Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Podświetlanie zegarka

Guest ChmieluVA
 Share

Recommended Posts

Guest ChmieluVA

I jednak mam problem... gdzie podłączyć tą diodę? tam gdzie standardowo jest oświetlenie zegarka jest tylko Masa "-" myślałem że to kabel sterujący ale żadna kombinacja z nim nie działa jak dam plus do diody od zegarka i minus do tego kabla to świeci się cały czas. Może ktoś ma schemat jak to podłączyć bo u mnie za zegarkiem są 3 kable na 2 wtyczki jedna wtyczka to kable "brązowy" i "czerwony" i tam jest zasilanie cały czas do zegarka. A druga wtyczka to jeden kabel tylko zielony który był do oświetlenia lecz nie wiem jak to miało działać bo u mnie od zawsze tego oświetlenia zegarka nie było... Proszę o schemat lub jakieś opisanie jak to zrobić:)

ja Ci powiem ze u mnie w bc, wymienialem podswietlanie na diody, bo oryginalna zaroweczka sie przepalila, a tam sa takie male styki ze nie chcialo mi sie bawic z tym, takze po prostu "wypuscilem" kabelek bezposrednio poza bc i pociagnalem zasilanie podswietlania od schowka, zapalam zaplon to zapala sie podswietlanie bc ;)

Guest urbanr34

I jednak mam problem... gdzie podłączyć tą diodę? tam gdzie standardowo jest oświetlenie zegarka jest tylko Masa "-" myślałem że to kabel sterujący ale żadna kombinacja z nim nie działa jak dam plus do diody od zegarka i minus do tego kabla to świeci się cały czas. Może ktoś ma schemat jak to podłączyć bo u mnie za zegarkiem są 3 kable na 2 wtyczki jedna wtyczka to kable "brązowy" i "czerwony" i tam jest zasilanie cały czas do zegarka. A druga wtyczka to jeden kabel tylko zielony który był do oświetlenia lecz nie wiem jak to miało działać bo u mnie od zawsze tego oświetlenia zegarka nie było... Proszę o schemat lub jakieś opisanie jak to zrobić:)

ten jeden kabel to jest "+" masę masz przy "ramce" że tak się wyrażę w którą wkładasz oprawkę z żarówką (ten otwór okrągły, ciemno jest więc zdjęcia nie zrobie ;P)

Wiem bo jak ja wymieniałem żarówkę na początku stwierdziłem że coś jest skopane z kablami i chciałem się wpiąć pod zegarek ale okazało się że nie trzeba :)

Guest ChmieluVA

Udało się wszystko poskładać,ten kabel co myślałem że jest to masa okazał się plusem ale dopiero po włączeniu świateł,nie miałem od początku podświetlania zegara dla tego nie wiedziałem ,że tak to działa i myślałem o zapalaniu się na zapłonie. Dodaję fotkę z efektem (na żywo lepiej 100 razy) :)

imag0012p.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Edited by ChmieluVA

Guest urbanr34

też mam zamiar wymienić oświetlenie przy zegarku i reszcie suwaków i wskaźników z tym że ja lecę wszystko na tzw. czystą biel :P

z suwakami jest duzo zabawy aby diody nie wygladaly punktowo, rozebralem calutki panel od nawiewow na cczesci pierwsze, ze mialem pleksi rozbijajaca swiatlo w reku i lipnie jest z miejscami na umiejscowienie diod, latwiej by bylo to zrobic na pasku diod led, ktore swieca na bok :P

Guest ChmieluVA

takie listwy najlepiej na allegro kupować bo w sklepach z tego co się zorientowałem to ok 20zł za listwe 10 diód ale to będzie wyglądać super,można by było też zrobić coś w stylu zapalających się diód np na nagrzewaniu od niebieskich przez zółte do czerwonych i zapalać się jak zwiększamy ciepło lub gasły jak zmniejszamy:) Pomyślę jak to zrobić jak coś mi wpadnie to opiszę:)

takie listwy najlepiej na allegro kupować bo w sklepach z tego co się zorientowałem to ok 20zł za listwe 10 diód ale to będzie wyglądać super,można by było też zrobić coś w stylu zapalających się diód np na nagrzewaniu od niebieskich przez zółte do czerwonych i zapalać się jak zwiększamy ciepło lub gasły jak zmniejszamy:) Pomyślę jak to zrobić jak coś mi wpadnie to opiszę:)

http://www.paluki.pl/vectra/ledy/ledy5.jpg zwykłe 5 superjasnych LED 5mm - wlutowane w ten plastik. Na suwaku świecą względem siebie. W obu autach tak mam i jest super. Światło równomiernie świeci, niskim kosztem zrobione :)

niezle ;D a w nocy nie razi?

Powiem tak, jak jeździłem parę lat ojca vectrą ( z oryginalnie ciemnym panelem ), swoją ponad rok z ciemnym panelem i założyłem takie podświetlenie, to był szok. Teraz już oczy są przyzwyczajone i jak nawet ktoś obcy wsiada do auta, to nie zwraca uwagi. Owszem, jest jaśniej i czytelniej ale nie rozprasza to kierowcy. A na prawdę jest o wiele lepiej. Tutaj link do mojej skromnej strony ze zmianą podświetlenia: http://www.paluki.pl/vectra/ledy.htm

no to rzeczywiscie ladnie, zaraz dodam fotki samego pleksi to zaznaczysz w ktorycyh miejscach je dodales ;)

@edit

Tutaj jest sama pleksi, mogl bys mi zaznaczyc w ktorych miejscach dales diody i jak to sie ma do spasowania obudowy? czym je wklejales? kropelka? klejem temperaturowym z pistoletu?

af2790hpizte7ey.jpg

Nie patrz na to ze pleksi zniszczona to jest stara ktora wydlubywalem ze starego panelu nawiewow gdzie sie zacinal i byl poniszczony ;p

Edited by PtaQ90

Tutaj jest sama pleksi, mogl bys mi zaznaczyc w ktorych miejscach dales diody i jak to sie ma do spasowania obudowy? czym je wklejales? kropelka? klejem temperaturowym z pistoletu?

Dokładnie ładny widok pleksi. Ja zaznaczyłem gdzie dałem LEDy 5mm superjasne białe. Co do suwaka zimno/ciepło to umiejętnie nawierciłem pleksi pod kątem, by mniej więcej LEDY świeciły na przeciwko siebie. Idealnie wszystko pasuje, główki się schowały i efekt ładny. Co do ikonek, to zaznaczyłem gdzie mam u siebie, z tym, że wierciłem te 3 otwory w tym czarnym "szkielecie" nie w pleksi ! Dokładnie w tych miejscach w tym szkielecie jest opcja, żeby wiertełkiem 4,5 mm nawiercić i pilnikiem rozwiercić. LEDów nie przyklejałem, po prostu weszły na wcisk i tak zostały, stąd otwory mniejsze aby ciasno LEDy weszły. Do każdej diody dałem rezystor z zapasem, aby skoki napięcia w razie uszkodzenia alternatora nie uszkodziły LEDów. Oczywiście połączyłem z izolacją równolegle to miejsca, gdzie masz połączenie z żaróweczką, jak się nie mylę, to fioletowe przewody.

I tak mam już sporo czasu i dzięki temu mam wszystko jasne i czytelne :)

Niestety ktoś tu z administratorów skutecznie blokuje możliwość zamieszczania fotek, więc wybacz. Nie podeślę załącznika. Usunąłem już wszystko, co kiedykolwiek załączałem i nadal nie mogę wysłać.

Proponuję przenieść serwis na bardziej przyjazny serwer, bo to to chyba się nie nadaje na stronę klubową !

Dzięki wielkie mniej więcej mi to wyjaśniłeś, jeszcze wiele by pomogło jak byś wrzucił ta fotkę, polecam serwis np:

www.imageshack.us

łatwy lekki i przyjemny. Chociaż ja osobiście używam programu screenshooter, bo sam od razu wysyła mi zdjęcia na serwer i daje linka ;) wystarczy ze wcisnę printscreen i od razu w schowku mam link do zdjęcia, przykład http://screenshooter.net/4187169/yjhcyvq

także czekam na zdjęcie :)

Edited by PtaQ90

no juz widze, fajnie zrobione, tylko wlasnie sie boje ze jak sie da tak te diody na ikonki to bedzie widac jak swieca punktowo, na zdjeciu tego nie bedzie wiadac ale w rzeczywistosci jak sie spojrzy na panel to bedzie widac ze srodek jasniejszy a na brzegi ikonki juz powoli ciemnieja, myslalem o rozwiazaniu problemu jakimis diodami smd ktore daja rownomierne swiatlo pod szrokim katem

no juz widze, fajnie zrobione, tylko wlasnie sie boje ze jak sie da tak te diody na ikonki to bedzie widac jak swieca punktowo, na zdjeciu tego nie bedzie wiadac ale w rzeczywistosci jak sie spojrzy na panel to bedzie widac ze srodek jasniejszy a na brzegi ikonki juz powoli ciemnieja, myslalem o rozwiazaniu problemu jakimis diodami smd ktore daja rownomierne swiatlo pod szrokim katem

Wiem, o czym mówisz, jednak spokojnie, tą są LEDY szerokokątne, więc bez obaw ikonka jest rozświetlona. Moje fotki nie dają efektu, w rzeczywistości jest to ładnie i równomiernie oświetlone. Jak chcesz, tak zrobisz, ale osobiście uważam, że na prawdę niskim kosztem jest dobrze zrobione.

myslalem o czyms takim

http://allegro.pl/dioda-smd-1206-biala-super-okazja-i1296724502.html

dawalo by to ladnie rozprzestrzenione swiatlo i zarazem nie dawalo by po oczach :D na pasek suwaka niebiesko-czerwono bym zrobil jak Ty ale na poszczegolne ikonki bym zrobil tymi diodami, tylko kwestia czy wszystko wejdzie i nie bedzie "przeszkadzac" w ruchu reszty suwakow

coś czuję że z kolegą Pawełkiem pogadam czy pomoże w zrobieniu takiego oświetlenia :D

Bardzo chętnie służę radami. Zwłaszcza, że daleko do mnie nie masz i ja do Ciebie :) Tak małe OT, mam w dwóch autach zmienione podświetlenie na białe. Już zapomniałem jak oryginalnie świeci na żółto OPEL :)