Skocz do zawartości

Witamy na Vectra Klub Polska

Guest Image

Witamy na Vectra Klub Polska, podobnie jak na większości społeczności internetowych, musisz się zarejestrować aby uczestniczyć w naszym wspólnym życiu ale nie martw się jest to bardzo prosty proces, który wymaga minimum informacji, aby zostać zarejestrowanym.

Zakładając konto na Vectra Klub Polska, możesz uzyskać następujące przywileje:

• Zakładać nowe tematy i pisać odpowiedzi w innych
  • Subskrybować tematy i fora, aby uzyskać powiadomienia
  • Uzyskać własną stronę profilu i poznawać nowych przyjaciół
  • Wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników.

Polecane posty

witam

nie wiem czy się uda ale warto próbować. Chodzi mi o zwrot bezprawnie naliczonej opłaty recyklingowej. Poniżej wklejam pismo które trochę stworzyłem, trochę znalazłem w sieci. Wysyłać należy za zwrotnym poświadczeniem odbioru. Wtedy muszą odpowiedzieć. Wszelkie poprawki mile widziane.

Imie nazwisko

42-500 Będzin

ul ulica 1/2

tel. 505505505

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska

i Gospodarki Wodnej

Departament Księgowości i Rozliczeń

Zespół Opłat i Kar Środowiskowych

ul. Konstruktorska 3A

02-673 Warszawa

Dot. bezprawnie naliczonej opłaty recyklingowej

Na podstawie art.410 Kodeksu Cywilnego, proszę o zwrot opłaty recyklingowej sprowadzonego przeze mnie samochodu osobowego OPEL VECTRA

o numerze VIN W0L0JBF............ , zarejestrowanym w dniu 28.07.2009r

w Starostwie Powiatowym w .................pod numerem rejestracyjnym WW 12333

Polskie przepisy(ust. z dn.20 stycznia 2005r.) o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (Dz.U. nr 25, poz. 202 z późn.zm.), na podstawie których została pobrana opłata, są niezgodne z dyrektywą Wspólnoty Europejskiej 2000/53, nakazującej poszczególnym państwom członkowskim Unii zapewnić , by wszystkie lub znaczną część kosztów recyklingu pojazdów pokrywali producenci. W Polsce koszty te zostały przerzucone na konsumentów. Opłata recyklingowa dotyczy wyłącznie samochodów sprowadzanych, nie obejmuje tych, które są w kraju i sprzedawane są kolejnym właścicielom, przez co narusza prawo wspólnotowe, a dokładnie art.90 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską. Zasada niedyskryminacji podatkowej zawarta w tym przepisie mówi wprost „ państwa członkowskie nie będą nakładały na towary pochodzące z innych państw członkowskich bezpośrednich lub pośrednich podatków wewnętrznych wyższych niż te, które nakładane są bezpośrednio lub pośrednio na odpowiednie towary krajowe”.

Zróżnicowane traktowanie takich samych towarów jest niedozwolone; nie ulega wątpliwości, że używane samochody zarejestrowane i nie-zarejestrowane na terytorium Polski są towarami podobnymi. Art. 90 TWE mówi o podatkach, z punktu widzenia polskiego prawa, opłata recyklingowa nie jest podatkiem, jednak w świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i nadrzędności prawa wspólnotowego nad krajowym, należy uznać, iż opłata ta jest podatkiem.

Uważam, że opłata recyklingowa została pobrana bezprawnie, dlatego proszę o jej zwrot. Pieniądze proszę wpłacić na rachunek ING 69 1050 0000 0000 1111 2323

Załączniki:

1. Kserokopia dowodu wpłaty opłaty recyklingowej z dnia 27.07.2009

Edytowano przez jachuBN

czyli mam rozumieć, że jak sprowadziłem samochód w styczniu 2008r. to mogę walczyć o zwrot opłaty recyklingowej wysyłając wzór tego pisma na podany wyżej adres?

Zawsze można spróbować ale raczej małe są szanse bo Unia swoje a Polska swoje. Tak samo jak z anglikami. Oni poprostu mają gdzieś unijne dyrektywy

tak ale należy wysłać. Muszą czuć się napiętnowani ;]

Właśnie w zeszłym tygodniu sprowadziłem Viki z Niemiec. Przy tych wszystkich opłatach najbardziej właśnie boli opłata recyklingowa, której ponoć już nie powinno być. Sądzę, że powalczę o nią. Jak nie spróbuje to się nie dowiem.

"Konrad Łaski z Kancelarii Adwokackiej Cieślak, Ways i Wspólnicy uważa, że w przypadku niezgodności przepisów krajowych z unijnymim tej opłaty nikt nie ma prawa pobierać. A skoro tak, to wcześniej czy później albo KE, albo sąd orzeknie konieczność zwrotu pobranych dotąd pieniędzy."

Można sobie przeczytać

Proszę się zalogować lub zarejestrować aby móc zobaczyć link

z końca marca tego roku.

Jak sie teraz sprowadzilo auto to trzeba jeszcze ją opłacać? Szagier sprowadził auto jakis tydzień temu i ktoś mu tam mówił że nie trzeba juz opłaty recyklingowej opłacać. Nie wiem jak to jest, bo jeszcze nie zarejestrowal samochodu. A mam pytanie-czy do tłumacza potrzebna tez jest umowa kupna-sprzedazy?

Proszę się zalogować lub zarejestrować aby móc zobaczyć quote

Potrzebna bo tłumacz też musi ją przetłumaczyć. Nawet jeśli jest dwujęzyczna to musi podbić zgodność tłumaczenia

Najlepsze że nie ma jej i sam musi ją pisać

Z tego co się zorientowałem to np. przy rejestracji aut z UK to norma

Z tego co pamiętam, to miałem tłumaczone tylko briefy i to chyba bez umowy.

Ale ciągle siedzi mi w głowie ta nieszczęsna opłata recyklingowa 500zł, to rozbój w biały dzień ;/

Gość Lotus84

Koledzy mam problem, kupiłem vectre sprowadzoną z Niemiec, handlarz powiedział,że są wszystkie opłaty, trzeba tylko zarejestrować. Poszedłem 10 dni temu do Wydziału Komunikacji i po 3 godzinach czekania jakże miła pani mówi,że brakuje owej opłaty recyklingowej. Zadzwoniłem więc do handlarza i głupim tłumaczeniem chciał mi przekazać,że po zmianie przepisów w marcu nie opłacił tej opłaty recyklingowej ale obiecał mi przelac pieniążki na konto. Czekałem, dzwoniłem, pisłem,że czekam na pieniądze aż w końcu przestał odpowiadać. Byłem zmuszony opłacić sam tą opłatę gdyż auto było mi potrzebne a jeździć bez nowych tablic już nie mogłem. Jak teraz odebrać te pieniądze drogą pokojową bez szarpania bo z tego już wyrosłem, czy pójście na policje i zgloszenie sprawy jest rozsądnym krokiem? Chce zaznaczyć,że koleś mieszka okolo 120km ode mnie więc nachodzenie go nie ma sensu, chyba,że jednak trzeba przypomnieć sobie stare dobre czasy i wytłumaczyć mu savoir vivre po męsku? Chce dodać jeszcze,że Wydziały Komunikacji to jakaś pomyłka jak wiekszość urzędniczych instytucji: 5 okienek- około 23 osoby i jedna obsługująca pani- MASAKRA!

Pozdrawiam

Edytowano przez Lotus84

Jednym słowem trafiłeś na "lepszego cwaniaka"

Wg mnie zgłoszenie na policje nie ma sensu, no chyba że masz jakieś pisemko lub potwierdzenie, że gośc ta opłate zrobił??? Jeśli nie to poprostu lipa. Nie pozostaje nic innego jak nękać go telefonami pod warunkiem, że będzie odbierał

Proszę się zalogować lub zarejestrować aby móc zobaczyć image

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Jeśli nie to spróbuj z kumplami podjechać do niego i po męsku delikatnie pogadać tylko tak, żeby on nie wezwał policji, że mu grozisz

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> bo wiesz cwaniak to cwaniak.

Jak to nie pomoże to jesteś 5 stów w plecy.

/emoticons/default_sad.png" alt=":(" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/sad@2x.png 2x" width="20" height="20">

Daj cyne jak to rozwiążesz ten problem.

Gość Lotus84

Zadzwoniłem z innego numeru, odebrał, ściemniał,że dopiero wrócił z Niemiec itd. mówił,że wieczorem zrobi przelew. Dobre jest to,że koleś zawsze odbierze z innego numeru bo handluje autami więc klienci dzwonią. Poza tym ma jakis warsztat więc opinie też mozna spaprać bardzo szybko. Jechac do niego narazie nie zamierzam bo to 120 km ale w ostateczności pojade. Jednym słowem nie odpuszcze i już.

Aha on nie dał mi żadnego papieru potwierdzającego zapłacenia tej złodziejskiej opłaty, ale wyczytałem w necie,że opłaca to osoba, która przywiozła auto do kraju a nie osoba która rejestruje auto, na dowodzie wpłaty którą zrobiłem ja widnieje mój podpis, więc sytuacja jest jasna.

Edytowano przez Lotus84

Zależy czy podpisałeś umowę z handlarzem czy jak w wielu przypadkach nie ma go w papierach. Jeśli masz umowę z nim i do tego wymienione w że dokonał wszystkich opłat to możesz walczyć. Tylko akcyzę jest zobowiązany zapłacić ten kto przyprowadził samochód do kraju

i tu się nie zgodzę. ja miałem umowę dwujęzyczną i nikt nie kazał mi jej potwierdzać u tłumacza.

Jak widać co urząd to obyczaj. U mnie wymagali

Gość Lotus84

Wszystkie opłaty zrobił on oprócz właśnie tej akcyzy. Jeśli wg. prawa akcyzę ma zapłacić ten kto sprowadza auto, a nie ten co je rejestruje, to koleś jest mi zobowiązany zwrócić kasę za tą akcyzę gdyż na kwitku który dostałem po zapłaceniu akcyzy widnieje mój podpis. Jak będzie trzeba to założę sprawę i tyle, wtedy popłynie jeszcze więcej.Ale jak narazie cierpliwie czekam:)

Edytowano przez Lotus84

Ale powiedz z kim masz zawartą umowę kupna sprzedaży??? Z tym gościem handlarzem co faktycznie wząłeś od niego ten samochód czy z jakimś fikcyjnym "helmutem"?

Jeżeli z handlarzem to akcyze powinien zapłacić ON. Jeśli masz umowe z "helmutem" to faktycznie sprowadzającym jesteś TY i na tobie ciąży obowiązek zapłaty.

Gość Lotus84

Mam fakture od handlarza i to handlarz jest sprzedającym.

ale w końcu nie masz opłaconej akcyzy czy opłaty recyklingowej?

Gość Lotus84

kur.... tych opłat tyle złodzieje narobili,że można się pogubić. Nie miałem opłaconej opłaty recyklingowej 500zł, reszta była pozapłacana.

Więc jeśli nie masz napisane gdzieś na fakturze że po opłatach to nic nie zrobisz. Opłacił akcyzę bo musiał żeby było wszystko zgodne w papierach a resztę olał

Masz rację. Opłata recyklingowa to obowiązek importera. Importer samochodu nie ma prawa przenosić konieczność uiszczenia tej

opłaty na klienta, który kupuje sprowadzone auto.

Jeśli chodzi o dowód - masz przecież dowód przelewu do NFOŚiGW, na którym widać że kasa poszła nie z konta podmiotu wprowadzającego auto na terytorium Polski tylko z Twojego. Jeśli masz umowę ks lub fakturę od importera, to wg. mnie to powinno być dla Policji wystarczającym dowodem, że importer nie dopełnił obowiązku.

Przy okazji przestroga.

Urzędy rejestracyjne wiedzą, że importerzy dymają klientów. Niestety nie pomagają Klientowi tylko stosują dupochron i w sytuacji gdy klient robi opłatę ze swego konta wymagają aby w tytule przelewu znalazła się informacja, że przelew jest robiony w imieniu importera - czyli np. Nazwa i dane adresowe. Jeśli w tytule nie ma danych importera to nie zarejestrują auta. Trzeba zrobić drugi przelew i wnioskować do NFOŚiGW o zwrot kasy zapłaconej pierwszym przelewem. Na zwrot czeka się tygodniami. Dodzwonienie się do nich jest niemożliwe.

jachuBN - popieram inicjatywę. Należy wysyłać takie pisemka.

Edytowano przez lmbdx

Gość dodo77

witam,

jestem nowy bo dopiero kupilem autko.

co do tego co piszecie to ja trafilem super handlarza bo pomogl wszystko pozalatwiac az do wydz. komunikacji. i tu czytajac ten temat widze ze recykling jest bezprawny - posty o tym sa juz starawe i chcialbym zapytac czy trzeba to wkoncu to oplacac czy nie i jesli trzeba to czy jest szansa to odzyskac. i pytam o fakty a nie o to zebym zlozyl pismo i czekal. jestem z wawy z mokotowa jesli ktos chcialby wiedziec o jaki wydzial komunikacji chodzi.

pozdrawiam

Jeszcze miesiąc temu gdy rejestrowałem swoje auto - recykling był wymagany. Nie sądzę żeby coś się zmieniło od tego czasu. A to, że jest bezprawny..., cóż jak wiele innych złodziejskich podatków nakładanych w Polsce.

Polska, możnaby rzec, permanentnie łamie prawo unijne. Kwestia recyklingu to odpowiedzialność Ministerstwa Środowiska.

Mi osobiście jeszcze bardziej działają na nerwy poczynania Ministerstwa Finansów, które skutecznie utrudnia odliczanie VAT przez firmy od paliw i zakupu pojazdów, przeznaczonych do działalności gospodarczej.

Edytowano przez lmbdx

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.