Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

TC kontrola trakcji

chicken1983
 Share

Recommended Posts

Mam pytanie do wszystkich odnośnie kontroli trakcji w VB

Rozumiem że układ ten powoduje że podczas ruszania koła napędzane nie buksują. Sprawa dotyczy tego jak to jest realizowane- czy poprzez przyblokowanie przednich kół hamulcami czy poprzez ograniczenie mocy silnika.

O co cały temat się rozdrabnia. Jeżeli koła są przyblokowywane przez hamulce to dzieje się to chyba poprzez pompę ABS. Czy była by możliwość takiego zaprogramowania sterownika abs lub TC (nie wiem jak to jest realizowane) by wykorzystać ten układ jako elektroniczną szperę? Chyba każdy wie o co mi chodzi.

Kolejne pytanie- czy dało by się zrobić coś podobnego do układu stosowanego w Mercedesie ML, mianowicie nie ma tam blokady mostu czy mechanizmów różnicowych lecz poprzez układ który hamulcami blokuje to koło które jest w powietrzu przenosząc cały moment na koło mające kontakt z nawierzchnią.

Ostatnio jeździłem troszkę bo bezdrożach i doszedłem do wniosku że to mogło by byś pozyteczne np. w wypadach na ryby lub czymś podobnym. Pytanie czy jest to możliwe do zrobienia

1. TC można założyć w Vectrze 1.8 (ja zakładałem w X18XE i X18XE1)

2. TC najpierw opóźnia zapłon, następnie wypadają wtryski, ostatecznie - są lekko hamowane koła przednie. Nie ma możliwości całkowitego ich zatrzymania w trakcie regulacji TC

3. Pewnie możesz założyć taki układ do Mercedesa, ale jeśli chodzi o adaptację z Opla - możesz mieć kłopot z dopasowaniem sygnałów (potrzebujesz sygnał obrotów do sterownika TC, co nie jest trudne, ale potrzebujesz też sygnał wykonania regulacji TC, co już jest trudne).

4. Jeśli mogę coś doradzić, szukaj układów z młodszego modelu

Nie mam TC u siebie i raczej nie będę zakładał. Interesowało mnie bardziej to o czym napisałem. Jeżeli udało by się zrobić coś podobnego do układu montowanego w ML, byłoby to także przydatne zimą podczas ruszania gdy jedno koło się ślizga a drugie stoi w miejscu. w normalnym aucie można spróbować delikatnie naciskać na pedał hamulca aby przyblokować koło buksujące i dać napęd na 2 koło. Fajnie by było gdyby to robiła elektronika i nie trzeba by było mysleć o tym