do serwisów oleju który pracował by lepiej w tych skrzyniach. Zauważyliśmy, że od jakiegoś czasu niektóre skrzynie mają inny olej wlewany na pierwsze zalanie (OEM), czyli widać że coś się dzieje w temacie.

Jeśli chcesz zmienić olej a 20-30 zł więcej na litrze nie jest problemem to mogę zaproponować olej który chyba najlepiej pracuje w tych skrzyniach -

.

Będzie dostępny od poniedziałku - czekamy na dostawę ( mamy zapisy na ten olej

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> )

To syntetyk z najwyższej półki.

kod rabatowy forvect180912 oczywiście aktualny.

Czyli potrzebuje 3 opakowania po 1 litrze. Musze zamawiac przez strone czy moge ci na pw przekazac?

Kliknij przez stronę.

Na końcu zamówienia wpisz kod forvect180912

Chłopaki z logistyki będą pakować w pierwszej kolejności zamówienia z forów.

Jak będziesz wymieniać olej pamiętaj żeby przed wymiana zrobić parę kilometrów aby rozgrzać olej.

Sprawdź czy skrzynia jest sucha, bo jak są wycieki to dobrze byłoby ją doszczelnić.

Butelka ma taki sprytny lejek który ułatwia wlewanie oleju.

Pozdrawiam

Grzegorz

To jest moj pierwszy calkowicie "suchy" diesel skrzynia tak samo, ojciec jest mechanikiem wiec on to wymieni.

to ja prosze o jakis opis wrazen-odczuc po wymianie na tego FUCHS-a, poniewaz sam lalem GM-a i czasami przy szybkiej zmmianie biegow potrafi zatrybic, nie zgrzytnac lecz zatrybic. Bezposrednio po wymianie bylo lepiej, biegi wchodzily bez zgrzytniec, plynnie teraz po chyba ok 13-14tys.km jest troche gorzej...

Dma znać, a jakbym zapomniał to na PW się przypomnij

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20">.

W końcu wymieniłem olej, zlany korkiem spustowym na dole skrzyni, wlany przez czujnik wstecznego - najwygodniej

Zalany zakupionym w ASO Nexteam GM 1940182 ---> 91 zł za 3 litry

Wlałem 2,4 litra i cacy

Edited by Econ

A w któym miejscu jest czujnik wtecznego tutaj, bo ja dzisiaj najprawdopodobniej się będę zabeirał za wymianę i wlew pod akumulatorem wydaje mi się łatwym w dostępie miejscem.

Druga sprawa kupywałeś nowy korek spustowy oleju skrzyni biegów czy założyłeś spowrotem ten stary ? Ma on podkładkę metalową?

Edited by Artur

Econ a ile miałeś starego oleju w skrzyni ?

Artur poszło PW

Nie wiem ile było bo mi lejek z bańki wyskoczył