Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Sign in to follow this  
Pałacyk

Vectra szarpie.

Recommended Posts

Witam

Ostatnio jak jechałem vectra x1,6xel zaczęła szarpać. Pojechałem do serwisu żeby sprawdzić co jest i po podłączeniu pod komputer wyświetlił się jeden błąd, niewłaściwa praca zaworu recyrkulacji spalin EGR w silniku. Serwisant mi zaproponował czyszczenie EGR i silniczka krokowego za 150zł. Moje pytanie czy opłaca się zapłacić za naprawę czy może samemu wyczyścić?

pytanie do wróżki

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

Może poszukaj na forum jak się to robi (na bank jest), podziel siły przez zamiary, pomnóż przez współczynnik talentu i posiadanych narzedzi i sam se odpowiesz

Please login or register to see this quote.

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20"> dobre - musze to zapisać hehe

ta warto samemu robic - poszukaj na forum - masz wszystko ładnie opisane... kroczek po kroczku

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

czas powiedzmy 1 godzina

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20"> chyba warto się troszke poduczyć niż dawać zarabiać serwisom ... a te 150 zł wydaj na alkohol - może ci się zwróci

/emoticons/default_woot.gif" alt=":woot:">

albo przelej polowe ze 150 Domlowi za motywacje

/emoticons/default_yahoo.gif" alt=":yahoo:">

poszukaj porady jak to zrobic bo jest na bank, a te 150 wlej do baku

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Dzięki za porady chłopaki

/emoticons/default_laugh.png" alt=":lol:"> Wczoraj zaślepiłem EGR i znaczna poprawa ale silnik potrafi jeszcze szarpać ale mniej. Dodam jeszcze że obroty biegu jałowego falują. Czy wyczyścić silniczek krokowy? A co do 150zł wleje do baku

/emoticons/default_rolleyes.gif" alt=":rolleyes:">

Czyść krokowy a jak dasz radę to i przepustnicę.

Dzisiaj rozkręciłem kolektor dolotowy i zobaczyłem jak wygląda przepustnica

/emoticons/default_blink.png" alt=":blink:">

Please login or register to see this link.

(link do obrazka). Wszystko elegancko wyczyściłem razem z silniczkiem krokowym, rozpuszczalnikiem nitro. Później wszystko poskręcałem podłączyłem klemę od akumulatora i uruchomiłem silnik, cały czas pracował na biegu jałowym aż do włączenia wentylatora. Obroty są cały czas stabilne, ale nie jest jeszcze to na co oczekuję przy gwałtownym dodaniu gazu czyli przejściu z wolnych obrotów na wyższe silnik przydusza się. Macie może jeszcze jakieś pomysły co możne być nie tak.

W sumie najlepszym sposobem na czyszczenie przepustnicy jest jej całkowite wytarganie z auta przemycie i przedmuchanie wszystkich kanałów.

Moze zalej auto czarnym STP do czyszczenia wtryskiwaczy i przepędz trochę.

Świece ,kable,filtry,lewe powietrze (posprawdzaj wszystkie wężyki).

Nic nie pomaga. Mam jeszcze pytanie jaki wpływ na pracę silnika może mieć uszkodzona sonda lambda?

ogromny wpływ bedzie miala sonda .... a co ? uiszkodzona ? sprawdz ją...

szczerze mowiąć to sonda przy przyspieszaniu wpływu mieć nie powinna zadnego;) bo sygnał z sondy komputer pobiera tylko w momencie stabilizacji obrotów;) tak aby mieszanka byla stechiometryczna czyli 14.7:1. Taką mam wiedzę od pewnego dr. inż od teorii silników spalinowych:) Gdyby sygnał z sondy był brany pod uwage bez przerwy auto pracowałoby tylko na ustalonych obrotach np 1000 przynajmniej do serii yxxse gdze są juz sondy za katalizatorami

Edited by SNOWSURFER

jak już mamy mówić szczerze

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> to kolega pytał o "wpływ uszkodzonej sondy na pracę silnika" nie na prace podczas przyspieszania

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> ot taka moja obrona - zeby nie bylo, że źle coś wyżej napisałem

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20"> pzdr

zwracam honor;) opuchlizna po wyrwaniu zęba rzuciła mi sie na oczy:)

Dziś zrobiłem pomiary sondy lambda wyniki:

1. Włączony zapłon 0,4v

2. Wyłączony zapłon 0,0v

3. Praca silnika na biegu jałowym 0,3v-0,7v

Może ktoś sprawdzić czy wszystko jest ok?

A tak że znalazłem nie podłączona kostkę

Która znajduje się po prawej stronie silnika przy samym akumulatorze jest to kabel wychodzący od tej zielonej kostki.

Gdzie powinna być podłączona kostka?

Raczej zwróciłbym uwagę na świece i przewody niż na sondę. Dla sondy niby ciut przy wąski zakres pracy ale pewnie będzie to błąd pomiaru.

zapewne ma kolory: brazowy, brazowo-niebieski.

jest to kostka od czujnika poziomu plynu chlodzacego. wpina sie ja w czujnik zamontowany od spodu zbiorniczka.

wiecej -

brakuje Ci jednego chyba najistotniejszego parametru i nie wiem czy bez oscyloskopu do tego dojdziesz. Chodzi o przebieg czasowy napięcia, czyli mówiąc prosto częstotliwość "przełączeń" - w Twoim przypadku między 0,3V a 0,7 V (te wartości są akurat w miarę dobre). praca sondy lambda polega na takim sterowaniu dawką itd. aby skład mieszanki był możliwie bliski stechiometrycznemu czyli lambda=1. Sprawna sonda przy około 2000 obr/min między mieszanką bogatą (0,7V) i uboga (0,3V) powinna mieć kilkanaście przełączeń w ciągu 10 sekund.

EDIT. oczywiście dane dla rozgrzanej sondy

/emoticons/default_tongue.png" alt=":P" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/tongue@2x.png 2x" width="20" height="20">

Ilu przewodowe są sondy lambda w Viki X16XEL? Tylko jeden przewód sygnałowy (masa z obudowy) i bez grzałki?

Edited by adam_hybrid86

Sonda ma tylko jeden przewód.

Pomierzyłem rezystancje przewodów WN:

Przewód "1" ~6 kom

Przewód "2" ~6 kom

Przewód "3" ~3 kom

Przewód "4" 0 om (Miernik zachowywał się jak by nie było przejścia)

Edited by Pałacyk

nie powinna być rezystancja nieskończoność skoro nie ma przejścia na tym przewodzie wysokiego napięcia?

Edited by adam_hybrid86

To wymienić te przewody?

A wymieniałeś kiedyś przewody wysokiego napięcia w tym samochodzie? są podłączone w dobrej kolejności (to istotne)? Masz różną długość przewodów czy wszystkie takie same? Na bank nie powinna być rezystancja 0 Ohm. Przewody powinny mieć 3-18 kOhm w zależności od wersji silnika i długości przewodu.

Vectrę sprowadziłem 3 maja z Holandii, chyba przewody nie były wymieniane od nowości, są jeszcze w koszulkach (plastikowe rurki) połączone po dwa przewody w jednej koszulce, mają także numerki od 1 do 4. Są różnej długości i ten 4 najkrótszy wskazywał na mierniku 0 ohm ale jeszcze sprawdzę czy na 100%.

tak jak mówiłem gdyby przewód był przerwany to rezystancja by była nieskończona. Przewody zwykłe w instalacji jeśli mają przejście to mają 0-1 Ohma. A przewody wysoko napięciowe w zależności od długości powinny mieć 3-20 kOhm! Zero na pewno nie....