Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Z19DTH - pasek wielorowkowy / klinowy

Guest Math
 Share

Recommended Posts

Witam Wszystkich, jest to mój pierwszy post na tym forum. od 2 miesięcy mam Vectrę C z 2007r.

Ostatnio zauważyłem ze podczas pracy silnika słychać jakiś szelest. Na początku myślałem ze to rozrząd ale chyba na pewno nie. Rolka Paska wieloklinowego lub kolo pasowe wydaje taki dźwięk ,,kssy ksssy ksssy ksssy,, Sam Pasek myślę ze jest w stanie dobrym ale i tak mam zamiar go wymienić. Teraz chodzi jeszcze o rolkę lub kolo pasowe które wydaje taki dźwięk.

Moze ktoś z Was mial już taki problem ?

Prosze o jakieś instrukcje jak ewentualnie to wymienić samemu, Pasek wieloklonowy i rolke lub kolo pasowe. Chęci mam, doświadczenie małe bo małe ale mam.

Z Góry dziękuje. Pozdrawiam Mateusz.

U mnie występowało coś podobnego jak odpalałem gdy był zimny to słychać było cykliczne cykanie właśnie z tych okolic. Gdy rozgrzał się silnik objaw ten ustępował. W pierwszej chwili też podejrzewałem rolkę napinającą paska wielorowkowego. Kiedyś w wolnej chwili ściągnąłem ten pasek i po zapaleniu słychać cykanie więc wychodziło, że od rozrządu. Miałem już 120 tyś. km przejechane więc postanowiłem wymienić kompletny rozrząd. Aktualnie przejechałem na nowym rozrządzie 5 tyś. i zero cykania. Prawdopodobnie, któraś rolka tak cykała po chwili się rozchodziła i była cisza. Jak masz kanał to zdejmij pasek alternatora (potrzeby będzie klusz 15 oczkowy odgięty i bolec do zablokowania napinacza ) i będziesz miał pewność.

Math w moim przypadku podobne dźwięki wydawało sprzęgło alternatora, choć pewien byłem na 100 % że to któraś z rolek. W pierwszej kolejności zdemontuj pasek i pokręć ręką rolkami no i alternatorem.

Koledzy u mnie z rana tez cos slychac w miare glosnego w stylu okresowego pompowania czy cykania - nie wiem jak to okreslic. Jak silnik jest cieply jest cicho. Dzwiek ten slysze po lewej stronie komory silnika (stojac przodem do auta) tak jakby pod filtrem powietrza.

Czy to jakis pasek, rolka, moze to cos powaznego a ja lekcewaze to.

Guest TomekWPR

To samo u mnie. Kto ma pomysł co to możne być dokładnie. Rozrządu na razie nie chcialbym ruszać bo mam dopiero ok. 92k. Aha jeszcze jedno. Jak sie podniesie maskę i spojrzy na obudowę rozrządu/paska (patrząc na silnik po lewej stronie)to jest tam taka szczelina, przez która widać pasek. Nie wiem jak u Was, ale u mnie jak silnik chodzi to ten pasek się lekko buja prawo-lewo. Nie wiem czy to normalne, pasek chyba powinien latać nieruchomo? Proszę o jakieś info.

Koledzy u mnie z rana tez cos slychac w miare glosnego w stylu okresowego pompowania czy cykania - nie wiem jak to okreslic. Jak silnik jest cieply jest cicho. Dzwiek ten slysze po lewej stronie komory silnika (stojac przodem do auta) tak jakby pod filtrem powietrza.

witam

Cykanie paska można sprawdzić następująco:

1. Uruchomić silnik i jeśli są podejrzane odgłosy to trysnąć (rozpylić) na obracający się pasek jakikolwiek płyn (woda, płyn do szyb, do mycia naczyń, itp)

2. Jeżeli "cykanie" natychmiast na chwilę ustanie po tym zabiegu - pasek do wymiany.

3. Jeżeli namoczenie paska nie pomogło i " cyka " dalej - pasek jest dobry i nie on jest przyczyną hałasów.

Powodzenia.

To samo u mnie. Kto ma pomysł co to możne być dokładnie. Rozrządu na razie nie chcialbym ruszać bo mam dopiero ok. 92k. Aha jeszcze jedno. Jak sie podniesie maskę i spojrzy na obudowę rozrządu/paska (patrząc na silnik po lewej stronie)to jest tam taka szczelina, przez która widać pasek. Nie wiem jak u Was, ale u mnie jak silnik chodzi to ten pasek się lekko buja prawo-lewo. Nie wiem czy to normalne, pasek chyba powinien latać nieruchomo? Proszę o jakieś info.

Bujanie na boki paska rozrządu jest spowodowane jego nierównomiernym rozciągnięciem (zużyciem). Po przebiegu 100kkm to zjawisko występuje prawie zawsze. Jeśli jego boczne ruchy są w granicach 2-3 mm to jest to normalne i bez paniki.

Pozdrawiam.

Edited by krzsad50

Guest TomekWPR

witam

Cykanie paska można sprawdzić następująco:

1. Uruchomić silnik i jeśli są podejrzane odgłosy to trysnąć (rozpylić) na obracający się pasek jakikolwiek płyn (woda, płyn do szyb, do mycia naczyń, itp)

2. Jeżeli "cykanie" natychmiast na chwilę ustanie po tym zabiegu - pasek do wymiany.

3. Jeżeli namoczenie paska nie pomogło i " cyka " dalej - pasek jest dobry i nie on jest przyczyną hałasów.

Powodzenia.

Bujanie na boki paska rozrządu jest spowodowane jego nierównomiernym rozciągnięciem (zużyciem). Po przebiegu 100kkm to zjawisko występuje prawie zawsze. Jeśli jego boczne ruchy są w granicach 2-3 mm to jest to normalne i bez paniki.

Pozdrawiam.

Sprawdzę. Dziękować.

U mnie identycznie, z pod filtra powietrza. Zdemontowałem odbudowę rozrządu- pasek jak nowy był wymieniany niedawno. Sa 2 możliwości albo kolo pasowe albo któraś rolka. Podejrzewam ze to rolka od alternatora. Czy ktoś wymieniał taka rolkę ? Jak się za to zabrać ?

Pozdrawiam

U mnie jest identyczny dźwięk, tyle za cały czas... Na początku po 2min tez zanikał, ale z czasem się nasiliło.

Mamy taki sam przypadek, mam nadzieje ze szybko się to wyjaśni.

Pozdrawiam

Edited by zubek73
cytat

Bez weryfikacji można gdybać. Dla mnie to jest dźwięk pochodzący od kończącej się rolki, tylko jest problem z określeniem dokładnie. Tak jak pisałem wcześniej bym zaczął od zdjęcia paska wieloklinowego, uruchamiasz silnik i jak cyka to na rozrządzie. Można od razu posprawdzać rolki pod kątem luzów. Koło pasowe na wale korbowym na pewno takich odgłosów nie daje.

Przykładając ucho w trakcie klekotu silnika ciężko jest określić skąd dochodzą niepokojące dźwięki. Myślę że najłatwiej sprawdzić to komórką. Włączamy tryb video i przykładamy po kolei do rolek. Byle nie za blisko :). Potem odtwarzamy nagrany film i słychać dokładnie w którym miejscu dźwięk który nas niepokoi jest najmocniejszy.

Który rozrząd polecacie :

FIRMY CONTITECH

czy

FIRMY GATES

Edited by zubek73
Czemu pytasz o rozrząd w temacie o pasku klinowym? Jest parę tematów o rozrządach. Patrząc na te firmy to chyba chodzi Ci o sam pasek... Jeden i drugi będzie dobry / zubek

• 2 weeks later...

Witam i mnie ostatnio miałem takie same dźwięki, które ustawały po rozgrzaniu się silnika.

Po zdjęciu paska wieloklinowego okazało się ze to rozrząd a przebieg w moim autku to 100 tys.

Po wymianie rozrządu teraz jest cichutko.

Guest Adam Kr

Witam, u mnie było identycznie.Po wymianie rozrządu przy przebiegu 120kkm silnik zdecydowanie lepiej i ciszej pracuje.

Edited by Adam Kr

• 6 months later...
Guest konrad_uk

Witam wszystkich,

potrzebuje pomocy a konkretnie schematu paska wieloklinowego do vectry c 1.9 cdti 150 KM. za pomoc z gory wszystkim dziekuje!

Pozdrawiam

• 8 months later...

Panowie właśnie czytałem na forum Vectra Unlimited i jest słuszna diagnoza.

http://forum.vectra-...t=83346&page=11

OBJAWY: Po odpaleniu metaliczny dźwięk od strony paska wieloklinowego, po delikatnym dodaniu gazu cisza, odpuszczenie gazu dźwięk powraca.

DIAGNOZA: KOŁO PASOWE PASKA WIELOKLINOWEGO - wymienicie i będzie cisza, jeżeli z prawej strony macie metaliczny dźwięk.

Moim rodzicom w Vectrze hałasuje od strony paska wieloklinowego - dźwięk metaliczne pukanie i wymieniam na dniach to koło pasowe - dam znać jak wymienie czy ucichło.

Wg. tego co pisali ludzie z forum Vectra Unlimited to właśnie to jest powodem wku!@#$%! dzwięku.

Pozdrawiam, jeżeli pomogło proszę o plus.

Edited by MKrzymi

Panowie właśnie czytałem na forum Vectra Unlimited i jest słuszna diagnoza.

http://forum.vectra-...t=83346&page=11

OBJAWY: Po odpaleniu metaliczny dźwięk od strony paska wieloklinowego, po delikatnym dodaniu gazu cisza, odpuszczenie gazu dźwięk powraca.

DIAGNOZA: KOŁO PASOWE PASKA WIELOKLINOWEGO - wymienicie i będzie cisza, jeżeli z prawej strony macie metaliczny dźwięk.

Moim rodzicom w Vectrze hałasuje od strony paska wieloklinowego - dźwięk metaliczne pukanie i wymieniam na dniach to koło pasowe - dam znać jak wymienie czy ucichło.

Wg. tego co pisali ludzie z forum Vectra Unlimited to właśnie to jest powodem wku!@#$%! dzwięku.

Pozdrawiam, jeżeli pomogło proszę o plus.

Mam to samo co na tych filmach w linku. Dzis idzie pod młotek koło pasowe.

No i po wymianie, zobaczymy jak auto ostygnie. Dam znac jakie efekty

Mam to samo co na tych filmach w linku. Dzis idzie pod młotek koło pasowe.

No i po wymianie, zobaczymy jak auto ostygnie. Dam znac jakie efekty

Panowie i Panie,

Po wymianie koła i przy okazji też paska na nim - błoga cisza, jak makiem zasiał.

Edited by bartaso77

• 11 months later...

zubek73 a powiedz mi mechanik jest w stanie stwierdzić ze kolo pasowe jest do wymiany??Chodzi o to ze wystepuje dziwny dźwięk tylko na zimnym silniku chwile po uruchomieniu a jeśli samochod pochodzi chwile dźwięk znika czy dodaniu lekko gazu dźwięk tez znika.

zubek73 a powiedz mi mechanik jest w stanie stwierdzić ze kolo pasowe jest do wymiany??Chodzi o to ze wystepuje dziwny dźwięk tylko na zimnym silniku chwile po uruchomieniu a jeśli samochod pochodzi chwile dźwięk znika czy dodaniu lekko gazu dźwięk tez znika.

Typowy obiaw uszkodzonego koła.... Ja miałem to samo, jeszcze jest jeden obiaw po włączeniu klimatyzacji ten dźwięk też lubi się pojawić. Diagnoza koła jest cieżka bo po wymontowaniu wygląda na idealny stan ale jak się nim stuknie to wygaje taki brzeczacy dźwięk. Moje stare koło oglądałem dokładnie i naprawdę nie widać nic na zewnątrz aby bylo uszkodzone dopiero jak trafi do silnika daje czadu (na zimnym bo na ciepłym jest cisza).

Dzisiaj odpalam dźwięk pojawia się po okolu 3 sekundach po dziesięciu znika nawet nie zdazylem wlaczyc kamerki :mysli: Im bardziej temperatura minusowa tym bardziej slychac to.Nawet nie jechałem do mechanika bo co mu powiem panie slychac jest rano a teraz cisza.Najgorsze usterki jakie można sobie wyobrazić.Rozrzad w miare swiezy pompa wody prawie nowka.Napinacz tez w miare swiezy rolka zwrotna i prowadzące tez ruszane już były.Stawiam na cos z altkiem albo wlasnie kolo pasowe.Wymienial ktoś ostatnio i może powiedzieć mniej więcej cene.Dzisiaj dzwoniłem pytałem w jednym sklepie chlop mi powiedział miedzy 400 a 500 za cortreco.Kurde dużo cos