Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

sebo83

ZAPCHANY DPF

307 posts in this topic

Please login or register to see this quote.

Wystarczy 70 stopni.

Filtr się dopala po przekroczeniu 100% napełnienia.

1

Posted (edited)

Dziekuję za odpowiedź.

Piszesz o dopalaniu podczas jazdy? wcześniej mi się podczas jazdy na trasie filtr wypalał teraz mam wrażenie ze tak nie jest i był mniejszy stopień % "zapchania" DPF przy którym następowało wypalanie.

I czy "wadliwy" termostat (79-84C) podczas jazdy na trasie nie będzie przyśpieszał zapychania?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Edited by jarcik
0

Temperatura w granicach 80 stopni nie oznacza, że masz uwalony termostat, jak byś miał poniżej 70 stopni wtedy mógłbyś się martwić.

1

Dziekuję za odpowiedź

Ale czy taka temperatura może negatywnie wpłynać na dopalanie DPF, bo jeśli dobrze rozumiem na zużycie paliwa wpływa. Można cos "poradzić" aby podnieśc temp do 90C podczas normalnej jazdy?

0

deptaj do podłogi często i zaraz po takiej jeździe zatrzymaj się na chwilę, temperatura bankowo skoczy

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

u mnie na trasie też przy spokojnej jeździe temp nie przekracza 80, po mieście większa jest, widocznie tak ma być

0

Na DPFa i tak nic nie poradzisz w pewnym momencie go po prostu trafi i zapcha się na amen, po prostu tak ma być, nie oszukujmy się pierwsze vectry z DPFem mają już 8 lat.

0

Posted (edited)

A mam kolejne pytanko dziś podłączałem opcoma przypadkowo aktywowałem "Wymień filtr mikrocząsteczkowy" stopień nasycenia z 92% zmalał do 0% km od ostatniej regeneracji również 0km. Rozumiem ze wyzerowałem te wartości, czy wartość nasycenia zostanie wyświetlona poprawnie samoczynnie po przejechaniu paru km czy po jakimś czasie, czy też należy np. odłączyć akumulator, reset ecu czy coś innego?. Zastanawiam się nad regeneracją/wypalaniem opcomem na postoju czy poczekać do 100% jak kolega knorski parę postów wyżej napisał?

pozdrawiam

Edited by jarcik
0

No to Cie zmartwie. ECU myśli, że filtr jest nowy i będzie kalkulował nasycenia jak dla nowego, czyli wolniej. Normalnie jest tak, że z czasem procenty nasycania przybywają szybciej. I słusznie, bo część przekroju filtra z czasem wypełnia smoła i spada jego "pojemność". Teraz musisz poczekać do nasycenia 80% (od tej wartości może się zacząć wypalać dynamicznie, nie od 100%), ale to oznacza jakieś 1000 km na zresetowanym filtrze.

Pozostaje Ci albo wypalić opcomem, albo obserwować ciśnienie w nadziei że prędzej pojawi się 80% nasycenia niż filtr się zapcha. Bodajże od 50kPa pojawia się "kluczyk" i wtedy wypalanie opcomem też może być nieskuteczne. Potem już momentalnie rośnie nawet do 90kPa, wywala uszczelnienia kolektora, silnik się dławi i nadjeżdża laweta (sprawdzone empirycznie). Na pocieszenie powiem, że wtedy wobec DPF z powodzeniem stosuje się rozwiązanie wspomniane niejednokrotnie ale niedoceniane

/emoticons/default_luz.gif" alt=":luz:">

0

Dziękuję za odpowiedź

A zatem inne pytanie kiedy wartość nasycenia DPF wskazywana przez komputer,opcoma osiągnie wartość rzeczywistą/prawidłową tj ok 92%?

0

WItam.

Wybaczcie że pisze w tym temacie ale niechce tworzyć nowego bo to dotyczy właśnie zapchanego DPF.

Od 2008r Jestem posiadaczem Vectry C 1,9 CDTI 150PS z 2004r. Ok rok temu pierwszy raz pojawił mi się problem z zapchanym DPF (lapka kluczyka i tryb awaryjny). Ok 4 razy w ciągu ok 3 miesięcy musiałem go dopalać. Poza tym miałem problem z listwą (odpadła), EGR i kopcił jak stary VW, więc umówiłem się z fachowcem, wymienił mi kolektor, wstawił przerobioną listwę, przeczyścił przepustnice i EGR. Od tamtej pory (czerwiec) przejechałem ok 10tys km i nie miałem żadnych problemów do przedwczoraj. Otóż jadąc za zakupy po wyjezdzie z garażu zapalił sie kluczyk, auto straciło moc (turbina się nie włączała), więc długo nie myśląc wbiłem 3 bieg i jechałem na ok 3,5tys obrotów bo pewnie znowu się zapchał. Po przejchaniu 10km lampka zgasła i vectra odżyła. Porobiłem zakupy wsiadłem do auta i wracam - przed samym domem kluczyk znowu się zapalił, wstawiłem auto do garazu i poszedłem do domu bo podobno dopalanie na postoju jest niezalecane, a i tak na nastepny dzien musiałem jechac rano do pracy.

Nastepnego dnia wsiadłem do auta, odpaliłem i co dziwne klucz się nie swiecił ale wystąpił inny problem, mianowicie nie gaśnie mi lapka od emisji spalin a turbina dalej się nie włącza, auto jest tak zamulone, że nawet przy ruszaniu Żuk miał lepsze przyśpieszenie. Zajechałem do pracy, po pracy idąc do auta myślałem że już tego problemu nie będzie ale myliłem się, kontrola świeci się cały czas.

Dodam że silnik pracuje normalnie, obroty na biegu jałowym są ok 800 (bez zmian), Z wydechu po dodaniu gazu oprócz zapachu parafiny nie mia nawet dymka, spalanie w granicach 6,5 l/100km, nie powiem czy bierze olej bo tydzien temu wymieniałem na nowy.

Jutro jadę się umówić na sprawdzenie błędów do "Pana Czesia" bo przed rokiem zdiagnozował problem, a bierze za podpięcie tylko 30 zł, może zobczy co jest przyczyna.

Moje pytanie brzmi - czy to ma związek z zapchnym DPF? jeśli tak ma ktoś namiary w okolicach krakowa i katowic gdzie mogę go wywalić? Mówię o wycięciu i przeprogramowaniu bo ja nie mam możliwości samemu go usunąć.

0

Witajcie potrzebuję porady zdiagnozowano u mnie zapchany filtr cząstek stałych DPF no i teraz podobno mam 2 opcje podesłać go firmie która w sposób profesjonalny go wyczyści (koszt jeszcze nie znany) lub pozbyć się go całkowicie poprzez wycięcię i problem zniknie na zawsze (koszt 900zł)zastanawiam się nad pozbyciem się go całkowicie ale proszę o profesjonalną poradę bo decyzja musi zostać podjęta już....co robić mam model 1,9CDTI-150KM. Naczytałem się o utracie homologacji pojazdu że to jest zabronione oraz że >

Firmy usuwające filtry działają niezgodnie z prawem. Należy pamiętać, że pojazd z usuniętym filtrem nie powinien przejść przeglądu.

Co radzicie?

0

Dręczy mnie pewna myśl. Zalecane jest wypalanie DPF-a w czasie jazdy bo jest owiew powietrza, lepsze chłodzenie itp. itd. A więc w takim przypadku jak już przychodzi konieczność ręcznego wypalenia to czy nie można jego np uruchomić w czasie jazdy za pomocą op-coma i wtedy są zachowane te lepsze warunki...

0

Posted (edited)

Pamietaj ze wypalanie dpfa opcomem jest awaryjne i wplywa zle na silnik. Niestety DPF to takie ustrojstwo

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

Edited by Pampam69
0

Posted (edited)

Edited by DANIELLO
0

Zapodaj jeszcze chipsa i wtedy przez pierwsze dni nie wyjdziesz z auta

/emoticons/default_woot.gif" alt=":woot:">

Szukaj polecanych na forum tunerów nawet z dolotem

0

No i będzie chips

/emoticons/default_woot.gif" alt=":woot:">

0

Posted (edited)

Pochwal sie pozniej wykresem w temacie:

Please login or register to see this link.

Edited by Pampam69
0

Posted (edited)

zapraszam do poczytania o moich przygodach z DPF'em. tu

Please login or register to see this link.

post nr #1137, może "kluczyk" i błąd różnicy ciśnień wcale nie oznacza że DPF się kończy :-)

Edited by pauldeloop
0

szybkie pytanko - w ciągu ostatniego miesiąca 2 razy pojawił mi się błąd: Czujnik ciśn. filtra cząsteczek - za duża różnica ciśnień. Jak do tej pory nie było z nim żadnych problemów a wypalanie następowało średnio co ok 1200 - 1300 km. Auto ma przebieg 206000 km. Czy może to oznaczać że komputer zaczął kalkulować sobie cykle wypaleń w zbyt dużych odstępach czasu tak że DPF zapycha się zanim rozpocznie się jego regeneracja? Czy przy takim przebiegu jest możliwość że DPF po prostu się zużył i trzeba by się go pozbyć? Zastanawiam się nad jego usunięciem i tutaj mam pytanie - czy jak fizycznie rozetnę go,wypruję z niego bebechy całość zaspawam i ponownie założę i będę tak przez jakiś czas jeździł (do momentu wyprogramowania go ze sterownika) to niesie to ze sobą jakieś konsekwencję? (oprócz tego że co jakiś czas proces wypalania wciąż będzie się załączał). Może dysponuje ktoś jakimiś zdjęciami z operacji opróżniania DPF-a i może poradzić jak najlepiej się do tego zabrać?

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

0

DPF'a nie musisz rozcinać, wystarczy go wyjąć i przez otwory wydechu wybić zawartość młotkiem i przecinakiem, czy młotem udarowym i długim dłutem. Z programu musisz go wywalić, bo będzie przybywało oleju!!

0

proszę o wyjaśnienie bo się pogubiłem - tego oleju przybywa za każdym razem gdy DPF się wypala czy tylko wtedy kiedy zgasi się samochód w trakcie wypalania?

0

Tylko wtedy gdy przerywasz wypalanie.

0

Podczas wypalania równie, gdy stoisz w korku, pod domem. Ale ilość ropy spływającej do michy w takich warunkach jest duzo mniejsza.

0

wywal go sobie sam jesli potafisz i jedz do kogos na program... w celu usuniecia zawsze to taniej

0

Nie prawda, ja dwa lata jeżdżę głównie po mieście i nigdy nic mi nie przybyło, fakt że chyba nigdy nie przerwałem.

0