Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

vtg vnt jak powinno działać w 2.0 dti

Guest liposek
 Share

Recommended Posts

Guest liposek

Witam wszystkich

Może ktoś wie jak powinno działać VTG (vnt) w silniki 2.0 DTI.

Niedawno zaobserwowałem że to ustrojstwo nie funkcjonuje w moim aucie. Dokładniej mówiąc po odpaleniu silnika gruszka nie zmieniała pozycji dzwigienki w turbinie, wogóle nie reagowała nawet przy zwiekszaniu obrotów. Spradziłem zawór i wyglądało na to że to jego wina, nie puszczał podciśnienia. Gdy połączyłem bezpośrednio ze sobą rurki podcisnienia cięgienko ładnie zmieniało geometrie turbiny.

Odłączyłem zzłącze od zaworu i sprawdziłem napięcia, ale ku mojemu zdziwieniu nic tam sie zmienia. Cały czas jest 12V i 6V pomiędzy stykami a masą. Przy obrotach 3000 na min też jest tak samo.

Po podłączeniu z powrotem złącza gruszka działa - przy odpaleniu wciąga cięgno, i tak zostaje po mimo zwiększania obrotów. Cały czas jest w tej samej pozycji (wciągnięta).

Czy stany napięć na złączu należy sprawdzać na podłączonym zaworze? (bo po odłączeniu jest check i może jest omijany?)

Może ktoś mi podpowie jak to właściwie powinno działać, kiedy wciągać dzwigienke a kiedy nie.

Dzięki

Tak na początek to w silnikach DTH (czyt.DTI) i DTL (czyt. DI) nie ma zmiennej geometrii łopatek w turbinie. Ruszające się cięgło łatwiej by było zaobserwować podczas jazdy, kiedy silnik jest pod obciążeniem, tylko jak to zrobić :). U mnie na postoju też to cięgiełko rusza się bardzo nieznacznie przy dodawaniu gazu a podczas jazdy nie zauważam żadnych problemów.

Jak zostało już wcześniej napisane:

Turbiny:

x20dtl - Garrett GT1544

x20dth - Garrett GT1549S

y20dth - Garrett GT1549

y20dtl - Garrett GT1544

x22dth - Garrett GT1549

y22dth - VTG-Turbolader

y22dtr - VTG-Turbolader

Wnioski:

x i y20dtl mają inne turbiny niż x i y20dth

x i y20dth mają różne turbiny

y22dtr i y22dth mają takie same turbiny ze zmienną geometrią i a w x i y20dth i x i y20dtl nie mają zmiennej geometrii.

Więcej info

no dobrze, a właściwie to do czego jest to cięgienko?

otwiera zawór upustowy spalin żeby turbina się za mocno nie rozkręciła.

W momencie gdy masz sprawna instalacje podciśnienia po uruchomieniu silnika cięgło zamyka zawór upustowy spalin i turbina się kręci energią spalin.

W momencie gdy turbina kręci się za szybko, elektrozawór od turbiny powoduje, że podciśnienie w tej części układu zanika i poprzez cięło zawór upustowy spalin się otwiera. Turbina zwalnia bo część gazów nie napędza jej łopatek tylko leci od razu do wydechu.

Jest troche inaczej z tym WEstgate"m bo tak nazywa się to ustrojstwo.

Jest to pewnego rodzaju zawór bezpieczeństwa a podstawowym zadaniem obniżenie wartości cisnienia doładowania do wartości żądanej w danych warunkach pracy silnika.Jego praca regulowana jest czujnikiem cisnienia doładowania zaintalowanym w kolektorze ssacym.

W wersji DTI z IC trudno jest zaobserwować jego działanie regulacyjne na postoju .

Zasada jest taka po odpaleniu silnika ciegno siłownika natychmiast powinno być wciagniete i pozostać w tej pozycji aż do momentu sygnału z czujnika o zbyt wysokim ciśnieniu doładowania.

Zadaniem Westgata jest raczej ochrona silnika przed przeładowaniem, a nie turbiny przed rozkreceniem na wyższe obroty.

Jest troche inaczej z tym WEstgate"m bo tak nazywa się to ustrojstwo.

nie Westgate (west z angielskiego zachód) tylko Waste gate (waste z ang. strata, odpad itd..)

masz rację, że zawór jest odpowiedzialny za utrzymanie odpowiedniego ciśnienia doładowania a to bezpośrednio związane jest z prędkością obrotową turbosprężarki :) Chodziło mi o to żeby tak na chłopski rozum powiedzieć, że wraz z wzrostem prędkości obrotowej silnika i obciążenia turbo się kręci coraz szybciej - otwarcie zaworu powoduje, że turbo zwalnia i mamy mniejsze ciśnienie doładowania.

W przypadku uszkodzonej instalacji podciśnienia samochód ma muła, ponieważ cięgło nie zamyka zaworu upustowego spalin i spalinki nie napędzają turbosprężarki pełną energią.