Jump to content
XXX ZLOT

NOWY TEMAT - NOWY OŚRODEK

ZAPRASZAMY DO REZERWACJI

https://forum.vectraklub.pl/forum/329-xxx-zlot-vkp-20-23062019/

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Sign in to follow this  
Guest olo1300

"Chrupanie" podczas lekkiego ruszania

Recommended Posts

Guest olo1300

Witam koledzy ,znowu proszę o poradę a mianowicie od jakiegoś czasu w lewym przednim kole przy skręceniu kół (ale też na prostych się zdarza)i leciutkim ruszeniu słychać takie jednorazowe chrupnięcie,puknięcie w okolicy koła.Stojąc na lekkiej górce lekko ruszam samochodem do przodu chrupnie,dam na luz aby samoczynnie sie stoczył i też to słychać.Dziś wymieniłem łożyska amortyzatora+poduszki(obydwie strony) i przegub i niestety nic to nie dało.Co zaobserwowałem:mając wyjętą piastę włozyłem palce w otwór gdzie wchodzi przegub tj wewn. część łożyska i nie dało sie ono wcale obrócić.Gdy już złożyłem całość do kupy zakręciliśmy kołem i ojciec stwierdził ,że słyszy jak kulki w łożysku się obracają co wg niego niepowinno

mieć miejsca i wskazuje na uszkodzone łożysko.Wszystko ok ale ja przyzwyczaiłem się że uszkodzone łozysko podczas jazdy wyje,buczy ale nie chrupie jednorazowo przy w/w sytuacji.Zauważyłem jeszcze jedną rzecz ,że nakrętka półosi musi być bardzo mocno dokręcona bo jak nie to podczas jazdy słychać taki odgłos jakby sucha guma ocierała się o metal lub coś podobnego i pewne jest że mam do zrobienia geometrię bo byłem na sprawdzeniu i jestem umówiony na wtorek.Proszę o podbowiedź co to może być.Dżwięk jest wyraźnie słyszalny w okolicy koła.Dodając gdy jeżdże samochodem cały czas chrupanie jest dość żadkie lub nie występuje wcale ,zazwyczaj powtarza się gdy samochód chwilę postoi lub stoi całą noc i wykonuje manewry parkingowe ,potem jakby coś się rozruszało i jest cisza lub bardzo sporadycznie chrupie.Już niemam sił

nowe wieści!!

Teraz byłem przy samochodzie i trochę zawęziłem obszar podejrzeń.Dżwięk dochodzi z okolicy tarczy hamulcowej lub piasty lub zacisku hamulca.Ponadto zauważyłem też ,że gdy ruszam do przodu przy lekkim skręceniu kół słychać stuknięcie ale potem mogę jeżdzim w kółko i nic więcej nie puknie.Czyli napewno niewystępuje to cyklicznie czyli np. co obrót koła.Gdy się zatrzymam i zaczynam cofać też raz puknie i wtedy też mogę jeździć do tyłu po łuku i nic nie puknie.Podsumowując dźwięk pojawia się jednorazowo przy ruszeniu do przodu lub do tyłu gdy już ruszę dźwięk już się nie powtórzy chyba ,że ruszę do tyłu wtedy puknie a później do przodu wtedy też ale jednorazowo.Dżwięk nie występuje w tym samym miejscu czyli np. chyba nie ociera coś o coś bo gdy miałem samochód na luzie i chciałem go z zewnątrz przetoczyć do przodu za koło i robiłem to lekko to nie puknęło dopiero gdy zrobiłem to mocniej (szybszy obrót koła)to puknęło.Niechcę nic sugerować ale czy może to być sworzeń (luzu niema ale napewno ale czy nie jest zatarty w gnieździe)wykonując ruchy do przodu i tyłu nie chodzi płynnie tylko skokami.

i po problemie

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_piwoj.gif" alt=":piwoj:">

,choć mój post nie cieszył się specjalnym zainteresowaniem chętnie napiszę co było przyczyną -tak dla potomnych

powodem "chrupania" było łozysko w kole a dokładniej jeden z rzędów łozyska się zatarł i widocznie przy skręcie dawało to o sobie znać.Ciekawe bo koło nie wyło ani nie szumiało jakoś specjalnie jednak teraz po wymianie jednak pracuje to wszystko ciszej ale podkreślam wcześniej też jakoś typowych oznak nie było słychać.Jeżeli ktoś będzie zainteresowanyu jakimiś szczegółami to zapraszam śmiało na pw.

pozdrawiam olo1300

Edited by olo1300

fajnie, że sie uporałeś

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

a na przyszłośc się nie dziw, że nie było dużego zainteresowania - ale takich epopei czasem nie chce się czytać

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20">

Guest olo1300

Please login or register to see this quote.

Wiem ale ,że napisałem esej przekonałem się po jego zakończeniu.Co chwila podchodziłem i dopisywałem objawy aż wyszedł "Pan Tadeusz".Pozdrawiam

/emoticons/default_pijaki.gif" alt=":pijaki:">