Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Co ile wymieniać pompę wody vectra c 1.8

Pieniek
 Share

Recommended Posts

Witam,

Czytam tematy o wymianie rozrządu. Przy dieslach piszecie o potrzebie wymiany pompy wody. Czy w 1.8 benzynie też należy wymienić pompę wody?

W książce "Sam naprawiam samochód Opel vectra III i signum" przy 90 000 jest napisane:

silnik z18xe: wymienić pasek zębaty i rolkę napinacza, sprawdzić koło prowadzące i koło napędowe.

O pompie wody nie ma słowa.

Druga sprawa, idąc za namową taty, mam wymieniony olej na 5w50 zamiast jak mówi książka serwisowa 0w40 (a może 10w40, nie mam jej przy sobie). Mówił, że 5w50 jest lepszy. Poczytałem na forum i już wiem, że jest różnica między tymi olejami. 5w50 bardziej gęsty, w zimę gorszy. Zmieniać z powrotem na 0w40??

Edited by Pieniek

Lepiej jest wymieniać pompę przy każdym rozrządzie, teoretycznie można robić to co drugą wymianę, jednak jak Ci stanie albo się rozleci w międzyczasie co już się zdażało to dopiero narobisz sobie bigosu. Ja zawsze wymieniam. Stosunkowo nie wielki koszt a śpie spokojnie.

Co do oleju jaki masz przebieg i czy jest on pewien, ile temu zmieniłeś na gęstszy?

Witam,

Czytam tematy o wymianie rozrządu. Przy dieslach piszecie o potrzebie wymiany pompy wody. Czy w 1.8 benzynie też należy wymienić pompę wody?

W książce "Sam naprawiam samochód Opel vectra III i signum" przy 90 000 jest napisane:

silnik z18xe: wymienić pasek zębaty i rolkę napinacza, sprawdzić koło prowadzące i koło napędowe.

O pompie wody nie ma słowa.

Druga sprawa, idąc za namową taty, mam wymieniony olej na 5w50 zamiast jak mówi książka serwisowa 0w40 (a może 10w40, nie mam jej przy sobie). Mówił, że 5w50 jest lepszy. Poczytałem na forum i już wiem, że jest różnica między tymi olejami. 5w50 bardziej gęsty, w zimę gorszy. Zmieniać z powrotem na 0w40??

Cześć,

Jeśli chodzi o pompę wody to wymieniałem ją zawsze zaraz po zakupieniu auta( samochody używane powyżej 100 tyś km przebiegu ) robiłem to profilaktycznie , jeśli chodzi o olej to trzymałbym się książki serwisowej, chyba, że masz już bardzo duży przebieg.

Witam,

5w50 bardziej gęsty, w zimę gorszy. Zmieniać z powrotem na 0w40??

nie przesadzaj z ta gestościa, wyczuwalna róznica w gęstości w zimie jest pomiędzy 5W a 15W a nie pomiędzy 0W a 5W.

Dzięki. Przebieg mam 117, no chyba że właściciel zwałował centrale GM i trzy aso zapisały lewy przebieg :) (w ostatnim aso z książki robiłem przegląd przedzakupowy) Rozrząd wymieniany przy 87 kkm, ale niewiem jakiej jakości były to części i czy wszystko było wymienione. Olej poprzednio wymieniany niecałe 30 000. Książka mówi wymieniać co 30 000.

Edited by Pieniek

Pierwsza podstawowa zasada po zakupie AUTA wymienić filtry płyny i rozrząd, nie ufa się pod tym względem wpisom w książki nawet jak był robiony 10k temu.

Potwierdzałeś w tych ASO dokonywane tam przeglądy, często zdarza się że sprzedawcy mowa o handlarzach mają pieczątki poszczególnych serwisów i sami robią szybkie przeglądy auta :P 3 w ciągu 15 minut wraz z wymianą części eksploatacyjnych.

Ja powiem tak, w/g mojego mechanika rozrząd (jako taki nazwany) to teżpompa wody, więc jak rozrząd wymieniasz to razem z pompą.

1. Bo jak koledzy pisali koszt niewielki samej pompy, a spać spokojnie możesz.

2. Jak już uwalisz pompę samą to żeby się do niej dobrać to pół auta znowu muszą rozbebeszyć(zależy od silnika)

• 2 weeks later...

Olej zamieniłem z powrotem na 0w40. Rozrząd dla spokoju wymieniony. Mechanik powiedział, że był wymieniany przy 90 kkm, ale przynajmniej wiem teraz jakiej jakości mam części. Dzięki za pomoc.

Dodano:

Pompa też wymieniona:)

Edited by Pieniek

Dodam że pompę powinno wymieniać się zawsze jak robimy rozrząd, tym bardziej jeśli jest napędzana tym samym paskiem. Często awarie rozrządu, czyli zerwanie paska są spowodowane właśnie przez pompę która się zatarła i stanęła.

• 2 years later...