Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Głośna praca zimnej turbiny w 1.9 cdti

kspirit
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich!!!

Mam pytanie do posiadaczy vectry z silnikiem 1.9 cdti (150KM). Czy ten typ tak ma, że zaraz po uruchomieniu silnika turbina głośno gwiżdże gdy obroty znajdują się w okolicach 1500. Poniżej jest cicho i powyżej też, ale przy 1500 obr turbinę słychać na 200 m. Gdy silnik jest cieły turbiny praktycznie nie słychać. Viki ma przejechane 60kkm i nie ma żadnych negatywnych objawów takiej pracy turbiny. Ja nie zwracałem na te dźwięki uwagi ale wszyscy co je słyszą straszą mnie,że turbina pada. Jak to jest naprawdę???

Wiem, że ten temat był wałkowany. Przejrzałem całe forum ale nie znalazłem jasnej odpowiedzi na moje pytanie. Dlatego prośba do posiadaczy silnika 1.9 cdti - posłuchajcie czy zimną turbinę wyraźnie słychać przy przechodzeniu przez obroty 1500 :rolleyes:

jak u mnie się tak działo, to skończyło sie na wymianie turbiny na nową dry.gif

powód - pęknięty kolektor wydechowy. sama turbina w porządku jak na przebieg 150 kkm.

dla jasności - w 1.9 cdti kolektor z turbiną stanowią całość.

gwizd cichnie po nagrzaniu, pewnie z uwagi na rozszerzenie się żeliwa i 'samo uszczelnienie' się pęknięcia wskutek rozszerzalności materiału.

masz mały przebieg, więc najlepiej sprawdzić 'pod spodem', co w trawie piszczy. być może została wydmuchana jedynie uszczelka między kolektorem a rurą wydechową ...

Mam ten sam silnik, ale czy zima czy lato trubina wydobywa takie same dźwięki, więc podjeżewam że u Ciebie ewidentnie jest coś nie tak.

Może coś nie tak z olejem ?

Czyli to, że turbina gwiżdże na zimnym silniku przy obrotach 1500 (i tylko tych) nie jest normalne i trzeba zgłosić się do ASO :angry2: Dzięki za pomoc.

moim zdaniem jest to normalne turbina gwiżdze bo nic nie jest w niej rozgrzane i dlatego słychać ją ciut głośniej (jak dla mnie jest to miły dzwięk taki obwieszczający:ja mam moc :rolleyes: )byłbym (a taki byłem w rzeczywistości )zaniepokojony gdybym jej nie słyszał.jak się zgłosisz do aso to na bank ci powiedzą że jest coś nie tak i będziesz płacił za niby naprawienie zepsutej turbiny.moja rada poczytaj na ten temat na forum zbierz do kupy wszystkie opinie i podziel przez pół wtedy ci to wyjdzie czy to wada czy zaleta

U mnie jest podobnie jak piszesz kspirit :) jak jest zimny to gwiżdże jak wariat ;) ale później się uspokaja... z tym, że ja walczę z ubytkiem mocy, więc u mnie akurat może to być zwiastunem końca turbawki... zwłaszcza, że kolega jakiś czas temu zaglądał od spodu na nią i mówił, ze troszkę się poci ;/

moim zdaniem jest to normalne turbina gwiżdze bo nic nie jest w niej rozgrzane i dlatego słychać ją ciut głośniej (jak dla mnie jest to miły dzwięk taki obwieszczający:ja mam moc :rolleyes: )byłbym (a taki byłem w rzeczywistości )zaniepokojony gdybym jej nie słyszał. [...]

no i całe szczęście, że to kolegi zdanie, czyli zupełnie subiektywne :ph34r:

w innym wypadku udzieliłoby mi się zaniepokojenie, bo po wymianie dmuchawki na nową, absolutnie jej nie słychać !

no i jestem w kropce - turbina nie robi za syrenę pojazdu w akcji, znaczy '... nie obwieszcza o swojej mocy ...' - czy mam się zacząć bać ... :lauh:

no i całe szczęście, że to kolegi zdanie, czyli zupełnie subiektywne :ph34r:

w innym wypadku udzieliłoby mi się zaniepokojenie, bo po wymianie dmuchawki na nową, absolutnie jej nie słychać !

no i jestem w kropce - turbina nie robi za syrenę pojazdu w akcji, znaczy '... nie obwieszcza o swojej mocy ...' - czy mam się zacząć bać ... :lauh:

a może koledze tylko ją odłączyli i dali nową maskownicę dlatego nie słychać dmuchawki. :lauh: dzisiaj z ciekawości podjade do speca mam nadzieje że koga nie ma racji.pozdro

a może koledze tylko ją odłączyli i dali nową maskownicę dlatego nie słychać dmuchawki. [...]

taka sama, jak w Twoim 1'szym post'cie n/n wątku '... radosna twórczość ...', czyli absolutnie nic nie wnosząca do tematu ... :wacko:

EOT

Moja turbina, turbina teścia, i kolegi, a mamy CDTI, nie wydaję żadnych dodatkowych odgłosów nawet gdy jest - 20 na zewnątrz.

Dlatego powtarzam drugi raz, taki objaw jak Wy macie jest czymś nienormalnym.

Viki mam od nowości. Ale za nic nie mogę sobie przypomnieć, czy gwizdała gdy była nowa (może dlatego, że zawsze jestem w środku). Z środka zimną turbinę słychać przez kilka minut jako przyjemny świst przypominający pracę zimnego alternatora w VB 2.0 X20XEV(moje poprzednie autko). Pierwszy raz uwagę, że turbina pracuje zbyt głośno usłyszałem z rok temu i do tej pory nic się nie zmienia. Moja żona wie, że jadę z garażu bo tylko nasza Viki pogwizduje :rolleyes: Jeżeli komuś się chce to nich posłucha czy słyszy turbinę przez pierwsze trzy minuty po uruchomieniu silnika. Jeżeli tak to ma to samo co ja.

P.S. A może to nie turbina, a alternator tak jak w VB?

Wydaje mi się że każdy silnik nie rozgrzany pracuje troszke głosniej i nie ma w tym nic dziwnego, a juz tym bardziej diesel . Inaczej jeżeli jest tak jak kolega pisze że słychac ją na 200m (domyslam się że w przybliżeniu wink.gif ). Nadmierny chałas napewno nie zwiastuje niczego dobrego.

A ja powiem wam tak:

oto praca turbiny gdy odpalam samochod w garazu po nocy - temp ok 17st.

szykuje sie na regeneracje albo nowa po nowym roku - to juz postanowione, a jezdze z tym juz 1,5 roku

A ja powiem wam tak:

szykuje sie na regeneracje albo nowa po nowym roku - to juz postanowione, a jezdze z tym juz 1,5 roku

kolego mam identyczny objaw w Passacie TDI... jeżdzę z tym już 3 lata i powiem Ci że moc jak i ciśnienie doładowania jest w normie

Nie mam pojęcia dlaczego tak wyje

Ciekawostka:

Jadąc w trasie można zasymulować sygnał karetki :leze:

A ja powiem wam tak:

ja mam identycznie jak na załączonym filmiku , tu bardziej ją słychać ponieważ jest to nagranie w pomieszczeniu.wczoraj byłem u speca od turbinek jest wszystko jak sie należy nic sie nie poci , nic nie jest pęknięte podłączaliśmy do różnych urządzeń wszystko jest w prządku :yahoo:

Kolego Supel moja Viki identycznie gwożdże. Prawdopodobnie twoja też jest najgłośniejsza w okolicach 1500 obr. , a potem cichnie. Ale czytając posty zaczynam mieć wątpliwości czy to uszkodzenie. Tylko ja nią jeżdżę i zawsze dbałem o turbinę, więc niby dlaczego miała by się zacząć sypać?

I ja się przyłączę do dyskusji.Moje turbo również wydawało taki dźwięk i poszła do regeneracji i okazało się że dalej tak "wyje" więc wróciła ponownie na warsztat z tytułu reklamacji i dalej to samo,reasumując 3-cia turbina i te same zachowanie,mechanicy z zakładu regeneracji turbin oniemieli,szukali,szukali i nic nie znaleźli.

Słyszę ją rano przez jakieś 200-300metrów jazdy,później cisza.

Edited by grand

dodam jeszcze że turbinke słysze w zależności od obciążęnia (tak to można nazwać)na postoju jest to około 1500 , z górki 2000 a pd górke słyszę ją przy 1150 obrotów.kiedyś słyszałem ją przy 2500obrotów ale wtedy miałem pęknięty wężyk od vacum i pod górke wyprzedzała mnie NYSKA.wydaje mi się że przy zmieności geometri kierownicy jest to normalna praca turbiny.

Koledzy ale ona mi tak wyje obojetnie czy silnik ma 5st czy 60 czy 95. Czasami tylko po trasie jest mniej slyszalna ale nadal jest zbyt glosna - porownujac do mazdy 6 diesel albo 1.9 tdi to niebo a ziemia. Dlatego sadze, ze cos jest nie tak... bo zadne inne cdti ktore slyszalem tak nie gwizdalo

Nie pisz porównując do mazdy tdi czy tdci masz zje.baną turbinę i tyle porównaj swoją turbinę z innym cdti .Po odpowiedzi na PW wnioskuję że wolisz [porównywać z autami innej marki ale spawnymi !!!!!

co sie tak wkurzasz Kris7777?? Mam na placu wlasnie takie samochody, a VC wyszukuje na drodze jesli ide piechota i juz nie jedno nie dwa spotkalem i byly o niebo cichsze. Wiem ze cos mam nie tak z turbo. A Tobie napisalem ze jesli bedzie czas to sie zgadamy ;)

• 3 weeks later...

Panowie , a ja mam taki Problem!!!

Jak zapalam moją VC 1,9 CDTi 150KM, zapali bez problemu ,ale po kilku sekundach Zaczyna cos się nie miłosiernie tłuc ,tzn taki stukot puk puk puk . i to trwa dopuki auto się nie rozgrzeje tak około pięc minut n apoczątku to jest cześte ,a póżniej coraz zadsze , zadsze ,az ustaje,Zaznaczam zeto dzieje sie przy zimnym silniku , i słychać to tak jakby z lewj strony na zewnątrz samochody, natomiast w srodku nie słychać nic.Wczoraj nie dawało mi to spokoju i otworzyłem maskę, i zaobserwowałem ze ten stukot dochodzi od silnika spod tej plastikowej osłony, ale nie wiem co to moze byc.

Proszę o radę co mam z tym zrobić i co to moze być,nadmienię tylko ,że auto stoi i ja stoję na zewnątrz .Mam przejechane 140 tyś