Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Terkocze na luzie

ble
 Share

Recommended Posts

Witam,

szukałem troche informacji ale nie znalazlem nic. Może źle szukałem nie wiem.

Mam następujący problem: wczoraj odpaliłem wiki zostawiłem na luzie i usłyszałem że z okolic lewego koła (od strony skrzyni, sprzęgła) coś terkocze. Po wciśnięciu sprzęgła ten dźwięk nie występuje. Teraz pytanie co to może być. Dodam jeszcze że czasem gdy jest zimny i ruszam pod górkę to podczas ruszania na półsprzęgle słychać lekkie piszczenie coś takiego. Gdy przyśpieszam na różnych biegach jest ok żadnych niepokojących odgłosów. Silik to x18xe skrzynia F18. Czy to nie łożysko oporowe? Jeżeli tak to dlaczego zaczęło terkotac?

Edited by ble

hm ok dzieki. Jak z wymiana takiego łozyska? Tylko łozysko wymieniac jezeli reszta bedzie ok? Czemu pojawił sie luz na takim łozysku?

Guest Sebaaa123

Zalezy ile na tym jezdziles,moj znajomy ostatnio tez mial problem z lozyskiem,ale pojezdzil jeszcze z tydzien na tym lozysku i postanowil wymienic,jak sie okazalo musial wymieniac rowniez cala reszte,bo te lozysko sie rozpadlo i cos mu tam zrobilo,nie pamietam dokladnie :D

Najlepiej jedz na warsztat,niech tam ci powiedza czy jest cos do wymiany oprocz lozyska.

no ale bez wyjmowania skrzyni nie sprawdzi sie stanu tarcz i łozysk nie? Jaki koszt takiego łozyska? Jakie firmy polecacie?

Guest Sebaaa123

Skoro doszedles do wniosku ze to lozysko,wiec tak czy siak skrzynie trzeba bedzie sciagac.

I tak musisz wymienic lozysko,wiec problem aby mechanik sprawdzil przy okazji czy tarca jest dobra nie stanowi wiekszego problemu.

Wtedy dogadaj sie mechanikiem,aby zadzwonil do ciebie giedy wydlubie krzynie i zobacz sobie ta tarzcze i inne elementy,aby przypadkiem nie probowal na tobie wyciagnac siana mowiac abys zmienil tarcze,mimo tego ze jest dobra.

Co do firmy,firmy lozyska ci nie powiem bo nigdy nie wymienialem,a sprzegla kompletnego polecom LUK,montowalem je wraz z kolegami kiedys jak dorabialem na warsztacie,i naprawde nie narzekali.

Tyle moge pomoc od siebie.

kolego "ble" ja miałem podobny problem na luzie słychac było jakies "trykotanie" ale po wciśnięciu sprzęgła cisza. Szukałem na forum i raczej ludzie twierdzili że to jakies łozysko ale w skrzyni a nie wysprzęglik hydrauliczny. 2 mechaników tez obstawiało łozysko w skrzni, twierdzili że jeśli był by to wysprzeglik to by był ten dzwięk przy wcisiętym sprzęgle a nie na luzie. nie powiem ci jednak jaka była prawda bo wymieniłem u siebie wszystko: Skrzynia (uszkodzony mechanizm róznicowy) w zakupionej skrzyni był wysprzęglik więc załozyłam tamten, (ten z mojej skrzyni był w gorszym stanie), sprzęgło SASCH, teraz jest cisza.

koszt najtańszego zamiennika wysprzęglika hydraulicznego to ok 200zł, a orginał ok 500-600zł.

Mi też czasami terkota.Na forum wyczytałem,ze wiele osób tak ma i wiele z nich zrobiło masę km z tym.

Mi terkocze tylko czasami zrobiłem z tym moze 30-40 tyś km.

Ludzie z forum tez obstawiają łożysko w skrzyni.

Przestałem się martwić jak wyczytałem ile osób z tym jezdzi.

• 8 months later...

Mi też czasami terkota.Na forum wyczytałem,ze wiele osób tak ma i wiele z nich zrobiło masę km z tym.

Mi terkocze tylko czasami zrobiłem z tym moze 30-40 tyś km.

Ludzie z forum tez obstawiają łożysko w skrzyni.

Przestałem się martwić jak wyczytałem ile osób z tym jezdzi.

No ja akurat bym sie martwil.

W mojej VB , któą de facto sprzedalem okazalo sie ze to mech róznicowy.

Wlasnie pojawialo sie delikatne terkotanie (na poczatku malo slyszalne).Potem bylo juz glosniej.

A co leci ? Mianowicie satelitki z mech różnicowego.A dlaczego ? Bo wywala sie łożysko (chyba walek zdawczy , czy jakoś tak) potemto spada na zębatki i robi z zębów pustkę.Wiem co piszę bo jak rozebralem pierwszy raz dekiel to praktycznie nie bylo nic widac.Przy drugim razie juz brakowalo jednego zęba.

Przy wymianie bebechow,jedna satelitka byla pęknięta i brakowalo na niej z 1/5 calości.Tak jakby ktoś tort kroił :)

Podpowiem Wam jedną rzecz :

Jak ktoś ma dobre nerwy i chęci może zakupić skrzynie od Lanosa i wszystko poprzerzucać do swojej obudowy.Tylko trzeba szukać z dobrej nie zjezdzonej.

U mnie byla to skrzynia F16 z przekladnią bodajrze 4.12 czy coś blisko tego.

Wiec jesli macie skrzynie F16 to proponuje to zbadać.

Obym sie mylił w tym akurat przypadku.

No ja akurat bym sie martwil.

W mojej VB , któą de facto sprzedalem okazalo sie ze to mech róznicowy.

Wlasnie pojawialo sie delikatne terkotanie (na poczatku malo slyszalne).Potem bylo juz glosniej.

A co leci ? Mianowicie satelitki z mech różnicowego.A dlaczego ? Bo wywala sie łożysko (chyba walek zdawczy , czy jakoś tak) potemto spada na zębatki i robi z zębów pustkę.Wiem co piszę bo jak rozebralem pierwszy raz dekiel to praktycznie nie bylo nic widac.Przy drugim razie juz brakowalo jednego zęba.

Przy wymianie bebechow,jedna satelitka byla pęknięta i brakowalo na niej z 1/5 calości.Tak jakby ktoś tort kroił :)

No właśnie ... Terkotanie to nie łożysko oporowe. Zmieniłem skrzynię i sprzęgło, bez wymiany wysprzęglika (który ma w sobie łożysko oporowe) no i nastała cisza. Na luzie był terkot, po wciśnięciu sprzęgla cisza. Teraz jest cisza niezależnie od tego czy sprzęglo wciśnięte czy nie. Zaciekawiony stanem starej skrzyni zdjąłem dekiel no i na tym dużym kolezebatym kilka wyszczerbionych zębów, czyli początek końca.

Podpowiem Wam jedną rzecz :

Jak ktoś ma dobre nerwy i chęci może zakupić skrzynie od Lanosa i wszystko poprzerzucać do swojej obudowy.Tylko trzeba szukać z dobrej nie zjezdzonej.

U mnie byla to skrzynia F16 z przekladnią bodajrze 4.12 czy coś blisko tego.

Ktoś już na forum przerzucał graty do swojej skrzyni i padła mu stosunkowo szybko, więc przychylałbym się raczej do tego, żeby cała skrzynie wymienić. A przekładnia głowna do 4.19 :)

No właśnie ... Terkotanie to nie łożysko oporowe. Zmieniłem skrzynię i sprzęgło, bez wymiany wysprzęglika (który ma w sobie łożysko oporowe) no i nastała cisza. Na luzie był terkot, po wciśnięciu sprzęgla cisza. Teraz jest cisza niezależnie od tego czy sprzęglo wciśnięte czy nie. Zaciekawiony stanem starej skrzyni zdjąłem dekiel no i na tym dużym kolezebatym kilka wyszczerbionych zębów, czyli początek końca.

Ktoś już na forum przerzucał graty do swojej skrzyni i padła mu stosunkowo szybko, więc przychylałbym się raczej do tego, żeby cała skrzynie wymienić. A przekładnia głowna do 4.19 :)

Tak,tak.

4.19

Ja robilem taką przekladke. Z kilku złożyłem jedną.

Skrzynia byla złożona tak ze 1 i 2 bieg byl krótszy 3 byla taka sama jak w oryginale a 4 i 5 lekko sie wydłużyła.

W moim przypadku bylo tak ze zakupilem wlasnie skrzynie od Sałaty i do tego mialem jeszcze dojscie do innych z innym przełożeniem.

Efekt zadowalający.

Dla ludzi którzy nie chcą sie bawić w takie rzeczy,proponuję zakupić skrzynie sprawdzoną z gwarancją . I pierwsze co przy zakupie trzeba zrobić to zdjąć dekiel i zajrzeć w jakim stanie jest dyferencjał oraz łozysko .

A najlepsze co może być to dać komuś skrzyneczke żeby wymienil odrazu to łożysko,które powoduje rozsypanie skrzyneczki.

witam

jestem po wizycie u mechanika w związku z tym terkotaniem. na początku było je słychać od czasu do czasu .obecnie od czasu do czasu jest cisza . prawdopodobnie poszło łożysko ,ale bez zrzucenia skrzyni można tylko zgadywać . okaże się w przyszłym tygodniu. co do samych kosztów:

łożysko - LUK 459 zł

ewentualnie jak będzie potrzeba - docisk i tarcza - LUK 350 zł

robocizna 400 zł

mam nadzieję że będzie tylko łożysko

coś victoria ma ostatnio fochy

U mnie charakterystycznie terkotalo, wszyscy na forum obstawiali lozysko. Na jesieni musialem robic cale sprzeglo. Okazalo sie ze przyczyna terkotania byla tarcza sprzeglowa a konkretnie sprezyny ktore sa w tej tarczy. Jedni jezdza z tym lata, mi wytrzymalo 6 miesiecy.

Ogolnie nie bagatelizowalbym tego i mowie to z wlasnego doswiadczenia

no to i ja powiem ze mam terkotanie, od samego początku gdy kupiłem. jak narazie zrobiłem 70kkm i jest bez zmian. ale jak tak czytam temat to sie zastanawiam czy jednak tam nie zajrzec

Nic Cie nie kosztuje spojrzenie pod dekiel od różnicowego. Olej z powrotem wlejesz ten co zlałeś. U mnie też terkotało od momentu kupna, jeździłem i nie przejmowałem się, ale jednak zmieniłem dla świętego spokoju.

Hm dzięki za odpowiedzi, ale od tamtego czasu nie słychać u mnie terkotania:| Na zimny ciepłym nic. Cisza. Nie wiem czemu i czemu wtedy tak było.

Wiem wiem, ale chociaż nie ciągniesz się w koszty takie jak laweta, gdyby Ci skrzynia strzeliła z dala od domu. Dużo jeżdże w trasie i dlatego zdecydowałem się nie dobijać jej do końca, tylko zmienić wcześniej.

U mnie też terkotało... mechanicy zmienili całe sprzęgło z wysprzęglikiem i dalej terkotało... pod koniec życia skrzyni w Viki terkotanie było słychać ~100m od niej (gdy stała odpalona). Założyłem skrzynię od dełu i nastała cisza :D

Edited by krzysiak