Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

[Porada] podświetlenie podłokietnika i tylnej popielniczki

czaaarny
 Share

Recommended Posts

Witam

jako ze nie lubie jezdzić w ciemnosciach i fajnie jak gdzies coś błyszczy i świeci (pomijając swiecidełka typu check engine, airbag itd)

tym razem podświetlenie podłokietnika i tylnej popielniczki coby pasażerem sie milej podróżowało ;)

PODSWIETLENIE PODLOKIETNIKA, TYLNEJ POPIELNICZKI

POTRZEBNE RZECZY:

-śrubokręt KRZYŻAK .

-kombinerki, obcinaczki do kabli

-pistolet do kleju na gorąco na laski

-cyna, lutownica

-diody 5 mm w ilości 6szt – ja użyłem 3 szt czerwone do popielniczki i 3szt białe do wnętrza podłokietnika + rezystorki do nich 1kOhm

-koszulki termokurczliwe o średnicy 3mm i 5mm ja kupuje na metry, taniej jest i grosze kosztuje

- kabelek 1 mm – taki akurat miałem ale myślę ze i cieńszy pociągnie. Ok. 70cm 2 sztuki, najlepiej różne kolory + plus dodatkowo tez podwójny kabel żeby doprowadzić napięcie z konsoli przez cały tunel do podłokietnika

- wolne popołudnie, ogólnie cała zabawa trwa ok. 1 godziny bo dostęp łatwy i przyjemny pod warunkiem ze tak jak u mnie ma się już wyjęty podłokietnik ;)

No to jedziem z tym koksem ;)

Wyciągamy popielniczkę, od środka trzeba wcisnąć zatrzaski, na zdj strzałki kolorem czarnym, są po 2 sztuki na każda stronę popielniczki

83300330.jpg

Nastepnie wiercimy 3 otwory

2 od góry wiercimy możliwie jak najbliżej brzegu ale trzeba pamiętać ze jeszcze musi zostać miejsce na obudowe podłokietnika no i 3 otwór na samym rogu ( można tej diody nie dawać, ja dałem żeby oświetlało szpare przy zamknietej popiołce) dlatego trzeba ją tak wycelowac żeby dokładnie swieciła tą szparą.

31366763.jpg

Tutaj widac w którym miejscu. No i bardzo ważne:

NIE MOŻNA WCISNĄC CAŁEJ DIODY DO SRODKA, MUSI BYĆ NA GŁADKO W ŚRODKU INACZEJ BĘDZIE BLOKOWAŁO OBRACAJĄCA SIĘ W SRODKU POPIELNICZKE. TO SAMO TYCZY SIĘ GÓRNYCH DIÓD.

Wstawiamy tą trzecią diodę i przyłapujemy np. kropelką albo super glue i zalewamy gorącym klejem

Diody górne wstawiamy dopiero jak wsadzimy ja w podłokietnik, bo inaczej nie włożymy razem z diodami.

Ja polutowałem te górne diody do tej już osadzonej uwzględniając długość kabelków, ale nie wsadzając jeszcze w otwory. Jak wygląda przygotowana dioda każdy wie, a jak nie wie to w każdej poradzie na temat zmiany podświetlenia jest. Jeśli ktoś będzie bardzo chiał to wrzuce fotki

Wyciągamy wnetrze (kieszonke) z podłokietnika aby dostać się do popielniczki od góry

Wkładamy całą popielniczke w podłokietnik, wkładamy diody PAMIETAJĄC BY ZA MOCNO ICH NIE WSÓWAĆ TYLKO NA RÓWNO, BO SIĘ NIE BĘDZIE OTWIERAĆ POPIOŁKA

52770217.jpg

Zalewamy kabelki gorącym klejem i gotowe

No i to w sumie tyle jeśli chodzi o popiołke

Mam cienki aparat wiec nie widac efektu ale naprawde jest super

49003061.jpg

To teraz zabieramy się za podłokietnik i jego wnetrze.

Skoro mamy już je wyjęte (4 wkrety na śrubokręt krzyżak widoczne po otwarciu pokrywy)

Wnetrze wyciągamy do góry razem z pokrywka

Mając środek wyjęty wierdzimy również 3 otwory na Ledy. Ja dałem 2 od porzodu i jedna od tyłu

Tak to wygląda

32550007.jpg

21620250.jpg

Wciskamy diody w wywiercone otwory, można sobie je wczesniej przygotować , tzn przylutować rezystorem, ja wcisnąłem je do konca zawsze to troche lepiej rozswietla w środku, jedyny minus to to, ze troche wystają

Łaczymy plusy ze sobą, mase tak samo, wszystkie 3 diody razem i podłączamy się do wyprowadzonych już plusa i minusa od popielniczki.

99887974.jpg

Tak to wygląda, zalewamy teraz klejem na gorąco żeby nic się nie majtało i brzęczało. Składamy podłokietnik i sprawdzamy czy wszystko działa jak należy

73563857.jpg

25128448.jpg

Pozostało tylko przeciągnąc zasilanie z konsoli, najprościej chyba przeciągnąć kabel z panelu nawiewów (pierwsze 2 piny u góry od lewej strony w kostce)

Ja pociągnąłem 3 kabelki z podłokietnika do włacznika świateł po lewej stronie, gdyż 1 dodatkowy kabel będzie zasilał diody podświetlające nogi u pasezarów z tyłu, ale tego na razie nie robiłem bo za pózno się zmysliłem 

Kabel doprowadzający zasilanie z konsoli połączyłem z podłokietnikiem i popielniczka za pomocą konektorów żeskich i męskich, w razie jakby była kiedyś potrzeba wyciągnięcia np. tunelu środkowego to tylko odpinamy i gitara bez zadnego cięcia itd.

No i zostało najlepsze, uciecha z jazdy nocą :)

Podswietlenie półeczki zamiast kubków

zasada podłaczenia, lutowania itd jak powyżej, dlatego wrzucam same zdjecia :)

ja dałem 3 ledy, ale proponuje jeszcze 2 dac bo u mnie widac ze swieci to w 3 miejscach, na 5 ledach akurat bedzie dobrze i równo wszedzie

1002403u.jpg

1002401f.jpg

jak na fotce poniżej wpiełem sie z zasilaniem do gniazda zapalniczki (przylutowałem, trzeba najpierw zmatowac bo sa pokryte jakimś ocynkiem i lut sie nie bedzie 3mał)

te kabelki wychodzące dalej to wyprowadziłem do podłączenia wyżej pokazanego oswietlenia podłokietnika.

uważam ze dobre rozwiazanie, wtedy wszystko ( podłokietnik, półeczka, oswietlenie nawiewów, popielniczki przód i tył) podswietlają sie po przekreceniu zapłonu. uważam ze lepsze rozwiazanie niż pod swiatła, czasem jak sie w nocy w auciaku siedzi to nie trzeba włączac swiateł by cokolwiek zobaczyc, wystarczy zapłon ;)

1002405h.jpg

1002406l.jpg

powodzenia i wytrwałości w modach życze :)

pzdr

Edited by czaaarny

a można diody po swojemu ulokować, czy korzystając z porady trzeba umieścić je we wskazanych miejscach? :D :D

Spoko pomysł, tylko ja bym więcej diód dał w podłokietniki na róznych wysokościach :)

A propo zaponiałem że zamiast lutować rezystorki można kupić diody 12V 5mm. U mnie po 120 groszy jak dobrze pamiętam :)

Edited by ziem

a można diody po swojemu ulokować, czy korzystając z porady trzeba umieścić je we wskazanych miejscach? :D :D

Spoko pomysł, tylko ja bym więcej diód dał w podłokietniki na róznych wysokościach :)

A propo zaponiałem że zamiast lutować rezystorki można kupić diody 12V 5mm. U mnie po 120 groszy jak dobrze pamiętam :)

Raz kupiłem te pseudo diody 12V, po trzech tygodniach po kolei zaczęły się palić, pamiętaj że w instalacji samochodu napięcie dochodzi do 14,4V i one tego nie wytrzymują, lepszym jest rozwiązanie wlutowanie rezystora tak jak to kolego w poradzie zrobił i jest pewne (jak dobierzesz odpowiedni rezystor) że Ci diody się nie popalą.

no w sumie można było spiłowac w popiołce, ale to już nastepni bedą o tym wiedziec :)

ziem, no jasne ze mozna gdzie sie chce i ile sie chce, ja poprostu u siebie tak zrobiłem, nie chciałem za duzo tego sadzac tylko tak zeby delikatnie podswietlało, ale to wedle uznania :)

co do tych diód na 12V to faktycznie padają jak muchy, te diody w oprawkach tez chyba mają rezystor na 12V bo tez szybko padają, w poprzednich samochodach takie miałem. a ledy miałem w podswietleniu nóg, po jednej na kazda strone i 6 lat wytrzymały i pewnie jeszcze dają rade :)

hi. Zrobiłem tak z podłokietnikiem w zeszłym roku. REWELACJA :) Podswietlenie skierowane jest głównie na zapięcia od pasów i półkę pod ręcznym. Zastosowałem dwie diody 5mm żółte delikatnie świecące.

pozdr!

hi. Zrobiłem tak z podłokietnikiem w zeszłym roku. REWELACJA :) Podswietlenie skierowane jest głównie na zapięcia od pasów i półkę pod ręcznym. Zastosowałem dwie diody 5mm żółte delikatnie świecące.

pozdr!

ale czaaarny zrobił podświetlenie wewnątrz podłokietnika :)

heh właśnie, nie załapałem jak u Ciebie zapięcia pasów podświetla a u mnie nie. ale Ty na zewnątrz podświetlałeś. jeśli chodzi o podświetlenie tunelu środkowego to można by pomyśleć nad rozwiązaniem z BMW albo nowego VW, ze siedzą dwie diody w podsufitce koło lusterka i na żółto podświetlają środek

heh właśnie, nie załapałem jak u Ciebie zapięcia pasów podświetla a u mnie nie. ale Ty na zewnątrz podświetlałeś. jeśli chodzi o podświetlenie tunelu środkowego to można by pomyśleć nad rozwiązaniem z BMW albo nowego VW, ze siedzą dwie diody w podsufitce koło lusterka i na żółto podświetlają środek

jak byś miał lusterko fotochrom od VC to też podświetla konsole srodkową i gałkę z tym ze na bursztynowo

niedługo będę zmieniał na czerwony :)

Edited by kluczyk17

oj nie mam i już nie zrobię, właśnie zmieniłem na czerwony :)

pisz do shaqala on handluje tymi lusterkami możliwe że będzie miał foto

wieczorem wrzucę poradę jak zmienić to podświetlenie :)

Jest naprawdę przyjemnie :) Oczywiście zmieniając biegi nie patrzę na gałkę ale np szukając czegoś "pod ręcznym" czy też nawet na półeczce (zamiast kubków) już coś widać i nie ma ciemności. Zastanawiałem się nad zmianą tej diody ale na razie zostaję przy tym bursztynowym podświetleniu.

• 1 month later...

doszło podświetlenie półeczki

wszystko w pierwszym poście na dole

tematu niestety nie moge poprawic :)

jesli chodzi o ledy w podsufitce, to sie przymierzałem wsadzic 2 szt w lampce, ale ... lampka jest porzezroczysta i wszystko przez nią widac (lutowane kabelki, całą diode itd, trzeba by zamalować czesc np na czarno od środka gdzie bedą te ledy)

a druga sprawa strasznie rozswietlają całą kabine, a szkoda, ja bym wolał zeby sam tunel oswietlało, chyba że pomyslec o ledach z bardziej skupionym swiatłem i mniejszym kątem swiecenia.

wiec ja półki co sobie daruje :)

pzdr

Masz kolego moze foto z podświetleniem włączonym poleczki zamiast kubków?Ciekawi mnie jak to świeci u Ciebie.Bo ja se kiedys wstawiłem na rdoku poleczki żarówkę rurkowa w oprawce takiej jak w bagażniku badz schowku posiadamy

.img0054jb.th.jpg

wiesz co, fotki nie mam ale nie ma problemu moge zrobic

u mnie to zdecydowanie delikatniej swieci, i przy samym koncu półczeki, tak aby nie waliło mi na tunel :) no i jeszcze 2 diody bym wrzucił miedzy te 3 co wsadziłem, bo widac ze w 3 miejscach swieci

niestety aparat jaki mam taki mam, wiec zdjecia takie sobie,

na zdjęciach widac dokładnie 3 punkciki, w rzeczywistości bardziej to rozświetla całą półkę i tak nie widać mocno tych trzech punktów

1002444.jpg

1002438w.jpg

1002436u.jpg

1002446l.jpg