Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

stuki w lewym tylnym kole przy hamowaniu

Share

Recommended Posts

Witam, mam denerwujący problem, otóż podczas hamowania od 65-40 słyszę stuki w lewym kole, klocki jeszcze są, wymieniłem już tuleje pływające wahacza bo były wyhuśtane ale nic to nie dało. Jak hamuję ze 130-65 to cisza natomiast od 65 zaczyna pukać. Ktoś ma jakieś propozycje?

Edited by tomeck001

Przyczyn może być kilka.

Najlepiej zacząć od wymiany łączników stabilizatorów, które są stosunkowo niedrogie. Pohuśtaj trochę samochodem na postoju i posłuchaj czy słychać stuki. Jeśli tak, to masz odpowiedź.

Inną przyczyną może być np. nierównomiernie zużyte klocki hamulcowe lub tarcze, które wówczas trzeba by przetoczyć.

Wspomniałeś o tulejach pływających, więc wnioskuję, że chodzi o tył, a jeśli tak to jest tam cała masa różnego rodzaju tulei, które też mogą kwalifikować się do wymiany (dokładnie to 12).

Daj więcej informacji - jakie auto (silnik, typ nadwozia), jaki rodzaj stuków (regularne, nieregularne)

Stukanie jest regularne od 60 do 40 z coraz mniejszą częstotliwością.. A jak chciałbym przetoczyć tarcze to sugerujesz jedną czy komplet?

Vectra B 1.8 16v sedan

Wszystko zależy od stanu tarcz. Proponowałbym najpierw sprawdzenie w jakim są stanie. Dobrze jest po zdjęciu koła pokręcić tarczą i sprawdzić, czy na całym obwodzie kręci się z równomiernym oporem, czy może miejscami trudniej nią obracać. W takim przypadku kwalifikuje się do naprawy lub wymiany.

Bardziej jednak jako źródło stuków obstawiałbym luzy w łącznikach stabilizatorów i to właśnie od ich wymiany powinieneś zacząć moim zdaniem.

Dzisiaj go podniosłem i odkręciłem koło, tarcza 2/3 kręci się płynnie a gdy dochodzę to punktu 1/3 to idzie ciężej. Jest możliwe aby to ona była przyczyną stuków? Jeśli tak to czemu tylko przy prędkości od 60-40 a nie np od 100-0?

Jeśli przyczyną "stuków" jest tarcza, to dzieje się tak dlatego, że przy niskich prędkościach jej nierówności nie biją w klocki z taką energią jak przy wyższych, dlatego nie słychać stuków (jest to bardziej szuranie niż bicie). Przy wyższych częstotliwość bicia jest tak duża, ze hałas się rozmywa.

A jak tam łącznik stabilizatora? Sprawdziłeś przy okazji?

Łącznik wydaje się ok, ale mam jeszcze jedno pytanie czy to może mieć związek z hamulcem ręcznym? Bo poprzedniemu właścicielowi (bratu) działo się podobnie gdy rozleciały mu się szczęki w bębnie. Tj. słyszał bardzo podobne odgłosy

Oczywiście że może mieć związek.

Zdejmij tarczobęben i zobacz czy szczęki są prawidłowo założone.

Miałem taki sam problem jak ty. Przy hamowaniu telepało mi tyłem że strach było jechac po ściągnięciu koła okazało sie, że tarcze lekko skorodowały (auto stało dłuzszy okres) a klocki nierównomiernie się zużywały a od wewnętrznej stronie prawie nie ścierał się klocek tarcze i klocki wymienilem na nowe-przy okazji szczęki-i jest spokój.

Proponowałbym iść za radą kolegi wyżej i wymienić cały komplet hamulców na nowy.

A na pytanie czy jesteś w stanie sobie poradzić musisz odpowiedzieć sam.

Jakbyś się zdecydował to tutaj masz poradę jak się za to zabrać.

Powodzenia.