Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

 • Start new topics and reply to others
 • Subscribe to topics and forums to get email updates
 • Get your own profile page and make new friends
 • Send personal messages to other members.

Zmiana możliwości Vectry, większe głośniki itp. 165mm na tyle.


Guest skipior
 Share

Recommended Posts

Guest skipior

Witam,

Vectra jest pojazdem ciekawym, atrakcyjnym... Moja z silniczkiem 1.7TD Isuzu nie zawodzi mnie i miło mi się nią podróżuje. Trasę czy kurs po mieście lubię umilić sobie muzyczką. Jestem "melomanem", że tak się nazwę. Muzyka to moja pasja, zawód i wiele radości daje mi jak najlepsze odtwarzanie dźwięku.

Ok, "meloman" to za mało. Jestem audiofilem. Dlaczego? Dlatego, że ponieważ. W aucie nie toleruję ohydnego, wulgarnego i zbyt intensywnego brzmienia subwooferu... Oczywiście są to moje uwagi. Inni mogą to lubić, i bardzo dobrze :)

Vectra w oryginale brzmi bardzo dobrze. Ja rezygnuję z paczki w bagażniku, ponieważ cenię sobie dynamikę, szybki impuls, klarowność oraz lekkość dźwięku, muszę dobrze słyszeć tony średnie oraz wysokie, nie lubię dominacji żadnego z tonów, chociaż przyznam się szczerze, że lubię nie małe podbarwienie oktawy basowej... :D Oczywiście bez dominacji, ponieważ wtedy całość nie daje tak wspaniałego efektu.

Co jest grzechem projektantów Vectry? To, że do przetworników możemy dostać się dopiero po zdjęciu całego boczka... Mniam! Uczta dla majsterkowiczów. Nerwy stracić można.

Jaki jest plus? Miejsce na przetwornik średniotonowy w drzwiach przednich! Dziękować za to!

Dlaczego to takie ważne? Warto wspomnieć tu o zjawisku Dooplera. W przetwornikach ma się ono następująco. Kupujemy sobie przetwornik 165mm, osadzamy go w drzwiach do współpracy z kopułą np. 25mm. Całość łączymy zwrotnicą pasywną np. 3000hz/12dB/6dB czy też inaczej. To przykładowe liczby. Ale... Czy przetwornik 165mm który ma grać bassem i zarazem częstotliwością np. 2500hz ( to już część mowy )nie wprowadzi zniekształceń?! Owszem, i to duże! Wystarczy sobie taki zestawik podkręcić bassikiem i dać głośniej. Większość aut tak jeździ i to dlatego zbyt wcześnie zestaw zaczyna charczeć, trzeszczeć, pierdzieć... Ja to rozwiązałem inaczej, zlikwidowałem zjawisko Dooplera i gra mi to bez subwoofera jak wielu osobom z owym klockiem w bagażniku :)

Ok, jeżeli ktoś poczuł impuls i chęć ulepszenia swojego audio napiszę teraz co i jak...

Przede wszystkim, Vectra jest tak fajnie zbudowana, że można w pół godzinki wykonać sobie adaptery na głośniki przód bass - 200mm, tył bass - 165mm :D Tak, tak, nic nie pokręciłem.

Jak to wszystko ogarnąć?

- drzwi obciążamy ( nie tłumimy, do cholery jasnej, tym się nie tłumi! ) matami bitumicznymi miękkimi - wnętrze drzwi

- obciążamy boczki klejąc maty od wewnątrz

- możemy okleić pierwszą warstwę blachy w drzwiach zaraz za boczkiem, ale nie zaklejajmy dziur, ponieważ nie daje to tak wiele jak mogłoby się wydawać i co potem jak się zamek, albo podnośnik popsuje? Efekty bez tego są już super.

- łączenia, luki itp. smarujemy bitumitem płynnym, który po zaschnięciu ma formę jak mata, ale bez tych przetłoczeń oczywiście he he :D Ewentualnie opalarką roztapiamy matę i robimy to o czym przed chwilą wspomniałem

Ps. Można kleić maty na maty. Na światowej scenie Car Audio spotyka się wózki z 5 warstwami i cementem w karoserii :) Plexi zamiast szyb itp. itd. Ale nie o tym teraz.

Co dalej? Dystanse lub adaptery. Adapter to okrąg o rozmiarze głośnika posiadający pod spodem 3mm dystans ( tzn. ten dziwny kształt - wgłębienie na głośnik ). Takie cudo o grubości np. 10mm na tył wpasowywuje się idealnie pomiędzy blachę, a boczek. I tutaj pojawia się pierwszy zgrzyt. Głośnik musimy nakręcić od zewnątrz. Otwór w boczku powiększamy do wielkości otworu montażowego jaki jest potrzebny pod głośnik. Na 165mm jest to wymiar 145mm z reguły. Teraz musimy załatać ok. 3 dziur po maskownicy i w ten kształt łezki ( z tyłu po maskownicy ) lub owal ( z przodu po maskownicy ) musimy nakleić jak najbardziej pasujący do naszej tapicerki materiał, ale możemy też pozostawić zaprawki ). Montując 165mm na tył musimy dorobić sobie nowe maskownice. Dla chcącego nic trudnego. Stosujemy komplety wpinek do maskownic od kolumn domowych np. od www.stx.pl . Kosztuje to niewiele. Możemy też zastosować maskownice jakie dołącza producent głośników.

Dobieramy dobre zwrotnice, jeżeli mamy doświadczenie, robimy je samemu, jeżeli nie polecam firmę Zap-audio, Adam robi to świetnie ( www.zap-audio.pl/sklep ).

Przetworniki?

Przód:

bass = 200mm lub 165mm ( można też 2x165mm ale to już spoooro pracy ).

mid = 100mm lub 87mm ( fabrycznie )

"szyczki" mogą zostać seryjne, są bardzo wydajne i ulokowane w świetnym miejscu ( jeżeli mamy zwrotnice to należy im usunąć kondensatorki, bo to robi jako zwrotnica bardzo prosta !! )

Tył:

bass = 165mm lub seryjne 135mm ( nie polecam )

"syczki" jak wyżej. W wielu Vectrach ich tam nie ma, ale miejsce jest, więc już zapraszam na allegro :)

Okablowanie proporcjonalne do mocy. Nie żałujmy miedzi. W kolumnach firmy Thiel ( hi-end ) są kable o przekroju 2cm :] Kolumny kosztują kilkadziesiąt tysięcy $$, więc to nie jest bzdet.

Co tam jeszcze... Wzmacniacz pod to wszystko ładujemy w bagażnik lub pod fotel pasażera. Zwrotnice ( kawał elektroniki ) pod siedzenia, bo w drzwi się nie pomieszczą. Kable od sygnału i zasilania prowadzimy osobnymi progami! Jeżeli mamy jeszcze CB to już lepiej puścić go obok zasilania niż sygnału z radia. Jeżeli mamy taką sytuację to kable ekranujemy specjalnymi gąbkami na kable itp.

Matami usztywniamy również spód bagażnika, klapę, nadkola, półkę ( i ponownie oklejamy od spodu ). Jeżeli mamy rozebrane auto to również sufit i możemy zająć się też podłogą. Maty nie tłumią, ale niwelują efekt brzęczenia blachy. Jest ona sztywniejsza i nie pracuje tak bardzo.

Dystanse/ adaptery kręcimy na śruby z nakrętkami ( samokątra najlepiej ). Przetworniki mogą już być na dobre wkręty do drewna.

Czyli łącznie potrzebujemy:

- 4 szyczków

- 2 średniotonowych

- 4 niskotonowych w dwóch rozmiarach

- 4 zwrotnice

- tonę kabli

- wzmacniacz

- tonę mat ( około 40 sztuk 25x50cm na akceptowalne już usztywnienie blach )

- trochę mdf'u

- kleje itp.

- narzędzia

Adaptery robię w pół godziny na stronę jak się sprężę. Oklejanie drzwi itp. matami jest już bardziej pracochłonne. Wstając o jakiejś 6 rano z przerwami na jedzenie zrobi się to do nocy.

Efekt? Każdy i tak będzie szukał tego subwoofera... A brzmienie? Nieporównywalne. TO jest dopiero muzyka, a nie łup łup niskim bassem. Z takim sprzętem muzyka brzmi inaczej, uzyskanie BASSU bez użycia głośnika subniskotonowego z odcięciem przy około 80Hz i obudowie dedykowanej do uzyskania tylko łup łup łup to świetna sprawa, ale i trudna w realizacji...

W planach mam zrobić jednak tylne drzwi też trójdrożne, bo to jak gra przód...

ŻADNA 165mm NIE ZAGRA TAK DOBRZE, JAK 165mm ODCIĘTA PRZY OKOŁO 200Hz, GDZIE POTEM NISKO-ŚREDNIOTONOWY SIĘ WŁĄCZA.

Powyżej 200Hz i dobrej zwrotnicy dobrej marki i solidny przetwornik 100mm nie będzie miał żadnego problemu dobrze zabrzmieć!

A tył 16mm wspiera niesamowicie. W porównaniu do 130mm dopiero teraz można powiedzieć, że tył daje bass... I to jaki :D

Postaram się jak najprędzej ukończyć autko i zjawić na jakimś zlocie, ale jak już będę miał w każdych drzwiach zestawy trójdrożne.

PAMIĘTAJCIE! W DOBRYM CA LICZĄ SIĘ TYLKO ZESTAWY ODSEPAROWANE!! TO BARDZO WAŻNE.

Ps. Po krótce napisałem co i jak, bo możliwości są spore... Jeżeli ktoś będzie zainteresowany to mogę przesłać jakieś rysunki z wymiarami, fotki itp. tych adapterów czy też dystansów itp. Autko jeszcze jest rozebrane, więc fotki mogę robić :)

Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

yyy :) 

poczytałem i troche szaleniec z ciebie :) 

ja tam lubię bass :) taki który się nie tylko słyszy ale i czuje 

ale chętnie posluchalbym grania takiego o jakim mówisz :)

rób fotki - jak najwiecej :) będa chętni na oglądanie ich ;) 

Link to comment
Share on other sites

Guest skipior

Wydaje mi się, że ten bass jest już dość przyzwoity i nawet w dobrym stopniu odczuwalny. Jeżeli chodzi o jego siłę i czucie w "bebechach" to dobry subwoofer w bagażniku wygra. Ale jeżeli chodzi o brzmienie, dynamikę itp., to zestaw przód + sub nie ma szans :)

Także wszystko ma swoje plusy i minusy he he :)

Postaram się pocykać fotki.

Link to comment
Share on other sites

No kolego tylko pozazdrościć projekt jest bardzo dobry tak jak poprzednik wypowiedzi przydały by się jakieś fotki z tym całym przedsięwzięciem żeby realnie zobaczy jakie zmiany zostały zrobione czekam z niecierpliwością

Link to comment
Share on other sites

Kolego ciekawy pościk napisałeś jednak dodam coś od siebie. 3way powiem krótko bajka, ale taki?

Po pierwsze ten tył tylko psuje wszystko. O jakiejkolwiek scenie można tu zapomnieć. Dalej jak już chcesz wchodzić w temat FAL to przyjmij że nie będą się one nachodzić grzbietami co spowoduje chaos a może i wygasanie. Raczej bez procesora dźwięku fazy nie jesteś w stanie ustawić. A choćbyś maił procesor to musiałbyć ustawiać czasy dla 12głośników? Chyba żadnym prockiem sie tego nie da zrobić. Nie mówiąc że do każdego z tych głośników musiałbyś mieć zarezerwowany kanał we wzmacniaczach i zrobione specjalne zwrotki.

Next jestem ciekaw jak dobierzesz odpowiednio głośność na każdym z tych 3 elementów? W 2 drożnych systemach można sobie regulować +-iles db na syczka co jest konieczne czasem. A w twoim przypadku gdy zestaw głośników nie był do nowości dobrany mocowo jestem ciekaw jak to sie ma? Tylko mi kolego nie mów że na słuch na radiu treble i bas dodajesz?

Sprawa kolejna żaden zwykły nawet ten 20centymetrowy głośnik nie otworzy rejestrów tak niskich jak sub. Nie wiem czy pomyślałeś żeby go obciąć od dołu bo będzie tracił kontrole. Nie wiem jakiej jakości te niskie chcesz założyć ale tak czy siak na 60Hz musisz je ciąć. Brak mocy spowoduje i tak że nie będą grać. Dlatego suby robi się powyżej 100RMSu. Kolega pisze że jak da głośniej to jest źle. Może warto tu wspomnieć o poziomie zniekształceń z radyjka, słabego wzmacniacza, bodź braku jego a więc i braku mocy? 10lichych głośników nie zagra lepiej niż 2dobre niestety i taka jest prawda. Głośniej fakt będzie. Ale nie tak uzyskuje się jakość dźwięku.

Sprawa kolejna. Kolega chce dynamikę z suba to niech posłucha 8emek albo 10tek z lepszej półki w obudowie closed i zasilonych mocniejszymi wzmacniaczami. Zapraszam do odsłuchu mojej Viki;) Mam 2drożne z przodu i 12tke suba z tyłu. Ciekaw jestem czy wspomniałbyś coś o tym ze to jest zamulone:P

Sprawa kolejna z tymi kablami to kolega przesadził teraz. Kable 2,5 mm2 i będzie ok. Po co grubsze? Żeby opór był 0,0000001 ohm mniejszy? Tych teorii to już się tak nasłuchałem że hej. Sam sprzedawałem jakiś czas przewody głośnikowe i zasilające i szczerze to jeden wielki pic. Kolumny domowe jak i głośniki w aucie grają tak samo na 1mm2 OFC jak 16 mm2 MosterCable czy jak jak kto woli posrebrzanych nawet, bo i takie testowałem bo niby miały polepszać górę.

Żeby mieć dźwięk najrealniejszy nie jesteś w stanie sam tego zrobić bez użycia procka który skoryguje pasmo tonalne, zniekształcenia wynikające ze środowiska samochodu i odstępy czasowe. Tu niewyliczone konstrukcje nie mają za dużo wspólnego z prawdziwym dżwiękiem. NIestety żeby złożyć 3way który gra trzeba wydać 1000 za głośniki 500 za dorobienie profesjonalnej zwrotki potem wzmachol 6kanałów no i procek. To są koszty wiec montuje się 2way i mało kto narzeka;) Jest wiele kolumn szerokopasmowych gdzie jeden głośnik gra i są one w klasie takiej że VC za to kupisz.

Dalej jak to ująłeś: "Ps. Można kleić maty na maty. Na światowej scenie Car Audio spotyka się wózki z 5 warstwami i cementem w karoserii Plexi zamiast szyb itp. itd. Ale nie o tym teraz." Plexi jest po to żeby lepiej amortyzowało fale. Szyba mogła by pęknąć. Cement jest po to żeby konstrukcja sztywniejsza była a to 5 warstw mat to lepią chyba bo najtaniej i najefektywniej wychodzi zapchanie i usztywnienie tych dziór. Ale ale kolego Ty tu o jakości mówisz a opisujesz sytuacje z auta co startuje na DB DRAGACH? To troszkę nie na temat komentarz. Napisałeś też: "Jeżeli mamy taką sytuację to kable ekranujemy specjalnymi gąbkami na kable itp." uznam to za przejęzyczenie. Jak wiadomo gąbki czy tam oploty są żeby kabelki były bezpieczniejsze a nie do ekranowania. Do ekranowania służy np folia aluminiowa. ale to bardzo głupi pomysł. Kupuje sie przewody sygnałowe dobrej jakości już ekranowane i problemu nie ma choćbyś to wsyztsko razem puścił! PS tylko głośnikowych i zasilających nie ekranuj bo to by było śmieszne;)

Tylko się kolego nie uraź tą moją opinią. Może poprostu czegoś nie ująłeś w temacie i się mylę. Może wspomnisz o reszcie tego sprzętu? Widzę na swojej stronie masz link do sklepu robiącego obudowy zabudowy dystanse. To chyba Demo Cara robisz;) Chciałbym kiedyś spotkać się i posłuchać Twojego sprzętu. To jest sposób na tanie dobre audio jednak to nie takie proste niestety. Proponuje w ogóle pozbyć się tyłu i może w jakiś wzmacniacz czy radyjko zainwestować?

AAA bym zapomniał;) proponuje sprawdzić dokładnie kto to jest audiofil. Bo na Wikipedii doczytałem się takich stwierdzeń że siebie nim nie nazwę choć uwierz że słuch mam genialny i w temacie audio siedzę od dłuższego czasu:

Audiofil - osoba przywiązująca szczególną wagę zarówno do jakości technicznej słuchanych nagrań dźwiękowych, sprzętu użytego do tych celów jak i wszelkich innych aspektów wpływających na wierne odtworzenie zarejestrowanego dźwięku (tak by słyszany dźwięk był jak najmniej odróżnialny od dźwięku rzeczywistego)Zestawy audiofilskie składają się ze sprzętu najwyższej klasy tzw. Hi-end, mimo iż koszty poszczególnych komponentów sięgają dziesiątek tysięcy dolarów. Kontrowersyjną, nawet w środowisku audiofilów, jest kwestia bardzo drogich kabli - zasilających, głośnikowych i interconnectów, ich ceny mogą sięgać ponad 10.000zł.

Jeszcze raz przepraszam jeśli Cie Kolego uraziłem. To jest moja opinia. Wypisałem się tak że w końcu mogę iść spać. Jakości i szybkości życzę.

Edited by dominik1411
Link to comment
Share on other sites

Guest skipior

Witam,

Dziękuję za wypowiedź fachowca :) Dyskusja się przyda, bo można wpaść na bardzo ciekawe rozwiązania.

Z tym audiofilem to sobie żartowałem he he :)

Oczywiście zwrotnice uwzględniają cięcie od dołu, coś jakby subsonic. Nie będzie suba w bagażniku, więc cały bas poszedłby na drzwi, a co jak co, ale głośniki 165 czy 200mm nie są demonamy mocy i wytrzymałości. Kontrola na dużym poziomie głośności mogłaby być fatalna, a tego nie chcę.

Wszystko co buduję, to taka alternatywa, półka głośnikowa średnia, a celem jest wyciśnięcie z tego maksimum.

Na same zwrotnice przeznaczyłem więcej pieniążków niż na radyjko. Z całym sprzętem oraz matami chcę zmieścić się w jakiś 2000zł. Większość robię samemu, więc mówimy o samych materiałach. Jak widać kwota mała.

I powiem tak... Kolego Dominku, zapewne masz fajny sprzęcik, ładnie brzmiący itp. Domyślam się, że sam bym po odsłuchu zazdrościł. Nie wiem jakie były koszta tego sprzętu itp., ale ja wydając wspomnianą sumkę ( bez suba ) zrobię sobie jeden z najlepszych sprzętów w mieście ha ha :) Także... Jaka mieścina, jacy "audiofile" takie też zapędy. Gdyby u mnie w mieście znajomi montowali coś innego niż buferek + seria w drzwiach to bym się postarał i zrobił to wszystko ewentualnie w 2 drogach, pewnie za jakieś 2 lub 3 razy więcej ale wtedy brzmienie by mnie zadowoliło. Z tanich systemów jednak wolę iść w 3d i się namęczyć, ale nie puścić ostatnich pieniędzy :)

A o scenę się nie będę kłócił. Obecnie w aucie mam proporcje dźwięku przód - tył rozłożone na równo. I takie brzmienie mi się podoba. Lubię kiedy zza pleców również dochodzi dźwięk.

Każdy woli co innego, więc można by się kłócić, wolę podyskutować. Może ktoś wpadnie dzięki temu na jakiś fajny, lepszy pomysł i się pochwali.

Fotki może w tym tygodniu zrobię - tyłu z 165mm. Muszę puścić nową instalację i adapter na ten przetwornik przerobić, bo mi MDF popękał. Zrobię ze sklejki i już będzie po problemie.

Link to comment
Share on other sites

Wiadomo każdy woli coś innego;) Mnie np to by denerwowało, znów mój brat bez głośników z tyłu też żyć nie może. Byle Tobie pasowało. To jest najważniejsze;)A kwestia ludzi ze śmiesznymi tubami w bagażnikuu mnie w mieście też mi jest doskonale znana i wyśmiewana;) Chodziło mi też o jakość głośników, bo oryginały to jednak nie są zbyt idealne przetworniki. Odbiegają troszkę od tej liniowości i głośniej mogą nie dawać rade z powodu zniekształceń;) Staw się kolego na jakimś zlocie to chętnie posłucham u Ciebie jakiegoś Rocka. Ze średnimi to może fajnie brzmieć. Zwykle proponuje zrobić dobry przód i to wystarcza jak jest dosyć mocy. No ale eksperymentować nie zaszkodzi. Pisz jak to wygląda, rób fotki. Komuś może się przydać;)

Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

Kolego zapodaj jakieś foty jak to wygląda wszystko z tylu po kolei bo przymierzam sie zrobić tył i nie wiem czy 130 brać czy 165.

Edited by mariuszki17
Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...

Podepnę się :)

Mam seryjne CCR 600 jak wiadomo moc 4x20 W i chcę przy nim pozostać.

zastanawiam się nad zmiana głośników w drzwi tył i przód :)

Można o jakieś linki żeby to jakoś grało (wiadomo słaba regulacja w tym radyjku) :)

Czy po prostu seryjne głośniki to już maks co z tego radia wyciągnie i nie opłaca się zmieniać.

Dodam że przód nawet gra fajnie za to tył niemrawo :(

thx za odp

Link to comment
Share on other sites

Podepnę się :)

Mam seryjne CCR 600 jak wiadomo moc 4x20 W i chcę przy nim pozostać.

zastanawiam się nad zmiana głośników w drzwi tył i przód :)

Można o jakieś linki żeby to jakoś grało (wiadomo słaba regulacja w tym radyjku) :)

Czy po prostu seryjne głośniki to już maks co z tego radia wyciągnie i nie opłaca się zmieniać.

Dodam że przód nawet gra fajnie za to tył niemrawo :(

thx za odp

Witam kolege. I tak po pierwsze nie napisales ile chcesz wydac na glosniki, czy maja byc nowe czy uzywki. Nikt nie jest wrozka i nie zna twojego budzetu. Jak cie stac to zakladaj glosniki Focal Utopia Be no7 do tego wzmak np DLS Ultimate A4, dobre maty i kable razem okolo 15000zl.

A tak serio to zanim zabierzesz sie za wymiane glosnikow to wymien najpierw kable i wyglusz dzwi, moze jeszcze jakis maly wzmak a zobaczysz roznice. Glosniki opla nie sa tanie zle

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź :)

Ale pomyśl zostając przy CCR600 to zapewne nie będę rozbudowywał audio :)

Tylko chodzi mi o same głośniki :)

Nie znam się na audio i nie chce kupić głosników które mi zajadą radio:)

Więc moje pytanie było o same głośniki czy jest sens wymiany(plus wygłuszenie drzwi) ??

Czy po prostu to co juz gra na seryjnych to juz maks :)

Czy kupując głosniki do 150zł za pare jestem wstanie poprawić lekko jakość :)

Link to comment
Share on other sites

W tej cenie nie kupisz nic lepszego od serii. Za ta kase bym wymienil kable i wgluszyl dzwi, poprawi to znacznie jakosc.

Wieie osob mysli ze wymiana glosnikow to wszystko, zakladaja inne i sa nie zadowoleni.

Moj szwagier mial ten sam problem w Audi. Wymienilismy kabelki 2mm2 i wygluszylismy dzwi. Sprzet zostal seryjny, a roznica byla slyszalna od razu.

Edited by cristo
Link to comment
Share on other sites

Dokładnie najpierw wygłusz drzwi i pozostań przy serii bo nawet lepsze głośniki nie zagrają ci lepiej bez wygłuszenia i pod tym radiem.

U siebie na początku też chciałem zacząć od głośników, znajomy miał na sprzedaż jakiś odseparowany zestaw Lanzara. Podłączyłem to pod fabryczne radio (Blaupunkt SC202)i zagrało to gorzej od serii. Brakowało oczywiście mocy, więc zacząłem od zmiany radia (Pioneer deh-p4800mp),głośniki zostały seryjne, i już było bez porównania. Ale było jeszcze mało, to wygłuszyłem drzwi. Duża zmiana, zdziwiłem się że seryjne głośniki grają tak dobrze. Do tego miałem przez jakiś czas suba MDS08 w closed i przy odcięciu basu z przednich grały czysto do końca skali w radiu, przy odpowiednich ustawieniach ;)

Polecam więc taką kolejność zmian. Można osiągnąć sporą poprawę niedużym kosztem (dla niewymagających). Ewentualnie najpierw wygłuszyć potem zmienić radio, bo sama zmiana głośników, tym bardziej w tej cenie nic nie da.

No a teraz jestem w trakcie wymiany głośników. Kupiłem Focala A1, napędzane to bedzie wzmacniaczem Alpina V12 T-407, przy okazji wymiana kabli na 2,5mm, zobaczymy w weekend co z tego wyjdzie ;)

Edited by VnPablo
Link to comment
Share on other sites

thx :)

Przy radyjku zostaję bo nie chce szyby stracić :(

A odpowie mi ktoś czy głośniki z tył tak tylko lekko grają bo do przednich to się myją :)

Przednie nawet takim fajnym basem grają :)

Link to comment
Share on other sites

Przednie glosniki rzeczywiscie graja lepiej od tylu. Moja rada na dobre audio niewielkim kosztem przy seryjnych klockach. Po pierwsze uzbieraj jeszcze pare groszy na 4-kanalowy wzmak (np. 4x50), wyglusz drzwi, glosniki pusc przez wzmak dobrymi kablami i bedziesz mial audio z seryjnym radiem ktorego brzmienia wszystcy Ci pozazdroszcza, a z czasem wymienisz sobie glosniki. Instalacje bedziesz mial juz gotowa. Ale zobaczysz seria potrafi niezle zagrac. Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Witam.

Chciałbym odrobine poprawić granie w swoim aucie. Zastanawiam się nad zmiana fabrycznych głośników na jakieś lepsze. Tylko na jakie?

Radio Siemens VDO CDR500 zostaje. Na chwile obecna w każdych drzwiach jest po dwa głośniki. Nie chcę też wydawać nie wiadomo jakiej sumy na to.

Co powiecie na te głosniki: BLAUPUNKT GT Power 65.2c i BLAUPUNKT GT Power 54.2c

Link to comment
Share on other sites

Domyślam się ze chcesz kupić jeden zestaw na przód(65.2c) a drugi na tył (54.2c). Myślę że zamiast wydawać pieniądze na tylne głośniki lepiej dołożyć je do lepszego zestawu przedniego. Do 400zł mozna kupić już coś ciekawego co zagra o klasę wyżej od tych blaupunktów. Jeżeli ma grać pod samym radiem to te powinny być odpowiednie:

μ-Dimension EL Comp 6

teraz kosztują 299zł więc stówka Ci zostaje trochę dołożysz i będziesz miał na wytłumienie przednich drzwi, bez czego nawet najlepsze głośniki nie zagrają dobrze. Ewentualnie trochę tańsze Helix Dark Blue ok 230 z tego co pamiętam.

Jeżeli planujesz z czasem jakiś wzmacniacz do przedniego zestawu to poleciłbym Focala A1 w Norauto ok 400zł. Ostatnio u siebie takie zamontowałem, napędzane alpine V12 mrv-t407 (używka ok 200zł, drzwi wygłuszone i polecam. Pod samym radiem lepiej od serii oczywiście ale brakuje mocy i radio nie miało kontroli więc nie polecam jeżeli chcesz zostać przy radiu, tym bardziej seryjnym.

Edited by VnPablo
Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...
Guest skipior

Witajcie ponownie,

prace niestety stanęły, ale wrócę do tego jak zrobi się cieplej. Miałem dużo inwestycji w firmie i wydatków na autko, a teraz święta przyszły...

Ale wersja testowa jeździ, ma się dobrze i już wiem co muszę poprawić.

Przede wszystkim głupotą było dawać dystanse z MDFu w miejsce gdzie jest wilgotno... ;]

Teraz powędrują dystanse z 12mm sklejki, inny rodzaj śrub itp. itd. Będzie lepiej :)

Drzwi są wyłożone matami wewnątrz, teraz na zewnątrz czyli zaraz pod boczkiem również je wykleję. Dziur nie zaklejam, bo szkoda niszczyć maty kiedy trzeba dostać się do podnośnika itp.

Będę prowadził nowe okablowanie i chyba pod siedzenie zaaplikuję wzmacniacz dla tych wszystkich drzwi...

Także temat się ożywi, zadbam o zdjęcia itp.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Pod siedzenie ? czyli kierowcy lub pasażera? Też się nad takim rozwiązaniem zastanawiałem . Pod siedzeniami , jest mało miejsca i mamy tam nadmuch powietrza, czasami dmuchałbyś gorącym powietrzem na wzmacniacz! Ogólnie jest dużo zabawy demontaż foteli , trzeba by rozpiąć złącze poduszek , pod fotelami co skutkuję palącą się kontrolka airbag u. Oczywiście żeby to jakoś wyglądało to trzeba jeszcze wykładzinę zdemontować. Problem jest również z doprowadzeniem zasilania (wiadomo z oddzielnych stron trzeba je prowadzić) Mnie wszystkie te argumenty przekonał za tym zeby wzmacniacz został w bagażniku , w sedanie można go nawet sprytnie ukryć :)

Link to comment
Share on other sites

Guest skipior

Fakt, zapomniałem o nadmuchu... Pod siedzeniem pasażera mam mnóstwo miejsca. Kiedyś wpadły mi tam dwie butelki po piwie ( he he :D ) i dopiero po tygodniu zorientowałem się, że coś tam głęboko jest ( mówię o miejscu od strony pasażera od tyłu patrząc ).

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...
 • 8 years later...

Sory że grzeje kotleta ale mus... .

Wpadły w łapki fajne i praktycznie nie używane głośniki 200mm ze zwrotnicami.

Ma ktoś jakieś foty jak zrobić dystanse MDF na przód do VB?

Ja mam jakieś pioniery i przy basie zaczynają charczeć...

Nie chce kupować nowych głośników bo krucho mi z kasą a głośniki mam gratis...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...
UP