Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Sign in to follow this  
Guest norbert69

Brak chłodzenia silnika i do tego klima nie dziala!!

Recommended Posts

Guest norbert69

Witam. Mam problem z chłodzeniem silnika. VB 2.9XEV climatronic. Otóż ostatnio jadąc przez miasto zauważyłem ze temperatura dochodzi już prawie do max! szybko zgasiłem samochód sprawdziłem co jest i wentylatory nie działają! po powrocie do domu jeszcze raz wszystko przejrzałem i nic nie znalazłem, porostu nie załączają sie. Próbowałem sprawdzić czy dochodzi do nich napięcie i stwierdzam ze ani to wentylatora od klimy ani od silnika nie dochodzi napięcie. sprawdziłem na zimnym silniku oraz na rozgrzanym i to samo, niespodzianka pojawiła się po zgaszeniu rozgrzanego silnika, jeden z przekaźników przed aku. zaczął brzęczeć okazało się ze na wentylatorze od klimy pojawiło się napięcie ale nie wystartował. Jak mogę sprawdzić wentylatory? chodzi mi o to do jakich przewodów mogę podłączać plus i minus? Co ewentualnie może być przyczyną. Kolejny problem to klimatyzacja, nie miałem odczynnika wiec normalne ze nie działała. Wzeszłym roku było ok. Pojechałem do serwisu, szczelność ok wszystko w porządku, napełniona itd, ale w ogóle się nie chce włączyć, sprężarka nie startuje. Czy to może mieć związek z wentylatorami? Co ewentualnie należy sprawdzić, dodam ze na kompie nie ma błędów.

przekazniki, bezpieczniki, czujniki na przewodach od klimy czy nie sa mokre, termostat, czujnik temperatury ktory zalacza 1 i 2 bieg wentylatora.

Guest norbert69

Bezpieczniki są dobre, przekaźników nie mam pojęcia jak sprawdzić, ale ten co załącza wiatraki szary przed bezpiecznikami podmieniłem od kolegi i nic, czujniki na wężach od klimy suche, jak sprawdzić termostat, i jak jest z tymi kablami co idą do wentylatorów jakie napięcia powinny byc?

moze padlo zabezpieczenie termiczne przy wiatraku.

Guest norbert69

Przekopałem już prawie całe forum i nie znalazłem dokładnej informacji jak to jest z tymi biegami w wentylatorach? Podłączałem wentylatory na krótko i o to co zrobiłem. Do brązowego masa, do czerwonego plus i wentyl śmiga prawdopodobnie na maksa, gdy dam plus do czarnego wentyl nie rusza to oznaka braku pierwszego biegu?? jesli tak to problem z wiatrakiem będzie rozwiązany.

brazowo-bialy 4 mm2 - masa

czerwono-bialy 2,5 mm2 - 1 bieg (z przekaznika K87)

czerwono-zolty 4mm2 - 2 bieg (z przekaznika K67)

Please login or register to see this link.

Edited by Ravcio1985

Guest norbert69

Wentylatory sprawdzone obydwa ładnie chodzą, na obydwóch biegach, co mogę jeszcze sprawdzić? i w jaki sposób? Gdzie się znajduje czujnik temperatury i jak go można sprawdzić?

Please login or register to see this quote.

Witam

Tu jest czujnik

post 15

a w taki sposób można go sprawdzić ( przy wyłączonej klimie)

post 203

Bezpieczniki

F40 (10A) - Zasila przekaźniki

F50 (30A) - Zasila wentylator silnika

F52 (30A) - Zasila wentylator klimy

Przy zwarciu pinu 2 z 3 oba wentylatory połączone są szeregowo i zasilane z bezpiecznika F52

Guest norbert69

Dziś sprawdziłem czujnik, zwierałem piny tak jak napisaliście na forum i niestety moje wiatraki nadal milczą

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_sad.png" alt=":(" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/sad@2x.png 2x" width="20" height="20"> bezpieczniki F50 oraz F52 są dobre, nie mogę zlokalizować F40 gdzie on się znajduje? I kolejne pytanie od czego jest ten drugi czujnik na chłodnicy cztero pinowy bodajże, znajduje się zaraz nad tym trzypinowym.Dzwiwna sprawa z tymi wiatrakami

/emoticons/default_sad.png" alt=":(" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/sad@2x.png 2x" width="20" height="20">

Problem rozwiązany. Powód bardzo prosty a zarazem dziwny. Wziąłem schemat instalacji i szukałem po kablach co gdzie i jak okazało się ze nie ma masy. Przed akumulatorem pod przekaźnikami z lewej strony jest przykręcona masa do karoserii od naszego sterowania wiatrakami. Prawdopodobnie kwas z akumulatora który kiedyś się tam znalazł z niewiadomych mi przyczyn, zniszczył to połączenie i blaszka porostu się przerwała. Może się to dziwne wydawać ale problem z wiatrakami zażegnany

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> co więcej klimatyzacja również ożyła

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> Pozdrawiam i dziękuje za pomoc.