Jump to content

W dniu dzisiejszym został odblokowany i oddany z powrotem do użytku garaż dla klubowiczów VKP

Znajdziecie go w menu pod nazwą Garaż lub pod linkiem:

https://forum.vectraklub.pl/garage/

Pozdrawiam Admin

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Guest mgen

Skrzypienie pedału sprzęgła

Recommended Posts

Guest mgen

Skrzypienie pedału sprzęgła

Please login or register to see this link.

Diagnoza:

Pedał sprzęgła skrzypi, szczególnie mocno w górnej części. Skrzypi już przy delikatnym naciśnięciu jeszcze poza zakresem pracy pompy hydraulicznej. Przy popuszczaniu zdaje się wyczuwać nieregularność (skokową) ruchu pedału.

Dodatkowo im cieplej tym gorzej. Konieczna wymiana sprężyny powrotnej pedału sprzęgła lub smarowanie.

Sposób naprawy (wersja oszczędnościowa):

Smarujemy obficie całą sprężynę. Nie preparatami typu WD40 bo te spływają zaraz. Potrzeba czegoś gęstego co się na sprężynie utrzyma dłuższy czas. U mnie powyższe nie odnosiło trwałego efektu. Po 2/3 dniach skrzypienie wracało a i bezpośrednio po smarowaniu było daleko od ideału.

Wymiana sprężyny powrotnej pedału sprzęgła

1. Zamawiamy właściwą część (thx. Barracuda)

Zamawiamy części:

Nr. katalogowy: 90 06 348

Schemat:

Przychodzi do nas sprężyna jak poniżej zakończona plastikowymi, białymi "kapturkami".

Kapturki są różne - jeden jest powiedzmy "męski", drugi "żeński" - będzie wiadomo o co chodzi

Please login or register to see this image.

/public/style_emoticons/default/wink.gif" /> W zestawie jest jeszcze plastikowy, żółty element potrzebny przy montażu.

2. Potrzebujemy wkrętaka "gwiazdki" T20. Wkrętak powinien być dość długi, najlepiej elastyczny

Np. taki:

3. Demontaż osłony nad pedałami.

- Odkręcamy 3 śruby od dołu nad pedałami.

- Demontujemy włącznik świateł (wcisnąć całość do środka, wcisnąć pokrętło pokonując sprężynę i wciśnięte przekręcić w prawo i wyjąć całość pociągając do siebie) i wykręcamy śrubę za nim.

- wykręcamy 2 śruby pod kolumną kierownicy

4. Poniżej widzimy sprzęgło ze sprężyną w roli głównej:

5. Sprężynę należy chwycić ręką od tyłu, docisnąć do dołu i dociśniętą odchylić w stronę przegrody silnika.

I efekt po:

6. Wymieniamy żółte plastikowe osadzenie (gniazdo dla "męskiej" strony sprężyny) górnej części sprężyny. Jest ono przymocowane do obudowy pedału na zatrzask - widać powyżej (pod naciskiem palca ustępuje).

7. Montaż w odwrotnej kolejności, z tym że:

- chwytamy nową sprężynę "żeńską" częścią do dołu, "męską" do góry

- zakładamy na wypustkę na ramieniu pedału sprzęgła,

- dociskamy sprężynę do dołu i pociągamy w stronę kabiny

- sprężyna wskakuje na swoje miejsce.

- dla pewności można kilkukrotnie nacisnąć pedał sprzęgła, żeby się wszystko ułożyło jak powinno.

8. Składamy wszystko (osłona nad pedałami) do kupy.

9. Roboty jest na 10 minut, z piwem na 30 minut (piwo wychylam z należytą mu czcią, powoli

/public/style_emoticons/default/wink.gif" /> )

WAŻNE

Te plastikowe, białe kapturki dają się obracać, ale należy pamiętać, że mają na końcach odpowiednie "wyoblenia" które pozwalają całej sprężynie "bujać" się w osadzeniach. Dlatego trzeba zwrócić uwagę, żeby były one (obie strony) zorientowane przód-tył pojazdu.

I tyle. Powodzenia bo efekt warty zachodu.

• Dodający
    Gość
  • Dodano
    2012.10.28
  • Kategoria

Edited by k4syx

kolego @Xoron - wdaje mi sie ze skrzypi Ci juz sprezyna powrotna od sprzęgła, ale tutaj to tragedii nie ma wystarczy wymienic albo dobrze nasmarowac (ale to juz chyba przerobione

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="<fileStore.core_Emoticons>/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20"> ). Ponizej zamieszczam schemat gdzie znajdziesz ową sprężynę (nr. 11)

Cena w ASO: 47,48 zł

Please login or register to see this attachment.

Edited by Barracuda

Barracuda dzięki za odpowiedź, w wolnej chwili rozkręce to ustrojstwo i dobrze posmaruję zwykłym smarem, dam znać czy dało to pozytywny efekt

Guest mgen

Please login or register to see this quote.

No i co? Smarowałeś, pomogło?

Ja smarowałem i nie pomogło. Tzn. pomogło na bardzo krótko. W każdym razie zamówiłem sobie tą sprężynę, dzisiaj dotarła. Jak będę miał chwilkę to spróbuję to wymienić.

Też czekam z niecierpliwością na wszelkie info gdyż mam ten sam problem - u mnie akurat skrzypi tylko "przy górze", pryskałem smarem silikonowym nic nie pomogło.

Guest mgen

Wymieniłem dzisiaj tą sprężynę. Powiem krótko - REWELACJA.

Sprzęgło śmiga jak w fabrycznie nowym samochodzie. Nawet nie ma co porównywać do smarowania, bo choć ono pomagało na trochę to i tak daleko było to tego efektu. Roboty jest dosłownie na 15 minut jak ktoś wie jak zdemontować plastik nad pedałami. Sprężyna wychodzi bez wysiłku i żadnych dodatkowych narzędzi. Trzeba ją lekko nacisnąć do dołu i wyciągnąć przechylając górę w stronę przegrody. Wymieniamy również to żółte coś (dostarczone wraz z nową sprężyną).

EDIT.

Dodaję zdjęcie starej sprężyny. Jak widać w większości jest ściśnięta, a pracowały tylko te dwa górne zwoje.

Edited by mgen

Hej witam wszystkich

strzelił mi żółty plastik trzymający sprężynę- widoczny na zdjęciach we wcześniejszych postach. Czy ktoś się orientuje gdzie mogę coś takiego dostać. W Aso nic nie wiedzą.

Czy jak zamówię całą sprężynę to plastik będzie na 100 % ??? Aso chorzów/ruda śl nie są nawet w stanie tego powiedzieć.

Guest mgen

U mnie był razem ze sprężyną w zgrzanej torebce.

No to teraz czekamy na tutoriala jak to zrobic

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20"> i jaki koszt takiej wymiany oraz czy po wymianie musiales cos regulowac

EDIT:

oo przepraszam, post drugi mowi o cenie i miejscu zamontowania

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

Edited by Supel

Guest mgen

Spoko. Jak będę miał chwilkę w weekend to zrobię zdjęcia, w trakcie montażu/demontażu, zbiorę wszystko do kupy i opiszę.

Byłbym wdzięczny bo moja też już skrzypi wesoło

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20">

Czy kolega mgen mógłby podać numer fabryczny GM tej sprężyny sprzęgła.

:-)

Nie zauważyłem.

Przepraszam za brak orientacji

Edited by Celako

Litości, w drugim poście tego tematu jest.....

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Guest mgen

A więc obiecany Tutek.

Diagnoza:

Pedał sprzęgła skrzypi, szczególnie mocno w górnej części. Skrzypi już przy delikatnym naciśnięciu jeszcze poza zakresem pracy pompy hydraulicznej. Przy popuszczaniu zdaje się wyczuwać nieregularność (skokowość) ruchu pedału.

Dodatkowo im cieplej tym gorzej. Konieczna wymiana sprężyny powrotnej pedału sprzęgła lub smarowanie.

Sposób naprawy (wersja oszczędnościowa):

Smarujemy obficie całą sprężynę. Nie preparatami typu WD40 bo te spływają zaraz. Potrzeba czegoś gęstego co się na sprężynie utrzyma dłuższy czas. U mnie powyższe nie odnosiło trwałego efektu. Po 2/3 dniach skrzypienie wracało a i bezpośrednio po smarowaniu było daleko od ideału.

Wymiana sprężyny powrotnej pedału sprzęgła

1. Zamawiamy właściwą część (thx. Barracuda)

Zamawiamy części:

Cena w ASO: 47,48 zł

Schemat:

Przychodzi do nas sprężyna jak poniżej zakończona plastikowymi, białymi "kapturkami". Kapturki są różne - jeden jest powiedzmy "męski", drugi "żeński" - będzie wiadomo o co chodzi ;) W zestawie jest jeszcze plastikowy, żółty element potrzebny przy montażu.

12072010104.jpg

2. Potrzebujemy wkrętaka "gwiazdki" T20. Wkrętak powinien być dość długi, najlepiej elastyczny

Np. taki:

IMG_3298.JPG

3. Demontaż osłony nad pedałami.

- Odkręcamy 3 śruby od dołu nad pedałami.

- Demontujemy włącznik świateł (wcisnąć całość do środka, wcisnąć pokrętło pokonując sprężynę i wciśnięte przekręcić w prawo i wyjąć całość pociągając do siebie) i wykręcamy śrubę za nim.

- wykręcamy 2 śruby pod kolumną kierownicy (tu przyda się giętkość narzędzia)

4. Poniżej widzimy sprzęgło ze sprężyna w roli głównej:

IMG_3300.JPG

5. Sprężynę należy chwycić ręką od tyłu, docisnąć do dołu i dociśniętą odchylić w stronę przegrody silnika.

IMG_3301_a.JPG

I efekt po:

IMG_3302.JPG

6. Wymieniamy żółte plastikowe osadzenie (gniazdo dla "męskiej" strony sprężyny) górnej części sprężyny. Jest ono przymocowane do obudowy pedału na zatrzask - widać powyżej (pod naciskiem palca ustępuje).

7. Montaż w odwrotnej kolejności, z tym że:

- chwytamy nową sprężynę "żeńską" częścią do dołu, "męską" do góry

- zakładamy na wypustkę na ramieniu pedału sprzęgła,

- dociskamy sprężynę do dołu i pociągamy w stronę kabiny

- sprężyna wskakuje na swoje miejsce.

- dla pewności można kilkukrotnie nacisnąć pedał sprzęgła żeby się wszystko ułożyło jak powinno.

8. Składamy wszystko (osłona nad pedałami) do kupy.

9. Roboty jest na 10 minut, z piwem na 30 minut (piwo wychylam z należytą mu czcią, powoli ;) )

WAŻNE

Te plastikowe, białe kapturki dają się obracać, ale należy pamiętać że mają na końcach odpowiednie "wyoblenia" które pozwalają całej sprężynie "bujać" się w osadzeniach. Dlatego trzeba zwrócić uwagę, żeby były one (obie strony) zorientowane przód-tył pojazdu.

I tyle. Powodzenia bo efekt warty zachodu.

Dzięki za super tutorial, jutro jadę na zakupy a potem wymiana. Choć teraz jak się mokro zrobiło to jak na złość się ładnie powyciszało

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Hehehe u mnie to samo, upały się skończyły i skrzypienie znikło a z nim zapał do wymiany

Mgen dobra robota, + dla Ciebie

Kolego Mogen dzięki za tak duże zaangażowanie, oczywiście pomocnik dla Ciebie.

Też planuję wymienić tą sprężynę i mam pytanie czy należy nową sprężynę potraktować jakimś smarem ?

Nowa wewnątrz jest odpowiednio pokryta graficiakiem, może tylko troszkę silikonowego na "przeguby" (punkty mocowania).

------------------------------------------------------------

OK to jedziemy:

Wymieniłem u siebie wczoraj rzeczoną sprężynkę korzystając z tutoriala (mój plusik poleciał już wcześniej).

W każdym razie po wymianie skrzypienie ustało jak ręką odjął, a dodatkowo, co bardzo ważne, zaczął zupełnie inaczej pracować pedał sprzęgła. Teraz bierze liniowo coraz mocniej na prawie całej długości wciśnięcia, wcześniej pod sam koniec prawie. W związku z tym zmiana biegów jest fajniejsza, płynniejsza i bez szarpnięć.

A to z kolei oznacza long live dwumasa, więc temat podpinam bo warto - zmieniamy badziewiaczka za 40 zł i zapewniamy dłuższe życie dwumasie za 2000 PLN. Warto.

Edited by k4syx

Ja dzis polozylem sie i zobaczylem owa sprezyne, na 80% dlugosci byla scisnieta a 20% normalne zwoje

Guest mgen

Zerknij jak wyglądała moja w poście #6

Podejrzewam, że tak samo.

Tak, dokładnie tak wygląda

EDIT: sprężyna zamówiona, skubańcy liczą sobie o prawie 1zł więcej

/emoticons/default_tongue.png" alt=":P" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/tongue@2x.png 2x" width="20" height="20">

Sprężyna wymieniona, trochę siły musiałem włożyć do ściągnięcia starej - tak jakoś dziwnie "pracowała". Na nowej sprężynie czuć równomiernie pedał sprzęgła, jeszcze nie jeździłem

Plus powędrował wcześniej

Edited by Supel

Guest Tiger1980

Cześć

Dzisiaj odebrałem sprężynę - koszt w ASO Gorzów Wlkp. 45.11 PLN.

To, że jest lepiej to wiadomo :-) nie ma co się powtarzać.

Dodam tylko to co sam zauważyłem... Blaszki w sprężynie i żółtym uchwycie są pokryte teflonem i nie wymagają smarowania. Jest celowy zabieg, żeby uniknąć jakiegokolwiek brudzenia.

Żółty plasticzek (górny uchwyt) pasuje tylko w jedną stronę, wiec nie można się pomylić z zamocowaniem.

Co najważniejsze! Nie trzeba nic rozkręcać. Sama sprężyna jest bardzo dobrze widoczna po otwarciu drzwi. A jeśli zerkniemy głębiej to widać i żółty uchwyt. Wystarczy tylko wyjąć wycieraczkę (albo i nie ;-)), żeby się zbyt nie pobrudzić i prawą ręką jesteśmy w stanie wyciągnąć sprężynę i później plastik. Jest naprawdę dobry dostęp i całość zajmuje za pierwszym razem max 5-10 minut, w zalezności od naszych zdolności manualnych. Nic nie wykręcamy.

Pozdr.

o kur... w ASO Szpot nie mają w ogóle w EPC tej części (sprężyny 90 06 348)

/emoticons/default_ohmy.png" alt=":o" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/ohmy@2x.png 2x" width="20" height="20"> i ja też w EPC jej nie mam

/emoticons/default_ohmy.png" alt=":o" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/ohmy@2x.png 2x" width="20" height="20">

Guest mgen

No jak kupiłem w Szpocie właśnie i mieli, ale fakt, że facet przez telefon coś pod nosem kręcił, że to część (z grupy części) której nie powinien mi w detalu (bez usługi) sprzedać.

A w Abeximie Wawa od ręki, bez grymaszenia i na stanie od razu

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">