Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

falujące obroty vectra c 1,9 cdti

kazik_kz2
 Share

Recommended Posts

Witam

Jestem nowy na forum a więc proszę o wyrozumiałość

Dodatkowo mam problem z pisaniem postu, nie widzę tego, co piszę, mogę dopiero podejrzeć w „podglądu postu”.

Ale do rzeczy. Posiadam Vectrę C z 2008 roku, silnik 1,9 cdti, 150 KM

Przebieg 54 tyś.

Od pewnego czasu zauważyłem, że auto więcej pali, około 1 litr na 100 km.

Dodatkowo ma taką małą dziurę przy przyspieszaniu. Dziura pojawia się w okolicach 2 tyś obrotów – słabiej ciągnie.

Ostatnio zauważyłem, że też obroty troszeczkę falują. Podczas jazdy, przy wrzuceniu na luz, opadają do 8 tyś, i tak falują w granicach 8 -9 tyś. Stabilizują się dopiero chwilę po zatrzymaniu auta.

Wczoraj jadąc w trasie na tempomacie tez falowały. Ustawiłem prędkość 140 km/h i widać było, że obroty troszeczkę falują przy płynnej jeździe – tempomat.

Na razie żadne błędy nie wyskakują. W serwisie powiedzieli mi, że mam jeździć dopóki nie zapala się jakieś błędy.

Czy któryś z kolegów miał może taki przypadek?

Co trzeba sprawdzić w tym temacie?

Z góry dziękuję za wszystkie porady

Pozdrawiam

Ostatnio zauważyłem, że też obroty troszeczkę falują. Podczas jazdy, przy wrzuceniu na luz, opadają do 8 tyś, i tak falują w granicach 8 -9 tyś. Stabilizują się dopiero chwilę po zatrzymaniu auta.

Kręcisz dieslem do 9 tys rpm? Kozak jesteś…

A na poważnie – chyba miały być wartości 800 – 900 rpm…

„Dziura mocy” w okolicach 2 tys. rpm to typowy objaw zatartych klapek w kolektorze dolotowym… Nie ma się co rozpisywać – wszystko znajdziesz w temacie „Nieszczelność w okolicy świec” czy jakoś tak… Tam poczytasz jak zdiagnozować i jak zaradzić tej usterce…

Falowanie obrotów – od dawna ci tak falują? Paliwo masz pewne? Zajrzyj do filtra powietrza – jeśli jest zasyfiony to masz prawdopodobną przyczynę… Spróbuj jak auto chodzi bez filtra (podczas postoju w czystym garażu!!! Tak aby żadnego syfa z powietrzem nie ciągnęło)…

Jeśli to nie to to być może zaczyna szwankować kostka trzeciego wtryskiwacza – to częsta usterka i w początkowej fazie się też tak objawia… Ale przyczyn może być wiele… Czekaj aż wywali błąd…

Kręcisz dieslem do 9 tys rpm? Kozak jesteś…

A na poważnie – chyba miały być wartości 800 – 900 rpm…

„Dziura mocy” w okolicach 2 tys. rpm to typowy objaw zatartych klapek w kolektorze dolotowym… Nie ma się co rozpisywać – wszystko znajdziesz w temacie „Nieszczelność w okolicy świec” czy jakoś tak… Tam poczytasz jak zdiagnozować i jak zaradzić tej usterce…

Falowanie obrotów – od dawna ci tak falują? Paliwo masz pewne? Zajrzyj do filtra powietrza – jeśli jest zasyfiony to masz prawdopodobną przyczynę… Spróbuj jak auto chodzi bez filtra (podczas postoju w czystym garażu!!! Tak aby żadnego syfa z powietrzem nie ciągnęło)…

Jeśli to nie to to być może zaczyna szwankować kostka trzeciego wtryskiwacza – to częsta usterka i w początkowej fazie się też tak objawia… Ale przyczyn może być wiele… Czekaj aż wywali błąd…

Sorry, masz rację do 800-900 rpm:) Kompletnie nie znam się na samochodach, a więc sam to nic nie sprawdzę - zapiszę Twoje uwagi i podjadę gdzieś to sprawdzić.

Paliwo jest ok., od początku tankuje na tych samych stacjach i wcześniej było dobrze. Filtr paliwa był wymieniany w lutym 2010, a falują tak około od 2 miesięcy.

A może ktoś z Was zna dobrego mechanika w Warszawie lub okolicach?

Bo jakoś nie mam przekonania do ASO. Gdyż miałem z nimi niezłe przygody. Samochód był delikatnie bity, w ASO kiepsko pomalowali maskę i błotnik, przy tym zniszczyli chromy. Nie chcieli uznać reklamacji, dopiero po reklamacji w GM uznali. Pan z GM jak zobaczył zrobiony samochód to się za głowę złapał. Ja nie będąc fachowcem, widziałem różnicę w lakierze miedzy maska a pozostałym lakierem na samochodzie gołym okiem

Dodatkowo po ich naprawie cos w silniku waliło na małych biegach, przy zmianie. ASO chciało mi wymieniać kolo dwumasowe na mój koszt. Podjechałem do przydrożnego warsztatu i okazało się że w ASO podczas wymiany jakiś tam sanek nie przykręcili poduszki od silnika:)

Także po tych przygodach w ASO nie wierzę, gwarancja się skończyła a wiec wolę podjechać do jakiegoś mechanika który się zna na tym co robi.

Dzięki

Kazik, z kolektorem nie jedź do żadnego warsztatu… Jest spora szansa, że cię oskubią z kasy – rozbebeszą pół silnika aby stwierdzić, że konieczna wymiana… Tymczasem średnio uzdolniony manualnie szympans ślepy na jedno oko potrafiłby zdiagnozować czy to właśnie to… W wymienionym wątku masz opis i zdjęcia… Po prostu patrzysz, czy listwa siedzi w gniazdach, czy leży luzem… I to wszystko… A jeśli rzeczywiście nie czujesz się na siłach to wejdź w dział warszawski, umów się z kimś bardziej doświadczonym z forum i za flaszkę dobrego piwa będziesz wiedział wszystko…

Ale kostka trzeciego wtryskiwacza w MY08 już na pewno była niebieska, a nie żółta. A może test z puszką od piwa w celu sprawdzenia szczelności EGR?

Sorry, samochód wyprodukowany w 2007 roku, rejestracja była na początku 2008 roku

To i tak nic nie zmienia. Od września produkowany jest rok modelowy na następny rok. Więc i kolektor masz nowego typu i kostki niebieskie (poprawione).

Nowe kolektory też sie przycinają...

Tylko dłużej wytrzymują... No i listwa nie spada tak szybko jak w starych...

Co do kostki - owszem, w niebieskich juz zimne luty nie występowały... Ale diesel to diesel - trzepie i telepie, a czasami kostki lubia sie poluzować... Warto je zdjąć, przeczyścić styki jakimś kontakt-sprayem...

Zasugerowany wyżej EGR też jest niezłym pomysłem - może się przycinać...

Edited by chemik

Panowie tak czytam wasze wpisy... I nic z tego nie rozumiem, jestem kompletny laik w tym temacie:)

Musze troche postudiowac to forum, aby się więcej orientować w tych kolektorach EGR itp.

Na dzisiaj jestem umówiony z kolegą knorski - także może uda się rozwiązać problem.

Pozdrawiam

Kaziuku, no to masz lekturę na najbliższe wieczory:

Kolektor dolotowy z klapkami:

Zawór recyrkulacji spalin (EGR):

Kostki przyłączeniowe wtryskiwaczy:

Kaziuku, no to masz lekturę na najbliższe wieczory:

Kolektor dolotowy z klapkami:

Zawór recyrkulacji spalin (EGR):

Kostki przyłączeniowe wtryskiwaczy:

Witam

Wczoraj spotkałem się z kolegą Knorski, mieszkamy dosłownie 5 minut drogi od siebie.

Marcin podpiął komputer i wygląda, że wszystko jest ok. – żadnych błędów nie było.

A więc najprawdopodobniej przyczyną jest EGR – po przeczyszczeniu powinno być ok.

Na razie sam się za to nie biorę, ale mam już namiary na kolegę z Wawki który to powinien mi to przeczyścić.

Także po obserwuje i następnym razem czyszczę już sam.

Kolektor jest ok., te wtyczki też są, (o których piszecie) też są ok. No i mam je już niebieskie:)

Dodatkowo dowiedziałem się, że nie mam tego filtra DPF, tylko katalizator – co podobno jest super! Bo wiele złego słyszałem i czytałem na temat tych filtrów.

No i jeszcze kolega Korski ustawił mi światła do jazdy dziennej. Wcześniej jak mi w ASO te światła ustawili, to przy przekręceniu kluczyka od razu wszystko się paliło – zapalałem samochód na światłach. Skasowali za to chyba 150 zeta i po roku wyłączyłem to, bo mnie wkurzało maksymalnie!

Marcin mi je ta ustawił, że po odpaleniu auta, zapalają się światła tylko z przodu, bez uaktywniania tych skrętnych, itp. – czyli prawdziwe do jazdy dziennej.

Bardzo się cieszę, że znalazłem się na tym forum, bo teraz ASO będę omijał z daleka.

Wielkie dzięki za lekturę.

Nie mam pojęcia jak mogę Wam się odwdzięczyć?

Moje hobby to wędkarstwo, także jak któryś z kolegów też wędkuję to służę pomocą w tym temacie, poleceniu fajnych miejscówek do łowienia itp.

A i jeszcze jedno, mam dobre znajomości w nieruchomościach. Także, jeśli któryś z kolegów chce kupić, sprzedać, zamienić mieszkanie, nieruchomość to służę pomocą.

Nie jestem właścicielem agencji nieruchomości, a więc całkowicie za darmo nie jestem wstanie tego załatwić. Ale dla dobrych znajomych załatwienie jakiejś sprzedaży/kupna nieruchomości, z załatwieniem wszystkich formalności od A do Z z tym związanych, jestem w stanie załatwić za 1/3 ceny tego, co biorą agencje nieruchomości działające w Warszawie.

Także, jeśli będę mógł komuś pomóc w tym temacie, to nie ma sprawy.

Pozdrawiam

polecam zawory zobaczyc ; D

Jest taka zasada, że zaczyna się od najczęstszych dla danego silnika usterek i w dodatku najtańszych/najprostszych w zdiagnozowaniu. Twoja podpowiedź nie należy do tej grupy. Rozumiem, że masz info iż w silnikach Z19DTH masowo sypią się zawory/gniazda zaworowe? Czy tak dla sportu polecasz silnik rozebrać?

To może parę słów ode mnie.

Auto z 2007 roku, kolektor oczywiście nowego typu, listwa siedzi na miejscu.

Wtyczki do wtryskiwaczy eleganckie niebieskie bez śladów nalotu/nadpalenia.

W odczycie z op-coma nie do końca dobre odczyty dawek korekcyjnych (ponad 1 na drugim cylindrze i ponad minus 1 na czwartym).

Generalnie jak dla mnie zacząć od przeczyszczenie zaworu EGR. Powinno zdecydowanie pomóc.

I jeździć na paliwie uszlachetnionym.

PS. Poza tym b. ładna Viki w dobrym wyposażeniu i super stanie.

PS. 2 Najbardziej zazdroszczę kolege fabrycznego braku DPFa. To naprawdę rarytas w tym roczniku.

Edited by knorski

• 11 months later...

Witam

To był jednak zawór EGR, po wyczyszczeniu wszystko wróciło do normy.

Od jakiegoś miesiąca pojawiło sie znowu to samo.

Wykonalem ponowne czyszczenie juz sam - znowu wszystko ok.

Pozdrawiam i wielkie dzięki za poradę.

raBBitek75 - powinieneś pracować w ASO, pół silnika byś rozebrał, a i tak usterki nie znalazł :)

• 11 months later...

Witam

Zamierzam wyczyścić w VC kolektor.

Przy okazji takiego czyszczenia chciałbym dołożyć zaślepki pod EGR, aby na przyszłość mniej w kolektorze i EGR się nagar zbierał.

Bardzo proszę o namiary do kogoś, kto robi i sprzedaje takie zaslepki, do kogoś sprawdzonego.

Jestem z Warszawy, silnik w VC to 1,9 cdti, 150 KM.

• 5 months later...

Przyczyn może być wiele.

Wtryskiwacze, kompresja (zużycie silnika), kolektor ssący/egr, kostka wtryskiwacza (nie koniecznie 3go chociaż statystycznie i fizycznie ona pada najczęściej), koło zamachowe silnika (dwumas), rozrząd (!!!) czy pasek WPK wraz z osprzętem (rolki, napinacz)... Odrobina cierpliwości a przyczyna się znajdzie.