Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Dziękowanie kierunkowskazami

Tasiol
 Share

Recommended Posts

W Polsce przyjął się zwyczaj dziękowania innym kierowcom za przepuszczenie światłami awaryjnymi. W niektórych krajach zachodnich można za to dostać mandat, nie mówiąc o wprowadzaniu w błąd innych, bo włączenie awaryjnych może spowodować nagłe hamowanie kierowcy za nami. Wiele nowych samochodów wyposażonych jest w układ, który przy nagłym hamowaniu automatycznie włącza awaryjne. W innych krajach kierowcy dziękują sobie mrugając na przemian kierunkowskazami i powoli zwyczaj ten wchodzi do naszego kraju. Ale kilkukrotne przełączanie manetki kierunkowskazów w czasie manewrów też bywa niewygodne.

Proponuję do wyboru dwa proste układy, które po naciśnięciu i puszczeniu przycisku zamrugają kierunkowskazami w ustalonej kolejności. Dowolny przycisk zwierny mono-stabilny można zamontować na zaślepce obok innych przycisków na konsoli. Można też podłączyć się pod niewykorzystany przycisk na konsoli, oczywiście po wcześniejszym odcięciu go od oryginalnej instalacji.

Układ pierwszy - po naciśnięciu przycisku mruga: lewy – prawy

pre_1350930777__1.jpg

Rezystory

1K0 - 4szt

10K - 2szt

220K - 2szt

470K - 2szt

Kondensatory

470nF/50V - 4szt

220uF/25V - 1szt

Diody

1N4007 - 1szt (lub może być 1N4148)

1N4148 - 4szt

Tranzystory

BC547B - 2szt

Układ scalony

HCF40106 - 1szt

Przekaźniki - 2szt

Dowolne miniaturowe z cewką na 12VDC i pojedynczym stykiem zwiernym o obciążalności >5A DC

lub samochodowe np. 03 447 012 lub 90 464 760 lub V23134-K52-X220 lub 90 229 206 itp

Układ drugi - po naciśnięciu przycisku mruga: prawy – lewy – prawy

pre_1350930800__2.jpg

Rezystory

1K0 - 6szt

10K - 2szt

220K - 3szt

470K - 3szt

Kondensatory

470nF/50V - 6szt

220uF/25V - 1szt

Diody

1N4007 - 1szt (lub może być 1N4148)

1N4148 - 6szt

Tranzystory

BC547B - 2szt

Układ scalony

HCF40106 - 1szt

Przekaźniki - 2szt

Dowolne miniaturowe z cewką na 12VDC i pojedynczym stykiem zwiernym o obciążalności >5A DC

lub samochodowe np. 03 447 012 lub 90 464 760 lub V23134-K52-X220 lub 90 229 206 itp

Jeśli ktoś uważa, że powinna być inna kolejność zaświecania, to wystarczy zamienić ze sobą przewody dołączane ze złącza X1 (65)-(19) do przekaźników.

Koszt elementów to kilka złotych plus cena przekaźników.

Uprzedzając ewentualne dyskusje 21.gif na temat przepisów Kodeksu Drogowego proponuję te układy, jako ciekawostkę – gadget samochodowy, a sposoby dziękowania ( lub nie 27.gif ) pozostawiam każdemu indywidualnie.

Edited by JarekS

Gdy ktoś zasługuje to jak najbardziej dziękuje i zazwyczaj tylko na przemian. Jeżeli ktoś się podejmie takiej akcji montażu zgłaszam się ($$$) :):) :piwoj: Tasiol :piwoj:

Piszę się na coś takiego ile i dlaczego aż tyle $$ ;)

Szczególnie, że mam zamiar założyć tripplink kierunkowskazów i nie wiem jakby to działało (3 x lewo, 3 x prawo ;)

Ten układ podłanczasz pod chyba wyjscia migaczy. A triplik ze schematu na forum na ne555 pod wejscie manetki. Ale i tak ten układ wyzwala się po nacisnieciu buzika wiec jedno z drugim nie koliduje.

mam zamiar założyć tripplink kierunkowskazów i nie wiem jakby to działało (3 x lewo, 3 x prawo ;)

Z mojego układu prąd idzie bezpośrednio do żarówek kierunkowskazów i dlatego nie ma znaczenia jakie dodatkowe bajery Masz zamontowane. Poza tym układ nie jest wyzwalany manetką.

Tasiol te zaznaczone na czerwono to są przekaźniki ... ?

spisuję wszystkie potrzebne elementy, będę lutował i montował :)

ps. włącznik od TC będzie się nadawał do tego .. .?

post-20405-1296657297,1727_thumb.jpg

Edited by kluczyk17

Tasiol te zaznaczone na czerwono to są przekaźniki ... ?

spisuję wszystkie potrzebne elementy, będę lutował i montował :)

ps. włącznik od TC będzie się nadawał do tego .. .?

Tak, tylko zaznaczyłeś je razem z diodami które są oddzielnymi elementami

Dopisałem Ci zestawienie elementów

Co do przycisku TC to jeśli jest monostabilny to może być

• 1 year later...

gdzieś już to widziałem:)

Gdzie?

I z jaka datą opublikowania?

W sieci na różnych forach krąży wiele moich schematów, niektóre bez mojej zgody.

Chętnie to zobaczę.