Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Oswietlenie nog wewnatrz VB

Poochini
 Share

Recommended Posts

Witam

Nie wiedziałem jak sformułować temat. Chcę zamontować oświetlenie na nogi (często wracam w nocy i jak na złość coś mi musi spaść na dywaniki). Chcę się podpiąć pod włącznik oświetlenia, ten z świateł tak, aby zapalało się razem z lampką w podsufitce. Obawiam się jednak, że będzie też działać wtedy gdy otworzę drzwi, a tego nie chce. Wpiąć mi jest obojętnie gdzie. Macie jakiś pomysł jak to rozdzielić? Gdyby nie było takiej możliwości, to najwyżej kupie sterowanie szybami na tył (mam korbki z tyłu) i zrobię to na chwilowe włączenie (szyby tylnie góra - dół).

dzięki i pozdr

Edited by Ravcio1985
temat

pamietaj ze w przewod szary na pinie 31a licznika znajdziesz przy wtyczce multitimera [bo tak musialbys odkrecac plastik pod wlacznikiem by sie dobrac do przewodu]

przewod z pinu 31a licznika idzie na pin 28 multitimera.

tu masz opis pinow w kostce multiego -> http://www7.zippyshare.com/v/57235835/file.html

pamietaj ze szarych jest 3 [pin 14, pin 28, pin 34] - wiec sprawdz po pinie ten wlasciwy - pin 28 :P

• 3 weeks later...

Zrobione :) Trochę się do tego zabierałem, ale działa. Korzystając z okacji, że chciałem sprawdzić dlaczego nie działa dioda w włączniku światła, podłączyłem się w/g Twojej pierwszej propozycji. Działa tak jak chciałem. A wiesz co może być, że nie działa dioda w włączniku? Sprawdzałem ją i jest OK.

Mam zamiar zrobić sobie podświetlenie podłog, w momencie, kiedy otwarte są drzwi, natomiast kiedy są zamknięte to OFF :) Domyślam się, że instalację trzeba poprowadzić od lampek, które mam w drzwiach, a lampkę dać taką jaką posiada tablica rejestracyjna? :)

Edited by Ravcio1985
zbedne zdanie R1985

Poochini:

gorna dioda moze nie swiecic bo mogl paść rezystor smd na zasilaniu przez co jest przerwany obwod na zasilaniu diody.

jak sprawdziles diode? wylutowales ja?

wez miernik i przesledz sciezke od pinu 4 [15, + po stacyjce] do diody i od diody do masy.

damianplflow: jest kilka wersji - podane sa w 2 poscie :P

Edited by Ravcio1985

Ravcio1985, wylutowałem ją i sprawdziłem - działa. Na dniach sprawdzę ścieżki i napiszę co i jak. dzięki!

jak wyjmiesz wlacznik to sprawdz czy na pinie "15" jest +12V po przekreceniu stacyjki.

wcznikwiate.th.jpg

jezeli jest to winy szukaj w sciezce idacej do diody.

Ja bym chciał przy otwartych drzwiach bo tak chyba najwygodniej :]

rysunki dolaczone w poscie #2.

Edited by Ravcio1985

Ravcio1985, napięcie +12 po stacyjce na 4 pinie jest. Sprawdziłem ścieżki i na ostatnim rezystorze przed diodą jest przerwa. Czy kupię taki SMD w elektronicznym, czy raczej wstawić inny (większy)?

Podoba mi się pomysł podświetlenia, ale chciałbym go zrealizować go na katodach takich jak te -> http://allegro.pl/revoltec-katody-white-2x-310-ccfl-katoda-31cm-i1213869831.html czy podłączenie do multimetru będzie bez zmian niż te opisane wyżej?

Edited by krzysiek1124

podlaczenie-> + do + a i [multi] do - .

ciekawe jak sie zachowa ta katoda i inwerter po podaniu masy z multiego.

masa z multiego to nie jest zwykla masa z blachy - jest to masa sterowana.

przy wylaczonej lampce na tym pinie jest 12V przez co nie ma roznicy napiec i zarowka nie swieci.

otwarcie drzwi powoduje ze napiecie z 12V spada prawie do 0V przez co powstaje roznica napiec i zarowka swieci.

Właśnie stąd moje pytanie. Pół biedy jakbym usmażył inwerter, ale usmażenie multimetru to już by zabolało. Myślałem jeszcze na tym produktem-> http://allegro.pl/neon-12-led-super-flux-profesjonalne-led-design-i1212119498.html Zależy mi na metodzie bezpiecznej dla elektryki samochodu.

W poprzednim moim samochodzie (Mitsubishi Carisma) było łatwiej montować dodatkowe oświetlenie wewnętrzna (brak multimetru):) Vectra jest delikatniejsza pod tym względem

Edited by krzysiek1124

http://allegro.pl/pasek-led-tasma-smd-5-cm-bialy-zimny-3-diody-i1217512649.html#gallery zobacz na taka listwe :P

Multitimer obsługuje:

- kierunkowskazy i światła awaryjne

- sterowanie rytmem pracy wycieraczek przednich i tylnej

- tylne światło przeciwmgłowe i reflektor przeciwmgłowy przód

- opóźnienie wyłączenia światła wewnętrznego (kolo lusterka)

- oświetlenie wskaźników i brzeczek ostrzegawczy

- ogrzewanie lusterek i szyby tylnej

Funkcję multimetru już znam, przeczytałem kilka Twoich postów w których wymieniałeś te funkcje. Z tego co wynika do tej taśmy nie potrzebuję używać dodatkowych rezystorów bo każda dioda ma już swój. Nadawała by się idealnie.

tak dołączę się do dyskusji, bo ja u siebie zrobiłem oświetlanie nóg pasażera i kierowcy w sposób następujący:

Kupiłem listwę diodową 24diody 12V, zamocowałem tu gdzie chciałem i poprowadziłem kabel pod plastkiem gdzie są centralki schowane, przy uszczelce na słupkach przedniej szyby, potem podsufitką do lampki środkowej. I przy otwieraniu samochodu z pilota zapalają się dwie listwy i dioda w podsufitce i razem gasną.

Czy takie podłączenie może być groźne dla multimetra? Ewentualnie czy ogólnie czegoś nie popsuję w elektryce?:D

wpiales sie rownolegle do lampki srodkowej.

jest to 1 z rozwiazan podanych przezemnie w tym temacie.

nic sie nie stanie.

jak sie ktos chce tak samo wpiac to nie musi ciagnac do lampki bo kable idace do lampki ida przez zlacze X1

zasilanie - pin 76 zlacza X1 [czerwony]

masa [z multiego] - pin 66 zlacza X1 [szary]

Zrobiłem u siebie podświetlenie podłogi z dwóch zimnych katod, efekt rewelacja.(Dzisiaj jak się zrobi ciemno wstawię fotki)Działa to już od roku.Podłączyłem to równolegle z lampką koło lusterka ( w złączu X1).