Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Sign in to follow this  
Followers 0
Robosoft

Gdzie powinna byc org. gasnica w kombi

26 posts in this topic

Moje auto jest z niemiec,

Nie bylo w nim gasnicy, kupilem mala gasnice tylko gdzie ja zamontowac, z tylu nie ma gdzie. wkoncu schowalem ja pod siedzienie kierowcy, ale od strony tylniego siedzienia.

Ostatnio mialem kontrolne spotkanie z p. wladza i na koniec zapytal czy mam gasnice, no i mam, tylko mowi ze powinna byc w innym miejscu, bardziej dostepnym.

Moze mi ktos napisac gdzie to powinno byc org. w kombi, mam ten uchyt do niej ale nie wiem gdzie go przykrecic, nigdzie to nie pasuje

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

0

Naście lat temu miałem kadeta i tam gaśnica była zamontowana koło drzwi pasażera, trochę z przodu. Straszna sprawa, zwłaszcza jak się było pasażerem. potem to wypier... do bagażnika. Nigdy, nawet po przekroczeniu "panujących" u nas niewiarygodnie zaniżonych limitów prędkości, żaden policjant nie pytał o gaśnicę.

Teraz wożę w bagażniku. Muszę sprawdzić, bo nie pamiętam czy ma legalizację jeszcze ważną.

Chyba nie ma odpowiedzi, gdzie jest dostępne miejsce. Dla mnie w bagażniku. Nie wyobrażam sobie, że gdyby coś się zajarało, czekałbym w samochodzie. Spie... bym jak najdalej. Chyba że jakas szansa by była, to zawsze trzeba ocenić z zewnątrz, a nie w samochodzie łapać za gaśnicę.

Tak czy siak, nie zauważyłem w swoim oplu miejsca na gaśnicę, jakoś specjalnie przygotowanego. Inna sprawa, że specjalnie nie szukałem.

Pozdrawiam wszystkich. :mrgreen:

0

tak ale jak trafisz na 'madrego pana' to bedzie problem, moze ktos ma auto kupione w pl, bo u nas wtedy to musialo bys przez dystrybutora zalatwione,

0

orginalne miejsce to: UWAGA:

pod 'podłogą' bagażnika, w zagłębieniu pokrywy koła zapasowego.

kiedyś robiłem zdjęcia jak to jest u mnie, poszukaj na forum.

oczywiście nie jest to miescje łatwo dostępne, zwłaszcza jak auto napakowane w bagażniku :wink:

0

Please login or register to see this quote.

o tego nie probowalem, musze to rozebrac i sprawdzic czy tam wejdzie, to ciekawe co teraz misiek powie, powiem ze tak bylo org. z opla

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

0

NIE powinno. Tylko w naszym chorym kraju wozimy gasnice do gaszenia wiekszych fajek i mniejszych grillow (nie samochodowych). Wiec oryginalne w Oplu musi oznaczac "uoryginalnione" przez wesolych tworcow Opel Polska 8)

0

powtarzam co juz kiedys napisalem, legalizacji nie trzeba miec! Gasnica ma byc sprawna a zeby ocenic czy jest sprawna to trzeba jej uzyc i jak policjant powie ze nie ma legalizacji to mu mozesz smialo powedziec zeby ci udowodnil ze nie dziala a jak zadziala to mozesz si domagac zwrotu kosztow za sprzet

/emoticons/default_laugh.png" alt=":lol:"> ale watpie zeby ktorys niebieski pan chcial testowac :twisted:

0

Cała prawda o naszych przepisach. :?

0

U mnie w kombi gaśnica jest w nogach pasażera z przodu (na stelażu przymocowanym do środkowej konsoli, przy samej podłodze). Jest tak od nowości.

0

Robosoft nie martw się zbytnio

W większości przypadków wystarczy, że ją masz ( wiem coś o tym 8)

Musiałeś trafić na takiego, co szukał czegoś innego.... :?

0

no i to jest prawda.....

jeśli ktoś w to nie wierzy to moge to troche opisać...

0

pewnie ze prawda wiem co mowie, powiedzial mi to instruktor na kursie prawa jazdy na kat. C on szuka takich luk w prawie dla zabawy :twisted: wiec jak powiedzialem Gasnica ma byc sprawna a nie zalegalizowana

0

U mnie gaśnica jest schowana w schowku po prawej stronie w bagażniku,

Pozdrawiam- Mirek

0

Panowie prosze zacytowac przepis ktory mowi ze gasnica nie musi byc zalegalizowana.

Gasnica rowniez posiada gwarancje producenta i po skonczeniu tego okresu co wtedy??

Sadze ze jest niezdtana do uzytku i wtedy niebieski moze nam wlepic mandat.

jesli sie myle to prosze sprostowac.

A odnosnie montazu to ja mam w bagazniku na zaczepie pod roleta na nadkolu :mrgreen:

Pozniej wkleje zdjecie.

0

Ja ostatnio byłem na przeglądzie to miły pan zapytał czy mam gaśnice i czy jest sprawna.

i to wszystko nie musiałem pokazywać legalizacji.

0

jeszcze raz to napisze:nie potrzeba legalizacji na gaśnice w aucie"jeśli ;potrzeba to podam stosowne paragrafy...a z panami policjantami to zprzeczałem się już pare razy :mrgreen:

0

ja to wiem bardzo dobrze :mrgreen:

tylko przytoczyłem poprostu pytanie pana od przeglądów.

kiedyś przecież trzeba było pokazać legalizacje gaśnicy na przeglądzie a teraz już nie trzeba.

0

hehe.

a jak ktos chce to 8zl i ma zalegalizowana na rok.

3 miesiace temu bylem na gieldzie gdzie strazacy sprzedwali gasnice z legalizacja.

Mi powiedzieli ze musi byc, chyba ze wszystkich sciemniaja w kraju zeby zarobic na naszej niewiedzy.

0

Przyznam szczerze ,ze nie wiedzialem o tym :oops: ,a zawsze wkurzal mnie caly przebieg legalizacji.....koles tylko nakleil naklejke ,przybil pieczatke i wzial kase :evil:

A na przegladzie ,koles nawet nie zapytal ,czy mam gasnice :razz:

0

Jak możesz to wklej fotkę

0

Wkleje wkleje jak mi cholerni mechaniorzy zrobia viki.

Najpozniej do 2 tyg, bo jak jutro czesci nie dostana to zrobota rusza za tydzien bo mechanior na urlop idzie. Łola boga... :???:

0

Proszę o podanie paragrafów.

0

bardzo prosze...

w przepisach nie ma mowy o tym, aby gaśnica samochodowa była legalizowana. Prawo budowlane mówi dokładnie, że w pomieszczeniach powinny być odpowiednie gaśnice legalizowane raz w roku, Natomiast w samochodach ( z wyjątkiem ADR) ma tylko być. Nigdzie nie spotkałem się aby było określenie minimalnej wagi gaśnicy ani legalizacji. Jest przepis, że jeśli coś mamy na wyposażeniu samochodu to musi to być sprawne.

a teraz przpisy p.poż:

Zgodnie z § 3 ust. 2 i 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 16 czerwca 2003 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków innych obiektów budowlanych i terenów (DzU nr 121, poz. 1138) urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice powinny być poddawane przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym zgodnie z zasadami określonymi w Polskich Normach dotyczących urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, w odnośnej dokumentacji technicznej oraz instrukcjach obsługi. Przeglądy te powinny być przeprowadzane w okresach i w sposób zgodny z instrukcją ustaloną przez producenta, nie rzadziej jednak niż raz w roku. Obowiązkowym przeglądom podlegają zatem (oczywiście gdy występują w obiekcie): gaśnice przenośne i przewoźne, stałe i półstałe instalacje gaśnicze, urządzenia i elementy wchodzące w skład systemów sygnalizacji pożarowej oraz dźwiękowych systemów ostrzegawczych umożliwiających rozgłaszanie sygnałów ostrzegawczych i komunikatów głosowych dla potrzeb bezpieczeństwa, instalacje i elementy oświetlenia ewakuacyjnego, urządzenia oddymiające lub zapobiegające rozprzestrzenianiu się dymu, drzwi i bramy przeciwpożarowe oraz urządzenia nimi sterujące, oraz hydranty wewnętrzne i związane z nimi elementy instalacji. Ponadto raz na 5 lat węże, stanowiące wyposażenie hydrantów wewnętrznych, powinny być poddane próbie ciśnieniowej na maksymalne ciśnienie robocze. Szczegóły badań określa Polska Norma dotycząca konserwacji hydrantów wewnętrznych.

Mimo że przepisy dopuszczają dokonywanie konserwacji i przeglądów gaśnic raz w roku, praktyka pokazuje, że większość producentów użytkowanych w Polsce gaśnic nakazuje poddawanie ich przeglądom konserwacyjnym raz na sześć miesięcy lub nawet częściej, jeżeli gaśnica trzymana jest w warunkach dużej wilgotności, w atmosferze agresywnych chemicznie par itp. W większości typów gaśnic regułą jest również raz na 5 lat konieczność wymiany znajdującego się w nich środka gaśniczego. Ponadto raz na 5 lat zbiorniki ciśnieniowe gaśnic o objętości większej niż 5 dm3 (w zbiorniki takie wyposażone są np. gaśnice proszkowe o masie środka gaśniczego 6 kg i większym) powinny być poddawane badaniom i legalizacji przez Urząd Dozoru Technicznego. Wyjątkiem są gaśnice śniegowe, w których termin ważności wynosić może nawet 10 lat, a datę ważności ostatniego badania UDT odczytać można z cechy wybitej bezpośrednio na górnej części butli.

Niezależnie od obowiązujących okresowych przeglądów, poddaniu czynnościom konserwacyjnym wymagają też gaśnice wyposażone w manometr, kiedy jego strzałka znajduje się poniżej zaznaczonego na zielono obszaru skali oraz gaśnice, które były w jakikolwiek sposób uruchamiane – nawet „na próbę” lub w które wbito zbijak, uruchomiono dźwignię lub odkręcono umieszczony na zewnątrz zawór wyzwalający gazowy środek napędzający. Konserwacji należy też poddać gaśnice, w których zerwano plomby umieszczone przez producenta lub konserwatora na dźwigni uruchamiającej, na zaworze butli lub na zaworze bezpieczeństwa, gaśnice, które mają ślady uszkodzenia mechanicznego (skrzywiony zawór, rozbity manometr, przecięty lub przedziurawiony wąż, brak pokrętła na zaworze, ogniska korozji itp.) oraz nie posiadają czytelnej kontrolki z terminem ważności badań.(czyli dalej nie ma nic o samochodach)

a tu jeszcze pare trafnych rzeczy z forum policji

Please login or register to see this link.

i samo sedno sprawy

Please login or register to see this link.

sorry ale się troche rozpisałem :wink:

0

Mogę spać spokojnie szczególnie po przeczytaniu informacji z podanych linków.

Mniej więcej jest tak samo z kamizelkami odblaskowymi.

"W Polsce, przynajmniej na razie nie ma obowiązku posiadania w samochodzie kamizelki odblaskowej. Ale jest obowiązek jej używania. Obowiązek ten wynika z Ustawy Prawo o ruchu drogowym, art. 41. Brzmi on: "Osoba wykonująca roboty lub inne czynności na drodze jest obowiązana używać w

sposób widoczny dla innych uczestników ruchu elementów odblaskowych odpowiadających

właściwym warunkom technicznym."

Czyli np. kierowca lub pasażer zmieniając koło w samochodzie, naprawiając go, przygotowując do holowania itp. ( o ile oczywiście robi to na drodze) powinien być w kamizelce odblaskowej."

0

Ja tam mam gaśnicę w schowku z tyłu. Szkoda mi miejsca na montowanie w przedziale bagażowym. :wink:

0