Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Stuki odczuwalne na kierownicy

pawelxl
 Share

Recommended Posts

Witam , mam problem tego typu że jak samochód jest na chodzie to przy szybkich ruchach kierownicy słychać stuki . Ostatnio wymieniałem drązek i końcówke i mechanik sprawdzając stwierdził że tu nie ma żadnego problemu .Twierdzi że problem jest w luzie na kolumnie kierowniczej , konkretnie chodzi o miejsce gdzie wchodzi w listwe wspomagania, twierdzi ze może wystarczy dociągnąc srube ale to na pewno to . Tylko że na zgaszonym silniku nie ma żadnego luzu , a maglownice regenerowałem rok temu , problem polega na tym że ponad 200 km od domu w jedna strone i nie uśmiecha mi się zrobić 500 kilometrów na darmo . Wydaje mi się że gdyby te stuki wychodziły z tego miejsca co mowi mechanik to wydaje mi sie ze skoro tp jest przed listwa to na zgaszonym silniku tez by było słychac , co o tym myślicie?

Guest wektra

luz w maglownicy słychac na wygaszonym silniku, a na odpalonym zanika.

ja mialem ostatnio tak, że było stukanie przy krotkich ruchach kierownicy ale zostawilem to na wiosne.

stuki zaczely sie nasilać - wadliwe okazało się łożysko amortyzatora.

Jeżeli chodzi o zawieszenie to ; amortyzatory , spręzyny , łożyska i poduszki amortyzatorów były wymieniane w tamtym roku

(dobrych producentów ) A stuki są właśnie przy krótkich energicznych ruchach kierownicą na włączonym silniku

Edited by pawelxl

• 1 month later...

Witaj. Być może problem nieaktualny, ale powiem co mi się przytrafiło ze stukaniem w kierownicy może komuś się przyda.

Od kilku miesięcy jeździłem z takim stukaniem jak opisujesz, szkoda mi było trochę na to 700zł wydać. Zdiagnozowano w serwisie rozbity górny kardan w krzyżaku łączącym kolumnę kierowniczą z maglownicą. I faktycznie jak złapało się go ręką przestawało stukać. Znajduje się on lekko nad pedałem hamulca. Nie było wątpliwości że to ten krzyżak, a okazało się że stukało na połączeniu z maglem. W sobotę wykręciłem cały krzyżak i gość który miał mi go zregenerować po prostu uparł się że szkoda psuć dobry :) , jak to ujął "panie ten krzyżak chodzi jak nowy i nie będę go psuł" i miał rację. Musiałem tylko na maglu przykręcić o jakieś 50 - 80 stopni dalej niż 24Nm zalecane w Tisie. Prawie skakałem z radości, bo jakiekolwiek stukanie zniknęło całkowicie.

Jeśli masz to dalej nie zaszkodzi sprawdzić, u mnie do śruby na maglu jest swobodny dostęp po zdjęciu lewego koła. Nasadowa 13-ka najlepiej na przedłużce ok. 30cm. Górną śrubę krzyżaka zobaczysz jak włożysz głowę pod kokpit .

Dodam na marginesie że jeśli kogoś dotknie, lub raczej będzie miał szczęście że to tylko to jest powodem stukania, to po wykręceniu tej śruby i ponownym jej wkręceniu raczej należało by się zaopatrzyć w pastę blokującą do śrub, co prawda krzyżak jest osadzony w maglu na kwadracie, ale mówię jak być powinno.

Pozdrawiam.

Edited by zubi71

Witam , problem dalej aktualny więc dzięki za podpowiedz tylko nie bardzo moge zrozumiec o której srubie mowisz bo raz piszesz o sciągnięciu koła a za drugim razem o zaglądaniu pod kokpit . Jak byś wrzucił jakieś zjęcie podglądowe nawet z netu czy jakiejś aukcji to był bym wdzięczny . A jeszcze tak dla upewnienia u ciebie też stukało tylko na włączonym silniku a na wyłączonym cisza?

jak silnik był wyłączony to było słychać stuki przy szybkich ruchach kierownicy lewo, prawo, i jak jechałem po wybojach to też stukało. Głównie mówiłem o śrubie przy maglu, ale jest też druga którą też można by sprawdzić i znajduje się w kokpicie. Są to dolna i górna śruba tego "krzyżaka"

To niestety u mnie jest chyba coś innego bo słychc tylko na włączonym silniku , na zgaszonym cisza

jeśli tylko na włączonym to wychodziło by że już za maglem. Sam pewnie nie znajdziesz. jeden musi Ci kierą bujać lewo prawo a drugi z dołu szukać.

• 2 years later...

Witaj. Być może problem nieaktualny, ale powiem co mi się przytrafiło ze stukaniem w kierownicy może komuś się przyda.

Od kilku miesięcy jeździłem z takim stukaniem jak opisujesz, szkoda mi było trochę na to 700zł wydać. Zdiagnozowano w serwisie rozbity górny kardan w krzyżaku łączącym kolumnę kierowniczą z maglownicą. I faktycznie jak złapało się go ręką przestawało stukać. Znajduje się on lekko nad pedałem hamulca. Nie było wątpliwości że to ten krzyżak, a okazało się że stukało na połączeniu z maglem. W sobotę wykręciłem cały krzyżak i gość który miał mi go zregenerować po prostu uparł się że szkoda psuć dobry :) , jak to ujął "panie ten krzyżak chodzi jak nowy i nie będę go psuł" i miał rację. Musiałem tylko na maglu przykręcić o jakieś 50 - 80 stopni dalej niż 24Nm zalecane w Tisie. Prawie skakałem z radości, bo jakiekolwiek stukanie zniknęło całkowicie.

Jeśli masz to dalej nie zaszkodzi sprawdzić, u mnie do śruby na maglu jest swobodny dostęp po zdjęciu lewego koła. Nasadowa 13-ka najlepiej na przedłużce ok. 30cm. Górną śrubę krzyżaka zobaczysz jak włożysz głowę pod kokpit .

Dodam na marginesie że jeśli kogoś dotknie, lub raczej będzie miał szczęście że to tylko to jest powodem stukania, to po wykręceniu tej śruby i ponownym jej wkręceniu raczej należało by się zaopatrzyć w pastę blokującą do śrub, co prawda krzyżak jest osadzony w maglu na kwadracie, ale mówię jak być powinno.

Pozdrawiam.

mi też stukało tak mnie to denerwowało pojechałem na stacje zeby sprawdzić czy to nie zawiesenie (pan ytrzepał poządnie auto i mówi nic mu niema ) ale najpier otwarł maskę i mówi pokęc kierownicą no śruba na krzyżaku się poluzowała dokręcił mówi ze w fiatach to jest na porządku dziennym .20złotych i problem znikł a jeszcze się dowiedziałem ze mam zawieszenie i amortyzatory na 5. a byłem pierw u mechanika to od razu wymyślił listę bez patrzenia co trzeba będzie zrobić na pewno by mnie naciągnął jak w "będzie pan zadowolony"

• 1 month later...

Widzę, że nie tylko ja mam taki problem.

Powiedzcie proszę czy na wybojach też czuliście stukanie pod kierownicą ? Dosłownie, w kolumnie kierownicy zaraz pod kołem ?

Ja w swoim aucie mam coś takiego i strasznie mnie to irytuje.

Różni mechanicy różne rzeczy mówią. Jedni, że to przekładnia do wymiany inni , że tam coś się połamało w kolumnie. Słyszałem też że na przekładni wystarczy jakąś śrubę podkręcić ( chyba to tak , o której mowa jest wyżej ) , a inni twierdzą , że tam nie ma regulacji.

Muszę się w to zagłębić.

Pozdrawiam

i czekam na sugestie

• 3 years later...

Witam mam problem ze jak odpale samochód to jak robię szybkie krótkie ruchy kierownica prawo lewo to są puki jakieś przekładnie po regeneracji kilka dni i pompa tez po regeneracji kupiona. oddam ze przed naprawa tez miałem takie puki ale myślałem ze to wina przekładnie albo pompy ale nie. Dzisiaj byłem u mechanika i krzyżak ten co do przekładnie jest przykręcony to dobry i tez pod pedałem  hamulca tez jest dobry nie ma żadnego luzu. tylko ja odpalonym silniku sa takie puki.