Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

przepalanie sie bezpiecznika klimatyzacji

Guest Łukasz_Żaneta
 Share

Recommended Posts

Guest Łukasz_Żaneta

Witam wszystkich!

Jestem posiadaczem vectry B 1,6 16v, podczas ustawienia dmuchawy na 1,2,3 lub 4 na uruchomionej klimie przepala mi się bezpiecznik F2 (duży 30 A - bezpiecznik dmuchawy), po przepaleniu bezpiecznika włącznik klimy dalej świeci. Jeżeli klima jest wyłączona wszystko jest ok! Proszę o pomoc gdzie może się robić zwarcie???

Jeżyk - Tasiol :P

przesledzimy schemacik i sie dowiemy co moze byc ;)

F2 zasila:

przekaznik K6 ktory daje zasilanie do panelu sterowania nawiewem.

ponadto przekaznik K6 podaje zasilanie na pin 30 przekaznika K64 [1 bieg] i K7 [[4 bieg].

z przekaznika K6 idzie napiecie na przekaznik K60 ktory zalacza sprezarke klimy i przekaznik K87 [1 bieg klimy]

schemacik:

http://www39.zippyshare.com/v/38597489/file.html

sprawdz: przekazniki, kable przy sprezarce, wtyczke od panelu czy kable sie nie stykaja.

wyjmij przekaznik K6 i zewrzyj pin 30 i 87 kawalkiem przewodu i wlacz klime oraz krec pokretlem i zobacz czy pali bezpiecznik.

Edited by Ravcio1985

Guest Łukasz_Żaneta

Tydzień temu miałem wymieniane łożysko w sprężarce, czy przepalanie się bezpiecznika może mieć związek z np. uszkodzonym sprzęgłem sprężarki lub też zwarciem w sprężarce? (po wymianie łożyska wszystko było ok!). Dziękuję za podpowiedzi!!!!!!

sprawdz kable przy wtyczce od sprezarki, mogla sie przytopic izolacja [co sie tam czasem zdarza] i zwiera 2 przewody od sprzegla sprezarki.

albo odlacz kostke od sprzegla sprezarki i wlacz klime - zobacz czy pali bezpiecznik :)

Edited by Ravcio1985

Jeżeli klima jest wyłączona wszystko jest ok!

Wyjmij przekaźnik K60 (R60 w komorze silnika) i włącz klimę.

Jeśli nie przepali się bezpiecznik to Masz uszkodzone sprzęgło lub zwarcie na przewodach do niego

Guest Łukasz_Żaneta

Dziękuję wam za odpowiedzi! Jutro to wszystko posprawdzam bo jeszcze muszę kupić bezpieczniki maxi (29mm). Na stacjach benz. takich nie ma. Dam znać czy udało mi się to naprawić. Pozdrawiam

Guest suchloc

Witam,

U mnie klimatyzacja też przepala bezpiecznik ale ten z lewej strony silnika, jest tam w skrzynce obok jeszcze jednego 30A i przekaźnika.

Co może być powodem? Wentylator od klimatyzacji na chłodnicy nie chodzi. Jak tylko włożę nowy 30A to od razu przepala.

Klimatyzacja chłodzi słabo, czasem nie grzeje, za miast tego chłodzi, a czasem zamiast chłodzić grzeje...

Guest Łukasz_Żaneta

witam ponownie!

Dzisiaj wyjąłem przekaźnik k60 włączyłem klimę i wszystko OK! Czyli przyczyną będzie sprzęgło albo przewody w sprężarce? W sprężarce już było wymieniane łożysko, cała była uszczelniana oraz wymieniona dławica. Może mi coś przy wymianie łożyska uszkodzili??? Jutro pojadę to sprawdzić do "fachowców" od klimy. Jeszcze dodam, że bezpieczniki duże można bez problemu kupić w sklepach motoryzacyjnych 3-4 zł (czytałem na forach, że niektórzy mieli problem z zakupem).

........

jezeli wyjecie przekaznika K60 pomoglo to sprawdz kable idace od przekaznika K60 do sprezarki [przy sprezarce jest wtyczka].

sprawdz tak - wloz przekaznik K60 a rozepnij wtyczke przy sprezarce i wlacz klime. jezeli nie spali bezpiecznika tzn ze wina bedzie w sprezarce :P

......

F50 - zasila przekazniki K51 [pin 4] i K96 [pin 4]

F52 - zasila przekazniki K74 [pin 4], K87 [pin 2 i 4] , K96 [pin 2]

F54 na poczatku produkcji, pozniej juz go nie dawali stad sa tylko 2 [F50 i F52]

sprawdz przekazniki K51 i K53 :)

Edited by Ravcio1985

F54 na poczatku produkcji, pozniej juz go nie dawali stad sa tylko 2 [F50 i F52]

sprawdz przekazniki K51 i K53

Ravcio, kolega Suchloc ma DTI, przy tym silniku F54 nigdy nie było a K51 jest od wentylatora silnika nie klimy.

Wentylator od klimatyzacji na chłodnicy nie chodzi. Jak tylko włożę nowy 30A to od razu przepala.

Wyjmij przekaźnik, pierwszy z prawej z tej skrzynki przed akumulatorem (tam gdzie jest ich 6szt).

Włóż nowy bezpiecznik 30A ten który Ci się przepalał, włącz zapłon i zewrzyj kawałkiem przewodu w podstawce przekaźnika który wyjąłeś styki 2 z 8.

podstawka.jpg

Jeśli po zwarciu styków bezpiecznik się przepali to Masz uszkodzony silnik wentylatora klimy lub zwarcie na przewodach do niego.

Jeśli bezpiecznik będzie cały to wyjmij zworkę i zewrzyj styki 4 z 5. Jeśli bezpiecznik się przepali to Masz tą samą usterkę co Łukasz15 w tym temacie, czyli zwarcie na przewodach do sprzęgła sprężarki lub uszkodzone sprzęgło.

Guest suchloc

Dziękuję za poradę postaram się to jutro sprawdzić. Bezpieczniki płacę 5 zł za sztukę ;)

Aha i który to jest ten styk nr 5? na załączonym schemacie brak tej cyfry...

Edited by suchloc

Guest Łukasz_Żaneta

Witam ponownie!!!

Problem rozwiązany, dziękuję za pomoc. Przyczyną był przetarty przewód wychodzący z cewki, który dotykał metalu i powodował zwarcie. Cewkę koledzy od klimy mi dali do regeneracji. Koszt całej naprawy to 30 zł (20 zł robota, 10 zł bezpieczniki, cewkę, którą mi dali okazała się dobra tylko trzeba było polutować drut przy wtyczce). jeszcze mam swoją cewkę, którą muszę naprawić. Pozdrawiam