Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

X20XEV Wymiana uszczelki pod głowicą ??

Guest Spiritt
 Share

Recommended Posts

Guest Spiritt

Witam,

jestem tutaj nowy, potrzebuję Waszej pomocy w określeniu usterki jaka niewątpliwie jest w moim silniku:

Moją Vectrę kupiłem 5 tygodni temu w komisie - przy zakupie wszystko wyglądało OK - samochód oglądałem z kumplem, który się trochę zna na samochodach - wszystko wydawało się OK (nie sprawdzaliśmy dokładnie silnika)

Po jakimś czasie zaczęły się problemy:

Wycieka płyn chłodzący (z węża dochodzącego do chłodnicy), zbiornik wyrównawczy jest prawie zawsze pusty po skończonej jeździe (na bieżąco uzupełniam płyn) i czasem jak odkręcę korek ze zbiornika wyrównawczego to ten się napełnia płynem jednakże jest on bardzo zabrudzony (jakby olejem) i wypełnia zbiornik troszkę ponad maksymalny poziom. Komputer pokazuje cały czas "coolant level" - znajomy mi powiedział, że konieczna może być wymiana uszczelki pod głowicą.

Drugi objaw jest taki, że samochód czasami lubi zgasnąć na biegu jałowym, normalnie obroty trzymają się w granicy 800 obr/min na biegu jałowym, czasem spadną do 500 by po chwili się podnieść do 800 a czasem od razu gaśnie. Od niedawna po dłuższej jeździe gdy zrzucam go z biegu lubi też podskoczyć do ok 1500 obr/min.

Powiedzcie mi - co jest z moim silnikiem ?? jakie mogą być koszty naprawy ?? (nie wierzę za bardzo warsztatom samochodowym gdyż wcześniej w poprzednim samochodzie jak coś nawalało - naprawiałem to z mojej świętej pamięci ojcem - teraz już go nie ma)

Czy ewentualnie znacie jakiegoś uczciwego mechanika w okolicach Gliwic ?? bądź ewentualnie ktoś z Was byłby w stanie się czegoś takiego podjąć i za ile

Nie wiem czy dobry podałem model silnika - moja Vectra to model B wersja CDX z 1999 roku - silnik 2.0 136 koników

z góry dziękuję za odpowiedź

Pozdrawiam

Adam Kołodziński

Po raz enty

Objawy uszkodzonej uszczelki

-bardzo szybki wzrost temperatury płynu

-Biały dym o słodkawym zapachu z rury wydechowej, nie sugeruj się że np po odpaleniu z rana przez chwilę dymi, bo to normalne że z tłumika wyparowuje woda, sprawdzamy po jakis 20 minutach jazdy.

-Spaliny w układzie chłodzenia, odkręć zbiornik wyrównawczy na całkowicie zimnym silniku i sprawdź czy ze zbiorniczka nie wydobywa się dym.

-Napęczniałe przewody układu chłodzenia, po przejechaniu ok 10-15 km zobacz czy nie spęczniały przewody, w momencie uszkodzenia uszczelki na ogół rąbią bardzo sztywne nie idzie ich ścisnąć.

-olej w płynie chłodniczym, brązowo-szara maź na ściankach zbiorniczka wyrównawczego.

-Woda w oleju, wyjmij bagnet i zobacz czy nie ma na nim kropel wody, jak wiadomo olej nie łączy się z wodą.

-Brak lub gorsza kompresja na cylindrach, tutaj to raczej mechanik musi sprawdzić bo nie sądzę abyś miał do tego wiedzę i urządzenia.

Co do wycieku który zdiagnozowałeś czy rano masz pod autem kałuże? ile płynu może tamtędy uciekać? dobrze by było abyś go uszczelnił, jeżeli wycieka na łączeniu to w pierwszej kolejności zmień opaskę zaciskową. Takie wycieki również mogą być ale nie muszą objawem pękniętej uszczelki, w układzie tworzy się wysokie ciśnienie przez które dochodzi do rozszczelnienia.

Guest Spiritt

Witam,

co do pierwszej części Twojego postu to sprawdzę to,

natomiast odnośnie drugiej części:

nie ma na to reguły - czasem cieknie mi w trakcie jazdy bo dojeżdżając do miejsca parkowania widzę za sobą "ścieżkę" kropel płynu, wtedy też widzę, że płyn kapie z miejsca gdzie opisałem (dokładniej gruby wąż wchodzący do chłodnicy z lewej strony patrząc od przodu samochodu) - wymienię opaskę zaciskową. Byłem w jednym warsztacie i mechanik stwierdził po chwili, że jest wysokie ciśnienie (ale jak mówię - nie wierzę za bardzo mechanikom w mojej okolicy bo różne opinie słyszałem)

Pozdrawiam

Adam

Co do drugiego objawu to wygląda to na silniczek krokowy.

Trzeba go wyjąć i dokładnie przeczyścić.

Gdzieś na forum jest porada jak to zrobić.