Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

gbos

X18XE1 - "falowanie na wolnych obrotach" - wg TIS

176 posts in this topic

Witam

Słyszałem że posiadacze w/w silnika maja problem z wolnymi obrotami. Przedstawiam opis problemu wg TIS-a (bez rysuków - jak ktoś będzie potrzebował na priwa)

Doraźne środki zaradcze: 1590

Problem: Króciec przepustnicy - Wahania na biegu jałowym spowodowane zanieczyszczeniami

Modele: Silniki: Opcja:

Astra-G 1998...2000,Vectra-B 1998...2000,Zafira 1999...2000 X18XE1,X18XE1,X18XE1 Brak

Zażalenie: Silnik pracuje niestatecznie na biegu jałowym. Silnik gaśnie.

Przyczyna: Ograniczona regulacja biegu jałowego (adaptacja przepływu powietrza) spowodowana zanieczyszczeniem przepustnicy i ścianek przepustnicy przez system przedmuchu gazów.

Produkcja: Brak

Środki zaradcze:

W przypadku reklamacji klienta należy rozwiercić pierwotny otwór systemu

przedmuchu gazów w króćcu przepustnicy na 2 mm i w module sterującym

silnika wczytać zmodyfikowane oprogramowanie.

Wskazówka:

Jeżeli na króćcu przepustnicy jest naniesiony biały punkt, to oznacza,

że już przeprowadzono TSB 1590 (patrz rysunek IV, strzałka).

Sposób postępowania:

1. Wymontować dławik przepustnicy

- patrz czynność robocza "Wymontowanie i zamontowanie króćca

przepustnicy (nastawnika przepustnicy) (X18XE1), układ sterowania

Simtec 70 (X18XE1)", grupa "J", w odpowiedniej instrukcji serwisowej.

2. Ostrożnie zamocować króciec przepustnicy w imadle (rysunek I).

Ważne:

W celu ochrony powierzchni przylegania przed uszkodzeniem podczas

mocowania podłożyć szmatkę (1).

3. Zamocować wiertło w uchwycie wiertarki (rysunek II)

Wskazówka:

Użyć nowego wiertła 2 mm (lub jeżeli jest dostępne nowego długiego

wiertła 2 mm).

Długość wiertła musi wynosić co najmniej 45 mm od uchwytu wiertarki

do wierzchołka wiertła.

Sprawdzić prostoliniowość ruchu wiertła.

4. Rozwiercić pierwotny otwór systemu przedmuchu gazów w króćcu przepustnicy

na 2 mm (rysunek III, strzałka).

5. Oczyścić pierwotny otwór systemu przedmuchu gazów i króciec przepustnicy

za pomocą szmatki nie pozostawiającej włókien.

6. Sprawdzić, czy pierwotny otwór systemu przedmuchu gazów jest czysty.

Wskazówka:

W pierwotnym otworze systemu przedmuchu gazów i na króćcu przepustnicy

nie powinno być wiórów.

7. Zamontować króciec przepustnicy

- patrz czynność robocza "Wymontowanie i zamontowanie króćca

przepustnicy (nastawnika przepustnicy) (X18XE1), układ sterowania

Simtec 70 (X18XE1), grupa "J', w odpowiedniej instrukcji serwisowej.

8. Oznaczyć króciec przepustnicy za pomocą białej kropki, aby udokumentować

rozwiercenie otworu systemu przedmuchu gazów na 2 mm (rysunek IV,

strzałka).

9. Zaprogramować moduł sterujący silnika przy pomocy zmodyfikowanego

oprogramowania.

Wskazówka:

Zmodyfikowane oprogramowanie jest dostępne na TIS 2000 od CD 42

i może być stosowane dla wszystkich silników X18XE1.

10. Przeprowadzić uczenie adaptacji przepustnicy.

- Silnik nagrzany do temperatury eksploatacji

- Temperatura otoczenia wyższa od +5°C

- Włączyć zapłon na 15 sekund

- Wyłączyć zapłon

Części zamienne: Nr części: Nr katalogowy:

Uszczelka, króciec przepustnicy do 90543950 08 25 508

rury ssącej

Jednostki robocze: TC: JR:

T8 159 00 Rozwiercenie pierwotnego 92 10

otworu systemu przedmuchu

gazów w króćcu przepustnicy

Roszczenia z tytułu gwarancji mogą być przyjmowane dla pojazdów, które nie

przekroczyły 3 lat i 100.000 przebytych kilometrów.

Zwrot kosztów za czas przygotowania stanowiska pracy następuje według

wytycznych zwrotu kosztów gwarancyjnych.

Grupa funkcyjna: L - Układ paliwowy i układ wydechowy

Grupa zażaleń: 19 - Wadliwa praca silnika

Kod usterki: Nie

0

Witam jak bys mogl to przeslij mi ten opis z rysunkami albo moze adres gdzie to lezy pozdro

0

małe pytanko !!

Witam. Mam Vectre B 1.8 16V grudzień 95 r. Skaczą obroty strasznie przy spuszczaniu nogi z gazu , tzn przez 4 do 5 sekun sa ponad 1000 obr. i nagle spadają. Czy to moze byc związane z tym co piszecie ??

Dodam jeżdze na benzynie istalacji LPG nie posiadam.

Nie dodałem ze na wolnych obrotach tak jak by silnik wibrował.

Z góry dziękuję za porade

Paweł "weni" W.

1

U mnie też falują obroty mam bardzo podobne objawy co ty(Vectra A 1.6i 95 rok)silnik równiez wibruje ale czasami nie zawsze.Jak będziesz coś wiedział na ten temat to daj znać

0

Falowanie wolnych obrotów B 1,8 16V u mnie spowodowane było już dwa razy zanieczyszczeniem silnika krokowego. Należy go wymontowac, zapakować do pojemnika z benzynką ekstrakcyjną, wymoczyć przez kilka godzin, zamontować, usunąc błędy i działa. Obroty się ustabilizowały. Zbyt częste pojawianie się tej przypadłości kwalifikuje silnik krokowy do wymiany, po prostu jest już mechanicznie zarysowany i nie działa płynnie.

Ja czyszczę śrenio 1x 3 miesiące a koszt tego zabiegu wraz z podpięciem do kompa i usunięciem błędów to o dziwo 25 zeta. Ja poczekam jeszcze z wymianą bo silnik krokowy kosztuje podobno ok 700 PLN.

0

Witam kupiłem Vectre 1,8 16V z 97 r.

właśnie działy się dziwne rzeczy z obrotami gasł albo trzymał wysoki lub śmiesznie falowały.

Trzeba zdemontować silniczek krokowy to jest przy przepustnicy: rozkręcić bo skłąda się z 2 części, i wyczyścić szmatką delikatnie ile sie tylko da a potem nalać ropy do środka, poszelontać (dosyć długo) będzie syłychać jak popychacz się rusza w środku .Pozbyć się nadmiaru ropy i poskładać, zalecam zresetować komputer pokładowy ściągając klamre z akumulatora na kilka minut Ale plusową.

Dlaczego się tak dzieje: po prostu powietrze wnosi ze sobą zabrudzenia i popychacz się klinuje, i wtedy komputer daje większe napięcie gdy popychacz ruszy przeskakuje on punkt w którym się klinował i pozostają większe obroty.

Miłej zabawy jak by co to zadawać pytania

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_tongue.png" alt=":P" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/tongue@2x.png 2x" width="20" height="20">

1

Ja mam tez inne objawy mam vectre 2.0GT 1990rok.Chodzi o to,że dławi się podczasz ruszania i wrzucania 2-jki.Wiecie co moze byc powodem.Z góry dzięki za odpowiedz

0

:evil: Witam a czy wy widzieliście tzw. "gaznik" w modelu x18xe1, który to składa się z części zawierającej przepustnicę i czegoś co jest za przepustnicą co powinno być silnikeim krokowaym, bo są podłączone do tego przewody na kostce. Ale osobiście tego nie rozbierałem bo jest to pokryte aluminiowym korpusem z pozaginanymi "języczkami" na korpusie "gażnika". Pytanko czy to ktoś rozbierał w tym modelu?

Chciałbym też się pozbyć pływających obrotów.

0

Witam,

Kolege gbosa poprosilbym o rysunki do opisuna gorze na mojego priva.

U siebie jeszcze silniczka krokowego nie czyscilem, ale zauwazylem taka mala rzecz i nie wiem czy ona rowniez moze powodowac falowanie, bo naprawilem i narazie falowanie ustalo.

Otóż:

Patrzac na silniczek krokowy, po jego lewej stronie, kilka cm. blizej przodu pojazdu (jak mniemam na przewodzie paliwowym) zainstalowane jest male okragle urządzonko, do ktorego dochodzi z boku cienka rurka na gumowym przegubie w ksztalcie litery "L".

To urzadzonko wyglada jak jakis podcisnieniowy regulator albo podobne cudo.

Problem natomiast jest taki, ze ów gumowy L-owaty przegub przetarl się i w moim mniemaniu układ sie "rozhermetyzowal".

Gumke wymienilem, puki co silnik nie faluje (przejechalem sie tylko 5 minut)

Panow specjalistow prosilbym o info co to za urzadzonko i czy "rozhermetyzowanie" moze powodowac falowanie, czy moze to tylko moje urojenia laika.

pozd

mikwit.

0

Ta uwaga/porada dotyczy X18XE1 a nie X18XE ...

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

0

Witam,

być może nie jest to w temacie tym ale bojawy bardzo podobne. Mam Vectre B z 95 r 1.8 16 V i co jakiś czas na rozgrzanym silniku gasnie i nie da sie jej odpalic . Zapala sie kontolka od silnika , silnik zakreci , jak sie przytrzyma na noge na gazie chodzi gdy zdejmie zgasnie. Trwa to jakies 20 miut poczym silnik odpala normalnie kontrolka gasnie.

Dodam silnik krokowy wymieniony na nowy , gdy podepnie sie pod kompa ten nie pokazuje błędów. Dzis doszło cos dziwnego. Obroty zaczeły falowac do 2,5 lub 3 spadały i znów wzrastały. Czy ktoś miał do czynienia z takimi objawami ??

0

Please login or register to see this quote.

Filtr na odmie jest? Wyczyszczony krokowy i przepustnica, zwłaszcza króciec podciśnienia?

Natychmiast po zapalneiu kontrolki spróbować zczytać kody błedów.

No i jeszcze koniecznie zweryfikowac ciśnienie paliwa.

0

Witam,

przepustnica czyszczona , krokowy jest new założony , cisnienie paliwa ok. Jak zapala sie kontrolka , komp. pokazuje błąd przepłymowierza a po 10 - 15 minut wszystko wraca do normy, jest tak jakby zostało odciete paliwo.

Narazie (nie chwalac sie ) od jakiegos czasu wszystko jest ok, oby tak dalej.

Dzieki za pomoc.

0

Witam. To mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość. Właśnie kupiłem Vectrę B 18 16V i tak jak tu piszecie miałem falowanie obrotów na biegu jałowym. Zgodnie z radami wyczytanymi na forum przeczyściłem krokowy i obroty się ustabilizowały ale niestety tylko na jeden dzień i teraz efekt jest taki że obroty mi rosną aż do 2000obr/min.(dodam że poprzednio były ok 800obr/min i falowały, czasami silnik zgasł)

Może powinienem zresetować kompa?

Doradźcie coś początkującemy użutkownikowi VB

0

Jeśli czyszczenie nie pomaga trzeba wymienić

/emoticons/default_sad.png" alt=":(" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/sad@2x.png 2x" width="20" height="20">

0

Cześć, to mój pierwszy raz chociaż Vectrami jeżdżę od 8 lat, od 6 lat mam VECTRĘ B 18 16V i mniej więcej co dwa lata ( niezależnie od przebiegu ) mam problem z tym czujnikiem.

Objawia się to podobnie jak opisywali inni vectrofani na forum, jedynym sposobem jaki ja znam jest wymiana czujnika.

ASO chce za to ( wymiana + czujnik ) zbyt dużych pieniędzy ( 600 pln )

czujnik kupuję w Poznaniu przy Grunwaldzkiej OPEL Shop za ok. 200 zł. ( czujnik niemiecki, chyba oryginalny )

wymiana rozwiązuje problem ale niestety na zbyt krótko

Czy ktoś może zna przyczynę dlaczego tak się dzieje?

0

witam niedawno kupilem vectre B 18 16v mam problem z obrotami .chodzi mi oto ze w momencie gdy w trakcie jazdy wyrzuce na luz to w tym momencie obroty utzymuja sie w granicach 1500 do 2000 nawet w tedy gdy auto toczy sie.natomiast gdy auto zatrzymam to obroty stabilizuja sie i wynosza 800 ,900 .w czasie dluzszej jazdy po wyrzuceniu na luz efekt ten nie wystepuje ,nadmieniam ze wymienilem juz silnik krokowy i usunalem bledy z komputera i nadal problem wystepuje .czy moze mial ktos taki problem w swoim autkuprosze o porade bo serwis nie potrafi znalesc przyczyny.

0

Witam wszystkich .. mam podobne objawy.... tzn na zimnym silniku jest okey .. jak sie rozgrzeje to tak jak opisujecie na biegu jałowym silnik faluje .. wzucam luz i sie dzieje .. tak poprostu a najcześciej jest to na światłach

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> głupio to wygląda bo moja VB 1.8 16v x18xe na światłach faluje ... jedni co stoją obok mnie myślą ze jestem jakiś nagrzany pirat drogowy a inni myślą ze poprostu chce sie z nimi ścigać :? .. obroty wachają sie od 1000 do 2000 i cały czas falują w tym zakresie.. :roll: .. kupując autko koleś powiedział ze był na stacji diagnostycznej i powiedzieli mu ze trzeba wymienić jakiś czujnik obrotów ..powiedzcie mi co to jest dokładnie :?:

0

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20"> Mobilki dołączyłem sie do was dopiero i czytam że spotkaliście sie z takim samym problemem jak. chodzi o regulator biegu jałowego.posiadam vectre 1998 1.8 16v i mam ja w gazie. miałem dosyc falowania obrotów gasnięcia i czyszczenia regulatora raz w miesiącu.kupiłem w końcu nowy i założyłem odolejacz. odolejacz to taka siateczka w obudowie i zakłada sie ją w miejcu gdzie dochodzi przewód powietrz do pokrywy silnika. pomogło w 100 procentach nie tylko mnie ale równiez koledze który załozył tą siateczke koszt jej wyniósl okolo 35 zł. pozdrawaim i jesli cosi nie tak z moim kontaktem to sorki....numer mojego gg 1672509
0

A gdzie można kupić takie 'cudo' i jak brzmi jego nazwa handlowa - czy 'odolejacz' :?:

0

KOLEDZY!!!

Dwa dni temu miałem podobny przypadek.Falowanie na wolnych obrotach oraz gaśnięcie na wolnych(na gazie i naPb).Na szczęście mam dobrego kolegę mechanika

NOWA WIEŚ EŁCKA wizawis CARBIZU obok SALONU FORDA.Okazało się że pier...ne

Fachowcy którzy zakładali LPG nie pozakładali opasek na przewody powietrzne,ba a jeden to na żywca był nadcięty nożem no i silniczek dostawał lewego powietrza.Kolega usterki usunął, błędy zresetował i kosztowało mnie to zgrzewkę browca.Tymi part

aczami którzy zakładali LPG był BORGAZ W EŁKU!!! P R Z E S T R Z E G A M !!!!

wszystkich którzy chcą korzystać z ich usług.Nas POLAKÓW NIE STAĆ PRACOWAĆ NA TAKICH NIEUKÓW I NIEUDACZNIKÓW!!!!

0

Witam serdecznie,

Moja zafirka ma taki właśnei silniczek (X18XE1) od kilku tygodni mam problem z zapalająca się kontrolką silnika. Tydzień temu się zapaliła i już nie zgasła a od 3-4 dni pojawiły się problemy z obrotami. Silnik na wolnych pracuje sterasznie nierówno (jakby nie palił na jedną świecę) ale przy prędkościponad 50 jest w miarę O.K. (dodam że mam skrzynię automat więc ciężko wkręcać się na wyższe obroty)

Wczoraj stwierdziłem, że czas odwiedzić ASO (białołęka - Warszawa) serwis Opla - podobno dobry; i tak:

1) Panowie stwierdzili że padła cewka zapłonowa +

2) sonda lambda stoi na jednym parametrze i ani drgnie

A wogóle gość mówi, zę można by na chwilę porzyczyć cewkę z innego samochodu klienta (PARANOJA) ale obecnie nie ma na serwisie żadnej furki z podobnym silnikiem ale da znać jak się jakiś klient zapisze.....po drugie stwierdził że i tak pewnie będzie cewka do wymiany (673 PLN - ale znalazłęm tańsza oryginalną za około 500) no i pow ymianie cewki ewentualnie sprawdzi się sondę bo mogła się tylko zawiesić ale pewnie też będzie do wymiany (200 PLN)

PROSZĘ O RATUNEK - czy to na pewno jest to.....już mam dosyć serwisów i becalowania za podłączanie do kompa (60 PLN)...może Warszawiacy mają jakiegoś sprawdzonego mechaniora, który by się tym pobawił....może tą cewkę się da nappawić/przeczyścić...a może to inna przyczyna....tylko jak do tego dojść...kable wysokiego napięcia ????? świece?????? q...wa już sam nie wiem.....help !!!

Pozdrawiam,

Paweł

Warszawa

0

Panie kolego mam w swym autku x18xe1 , mam trochę gratów i skaner diagnostyczny do Opelka i oczywiście troszeczkę problemów z maszyną. Myślę że mogę pomóc.

0-509-421-636

0

mialem podobne objawy(gasl silnik,plywaly obroty) w swojej VB X18XE,problem przestal istniec po wyczyszczeniu przez mechanika przeplywomierza powietrza.nie zalecam robic tego na wlasna reke bo skonczy sie na wizycie w sklepie po nowy przeplyw.mnie ta przyjemnosc kosztowala 50 zl razem z podlaczeniem Techa.1,5 roku mam spokoj z obrotami.w/w objawy pojawialy mi sie jezdzac na benzynie,pomimo zalozenia LPG brak problemow z silnikiem,polecam rowniez wyczyscic silnik krokowy tak jak wczesniej juz ktos napisal bezyna albo nafta najpierw.

0