Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Wujek Abdi

Instalacja Koltec/Necam EGI

2659 posts in this topic

witam brać koltecową.

cos pusto na tym forum i nikt nic nie pisze, albo nasze instalki sa juz w tak super stanie, ze nie ma problemow

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20">

0

Doszedłem w końcu do tego że reduktor jest za słabo ogrzewany , ma ktoś fotki jak u was idą przewody wodne z reduktora? zapodajcie

0

Witam

Chciałem wyczyscic rozdzielacz kolteca do Vectry 1998r sprowadzonej z Holandi

I po odkreceniu silniczka krokowego wyskoczyła ta zawartość znalazłem tulejke, sprężynke i taką metalową podkładkę, czy tam powinna być jeszcze jakaś gumowa podkładka? bo po skręceniu gaz ucieka górą.

I czy mozna kupic gdzieś to w sklepie?

bo cos mi sie wydaje ze to to

Please login or register to see this link.

tylko jaki rozmiar by tego był?

Ps. nowy na tym forum, może znacie mnie z vectra-unlimited

0

Tak, to pewnie to. Na samej górze powinien być o-ring silnika krokowego.

0

Czesc koltekowcy

Jestem tu nowy ale troche zorientowany w temacie naszych zapalniczek:

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Dlatego zdecydowałem podzielic się swoimi doświadczeniami.Posiadam

Seata ibize gti w nim instalacje kolteca zalozona fabrycznie i oparta na

reduktorze VG-392 [jedyny do którego nie ma na rynku zestawow

regeneracyjnych ] to troche bol nowy kosztuje od 1200 do 1500zl

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

Teraz troche teorii .Mozliwe awarie i ich objawy.Podstawowa i najdrozsza

Spadek cisnienia gazu.Objawy to nie wchodzenie silnika na wysokie obroty i automatyczne przejscie na benzyne oraz spadek wolnych obrotow Im mniejsze cisnienie tym mniejsze obroty

do których auto dochodzi na gazie(u mnie doszlo do tego ze nie jechal powyżej

3500)Cisnienie można sprawdzic za pomoca specjalnego koltekowego miernika

Mierzy się dwustopniowo najpierw miedzi reduktorem i dystrybutorem pozniej

Miedzy dystrybutorem a wtryskami.W dystrybutorze jest gniazdo zaslepione nakrętka do którego wkreca się krociec i podpina waz miernika ,obwod zamyka się przy wtryskach.W instalkach kolteca cisnienie na tym odcinku powinno wynosic 960 barow +-10 barow (u mnie wynosilo 200 barow

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20"> ).jesli

cisnienie spadnie do 500 to 99% reduktor do wymiany.Jest możliwość regulacji cisnienia

przy reduktorze specjalna srubka na obudowie.I to jedyna regulacja jaka można wykonac w koltecu.Reszta w rekach komputera.Niestety nie mamy wpływu na soft w kompie sluzy tylko do diagnostyki.Jesli jest jakis problem z kompem można go jedynie zresetowac pozniej sam automatycznie dobiera sobie odpowiednie wartości do pracy układu.Czasami to pomaga.Resetowac można poprzez gniazdo diagnostyczne lub metoda domowa tzn zdjąć klemy i odciac go od pradu na pare minut.Kazda instalacja i soft kompa jest dobierany do określonej marki i rodzaju silnika.Nic w nim już nie poprawisz.Jest możliwość diagnostyki bez specjalnego sprzętu.Tu tekst zapożyczony

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20">

Z tego co zauważyłem niewielu mechaników zna tą metodę, pewnie dlatego, że instalacje Koltec'a nie są w Polsce praktycznie montowane. Po prostu są drogie i dedykowane. Metoda którą opiszę poniżej zaoszczędzi Ci czasu... a czas to pieniądz.

Przełącznik gaz/benzyna znajduje się z reguły obok skrzyni biegów. Wyjmij go delikatnie podważając z jednej strony. Do przełącznika dochodzą trzy przewody. Oprócz tego jest jeden szary przewód, nie podłączony do niczego. Właśnie tego szukamy. Połącz ten przewód do masy samochodu (do karoserii). Ważne, żeby połączenie było "pewne". Następnie przekręć kluczyk w stacyjce tak, aby zapaliły się wszystkie kontrolki. Ale nie uruchamiaj silnika.

Obserwuj przełącznik, powinien dawać znaki życia w postaci migotania.

Przykład nr1: 4 x błysk, chwila przerwy oraz 5 x błysk oznacza kod 45.

Przykład nr 2: 1x błysk, chwila przerwy oraz 2 x błysk oznacza kod 12.

Każdy kod podawany jest trzy razy. Potem następuje pokazanie następnego kodu (tu również 3 powtórzenia).

Kod Błąd

kod 12 Brak powrotnego sygnału z silnika.

kod 13 Brak sygnału z sondy lambda

kod 14 Sygnał z sensora temperatury jest za wysoki

kod 15 Sygnał z sensora temperatury jest za niski

kod 21 TPS sygnał za wysoki (TPS - sensor położenia przepustnicy)

kod 22 TPS sygnał za niski (TPS - sensor położenia przepustnicy)

kod 33 Sygnał z sensora MAP za wysoki

kod 34 Sygnał z sensora MAP za niski

kod 43 Parownik/reduktor nie działa

kod 45 Mieszanka gazu za bogata

UWAGA: Kod 12 jest prawidłowy, ponieważ silnik jest wyłączony. Występuje tylko w instalacjach montowanych do 1995 roku.

Może jeszcze wystąpić ciągłe miganie przełącznika. Oznacza to wyczerpanie się gazu i przełączenie na benzynę. Jeśli zbiornik jest pełny, może to oznaczać zbyt ubogą mieszankę lub problemy z doprowadzeniem wystarczającej ilości gazu (np uszkodzenie przewodu).

W nastepnym odcinku dystrybutor i jego awarie.Narka.wybaczcie bledy pisalem w pospiechu i nie mam czasu na poprawe

0

Posted (edited)

Brawo klopot!

Wreszcie ktoś wklepał listę kodów błędów, bo do tej pory nikomu się nie chciało..

Reszta informacji jest już w topicu (i to nie raz), ale dzięki za pewne podsumowanie 46 stron.

A zestawy naprawcze można kupić jak najbardziej (zamienniki oczywiście) - membrany, o-ringi itd.

Linki przewijają się przez temat.

Pozdrawiamy

Edited by Wujek Abdi
0

Dzieki za dowody uznania

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20"> Racja po Twojej stronie faktycznie te zestawy juz sa jestem lekko do tylu w temacie

0

Witam serdecznie wszystkich, którzy do tej pory podzilili sie swoimi spostrzeżeniami i wiedzą na temat Kolteca. Od pół roku jestem właścicielem Mazdy 626 1,8 16V rok produkcji 1997 z oryginalną fabryczną instalacją Koltec/Necam. W chwili zakupu przebieg samochodu 156 000 km, ale nie wiem czy to prawda. Ja w tej chwili przejechałem prawie 15 tys.km. Bezpośrednio po zakupie udałem sie do swego gazownika, który serwisował mi poprzedni samochód. Jego stwierdzenie było takie - instalacja jest bezobsługowa, nie ma do niej ingerencji i że z tego co wie to powinna być bezawaryjna i poza sprawdzeniem tego co wylatuje z rurki wydechowej to mogę do niego zgłosić się jak coś mi padnie.

Przez te pół roku instalka zachowuje się bez zarzutu. Jednak z uwagi na swoja ciekawość przeszukałem cały internet no i znalazłem Waszą stronkę. W tej chwili jestem po lekturze całości - u mnie wyświetla 46 stron.

Z tego co obejrzałem i przeczytałem instalacja jest taka jak u Was. Przełącznik ma dwa położenia: gaz i benzyna. U mnie cały czas jest w położeniu "gaz", po przekręceniu zapłonu czerwona lampka miga, po uruchomieniu silnika i przejechaniu około 600m słychać "klikniecie" w butli a po chwili drugie i wtedy gaśnie lampka /trochę się żarzy/ i wtedy już jadę na gazie. Uruchamianie jest zawsze na benzynie. Gdy silnik jest trochę ciepły to przejście na benzynę jest po chwili. Jak na razie - odpukać, tak jak mówił gazownik, jest to bezawaryjne. Jedyne co trochę mnie gnębi to zużycie gazu: średnie- 10l/100km, miasto 12l/100km i trasa ok. 9l/100km. Jednak z tego co się u Was dowiedziałem, to na to nie mam za bardzo wpływu gdyż jest to wszystko bez regulacji (mapa) a jeżdże w miarę spokojnie. Zgodnie z instrukcją sprawdziłem kody błędów: podłączyłem szary kabelek do masy i nie ma żadnych błysków - w takim układzie nie ma chyba błędów. Pozostaje mi mi tylko sprawdzić ciśnienie na reduktorze i sondę. Do czyszczenia będę zabierał się jak coś zacznie nie halo. Doświadczony poprzednim samochodem uznaję zasadę że należy tankować tylko w znanych stacjach, w porę wymieniać filterki, świece i przewody a samochodzik nam się odpłaci. Po tych przejechanych paru kilometrach potwierdzam, że jest Koltec jest instalką na 6 z plusem.

Dziękuję wszystkim za przekazaną wiedzę na temat instalacji i myślę, że w przypadku awarii (odpukać) to z Waszą pomocą można wszytko doprowadzić do ładu.

Pozdrawiam

/emoticons/default_rolleyes.gif" alt=":rolleyes:">

0

Panowie kto potrzebuje rozdzielacz do necama niech klika

Please login or register to see this link.

to nie moja aukcja...!!!

0

Please login or register to see this quote.

Nie za bardzo zgadzam się z Tobą odnośnie tych ciśnień

/emoticons/default_sad.png" alt=":(" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/sad@2x.png 2x" width="20" height="20"> bo.........

Na reduktorze jest otwór do pomiaru cisnienie wchodzącego z butli ... i powinno ono wynosić 1.4 - 1.5 bar

i ustawia się je śróba rególacyjna która jest z przodu parownika [ od strony śrób mocowania parownika]

Natomiast cisnienie na rozdzielaczu mozna zmierzyć wstawiając manometr na przwód pomiedzy reduktor a dystrybutor i tu ma byc wartość 0.96 - 0.97 bar .......... bynajmniej tak mam podane w instrukcji ze zdjeciami do wykanania regeneracji parownika - odezwij się na priva to Ci podeślę ten .pdf ma ok 500kB

Z tego co mi mówił jeden z gazowników parajacych się koltekiem cisnienie mierzone na przewodzie pomiędzy parownikiem a dystryburorem jest takie samo jak mierzone na dystrybutorze i to cisnienie ustawia sie śróbą regulacyjną znajdującą się z tyłu parownika VG392 [ tu gdzie jest wyjśćie gazu z parownika na dystrybutor ].

Dzięki za opis i kody

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

0

Witam wszystkich koltekowców. Podczas dzisiejszego a mianowicie wczorajszego juz spociku miałem okazje podpiecia pod kompa i tu uklon w strone marko wyskoczył błąd kod 67 ( cos z wtryskiwaczami) . Błąd jest tylko podczas pracy na gazie. O dziwo okazało sie ze to właśnie ten błąd odpowiedzialny jest za nurtujacy mnie do tej pory problem z kontrolką TC która zapalała sie podczas jazdy gdy tylko koła np. zabuksowały i paliła sie do momentu ponownego rozruchu silnika.

W związku z tym mam pytanie co może powodowac wystapienie tego błędu . Dodam raz jeszcze ze podczas pracy na benzynce jest ok . wszystko działa jak trzeba. Pozdrawiam i dzieki za odpowiedzi.

0

bardzo dziękuje Jolo za adres człowieka od gazu .Dwie godz. i wszystko ok , pan Marcin wyczyścił rozdzielacz dokładnie i wymienił filterek i pięknie wszystko pracuje. Pracuje tak jak na początku kiedy go sprowadziłem, czyli nie czujesz jak przechodzi na gaz. ps byłem u p. Marcina w 2004 w grudniu na sprawdzeniu gazu i w tedy było wszystko ok , to było jeszcze na terenie byłej jednostki wojskowej.

0

Spoko, trzeba sobie pomagać

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> wisisz piwko :-)

0

piwko na pewno zrealizujemy . Mam jeszcze pytanie- jak sądzicie ile tysi przebiegu wytrzymuje membrana parownika?

0

mi padła przy 210000 km ( licznikowych ) i wymieniłem cały parownik na LOVATO POWER MAGIC II fotki na początku w temacie

0

Witam wszyskich-na tym forum. Jestem nowym użytkownikiem

Posiadam opla omegę 2.0 8v 95r z fabryczną instalacją gazową koltec(importowany z holandi)

Mam kilka pytań do szerszego gremium na tym forum dotyczacych kilku dolegliwości jakie posiada moja instalacja gazowa koltec VG392.

1.Pierwsza sprawa to-nieregularna praca na gazie na biegu jałowym(gazownicy stwierdzili że przez podcisnienie reduktora wydobywa sie gaz, wiec reduktor jest do wymiany-i to jest przyczną)

pytanie brzmi czy to może być prawda? czy pomoże na to rozebranie i przeczyszczenie reduktora+ wymiana membran itp.? Jesli tak to czy ktos może na email wysłac mi instrukcję w jaki sposób można to zrobić(instrukacja lub schemat) kozlow@op.pl

ps wiem że pewnie to gdzieś na forum się znajduje ale przegladanie wszystkich 46 stron to dużo

Z GORY DZIEKUJE

2.Druga sprawa dotyczy przypadłości nastepującej. Po przełączeniu z benzyny na gaz wskazówka która pokozuje ilośc paliwa spada i pokazuje 0 i gdy zpowrotem przełącze na paliwo znowu sie podnosi.

Co to moze być?

Pozdrawiam

0

ad.1 można wymienić membrany i powinno być OK ..... ja tak zrobiłem

membrany kupisz taniej niż na Allegro tu : 509 596 248

Wysłałem Ci istrukcje ze zdjęciami po ang.

Edited by dziad
0

Ja bym przeczytał wszystko. masz tutaj więdzę, której pozazdrościłby NIEJEDEN gazownik. jak pojedziesz do serwisu, do niedałbyś się wpuścić w maliny, przy tym oszczędzając sporo kaski

0

Ok poczytam.

A czy znajdę jakiś wątek dotyczący tej drugiej kwesti poruszanej wyżej tzn wskaźnika paliwa?

0

Hmm, raczej ci gazownicy są do wymiany..

A gdzie ten gaz się wydobywa?

Tak czy owak, jak pisał Dziad - regeneracja powinna pomóc, o ile to reduktor.

Na pewno także czyszczenie rozdzielacza i oględziny stanu rdzenia i tłoczka.

A ze wskaźnikiem - zobacz czy przy butli wszystkie kable kontaktują.. A może coś z pływakiem w butli? Jest pewnie kilka możliwości...

Masz tak od początku czy dopiero się zepsuło?

0

Niestety od mometu zakupu nie wskazuje nic po przełączeniu na gaz- a jak było wcześniej nie wiem.

0

Witam Szanowne grono użytkowników instalacji Koltec-necam.Posiadam sam.Volvo 850 z instalacją Koltec-Necam Mega i jestem po lekturze 46 stron.Dzięki Waszym poradom doprowadziłem moją instalację do stanu w miarę poprawnej pracy.Zregenerowałem parownik oraz rozdzielacz.Ale mam jeszcze dwa problemy i bylbym bardzo wdzięczny za ewentualną pomoc w ich rozwiazaniu.Oto one:1)cały czas na wolnych obrotach pali się czerwona kontrolka na przełączniku,a po zczytaniu błędów jest kod 22 tj.niski sygnał TPS.2) nierówne obroty silnika(falujące ) a po puszczeniu nogi z gazu spadają do ok.300-400 i dopiero rosną do ok.800.i tu mam pytania:jak wzmocnić sygnał TPS i co może być przychyną nierównych obrotów silnika.Jednocześnie nadmieniam iż silnik krokowy jest sprawny, a tłoczek w rdzeniu chodzi lekko.I jeszcze jedno, od momentu zakupu sam.mam tzw.dziurę gazową (przy ostrym wciśnięciu pedału gazu).Czy jest to normale w tego typu instalacjach i ewentualnie co może być tego przyczyną.Z góry dziękuję za wszelkie informacje i pozdrawiam.Adam

0

cześć

TPS powiadasz ?

w tych instalkach to za TPS chyba odpowiada ten cienki wężyk dochodzący do reduktora, może sprawdź czy nie sparciały jest...

0

Witam wszystkich Jestem posiadaczem samochodu Peugeot 406 1,8 16V z 2000 roku auto kupione w polskim salonie z fabryczną instalacja Coltec Necam przebieg ok 200tys. prosze o pomoc w paru problemach z moją instalacją, gdzie moge znaleźć dobry serwis w woj podlaskim do tej instalacji.

Muszę wymienic zbiornik na gaz (jest w kole) żadna stacja diagnostyczna nie chce mi podbić badań mam świdectwo hom. na instalacje a niemam dozoru na baniak za 2 tyg kończy mi sie dowód i musze zrobić kolejne bad techn.Na dodatek od wczoraj przestał mi jeździć na gazie nie chce sie przełączyć na gaz (na benz ok), silnik krokowy ok,będę rozkręcał i czyścił cały roździelacz czy możę to byc wina mębrany znajdującej sie na dole roździelacza, tak jakby niedostawał dawki gazu d o roździelacza,parownik wymieniony ok 2 lata temu (50tys km)przez poprzedniego właściciela tylko niewiem czy na nowy czy używany.

Z góry dziekuje za pomoc

pozdr mim

0

Posted (edited)

Co do badań na butle przechodziłem to samo. Taki dozor techniczny zrobilem w Białej Podlaskiej w firmie Zamel. Sprobuj jeszcze znalesc firme prip lub primagaz z lublina. swego czasu mieli butle do instalacji holenderskich (jesli o taka ci chodzi). a co do servisu w okolicy woj. podlaskiego to nic nie ma, jedynie do vectry i instalacji koltec to salon opla w krupnikach moze by cos zrobil, ale ceny zaporowe. ja jezdze do warszawy/ząbki do intergazu. pozdrawiam i zycze powodzenia

Edited by chudy
0