Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Sign in to follow this  
Followers 0
koubiushy

ustawienie rozrządu po zerwaniu paska motor 1,6 16V

14 posts in this topic

Posted (edited)

Witam!

Mam pytanie odnośnie ustawienia rozrządu. Jak ustawić rozrząd, jeżeli nie wiem czy 1-wszy tłok jest na sprężaniu czy w innej pozycji? To nie jest takie proste jak się wydaje na pierwszy rzut oka (przynajmniej dla mnie

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">). Zerwałem pasek, silnik nie pracował tak więc nie rozpierdzieliło np głowicy ale jak mam ustawić ten zapłon? Ustawiłem cechy na kółkach zębatych wałków rozrządów na wale korbowym i chyba 1-wszy tłok na sprężaniu (ale też może być np na wydechu).

Z góry dziękuję za wszystkie rady. Pozdrawiam

Edited by koubiushy
0

Please login or register to see this quote.

No najprościej to: wykręć świece zapłonowe, jakiś długi pręcik włóż do środka przez otwór świecy i kręcąc wałem (zgodnie z kierunkiem obrotów silnika) zobacz kiedy podejdzie Ci pod GMP. Najlepiej mieć też zwaloną pokrywę od zaworów i wtedy widać najlepiej kiedy zamykają się zawory w danym cylindrze.

0

Nie ma znaczenia w jakim suwie jest tłok - ustawiasz wał na znak na kole pasowym i obudowie - wtedy tłok jest w GMP. To rozrząd ustala suw i jak ustawisz rozrząd na znaki do siebie i jak założysz pasek to wtedy pierwszy tłok będzie w suwie pracy i tylko ten sposób jest prawidłowy podczas montażu rozrządu. Trochę to zamotane ale mam nadzieję, że wiesz o co chodzi

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

0

Dokładnie - po to są znaki na wale i kółkach rozrządu aby ustawić według nich.

Jak ustawisz na znaki i dobrze napniesz napinacz - wszystko będzie dobrze.

0

Dzięki wszystkim za rady. Zrobiłem wszystko wg książki i waszych sugestii. Dziś poskładałem wszystko jak trzeba ale kurde autko nie chce mi odpalić.

Co to może być?

0

Może napisałbyś więcej szczegółów ?

silnik kręci ale nie odpala?

Paliwo dostaje ?

próbuje załapać podczas kręcenia ?

nie kręci?

błędy jakieś są ?

wszystkie przewody podłączone ?

tzn. czujnik wału, czujnik wałków rozrządu, do czujników temperatury.

0

a na pewno ustawiłeś pierwszy tłok w GMP jak ustawiałeś rozrząd?

0

Po złożeniu obróciłeś wałem co najmniej 2 pełne obroty i sprawdziłeś znaki??

Sprawdź też to wszystko o czym pisze Miły - obstawiam albo źle ustawiony rozrząd albo któryś z czujników nie podpięty

0

Posted (edited)

Zacznę może od początku...

W trakcie pracy silnika zaczęło coś brzęczeć (jak rozsypujące się łożysko), wyłączyłem silnik (nie zgasł sam!) i po oględzinach stwierdziłem, że rozsypała się jedna z dwóch rolek prowadzących pasek rozrządu a dokładniej wysypały się kulki z wianuszka łożyska. Rolka została na miejscu, tak więc pasek dalej był na swoim miejscu i nie przestawił się rozrząd. Wymieniłem pasek rozrządu (stary nie wyglądał najlepiej ale nie był zerwany), oczywiście uszkodzona rolkę, oring pod pompą wodną. Dokonałem ustawienia rozrządu wg wszelkich prawideł. Po złożeniu w całość przystąpiłem do rozruchu silnika. Motor zapalił ale pracował tak jakby nie na wszystkie cylindry palił (dźwięk jak traktor) i nie wchodził na obroty.

Co mu może dolegać?

Dodam, że przed rozsypaniem się rolki jak i teraz żadna kontrolka mi się nie oświeca. Wszystko wygląda tak jak przy sprawnym aucie.

Edited by koubiushy
0

Ponowie pytanie - po złożeniu sprawdziłeś ustawienie rozrządu?? Po złożeniu obróciłeś wałem co najmniej 2 pełne obroty i sprawdziłeś znaki?? Objawy wskazują na źle ustawiony rozrząd, być może przestawił Ci się o ząbek lub dwa

0

Ustawienie na znaki, sprawdzałem kilka razy. Po dwóch obrotach się cechy zgadzają. Jutro sprawdzę dla pewności jeszcze raz.

Boje się szlag trafił silnik. Tylko dlaczego od w ogóle odpala?

0

na dole, kolo kola walu korbowego tez jest znak ktory ma sie pokrywac. moze ma to jakies znaczenie..

0

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie ciśnienia sprężania - sprawdź i napisz c wyszło

0

Kubuś, napisz co z samochodem. Z tego co widzę to nadal stoi na parkingu a to świadczy że nie jest jeszcze zrobiony.

0