Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Wspomaganie kierownicy

Guest arQn
 Share

Recommended Posts

Witam! Z góry uprzedzam że może to się wydać śmieszne lub nawet żałosne, ale mam viki po ojcu, i nie wiedział on że ma wspomaganie kier oO, teraz dowiedziałem się że auto ma wspomaganie kierownicy, ma szeroki pasek itp, i chciałbym się dowiedzieć co zrobić żeby "zreanimować" to wspom. Ogólnie gdzie znajduje się zbiorniczek z płynem, bo nigdzie nie mogę go znaleźć, czy pompę trzeba wymienić itp... Wspomaganie nie było używane już łaadnych parę lat :/ a to wszystko przez brak świadomości posiadania takowego.

Jeszcze raz moje pytania: 1)jak ożywić wspomaganie? 2) gdzie znajduje się zbiorniczek z płynem (lub bez płynu w moim przypadku :P )

Zaznaczam, że kierownica chodzi masakrycznie, w miejscu trzeba się trochę na siłować żeby np. zawrócić ;)

pozdrawiam

Zbiorniczek masz po prawej od kopułki a pompa jest napędzana przez pasek klinowy (tuż przy rozrządzie) możliwe, a co do "ożywienia" jest możliwość regeneracji pompy, ale raczej się nie opłaca, lepiej kupić nowa i masz gwarancje na nią

zbiorniczek wspomagania to ten czarny nie prześwitujący blisko silnika po prawej stronie, ma charakterystyczna zakrętkę. Pompa jest napędzana paskiem wielokolorowym, w zależności od niektórych silników, były na tym samym pasku co alternator, bądź na osobnym bliżej chłodnicy.

Chociaż, dziwnie tak "nie wiedzieć ze ma się wspomaganie" :P zrób może jakieś zdjęcie spod maski i powiemy Ci wszystko co i jak.

Edited by PtaQ90

najpierw sprawdź czy masz płyn wogóle w tym zbiorniczku skoro od X lat nie był sprawdzany.

Jak nadal będzie do d to sprawdź w jakim stanie jest maglownica (na wysokości zbiorniczka na ściance pod szybą). No i jeszcze pytanie co i jak z pompą. Wymieniając ją wymień od razu rozrząd - zaoszczędzisz koszty ponownego rozbierania jak byś musiał za krótki czas wymieniać rozrząd.

jeśli chodzi o zdjęcie pokazane przez urbanr34, to z tego co zauważyłem, kolega wziął fotkę silnika c20ne, a ja mam c16nz, silnik wygląda zupełnie inaczej z tego co widzę... :/ nie ma takiego zbiorniczka.. czyżby pracownik serwisu wprowadził mnie w błąd?

Nie ma zbiorniczka,

nie widać pompy,

nie ma przewodów od wspomagania

Ty raczej nie masz wspomy

Oczywiście, że nie ma ! Bardzo rzadko kiedy 1.6 miały wspomę ! Ktoś niedawno zapodał fotorelację montażu wspomagania. Poza tym kolego nieważne jaki jest silnik, w każdej VA zbiorniczek od wspomagania wygląda tak samo. Z tego co widziałem 1.7 , 1.8 i 2.0 to wszystkie mają po lewej stronie, nieco wyżej niż akumulator. Dokładnie jak jeden z kolegów przedstawił na fotce. Więc reasumując nie masz w tym aucie wspomagania. Zrób może fotkę silnika z góry, wtedy dokładnie zobaczymy co masz napędzane paskiem po prawej stronie. Coś ten Twój serwis nieczytany czy jak ?

no nic... dzieki wszystkim, jednak wprowadzili mnie w błąd... nie wiem co z tym serwisem, muszę z nimi poważnie pogadać

już nie będę się bawił z dalsze pstrykanie zdjęć :) nie mam wspomy i tyle, dzieki ;)

Guest Marcel_VA

arQn jak będziesz chciał zakładać wspomaganie to szukaj na forum bo robiłem fotorelację z zakładania wspomagania dla vaio(chyba dla tego użytkownika), wrzuciłem tam link do pliku na rs ale mógł wygasnąć, jak coś to pisz

Oczywiście, że nie ma ! Bardzo rzadko kiedy 1.6 miały wspomę ! Ktoś niedawno zapodał fotorelację montażu wspomagania. Poza tym kolego nieważne jaki jest silnik, w każdej VA zbiorniczek od wspomagania wygląda tak samo. Z tego co widziałem 1.7 , 1.8 i 2.0 to wszystkie mają po lewej stronie, nieco wyżej niż akumulator. Dokładnie jak jeden z kolegów przedstawił na fotce. Więc reasumując nie masz w tym aucie wspomagania. Zrób może fotkę silnika z góry, wtedy dokładnie zobaczymy co masz napędzane paskiem po prawej stronie. Coś ten Twój serwis nieczytany czy jak ?

no to ja potwierdzam, że również 1.6 ma w tym miejscu taki sam zbiorniczek od wspomagania jak kolega urban pokazał na fotce.

Reasumując że rzadko kiedy 1.6 miały wspomaganie to czuję się szczęściarzem, bo moja ma! :) Ale moja z Niemiec przyjechała, więc pewnie nic dziwnego.

I'm so lucky :P

Guest urbanr34

no to ja potwierdzam, że również 1.6 ma w tym miejscu taki sam zbiorniczek od wspomagania jak kolega urban pokazał na fotce.

Reasumując że rzadko kiedy 1.6 miały wspomaganie to czuję się szczęściarzem, bo moja ma! :) Ale moja z Niemiec przyjechała, więc pewnie nic dziwnego.

I'm so lucky :P

nie tylko Ty masz szczęście :D

a wiecie czemu mi "pluje" zaworkiem na korku płynem od wspomagania ... odkreciłem go i zauważyłem ze zrobiło sie bardzo duzo pęcherzyków powietrza ... macie jakie sugestie czemu tak sie dzieje . z góry dzieki .