Jump to content

W dniu dzisiejszym została dodana do menu forum wyszukiwarka google 

Link google

Pozdrawiam Admin

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

eclipseFFM

Spalanie Silnik 1.9CDTI 150 KONI

Recommended Posts

Witam

Na poczatku zwracam sie z uprzejma prosba o uwagi dotyczace silnika 1.9CDTI 150PS i

prosze o odpowiedzi dotyczace TYLKO TEGO SILNIKA. Zeby byl konkretny temat a nie zbieranina smieci.

Moje pytanie - ile pali wasze auto bo moje srenio 7.6-7.9 litra przy czym 85% to autostrada 120-140km/h.

Wzdaje mi sie ze to o litr za duzo? Nie mam komputera wiec nie widze wskazan...

Warto dodac ze jest to kombi na 215 oponach. Jakie jest wasze doswiadczenie?

Czy mozna cos zrobic w celu zmniejszenia spalania? cos ustawic w silniku itp.?

Z gory dziekuje za odp.

Adam

Na pierwszy rzut oka trochę dużo, 7,7 miałem na trasie z trumną na dachu i ponad 150km... Wiele zależy od techniki jazdy i czy jedziesz na pusto czy pełny.

1. uruchom sobie TECHem kompa, to zobaczysz spalanie.

2. sprawdź termostat.

3. na trasie używaj tempomatu (jak masz).

Edited by zubek73
nie cytuj całych postów - usuwam / zubek

Kompa uruchomie przy nastepnej okazji...

Odpowiadajac na twoja watpliwosc na codzien jezdze pustym samochodem

Czy odczytanie kompa moze cos tu pomoc?

O termostacie nie wiedzialem - sprawdze.

Odczyt kompa to tylko informacyjnie będziesz wiedział ile spalasz i do zweryfikowania z realem.

Sprawdź tak:

1. zatankuj na full

2. przejedź dość długą trasę

3. zatankuj znowu na full na tej samej stacji i najlepiej z tego samego dystrybutora.

Zakładam, że skoro dużo masz trasy, to filtr cząstek stałych nie jest zatkany (o ile go masz, a w tym roczniku już powinien być).

W zimie, jak nie masz osłony pod silnikiem i dodatkowo przy sporych mrozach rozgrzanie klekota to spory wyczyn

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> i miarodajne będzie bardziej badanie jak się ociepli

nieszczesliwy PDF niestety mam... bede tez musial sprawdzic...

a moge sam sprawdzic termostat?

Edited by zubek73
nie cytuj całych postów - usuwam / zubek

Poszukaj na forum wątków poświęconych termostatom. Jest on po prawej stronie w komorze silnika. Na trasie powinieneś mieć temp ok. 83-87 stopni C. Jak będziesz uruchamiał kompa TECHem, to od razu tak, aby odpalić ukryte menu BC --> jest możliwy odczyt temp. silnika.

Spalanie wg. norm GM VC Z19DTH kombi (szerokośc opony do 225)

cykl miejski 7,5 - 9,6

poza miastem 4,8 - 5,5

średnie 5,8 - 7,0

Guest przemulek

Cześć,

Mam kombi 150km z PDF i moje wartości to 6,2-6,5 przy prędkości 140 z tempomatem.

W mieście 6,6-8,2.

Sprawdż ciśnienie w oponach może to nieznacznie zwiększyć spalanie.!!

Please login or register to see this quote.

Czyli u mnie nie miesci sie w normach skoro 85% trasy to autostrada

pustym samochodem na tempoacie 120km/h.

Rzeczywiście przy takim obciążeniu i tej prędkości to trochę dużo. Gdybyś miał już uaktywniony komp. mogłbyś sprawdzić spalanie na postoju. Sprawdź stan klapek w kolektorze dolotowym - przez nie może również uciekać powietrze z turbiny. Gdybyś miał OP-COM'a mógłbyś sprawdzić dawki korekcyjne na wtryskach. Możesz również poprosić o to ASO przy okazji aktywowania komputera

PS. I nie zapomnij o termostacie, o którym wspominali koledzy powyżej.

Edited by radeqs

Dziekuje za odpowiedz a ile powinien pokazywac spalanie na postoju?

Mi pokazuje na postoju około 0,5 L/h (jeśli się oczywiście DPF nie wypala) przy wyłączonych dużych odbiornikach prądu (ogrzewanie foteli - którego i tak nie mam

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">, tylnej szyby i wentylator nie na maksa). Światła włączone czy nie nie robią raczej różnicy. Silnik rozgrzany przynajmniej do 80 stopni. Myślę, że wartość spalania do 0,7 L/h jest akceptowalna.

A ha, i oczywiście z wyłączoną klimatyzacją o czym zapomniałem napisać powyżej.

Edited by radeqs

Moi rodzice mają Saab`a 93 właśnie z tym silnikiem Z19DTH 150 km (szerokość opon 225/45 ZR17)

cykl miejski 6.9 - 7.7

poza miastem 5.5 - 6.1

średnie 6.4 - 6.9

Pozdrawiam

ja mam spalanie na postoju 03-04 l/h przy trybie eko:)

Ostatnio sprawdzałem na autostradzie przez prawie 400 km i spalanie wyniosło na tempomacie przy prędkości 140 km/h średnio 6,7 - 6,9 litra. Także chyba Twój za dużo spala, biorąc pod uwagę, że mój to automat, opony 215/R16. pozdrawiam

Edited by dziki-prezes

Pewnie, że za dużo, literek jak nie więcej.

Co do termostatu to nie wiem czy ma taki wpływ na spalanie - w mojej nawalił kilka miesięcy temu, kiedyś grzała się do 85-90 a teraz nie przeskoczy 80, a spalanie nie zauważyłem aby było wyższe.

Co do spalania to mnie wyszlo 6,3 Rybnik - Warszawa - Rybnik -> 347km w jedna strone. Tam w 4 osoby i walizki, z powrotem w 2 osoby i puste auto. Nie jechalem az tak dynamicznie i wydaje mi sie ze powinno spac ponizej 6. Ale duzo do gadania przy spalaniu ma KOLEKTOR DOLOTOWY i jego klapki,listwa...

Guest Zrogi

Hej

Moja viki spala po mieście (tylko miasto) nawet 9,5 litra ale ja mam ciężką nogę, mój znajomy mówi że 7,7 litra więc wszytko zależy od stylu jazdy niektórzy piszą że nawet 7,5 pali. Jakbym jeździł oszczędnie tp pewnie też bym osiągnął taki wynik, ale ja czasem lubie poczuć jak fajnie wciska w fotel

/emoticons/default_laugh.png" alt=":lol:"> Na trasie ok 6,5, 6,7 litra przy takiej prędkości. Więc może zastanowić się czy to wina samochodu czy kierowcy

/emoticons/default_tongue.png" alt=":P" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/tongue@2x.png 2x" width="20" height="20"> . Poczytaj o ecodrivingu zmień trochę styl jazdy i zobacz. Jak będzie tak jak jest to bym dopiero szukał przyczyn w samochodzie.

pozdr

Edited by Zrogi

Joł

trasa 5,1 (BC) paliwo lotos dynamic- Opał prędkość 130 na zimowych oponach

miasto to około 9 zimą

nie jest żletak myslę

Pozdro

Niektóre zasady ecodrivingu (jazda na niskich obrotach, ostre deptanie po gazie przy 1300-1500 obr/min.) doprowadzają do zabicia dwumasy w manualach, DPF'owi również nie służą. Więc stosowanie ich wszystkich dosłownie może raczej obniżyć ekonomikę niż ją podnieść. To co można zaoszczędzić na paliwie oddasz z naddatkiem serwisowi. Oczywiście hamowanie silnikiem, niesiedzenie innym na zderzaku, brak wyścigów od świateł do świateł obniżają zużycie paliwa i nie szkodzą samochodowi.

Tak przy okazji jak to jest z samochodami z systemem start & stop? Załóżmy, że ładuje autostradą 180 km/h, dojeżdżam do zjazdu a tam kompletny korek. Zatrzymuje się, wrzucam luz, a start & stop wyłącza silnik? Przecież turbina jest czerwona od obciążenia i wyłączanie obiegu oleju w takim przypadku wiadomo jak się skończy. Jak to działa w uturbionych silnikach?

Wszystko się zgadza. Jestem przekonany, że zimą i po mieście to 10 litrów bez problemu można spalić. Ale jazda na tempomacie, autostradą i przy minimalnym ruchu już daje jakieś porównanie. Odnośnie termostatu, też przerabiałem i z moich obserwacji gdy miałem niecałe 75 stopni różnica była niewielka. Jedynie mogę dodać, że kolektor niedługo trafi do jabolkg i też słyszałem o wpływie na spalanie.

2 tyś. km po mieście zima - opony 195/65/15 bez klimy - średnie spalanie na kompie poparte liczeniem na "piechotę" wynosi 6,5 l. Bieg jałowy 0,7 l/h

To chyba CI opony pomogly

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/wink@2x.png 2x" width="20" height="20">

U mnie proporcje to 70% miasto/30% trasa. W trasie jeżdżę po 120-160 km/h. Mam padnięty nastawnik klap wirowych (ma być za około miesiąc od kolegi jabolkg) i pali mi średnio według BC 6,9. Na jałowym 0,5 l/h. Zgodnie z Waszymi sugestiami liczę na to, że po wymianie kolektora będzie lepiej.

Witam

Trasa Otwock-W-wa i W-wa Otwock (po 25km) no i trochę po mieście: zima max 7.2l zazwyczaj 6,7l bieg jałowy 0,5-0,6 opony zima 215/55/16 Goodyear GW3 (nowy kolektor ze zmodyfikowanymi klapami), latem ta sama trasa zazwyczaj 5,8l opony 215/50/17 Michelin HP przed chipem wskazania z kompa, teraz zobaczę no i opony mam teraz 225/45/17 Michelin PS3 koła już czekają na założenie

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.vectraklub.pl/uploads/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Paliwo: BP, Orlen (zima do każdego tankowania dodatek do ropy przeciw krzepnięciu + co 4 tankowanie dolewam miksolu )

Pozdrawiam

Karol

Edited by karol307