Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

eclipseFFM

Spalanie Silnik 1.9CDTI 150 KONI

Recommended Posts

Please login or register to see this quote.

Z racji zbliżających się wakacji chcę zaplanować przystanki i tankowania na trasie wojaży.

Czy możecie podać jakie wychodziło Wam spalanie przy warunkach zbliżonych do:

1) Silnik z19dth jak w temacie, skrzynka manual

2) Kombi z bagażnikiem wypchanym wakacyjnie na maxa, bez boxa na dachu

3) 2 osoby dorosłe + 2 dziatwy

4) równa jazda na południe europy głównie autostradami z prędkościami wokół 130 km/h tam gdzie możliwe, spora część trasy pokonana w nocy

czy założenie 6,5l/100 i zasięgu 850km (z zachowaniem bezpiecznej rezerwy) między tankowaniami jest rozsądne? Czy też spali mniej?

Ja mogę podać co do GTSa:

1) Z19DTH, F40 manual, 215/50R17

2) GTS

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_tongue.png" alt=":P" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/tongue@2x.png 2x" width="20" height="20"> z bagaznikiem wypchanym walizkami

3) 2 osoby dorosle

4) jazda na poludnie polski, czesc A4 (predkosc do 150) a potem juz normalnymi drogami (rowna jazda w zaleznosci od odcinka predkosc do 120), ponad polowa trasy w nocy

5) klima wlaczona na calej trasie - z i do Rybnika

6) jazda po okolicznych miejscowosciach

spalanie srednie wyliczone kalukulatorem wyszlo 6,3 litra

Edited by Supel

3-litrówką można i tak jechać

/emoticons/default_biggrin.png" alt=":D" srcset="<fileStore.core_Emoticons>/emoticons/biggrin@2x.png 2x" width="20" height="20">

Please login or register to see this attachment.

Edited by Sizar

Obecnie po przejechaniu prawie 10 000 km mogę stwierdzić, że jazda typowo miejska jest okupiona zużyciem 8,6 l/100km...

W trasie... hmmm... w zależności od stylu jazdy ale jadąc 150 km/h, ale równo i ze stałą prędkością zużycie spada do 5,9 l/setkę...

/emoticons/default_rolleyes.gif" alt=":rolleyes:">

Średnio, statystycznie wychodzi między 6 a 9 czyli 7,5...

Co się mniej więcej zgadza (chociaż średnie u mnie nawet dochodzi do 8-miu)...

Z gorki

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

Moja Viki spalała w mieście 7,5 - 8,5

Teraz po założeniu zagłuszki na EGR spalanie wzrosło do 8,5 0 9,5

Zazdrośnik

/emoticons/default_piwoj.gif" alt=":piwoj:">

A swistak siedzi i zawija sreberka. Z kompa na krotkim odcinku to i wiekszy smok moze mniej pokazac.

Lepiej pokaz ze statystyk ile srednio ci wychodzi, bo wedlug opinii uzytkownikow srednio to wychodzi.

Please login or register to see this link.

Edited by Jericho

Przecież nie napisałem, że non-stop taki mam wynik tylko, że tak się da jechać tym autem.....a pod spalaniem z przestawionej statystyki podpisuje się dwoma rękoma

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

Guest jarek k.

Witam!

Mam problem dotyczący tego tematu. Otóż moja VC od około 2 miesięcy zaczęła dużo palić. Porównując Wasze wyniki to zawsze sporo paliła bo było to ok. 7,5 na trasie i 9 w mieście, ale obecnie jest dramat bo jest 8,2 na trasie i ponad 10 w mieście. Poza tym nic się nie dzieje. Nie ma spadku mocy, grzeje się normalnie do 85 st. Po podłączeniu do kompa pokazuje zwiększone ciśnienie ładowania. Co to może być i co z tym robić? Aha, jeszcze jedno dużo głośniej gwiżdże turbina, ale w całym zakresie obrotów. Pomocy

Eclipse, mam takie samo auto – ten sam rocznik, ten sam silnik, taki sam typ nadwozia, taka sama szerokość opon…

Przestań się przejmować spalaniem litr w tą, litr w tamtą… To są niuanse zależne od stylu jazdy… Ja ze swojej VC w mieście potrafię wycisnąć 8l/100km, ale też 12l/100km… Nie wierz w bajki, że auto ważące ponad 1600kg przy silniku 150KM i prędkości 120-140 może spalać 5,5l/100KM…

Dla porównania dodam, że z passata TDI 130KM w mieście potrafię wydusić 13l/100km, a z mondeo TDCI 130KM też około 12l/100km…

Guest YAQB

Witam!

Chciałbym się podłączyć pod temat.

Otóż obecnie "ujeżdżam" 150-konnego CDTi w automacie (nadwozie kombi) i zastanawiam się czy spalanie rzędu 10L/100km jest dla tego auta normalne? Auto ma DPF, jeździ na 235/40/18 no i w obecnych warunkach z klimą. Nie spodziewałem się spalania w mieście na poziomie 6L, ale 10 na moje oko to za dużo (jednorazowo do pracy przejeżdżam odcinek min. 30 km, więc i zdąży się dobrze zagrzać).

Kolega, który rok temu miał VC (sedan) z tym samym silnikiem (tylko z 2005 r.; skrzynia manualna) twierdzi, że nigdy nie udało mi się "spalić" średnio więcej niż 8L/100 km.

Dzięki za bliższe informacje.

Pozdrawiam

Edited by YAQB

U mnie Miasto ale małe bez korków + Klima 7,3-7,6 Średnia prędkość 45.

Trasa zależnie od prędkości do 130 poniżej 6L ,przy 150-160 7,2-7,6

Ale kiedy kupiłem Auto to były zapamiętane dwa wyniki na ponad 2000km i przy średniej prędkość jak u mnie 45 spalanie było 6,3 i 6,2 wiec wiele zależy od kierowcy dla mnie takie wyniki są nie do osiągnięcia.Auto z tej samej miejscowości.

A jeszcze opony poprzedni wł. jeździł na 205/16 ja w chwili zakupu założyłem 215/16.Kiedyś w VB miałem 225/17 i miało to duży wpływ na spalanie w porównaniu z 195/15.

Edited by Ireneusz3901

Guest YAQB

Hmmm ...

Właśnie (w sumie przypadkiem) wyczytałem z instrukcji obsługi, że producent dla VC kombi z silnikiem z19dth przewiduje spalanie j.n.:

- skrzynia manualna 7.6/4.9/5.9

- automat 9.7/5.6/7.1

(dane dotyczą cykl miejski/poza miastem/średnie).

O so cho? ... Wychodziłoby, że generalnie to auto pali tyle ile przewidział producent, tylko dlaczego o ponad 2L/100 więcej niż manual? ...

Bez sensu.

Jedz na komputer ja tez mam Aut. i DPF. Wydaje się ,że Twoja za dużo pali.Jeśli będzie wszystko dobrze to zostaje popracować nad stylem jazdy.

/emoticons/default_yahoo.gif" alt=":yahoo:">

Zakładam, że mechanicznie jest wszystko O:K nie ocierają okładziny itd.

Szerokie opony tez maja wpływ.Chociaż moim zdaniem nie tak wielki bo może się zdziwisz ale podczas jazdy na wprost przylegają do asfaltu podobna powierzchnia jak węższe, tylko na zakrętach się to zmienia.

Edited by Ireneusz3901

Guest YAQB

W sumie to nie wiem nad czym mógłbym popracować, bo ostatni zbiornik przejeździłem dość delikatnie, więc przy normalnej, dynamicznej jeździe miejskiej pewnie 10 przekroczę ...

Czy ktoś "mądry" może się wypowiedzieć co takiego magicznego jest w automacie, że pali dużo więcej niż manual?

Edited by YAQB

Albo nie umiesz jeździć albo masz zepsute Auto bo u innych Automaty pala mniej.Już prościej się nie da wytłumaczyć a jeszcze możesz źle liczyć.

Masz prosta i MĄDRĄ odpowiedz.

Edited by Ireneusz3901

Pytanie nielogiczne

Tlumacze sobie to tym, zeby ruszyc automatem obroty silnika musza byc wyzsze niz w manualu gdzie sprzeglem mozna sobie regulowac przekazywana moc na kola. W manualu mozna ruszyc juz od 1000obr/min, w automacie wartosc ta jest zreguly wyzsza o 500-1000obr/min. Wyzsze obroty = wyzsze spalanie. W 1,9 150PS produscent nie podaje spalania razem z potrzebnym paliwem na wypalanie DPF, gdzie to cholrestwo moze nawet dwukrotnie zwiekszyc zuzycie paliwa jezdzac w miescie na krotkich odcinkach.

Z przeprowadzonych obserwacji danych technicznych roznych aut automat w dieslu zreguly bardziej podnosi spalanie niz w benie.

Najnowsza przekladnia VW DSG w benzynie zmniejsza spalania w porownaniu do manuala, natomiast w dieslu dalej jest wyzsze.

Edited by Jericho

Guest wektra

Jeżdziłem z automatem w benzynie i jeżdze teraz w dieslu i mogę się wypowiedzieć.

W benzynie automat utrzymuje stale dość niskie obroty, dopiero dodając gazu redukuje bieg.

Natomiast w dieslu automat utrzymuje obroty na poziomie, który zapewnia dobre przyspieszenie(gotowośc turbiny) i jest to ok 2000-2500obr na min. jedynie na 6 biegu potrafi zejść do 1600obr/min przy równomiernym otwarciu przepustnicy.

Co do ruszania no niestety w automacie 1-2-3 to jest jazda z ciągłym poslizgiem tak jak by na pół sprzęgle, dopiero na wyższych biegach i to nie zawsze wszystko spina się na sztywno.

I jeszcze kwestia kick down ("przycisk pod pedałem"), w benzynie ma sens bo tak redukuje bieg że wprowadza silnik w najwyższą moc( w szerszym zakresie obrotów), a w dieslu wprowadza silnik w najglosnejsze wycie 3500-4000obr/min po to żeby za chwilę zmienić bieg na wyższy i dopiero odjechać.

Skoro miales stycznosc z automatami to powiedz mi czy warto szukac wesrsji tiptronic? Czy wybor zwyklego automatu bez mozliwosci recznego wyboru biegu tez bedzie dobry i zdaje egazmin np. na trasie przy wyprzedzaniu. Czesc marek jeszcze produkuje stare wersje automatow.

Tlumacze sobie to tym, zeby ruszyc automatem obroty silnika musza byc wyzsze niz w manualu gdzie sprzeglem mozna sobie regulowac przekazywana moc na kola. W manualu mozna ruszyc juz od 1000obr/min, w automacie wartosc ta jest zreguly wyzsza o 500-1000obr/min. Wyzsze obroty = wyzsze spalanie.

Chyba nie jeździłeś Automatem bo Automat rusza sam już gdzieś od 800-900 obr.

Guest YAQB

Witam!

Dzięki za odpowiedzi. Teraz w nawiązaniu do Waszych wypowiedzi:

- mój automat ma możliwość manualnego wyboru biegów (aczkolwiek to raczej nie jest easytronic)

- całe życie jezdziłem samochodami z manualnem i automat od mnie nie przemawia, więc i tak jeżdżać tą VC sam decyduje kiedy zmieniać biegi

- mój automat spokojnie zrzuca poniżej 2000rpm przy stałym otwarciu przepustnicy (nie tylko na 6 biegu)

- efekt półsprzęgła jest bardzo widoczny - ale czy to jest powód spalania aż o 2L więcej niż manual?

Jeszcze do kolegi Ireneusza:

Co rozumiesz przez popsute auto? Bo pomijając Twój nie przyjemny sposób wypowiadania się, to pytałem osób, które mają podstawy do wypowiadania się odnośnie automatów w CDTi i jeden z nich (pracuje w ASO) powiedział mi, iż w tej konfiguracji auto spokojnie może spalać do 10L/100. Drugi, użytkownik Signum w automacie (oczywiście 150KM), mówi, że jak się bardoz postarać to do 9 można zejść, a norma to 9.5-10/100.

Dziś zatankowałem ponownie do pełna. Przejechałem 500km, zatankowałem 50L ...

Zastanawiam się czy jakiś "tuning" softu skrzyni/silnika cos by pomógł ...

Moj kolega ma VC kombi '05 przed liftem 1.9 150PS automat na full wypasie i twierdzi ze w trasie ok 6-6,5l, w amiescie 7,5-8l mu bierze. Raz pokazal mi na kompie wartosc ok 5,7l z trasy 1400km. Jakos trudno mi uwierzyc w te wyniki. Zreszta komp swoje, dystrybutor swoje

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">.

Edited by Jericho