Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Sign in to follow this  
Guest nico85

vectra b 2.0 DTI Wentylator nie wlacza sie

Recommended Posts

Guest nico85

Witam wszystkich prosze o pomoc nie wlacza mi sie wentylator temp. dochodzi prawie na max i nic... czytalem na forum o tym i nic nie moge znalezdz probowalem zrobic zworke tak zwana i podlaczyc na ostro numerkami i powinny sie wlaczac poszczegulne biegi wentyla a tu tylko przekazniki pstrykaja... pomocy..

poszukaj dokładnie a znajdziesz:

Please login or register to see this link.

Please login or register to see this quote.

Sprawdzamy po koleji:

1.termostat-czy otwiera

2.czujnik temperatury silnika-czy nie nawalił

3.czujnik na chłodnicy-czy działa

4.przekażnik i bezpieczniki wentylatora-przakażnik może klikać a bezpiczniki mogą być przepalone

5.wentylator

Guest nico85

bezpieczniki sa dobre bo sprawdzalem i przekazniki nie wiem jak sprawdzic podpinalem pod kompa i bledow nie ma zadnych a wydaje mi sie ze jezeli padl by jakis czujnik komputer by to pokazal. musze sprawdzic jeszcze termostat ale wydaje mi sie ze moze jest cos z instalacja bo jezeli zlaczam kabelkiem numerki a czujnik wtedy jest odlaczony to powinien wentyl sie wlaczac a przekazniki tylko slychac. Silnik wentylatora jest dobry na 100 procent bo na ostro sprawdzilem.

zeby sprawdzić wentylator zrób tak:

weź kawałek przewodu, wyciąg wtyczkę z czujnika temp na chłodnicy (u góry). w wyciągniętej wtyczce masz najprawdopodobniej 3 piny, zewrzyj kabelkiem jeden z pinów z drugim a potem z trzecim. na po zwarciu pownien właczyć się pierwszy bieg wentylatora, a po zwarciu z innym pinem drugi bieg. Jeżeli nie masz pierwszego biegu to najprawdopodobniej padł ci rezystor na wentylatorze

Jak zwarcia właczają wentylatory to znaczy ze są one ok.

Wtedy winowajcą może być czujnik na chłodnicy, z którego wypinałeś wtyczkę, to on steruje wł/wył wentylatorów.

Do tego sprawdź bezpieczniki w skrzynce przed akumulatorem i przed obudową filtra powietrza.

Guest nico85

w tym jest problem ze ja tak zrobilem z tym kabelkiem i mam 4 piny bo mam z klima i jest 4 piny zrobilem doslownie tak jak piszesz i chodzi o to ze nic sie nie wlacza a wlasnie powinno jak tak stykam kabelkiem to tylko przekaznik psztyka a nie wlacza sie wentyl wszystkie bezpieczniki sa dobre i kolo akumulatora i kolo filtra i w calej kasetce w srodku auta i dobre sa...

no to jedyne co zostaje to przekaźniki. umów sie z kimś z twojego oddziału vkp i podjedź, wymieńcie sie przekaźnikami i zobaczysz.

z tego co wiem część przekaźników jest standardowa czyli podejdzie z innych aut (np poloneza, te zielone przekaźniki).

Guest nico85

no ale tam jest 6 przekaznikow kolo akumulatora i z tego co wiem wszystkie sa chlodnicy i te zielone zamienilem miejscami tylko odczepilem wszystkie psiknalem wd40 kazdy jeden i nic... wszystkie by padly czy jak to jest?

wystarczy ze jeden może paść. ja stawiam na ten z dwoma bezpiecznikami przed obudową fitra. jest nietypowy, ma więcej styków.

Guest nico85

jego raczej nie da sie jakos sprawdzic? czy dobry czy nie? sprawdze we wtorek troche ciezka sprawa bo daleko nie zajade autem:(

no elektromechanik byłby w stanie sprawdzić. możesz ew go wyciągnąć, ściągnąć obudowę i sprawdzić czy nie ma ewentualnych zwarć czy przypaleń, ale bez znajomości zasady działania tego przekaźnika dużo nie poradzisz.

Guest nico85

hmm to duzo nie zdzialam... a termostat moze miec cos z tym wspulnego? mysle ze chyba nie...

sprawdź na krótko prąd weź z akumulatora

Guest nico85

Co sprawdzic na krotko przekaznik , termostat?

wentylator

Guest nico85

Pisalem wyzej ze na ostro sprawdzilem wentyl pod akumulator i dziala...

sprawdz czy do czujnika przy chłodnicy dochodzi prąd jak dochodzi to instalacje masz dobrą a włącznik wentylatora dowymiany. Jeżeli prądu niema musisz sprwwdzic kable od przekaznika

Guest nico85

No wychodzi ze prad dochodzi bo jak mostkuje na ostro to pstrykaja przekazniki a powinien sie wentylator wlaczyc...

Witam

Podaj typ silnika i rocznik bo są duże różnice w schematach.

To , że Masz wyłącznik 4-pinowy nie świadczy, że Masz klimę tylko najprawdopodobniej Masz silnik 20DTH lub 22DTR.

Te same silniki bez klimy też mają wyłączniki 4-pinowe.

Guest nico85

mam rocznik 97\98 ale wychodzi ze silnik jest 98 tak komputer wykazal jak podpinalem. 20DTH i niewiem co robic teza daleko nie zajade:(

W Twoim drugim temacie podałem Ci złącze wentylatorów.

Jak będziesz pewny, że są dobre, to sprawdź czy na bezpiecznikach F50 i F52 jest napięcie.

Te bezpieczniki są koło filtra powietrza, razem z przekaźnikiem K96.

Następnie wyjmij przekaźnik K96 i zewrzyj w jego gniazdku styki 30 z 87. Wentylator od strony silnika powinien kręcić się z pełną mocą.

Po wyjęciu przekaźnika K51 (pierwszy z lewej przed akumulatorem) i zwarciu w jego gniazdku styków 30 z 87 ten sam wetylator powinien kręcić się na pierwszym biegu.

Żeby sprawdzić wentylator od strony grila, to Wyjmij przekaźniki K96 i K52 (trzeci od lewej przed akumulatorem). W gniazdku K96 trzeba zewrzeć styki A-B i jednocześnie w K52 styki 30-87.

Wentylator ma się kręcić z pełną mocą.

Jeśli tak nie będą działać to Masz przetarte przewody między puszkami z przekaźnikami.

Styki w podstawce

2 - 30

3 - 86

4 - A

5 - B

6 - 85

8 - 87

Edited by Tasiol

Guest nico85

A jezeli bedzie dzialac? to dlaczego jak zlaczam piny na kostce od czujnika na chlodnicy to slychac pstrykanie przekaznikow a powinien wentyl sie zalaczyc i tak samo jak wlaczam klime to zadnem wentyl nie kreci sie a powinien jeden i drugi na pierwszym biegu...

Dopóki tego nie Sprawdzisz, to nie będziemy wiedzieli gdzie szukać dalej.

Jeśli przekaźniki stukają, to albo nie Masz napięcia na bezpiecznikach F50 i F52, albo gdzieś są zerwane przewody.

Guest nico85

jezeli te bezpieczniki F50 i F52 sa kolo filtra powietrza to na sto procent sa dobre bo nawet dzisiaj sprawdzalem chociaz swieto ale spokoju mi nie daje:)

Ale czy mierzyłeś na nich napięcie względem masy?