Jump to content

W dniu dzisiejszym została dodana do menu forum wyszukiwarka google 

Link google

Pozdrawiam Admin

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Sign in to follow this  
wladyslaw_w908

Czasowe wycieraczki w Vectra A 88-95

Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów. Z góry zwracam się do moderatora forum - jeśli temat znajduje się w nieodpowiednim dziale, proszę o przeniesienie.

Posiadam Vectre rok 91 z silnikiem c20ne. Brak jest w niej regulacji prędkości pracy czasowych wycieraczek (stała czasowa to ok 5s). Przy słabym deszczu troszkę za szybko się załączają. Naczytałem trochę na forum na ten temat i do VA nie ma nic jedynie VB jest i to wiąże się z wymianą przekaźnika, a programowanie polega na załączaniu wycieraczek czasowych na określony czas, lub poprzez spryskiwacz.

Ja u siebie zastosowałem inną metodę, a mianowicie przy samochodach Vectra, Calibra, Astra, znajduje się obok regulacji świateł jeszcze jeden otwór montażowy, na drugi regulator. Wykorzystałem to na regulację czasu wycieraczek. Udało mi się zakupić regulator świateł na "Alledrogo.pl" za 5zł + przesyłka 6zł. Razem 11zł wydaj się wcale nie za drogo. U mnie zastosowano przerywacz wycieraczek taki jak na zdjęciu.1. Rozebrałem go i wylutowałem opornik oznaczony na zdjęciu.2 (u mnie tego opornika już nie ma ale zaznaczam miejsce w którym on był zamontowany). W jego miejsce można wstawić zworkę, lub tak jak w moim wypadku wstawiłem dwa przewody które wyciągłem na zewnątrz obudowy. W wypadku gdy wstawimy zworkę w układzie, należy przeciąć przewód koloru Czarno - Żółtego z tyłu gniazda. Te dwa przewody które nam zostały(czerno-żółty lub tak jak w moim wypadku czarno-czerwony)podłączamy do styków nr 2 i 8 w regulatorze świateł który wstawiamy.Oświetlenie pod piny 1 i 7. Nie znam dokładnie rezystancji wewnętrznej układu, gdyż jeszcze go nie dostałem, ale zamiast tego układu wstawiłem potencjometr celem regulacji i kontroli pracy czasomierza. Najlepiej będzie gdy rozbierzemy układ i powymieniamy rezystory (przełącznik jest to standardowa drabinka rezystorowa), oraz wyrzucamy rezystor podłączony do masy. Jak tylko dostanę to urządzenie to podeśle zdjęcia na forum (celem dokładniejszego opisu).

Poniżej podaje tabele rezystancyjną i przybliżone czasy załączania wycieraczek (przełącznik jest 4 pozycyjny).

NASTAW OPÓR CZAS

0 8.2 kOhm ok. 5s

+3.3 kOhm

1 11.5 kOhm ok. 8s

+3.3 kOhm

2 14.8 kOhm ok. 12s

+3.3 kOhm

3 18.1 kOhm ok. 16s

+3.9 kOhm

4 22 kOhm ok. 20s

Opory jakie należy zakupić to 8.2, 3x3.3 oraz 3.9 kOhm

Układ pracuje całkiem poprawnie, ja jestem w zupełności zadowolony, wiem,że regulacja odbywa się stopniowo, ale biorąc pod uwagę fakt, iż do tej pory nie było regulacji wcale, mi to nie przeszkadza. Jedynie przy montażu, należy zwrócić szczególną uwagę na rezystancje MINIMALNA nie może spać poniżej 8.2 kOhm (niższa rezystancja powoduje nakładanie się załączanie i nie cykliczna pracę), oraz MAKSYMALNA 22 kOhm (powyżej tej rezystancji układ nie pracuje).

Poniżej zamieszczam zdjęcia układu z zaznaczonym opornikiem, oraz symbol tego układu.schemat wewnętrzny przełącznika regulacji świateł.

Please login or register to see this attachment.

Please login or register to see this attachment.

Please login or register to see this attachment.

P.S:

Po otrzymaniu przełącznika, dodam fotki z wymiany rezystorów.

POZDRAWIAM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gratuluje!

W koncu cos produktywnego ;-) Jedna informacja mnie Pan zmartwil... Ze uklad nie chce dzialac stabilnie z R<8,2kOhm. Mi zawsze brakowalo trybu pracy z czestoscia okolo 2 sek (wlasnie na mocniejszy deszcz). Przy wykorzystaniu przytoczonej wiedzy widac ze najmniejszy okres to T=5 sek. No ale dobrze wiedziec jak zrobic okres dluzszy > 5 sek.

Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

a regulator wycieraczek od omegi jaki ma zakres pracy???bo taki mam u siebie zalozony i jak dla mnie jes lux.i o wiele mniej dlubania tak mi sie wydaje..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dla kolegi "JANUS"

Układ działa praktycznie przy 1 kOhm,ale tworzą się problemy przy pracy.Czas poniżej 2s mija się z celem, nie wiem jak jest w pańskim wypadku, ale u mnie ok. 2s zajmuje pełny cykl wycieraczki na osuszonej szybie. Taka częstotliwość kolidowała by cykliczną pracę w postaci zatrzymywania się wycieraczek w różnym miejscu. Nie wykluczam jednak, że w pańskim wypadku, mogło by to działać przyzwoicie. Opory można dobrać eksperymentalnie, i wedle własnego upodobania, ja tylko podałem pośrednie czasy wraz z rezystorami.

Dla kolegi "SOPEL"

Zakresu pracy regulatora od OMEGI nie znam, ponieważ nie miałem z nim styczności. A co do dłubania to wiem, że jest jeszcze wielu ludzi, których bardziej cieszy zrobienie czegoś we własnym zakresie, niż kupowanie nowych elementów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please login or register to see this quote.

Rezystor czerwony wyrzucamy a szare wymieniamy

Na zielono oznaczono miejsce żarówki

Uważajmy na elementy w niebieskiej ramce żeby nie wystrzeliły przy rozbiórce przełącznika.

Please login or register to see this attachment.

Please login or register to see this attachment.

Please login or register to see this attachment.

Please login or register to see this attachment.

Please login or register to see this attachment.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...