Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Sign in to follow this  
Guest icek1

Czujnik temperatury i grzanie świec

Recommended Posts

Guest icek1

Witam, ostatnio zauważyłem dziwny problem.

podczas rozruchu nie świeci kontrolka grzania świec, i kontrolka check świeci po rozruchu az sie mu lekko przygazuje.

natomiast jak odepnę czujnik temperatury (ten na zatrzask, dodałem zdjęcie) to świece grzeje, i świeci kontolka grzania razem z check.

nadmienie że czujnik jest nowy bo ostatnio wymieniłem.

proszę o poradę.

Please login or register to see this attachment.

Please login or register to see this attachment.

ja to na klekotach się nie znam, ale nasuwa się myśl o wymianie tego czujnika

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

pewnie masz niesprawną jedną (albo więcej) ze świec - sprawdź je.

Tak jak zubek napisał, również stawiam na uszkodzenie świec.

Guest icek1

ok sprawdze i napisze co i jak.

dzieki

Może się mylę ale to co pokazałeś to jest chyba czujnik ale cofania, znajduje się on na dole silnika za prawym kołem. Przynajmniej u mnie tak wyglądał. A temperaturę komputer auta wczytuje z czujnika na termostacie. Wszystko zależy od temperatury silnika. Jak jest zimny np. jest zima -10C to komputer to sprawdzi i będzie świece podgrzewał dłużej niż zwykle, jeżeli temperatura będzie wystarczająca to nawet się kontrolka się nie zapali. Po prostu auto oszczędza zasilanie i świece. tak jak odpalisz z nagrzanym silnikiem to kontrolka świec nie powinna się zapalić. gdy odczepisz mu czujnik wtedy komputer nie wie jaka jest temp. silnika więc zawsze grzeje świece. A co do checka to nie wiem, może jest to powiązane.

cytat z książki:

CZAS PODGRZEWANIA ZALEŻY OD TEMPERATURY OTOCZENIA I JEST STEROWANY PRZEZ PRZEKAŹNIK PODGRZEWANIA.

NO I NAJWAŻNIEJSZE SPRAWDŹ BEZPIECZNIKI!!!!

Ja miałem tak samo pali sie chec po zapaleniu do puki nie przegazowałem i nie złapałem temperatury. Kolejne odpalenia już na ciepłym silniku bez problemu żadnych kontrolek.

A problemem właśnie była świeca dla świętego spokoju wymieniłem wszystkie. A nie jak co niektórzy mówili wersja dla oszczędnych wymienić jedną.

Kolega gruszka98 w VB dieslach są 3 czujniki od temperatury jeden pod zderzakiem, drugi w termostacie on daje na zegary i trzeci ten co na obrazku załączonym wyżej on daje sygnał do ECU jaka jest temperatura i jak grzać świece.

Edited by krystianzs

to są klasyczne objawy uwalonej świecy żarowej

A i bardzo możliwe. Po prostu tej części jeszcze nie widziałem. Ale zawsze można się czegoś nauczyć.

Całkiem możliwe że to może być jakaś uwalowa świeca. I popieram że jak wymieniać to wszystkie. Radze też nie oszczędzać na nich. Kiedyś się skusiłem i kupiłem troszkę tańsze i już po jednej zimie poszły wszystkie do wymiany. Tylko co z tym chekiem?? Może to jest właśnie informacja od komputera że coś nie tak ze świecami??? Nie wiem czy komputer ma taką możliwość pokazania tej awarii.

Można też sprawdzić przewody łączące świece. Mogły przy śniedzieć lub się uszkodzić. one są połączone w szereg więc wystarczy małe uszkodzenie kabla na pierwszej świecy i reszta też będzie siadała. No i jeszcze przekaźnik świec żarowych może i jemu już styki powypalały. Problemów może być kilka, ale ja bym zaczął od sprawdzenia samych świec i okablowania.

1. oszczędzać nie ma co chyba ze chce sie po zimie znowu wymieniać

2. wymiane radze zlecić mechanikowi bo jak sie ukręci świeca to będzie jego problem a nie właściciela auta. A wiem że to często sie zdarza.

3. check własnie dlatego sie świeci ze na którejś padniętej świecy nie ma przejścia i mu to nie pasuje.

Edited by krystianzs

Właśnie tego nie wiedziałem czy komp w aucie sam wykrywa że coś ze świecami nie tak, przydatna informacja i zarazem sprytne bydle z tego komputera.

Z tym mechanikiem to też nie głupie. wykręcić to jeszcze pół biedy ale wkręcenie wymaga klucza dynamometrycznego jak ktoś ma taki to info: diesel 1.7DT 20N*m a 2.0DT 10N*m wg książki. I tylko mieć nadzieje że żadna się nie złamała i nic nie wpadło do komory silnika bo mogło by się jeszcze coś innego uszkodzić.

No własnie nie bo jak okaże sie że świeca jest zapieczona i urwie się nam w połowie a nie wykręci i co najgorsze ta druga połowa zostanie wkręcona w bloku silnika to ma sie PECHA. Dlatego wtedy mechanik bierze odpowiedzialność za to i niech sie w razie w męczy

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20">

Guest icek1

byłem w końcu to sprawdzić na kompa.

faktycznie jedna świeca walnięta.

poza tym nie ma błędów

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

dziś wymieniłem ową świece u znajomego. puściła na szczęście bez problemów. zobaczymy co będzie rano, czy dalej błąd wyskakuje.

już wszystko gra, pozdrawiam

Edited by icek1