Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Rozwiązanie zakłóceń instalacji elektr. w CB

dexter23pl
 Share

Recommended Posts

Postanowiłem wziąść się za zmniejszenie zakłóceń w radiu CB, Akurat królikiem doświadczalnym był Uniden 520Xl.

Główne zakłócenia u mnie były z wentylatora od nawiewu, Na 2 biegu i z ustawieniem RF Ag na 50% brzęczenie było dość &*^%^#$%^&*(, także czasami było słychać zakłócenia z cewki WN.

Na próby wziąłem radio na testy do domu, niektórzy pisali że zakłócenia wchodzą przez antenę, No nie wiem, może jakaś ich część tak ale to parę % z tego co doszedłem.

Podłączyłem radio na stole pod zasilacz i równolegle do tego zasilania podłączyłem silniczek elektryczny. od razu brzęczenie było słychać w radiu,

Ponownie podłączyłem ten sam silniczek lecz tym razem pod baterie 9V i nic w radiu nie brzęczało. dry.gif

Czyli wtedy było jasne że to wchodzi z zasilaniem.

Dla ciekawości zrobiłem taki ekranik jak na filmiku ale wiadomo ze to co na

to trzeba brać z duża ostrożnością. Oczywiście nic ekran nie dał.

Proste rozwiązanie tego problemu jest wydłubanie z tv lub dvd lub jakiegoś innego sprzętu rtv filtra ferytowego co jest założony na głównym przewodzie 250V zasilającym sprzęt.

Jedne są całe drugie takie co można rozebrać i założyć bezpośrednio na przewód.

Pierwszy filmik jest z włączonym ANL, dmuchawa na max i po założeniu filtra słychać tylko prace dmuchawy bez zakłóceń w radiu,

Na filmiku drugim jest dmuchawa na 2 ale bez włączonego ANL , po włączeniu ANL jest całkowita cisza.

dsc01057uh.th.jpg

dsc01059br.th.jpg

3 filmiki pokazujące co potrafi zrobić taki kawałek ferytu.

Teraz jak jadę z włączonym CB to non stop kręcę pokrętłami bo głupio jak nic nie szumi i nie trzeszczy.

Niestety nie wiem jak wstawić miniatury z youtube.

Myślę że temat okaże się pomocny dla tych co denerwuje brzęczenie w CB.

Lutowanie kondensatorów do wyjść silników w aucie nie wiele daje. przerabiałem to.

Edited by dexter23pl

Zakładając ten ferryt nie wpływa to negatywnie na zasięg CB? tzn. czy radio nie ma krótszego zasięgu?

Zakładając ten ferryt nie wpływa to negatywnie na zasięg CB? tzn. czy radio nie ma krótszego zasięgu?

Przeciez zakladasz go na kabel zasilajacy wiec co ma to do zasiegu.

To sa i tak polsrodki i czasem dzialaja tylko na zaklucenia po zasilaniu na te po antenie bez dobrego odbiornika nic nie poradzisz.

Edited by he_niu

Zakłucenia po antenie na drodze to inna bajka. Tu chodziło o to aby nie przechodizły zakłucenia z cewki jak i silników elektrycznych szyb czy dmuchawy na radio.Samo to juz dużo daje podczas jazdy z włączonym radiem. Jest parę tematów co osoby nie mogą sobie z tym poradzić.Jest to jajprostsze rozwiązanie i bardzo skuteczne.

Zakłucenia po antenie na drodze to inna bajka. Tu chodziło o to aby nie przechodizły zakłucenia z cewki jak i silników elektrycznych szyb czy dmuchawy na radio.Samo to juz dużo daje podczas jazdy z włączonym radiem. Jest parę tematów co osoby nie mogą sobie z tym poradzić.Jest to jajprostsze rozwiązanie i bardzo skuteczne.

W vc na unidenie nic to nie daje sprawdzilem dzis z ciekawosci :P

W VB jest bardzo duża różnica. Może miałeś filtr o innym AL. Najlepiej sprawdzają się te składane na poł. Muszis zrobic jedną petle przez ten feryt bo samo go założenie nic nie daje.

W VB jest bardzo duża różnica. Może miałeś filtr o innym AL. Najlepiej sprawdzają się te składane na poł. Muszis zrobic jedną petle przez ten feryt bo samo go założenie nic nie daje.

Ojca dzieci robic nie ucz :P wiem i taki wlasnie testowalem dobry i nie tani ;)

Ku mojemu zaskoczeniu po zamontowaniu w Astrze G na Unidena 520XL szumy ucichły o połowe, RF Gain (czy tak jak to się nazywa) mam na maxa i tylko delikatnie słychać szumy, więc w moim przypadku pozytywnie zadziałało.

Ku mojemu zaskoczeniu po zamontowaniu w Astrze G na Unidena 520XL szumy ucichły o połowe, RF Gain (czy tak jak to się nazywa) mam na maxa i tylko delikatnie słychać szumy, więc w moim przypadku pozytywnie zadziałało.

Tam gdzie zaklucenia ida po zasilaniu jest dua szansa ze zadziala to czy jakis dobry filtr wpinany w kable zasilajace.

Robiłem terz testy z takim filtrem takrze sciągniety z przewodu zasilającego dvd

dsc01061o.th.jpg

lecz nie dawał on praktycznie żadnej róznicy.

Cieszę się "markul" że u ciebie również zadziałało. ;)

Edited by dexter23pl

U siebie zastosowałem taki filtr

e923580abef56782m.jpg

Bo akurat tylko taki znalazłem ;)

Jak moim bracia zobaczyli jak wytłumił on szumy, to od razu oni też sobie założyli do CB :D

Ale jest różnica i to znaczna.

U siebie zastosowałem taki filtr

e923580abef56782m.jpg

Bo akurat tylko taki znalazłem wink.gif

Jak moim bracia zobaczyli jak wytłumił on szumy, to od razu oni też sobie założyli do CB biggrin.gif

Ale jest różnica i to znaczna.

No i gicior joopi.gif robiłem też test z takim przeplotem

dsc01062m.th.jpg

przewodu lecz terz był słaby efekt.

Przewód najlepiej jak jest jak jest przeinięty jak na filmikach. piwoj.gif

Ps. możesz kliknąć + wink.gif

Edited by dexter23pl

• 2 weeks later...

hdzie taki filtr kupic ? w elektronicznym ? bo mam zaklucenia z radia i jest to wkurzajace bo zeby sie o cos spytac cza je najlepiej wylaczyc ;[

Sklepy elektroniczne, allegro

Edited by he_niu

• 2 years later...

witam - odkopie trochę temat zakłóceń - zakupiłem yosana pro 120 tuning konektor dziś "walczyłem" z montażem w półce. Antena to midland Pc4 przykręcona na stałe w miejsce oryginalnej anteny Fm. Zasilanie wzięte pod zapalniczką ( wlutowane przewody pod gniazdem ) . Ogólnie jest super ale do czasu zapalenia auta :) poczytałem o tych filtrach ferytowych i teraz jaki kupić taki zamykany

http://allegro.pl/filtr-rdzen-ferrytowy-tdk-na-kabel-5mm-hq-77-402-i3673679627.html

czy okrągły i pętle robić /???

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2475703.html

vectra chyba daje największe zakłócenia na cb :( jutro jeszcze wsadzę z lanosa akumulator do środka i podłączę cb zobaczę czy idzie to z zasilania czy z anteny.

witam - odkopie trochę temat zakłóceń - zakupiłem yosana pro 120 tuning konektor dziś "walczyłem" z montażem w półce. Antena to midland Pc4 przykręcona na stałe w miejsce oryginalnej anteny Fm. Zasilanie wzięte pod zapalniczką ( wlutowane przewody pod gniazdem ) . Ogólnie jest super ale do czasu zapalenia auta :) poczytałem o tych filtrach ferytowych i teraz jaki kupić taki zamykany

http://allegro.pl/filtr-rdzen-ferrytowy-tdk-na-kabel-5mm-hq-77-402-i3673679627.html

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2475703.html

vectra chyba daje największe zakłócenia na cb :( jutro jeszcze wsadzę z lanosa akumulator do środka i podłączę cb zobaczę czy idzie to z zasilania czy z anteny.

http://allegro.pl/fi...3673679627.html

http://www.elektroda...pic2475703.html

Po rozłączeniu z swr i lekkim ustawieniu na filtrach ogólnie nie jest źle ale jak ma być lepiej to i tak założę ten ferytowy filtr - Zasięg i nadawanie na tej antenie jak najbardziej na +

Edited by Mariox30

• 3 months later...

Dziś poszukam filtra w domu. Zobaczę czy u mnie też zadziała i dam znać

Objawy:

yosan120 + siro - radio podpięte do zapalniczki.

radio JVC - zasilanie z serii czyli po kluczyku przez kostkę ISO

Wzmacniacz RE Audio oraz Powerbass wraz z cewką 1,2 farada - pod akumulator

Ogólnie jak włączę CB to wszystko jest ok. z Czułością mogę zejść nawet na godz. 9, 10. Po włączeniu radia powstają szumy praktycznie muszę czułość zwiększyć nawet do godziny 3.

Chyba że macie jakieś inne propozycje??

Pozdrawiam

Wojtek myślę że to wzmak ale może być też elektronika kondzioła sprawdź tak odłącz remote od wzmaka i zobacz czy po włączeniu JVC bedzie szumiało to samo z kondziołem. Wtedy bedzie wiadomo co zakłóca.

Wojtek myślę że to wzmak ale może być też elektronika kondzioła sprawdź tak odłącz remote od wzmaka i zobacz czy po włączeniu JVC bedzie szumiało to samo z kondziołem. Wtedy bedzie wiadomo co zakłóca.

Jak dziś mi sie uda to sprawdzę i dam znać. Dzięki :)

Edited by Vojzz