Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

 • Start new topics and reply to others
 • Subscribe to topics and forums to get email updates
 • Get your own profile page and make new friends
 • Send personal messages to other members.

JarekS

Klubowicz
 • Content Count

  11734
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  184

Everything posted by JarekS

 1. Nie wiem, co macie tródnego w wyświetlaczu Są dwa warianty: 1. izolujecie jeden z czterech styczników tak aby pozbyć się bieguna odwrotnego na drugiej stronie, można go zasłonić podczas lutowania ok 0,1-0,2 blaszką lub tekturką. 2. Znacznie prostsza, kupujecie zwykłe diody led, piłujecie łepki na płasko i przylutowujecie nóżki do odpowiednich biegunów. Fakt z racji ilości diod robota jest czasochłonna, natomiast jej "stopień trudności określił bym jako 3 gwiazdki "
 2. Nie musisz udowadniać tego co zostało już udowodnione o tym że sie da wszyscy wiedzą bo większość z nas którzy wcześniej mieli VB taki zabieg robiła. Natomiast co do zabytku, instalując coś z wersji poliftowej automatycznie kasujesz sobie możliwość zrobienia z niego zabytku. 75% oryginału o których wspominasz dotyczy części wymiennych/eksploatacyjnych, dla zabytku nie można wykonać żadnej modyfikacji w wygląd auta wychodzącą poza jego model rocznikowy. Z drugiej strony nikt nie zrobi z VB zabytku, przynajmniej jeszcze przez 10 lat, chyba że ktoś będzie miał na prawdę zadbany okaz który praktycznie nie jeżdził.
 3. Jak tamta to 1.8 to wiązki silnika nie przełożysz, ewentualnie sam środek, natomiast możesz mieć braki w wiązce, np od TC, w 2.0 było wyłączenie TC w 1,8 natomiast nie. Co do licznika, wszystko się da, nie ma z tym większego problemu, trzeba wymienić przekaźnik, dociągnąć jeden kabel. Natomiast jakbyś przełożył wiązkę środka to nie musiałbyś nic robić.przekładasz licznik, bezpieczniki wiązkę.
 4. Nie do końca, w polifcie masz rozdzielenie kierunków na lewą i prawą natomiast w przedlifcie była tylko jedna kontrolka. Najlepiej by było jakbyś wymienił całą wiązkę czyli kabina i silnik, jeżeli nie masz takiej możliwości to musisz pozamieniać część kabli ze sobą miejscami, tak jak np poduszki w złączach głównych w nogach kierowcy. W Vectrze B występowały trzy rodzaje wiązek, 95-96 na niebieskich kościach w drzwiach, 96-98 na czarnych kościach w drzwiach oraz 99r czyli poliftowa np. właśnie z taśmami do podświetlenia podsufitki zamiast zwykłych kabli. Złącza główne są natomiast takie same, różnice były w drzwiach, suficie oraz lusterkach.
 5. Zobacz czy nie masz gdzieś zwarcia w przycisku albo na wiązce.
 6. Kolego, trzymajmy się tematyki, ten wątek dotyczy instalacji AUXa a nie braku komunikacji CAN, prośba utwórz oddzielny temat albo napisz w jednym z istniejących już tematach o CANie.
 7. Niestety nie pamiętam która strona odpowada za który kanał, nie mam obecnie żadnego radia aby sprawdzić. Tak możesz, natomiast nie spodziewałbym się aby tam był problem, ewentualnie przedzwoń miernikiem i się upewnij czy jest przejście. Zerknij również na TDA, czy aby na pewno wszystkie nóżki stykają się z płytą.
 8. Zamiast 470nF wstawcie 220nF i będzie ok.
 9. Wiadomość wygenerowana automatycznie Ten temat został zamknięty przez moderatora. Jeśli nie zgadzasz się z tą opinią poinformuj o tym Administratora Forum. Pozdrawiam, Administracja Vectra Klub Polska
 10. A tematów o kosztach eksploatacji, wadach i zaletach poszczególnych jednostek napędowych, typów nadwozia, wyposażenia były już setki. Forum jest największym źródłem informacji o vectrach, poczytaj trochę a na pewno wszystko stanie się jasne. Nie widzę sensu istnienia entego tematu o tym samym bo komuś nie chciało się poświęcić trochę czasu i poczytać forum.
 11. Jeżeli trzeszczy//zniekształcony dzwięk to albo coś jest niedolutowane albo użyto złych elementów.
 12. JarekS

  AUX w cd70

  Wiadomość wygenerowana automatycznie Ten temat został zamknięty przez moderatora. Jeśli nie zgadzasz się z tą opinią poinformuj o tym Administratora Forum. Pozdrawiam, Administracja Vectra Klub Polska
 13. JarekS

  AUX

  Wiadomość wygenerowana automatycznie Ten temat został zamknięty przez moderatora. Jeśli nie zgadzasz się z tą opinią poinformuj o tym Administratora Forum. Pozdrawiam, Administracja Vectra Klub Polska
 14. JarekS

  AUX

  Wystarczy spojrzeć na rozpiskę pinów umieszczoną na etykiecie radia, tam masz wskazane porty do aux. 24 wejście L, 25 wejście P, 18 masa
 15. nic się nie stanie, śmiało możesz przewozić, połóż go na podłodze i tyle.
 16. Naprawiłeś niedziałające lasery CD w ten sposób ? Nie chce wchodzić zbytnio w polemikę z Tobą bo widzę że nie ma to żadnego sensu. Samym czyszczeniem to sobie można pilota lub panel w kuchence naprawić ale to raczej w sensie, przestał mi działać przycisk lub cały czas aktywna jest jakaś funkcja a nie rozwiązać problem awarii elektroniki. Ale jak jedyną formą naprawy jaką stosujesz jest powietrze i izopropyl, to faktycznie dzielą nas lata świetlne. Nie kolego nie wiem wszystkiego o wszystkim, natomiast z wykształcenia jestem elektronikiem, zajmuje się tym od ponad 20 lat, trochę pojęcia jednak mam. Ja napisałem że się nie da?? NIe kolego, ja właśnie w przeciwieństwie do Ciebie napisałem co człowiek musi konkretnie zrobić aby je naprawić, nie piszę głupot aby popisać, powymądrzać się o swoich teoriach, tylko wiem w czym konkretnie w tamtym przypadku tkwi problem, a wiem to właśnie z doświadczenia które nabyłem podczas dziesiątek godzin naprawiania tego typu radyjek. Ty natomiast wyskakujesz z jakąś insynuacją czyszczenia płyty sprężarką i próbujesz zwalić winę niedziałającego lasera na syf na płycie i twardo się trzymasz swojej wersji, mimo przedstawionych rzeczowych argumentów które jasno wskazują że nic to nie da, w zamian natomiast nie podajesz nic co mogło by w sposób logiczny potwierdzić zasadność czynnosci które zaproponowałeś. Natomiast jeżeli po rozebraniu jednego radia (wnioskuje to po sposobie w jaki rozebrałeś radio) uważasz się za alfę i omegę i uważasz za mądrzejszego od osoby która zjadła zęby na tych odtwarzacz to chyba jednak problem jest z Tobą. Trochę pokory i więcej dystansu do siebie, nie pisałem tego aby się wywyższać nad Tobą a jedynie aby zwrócić Ci uwagę, że nie masz pojęcia o czym mówisz i wprowadzasz potencjalnych użytkowników forum w błąd, sugerujesz wykonanie czynności które mogą dodatkowo uszkodzić radio. W przeciwieństwie do Ciebie ja nie mam problemu z przyznaniem się do błędu, natomiast użyj konkretnego argumentu, opisz czemu dana czynność miała by służyć i jaki realnie ma wpływ z poziomu zjawisk fizycznych, elektroniki, na działanie poszczególnego zespołu/modułu. Sory argumentacja przeczyściłem wiele sprzętu dmuchając na płytę sprężonym powietrzem i działa, do mnie nie trafia, tym bardziej gdy problem dotyczy lasera.
 17. Jeżeli piszesz o połączeniu panel<>radio to akurat proponuje abyś tego nie czyścił jeżeli nie masz takiej potrzeby, bardzo często dochodzi do ich uszkodzenia na skutek niewłaściwego zdjęcia panelu, upadku radia, niewłaściwego demontażu radia, niefortunne naciśnięcie niechcący gniazda od strony płyty może doprowadzić do zerwania połaćzeń, jest to najbardziej delikatny element w całym radiu (użyto gufnianiej cyny). Natomiast uszkodzenie panel<>płyta główna w żaden sposób nie skutkuje brakiem działania odtwarzania płyty. Nie działają przyciski, przeskakują funkcje tyle że to widać na wyświetlaczu, lub radio jest martwe, nie da się odpalić z panelu. W żaden sposób nie wpływa na odtwarzanie a już na pewno nie w sposób jaki opisał użytkownik wyżej. Jeżeli ma na wyświetlaczu czytanie CD to panel nie ma nic do tego. Efekt zwarcia styczników opisałem Ci wcześniej, Radio w trybie zabezpieczenia odcina sterowanie całego panelu, tracisz możliwość zrobienia czegokolwiek, do czasu usunięcia zwory, radio z poziomu przycisków jest martwe. Bo kompletnie nic to nie da. Aby cokolwiek działo się na płycie musiała by być tam tona kurzu, zalanie, natomiast do czasu przebicia czyli wylania cieczy, nawet jak będzie tam 2mm kurzu nic się nie stanie, gdyż kurz nie przewodzi prądu, nie ma to żadnego wpływu na funkcjonowanie lasera (przeczyścić natomiast jak najbardziej można przy okazji wymiany lasera natomiast nie jest to konieczne. W radiu poza końcówką mocy nie ma elementów które generują nadmiar ciepła więc aspekt zakurzenie=temperatura i zmiana punktu pracy elementów przez co sterowania, również odpada. Rozebranie płyty i jej przeczyszczenie nie zajmie nawet 20 min, wymiana lasera jeszcze mniej. A kto pisze o grzebaniu w napędzie? Ja napisałem co może być przyczyną że pomimo wymiany lasera na nowy nie działa. Wymieniłem tych laserów ponad 100, Naprawiałem dziesiątki radii po nieudolnych próbach wymiany przez innych użytkowników, napisałem co jest na ogół przyczyną braku pożądanego efektu. Na ogół ludzie podczas rozwierania kieszeni wyrywają amorki z czopu, jeżeli się ich prawidłowo nie umiejscowi płyta chodzi pod kątem przez co laser nie łapie prawidłowo. Próbkuje, zaczyna kręcić płytą, ale nie odbiera sygnału z odpowiednią mocą i w odpowiednim kącie, dlatego zwraca error. Druga powszechna przyczyna to odwrotne zapięcie taśm lub nie usunięcie zabezpieczenia cynowego. Rzadko, bo spotkałem się z tym ze trzy razy ale może również być uszkodzony nowy laser. Powtórzę jeszcze raz, absolutnie to nic nie da. Nie przedmuchuje się drobnych elementów elektronicznych sprężarką bo możesz uszkodzić elementy, oderwać je od płyty. Tego uczyli mnie nawet w szkole jakieś 20 lat temu. Pamiętaj że obecnie do połączeń lutowniczych nie wykorzystuje się ołowiu, przez co cyna jest mało elastyczna, z czasem się utlenia, jeżeli element jest poddawany częstym zmianom temperatury proces ten jest dużo szybszy, radia te mają min 10 lat. Kilkukrotnie spotkałem się z sytuacją w której podczas rozbierania elementu, dochodziło do odpadania jakiegoś drobnego elementu (przykładem mogą być oplowskie włączniki które są bardzo na to podatne). Niefortunne psiknięcie może skutkować zerwaniem elementu. Pamiętać należy również że masz tam optykę, wiązkę lasera, wzniecanie kurzu raczej nie jest wskazane. Od zewnątrz soczewki może i jesteś w stanie go usunąć, od spodu natomiast już nie. Laser przepali kurz, uszkodzi zwierciadło i tyle w temacie, Będzie do wymiany. Jak był zalany to może i owszem lub zajepany tak że przyciski stawały, natomiast w żadnym innym przypadku. Tu również prośba jaśniej definiuj o czym piszesz, bo w tym radiu nie ma mikrostyków, panel i przyciski działają na zasadzie kontaktora, natomiast w kieszeni napędów są trzy mikro-przełączniki (switche) Raczej pisz wyrażniej, bo pisałeś o przedmuchaniu płyty ( o dmuchanie bezpośrednie w laser nawet bym Cię nie podejrzewał, miałem na myśli dmuchanie w płytę w sąsiedztwie lasera). Dmuchanie w mikroprzełącznik jeżeli to masz na myśli jest tym bardziej głupim pomysłem, są to bardzo delikatne elementy, w ten sposób bardzo często możesz doprowadzić do ich uszkodzenia. Oglądałeś pierwszą stronę tej porady https://forum.vectraklub.pl/topic/181160-fotostory-instalacja-wejścia-aux-w-radiach-cd7090/?fromsearch=1? Demontaż napędów jest identyczny dla CD 70 jak i DVD90, różni się jedynie formą zapięcia taśmy, natomiast aby się dobrać do napędu CD musisz zdjąć wcześniej napęd górny od DVD, cała różnica. Natomiast to co zaprezentowałeś na zdjęciach do profesjonalki nie należy, możesz uszkodzić taśmę o ścianki radia, możesz niechcący szarpnąć za wiszącą taśmę która się cały czas majda,. Wystarczy zdjąć górną pokrywę, odkręcić napęd DVD, wypiąć wtyczkę, odkręcić napęd CD i go wymontować w całości, prościej, ostatecznie szybciej i na pewno bardziej komfortowa praca, nic Ci nie przeszkadza, nie gimnastykujesz się aby przykręcić śrubki, ułożyć płytę itd itp. Kolego siedzę w tych radiach od ok 8 lat, przez ten czas przerobiłem ich setki, znam je z każdej strony na wylot, robiłem w nich chyba już wszystko i usuwałem wszelkiego typu usterki. uszkodzenia taśm, złącz, paneli, laserów, końcówek mocy, wzbudzanie zasilania, wzbudzania wzmacniaczy, wymiany modułów, pamięci, przedwzmacniaczy, modyfikacje filtrów, auxy, RCA, remote, zmiany podświetlenia. Na prawdę wiem o czym piszę, nie musisz na siłę próbować postawić na swojej racji, gdyż w tym przypadku jej niestety nie masz. Posłuchaj kolego bardziej doświadczonej osoby. Nie piszę tego aby Ci dogryźć a jedynie po to abyś nie wprowadzał innych bez potrzeby w błąd lub aby nie tracili czasu na rzeczy które nic nie dadzą a jednocześnie mogą doprowadzić do dodatkowych uszkodzeń. I prośba nie imputuj mi o efekcie serwisu, bo to jest ostatnia rzecz o którą można by było mnie posądzić, daleki jestem od tego typu podchodzenia do tematów. Prześledź mój profil, zobacz ile różnego rodzaju zrobiłem porad dotyczących modyfikacji oraz usuwania powszechnych bolączek oraz jaką mam liczbę pomocników, o czymś to świadczy, nie chwalę się ale znikąd się nie wzięły.
 18. Ale kolego głupoty wypisujesz. Zwarcie jakiegokolwiek mikrostyku na panelu radia skutkuje odcięciem całego panelu, radio nie reaguje na żaden przycisk. Jeżeli masz na myśli mikrostyki w radiu to w przypadku ich uszkodzenia radio przyjmuje i odrazu wypluwa płytę, albo nie pozwala jej wyjąć, stycznik zajętości kieszeni, położenia lasera. Płyta nie jest próbkowana czyli jej nie mieli w jednym i drugim przypadku. Objaw który wskazał kolega wyżej wskazuje na problem z odczytem lasera. Albo płyta jest przechylona, któryś z amortyzatorów wypadł, albo jest uszkodzony laser, ewentualnie odwrotnie założona któraś z taśm. A sprężarką to sobie możesz koło napompować a nie dmuchać w drobną elektronikę tym bardziej lasery!!! BTW, odnośnie DVD90, nie wiem czy się zorientowałeś ale napęd CD jest taki sam jak CD70
 19. Już pomijając że robisz sobie reklamę w miejscu niedozwolonym Co ze spalaniem. średnią prędkością, dystansem itd? czy przypadkiem nie pozostanie tylko F na wyświetlaczu?
 20. Pisałem o tym wyżej, nie zmieścisz ich pod maską a poza tym w 3.0 masz elektroniczne sterowanie przepustnicą, w 2,5 było na lince. kolektory i przepustnica pozostaje z x25xe
 21. Dla bajerów może i warto, natomiast jeżeli komuś zależy na jakości dzwięku to stanowczo odradzam. Brzmi to dramatycznie, dużo lepiej gra oryginał.
 22. Nie mógł uwalić cewki, gdyż ona znajduje się za przekaźnikiem, który ma wcześniej w obwodzie oraz dla tego że cewka sterowana jest masą, podanie na obwód zasilania cewki masy tak jak w tym przypadku, spowoduje jedynie uszkodzenie obwodu znajdującego się przed cewką. . Ten kabel który zwarłeś jest głównym zasilaniem do tych dwóch przekaźników k43 oraz k44, jeden odpowiada za iskrę a drugi za sterowanie rozrusznikiem, kompem. Za sterowanie cewką, czyli podanie stałego plusa na cewkę odpowiada przekaźnik k43, dopiero po zaprzężeniu się przekażnika, pojawieniu się plusa na pinie 87, pojawia się sygnał sterujący dla przekaźnika k44 odpowiedzialnego za rozrusznik i pompę. Sprawdź czy na pewno bezpiecznik FV6 ten żółty duży jest cały (zabezpieczenie obwodu zasilania do przekaźników, to on powinien się zjarać). Jeżeli będzie ok, to być może poszedł jakiś przester na przekaźniki. Zewrzyj testowo nogi 30 z 87 na obydwóch przekaźnikach, jeżeli odpali, to zdejmij jedną zworę włóż przekaźnik, jeżeli odpali to masz winowajcę, jeżeli nie odpali to podmien przekaźniki zapewne ten drugi będzie uwalony. Na szrocie takie przekaźniki dostaniesz za piątaka. Pzdr.
 23. Możesz wymienić kondensatory 470uF na 220uF, powinno znacząco pomóc :)
 24. Podważyć śrubokrętem płaskim, rozpiąć wtyczki i wszystko w temacie.
×
×
 • Create New...