Jump to content

Welcome to Vectra Klub Polska

Guest Image

Welcome to Vectra Klub Polska , like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Vectra Klub Polska by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Demontaż fabrycznego radia CDR 2005 oraz czyszczenie lasera [Vectra C]

About This File

witam,

u mnie ostatnio radio CDR 2005 przestało praktycznie czytać płyty cd.

postanowiłem zdemontować i wyczyścić laser.

poniżej instrukcja krok po kroku - może się komuś przyda:

demontaż radia CDR 2005, wersja z climatroniciem poniżej.

aby nie kupować wspomnianych "wyjmaków" i nie czekać aż poczta dostarczy je do mojego lokum postanowiłem zakupić kilka różnych zestawów (1 zestaw = 4 gwoździe) gwoździ w popularnym markecie budowlanym, koszt symboliczny, gwoździe te muszą mieścić się w otworach jakie widzimy po wykręceniu 4 śrubek-zaślepek z przedniego panelu radia:

pre_1418126162__1.jpg

a. w samochodzie patrząc na radio z przodu widzimy 4 otwory w każym rogu radia, 4 śrubki-zaślepki wykręcamy małym imbusem (zdjęcia poniżej wykonane już w mieszkaniu obrazują o które śrubki chodzi)

pre_1418126170__2.jpg

pre_1418126232__3.jpg

b. wsuwamy 4 gwoździe około 2,5 - 3 cm aż poczujemy delikatne kilknięcie i opór, nie należy wpychać gwoździ do końca i na siłę, ponieważ zablokujemy radio jeszcze bardziej i wówczas go nie wysuniemy. aby uświadomić jak dziłają 4 zapadki trzymające radio zrobiłem zdjęcia poniżej:

pre_1418126247__4.jpg

pre_1418126278__5.jpg

pre_1418126290__6.jpg

pre_1418126300__7.jpg

pre_1418126311__8.jpg

c. teoria mówi, że wystarczy rozchylić i pociągnąć za gwoździe i radio powoli zacznie się nam wysuwać.

praktyka mówi zaś, że radio ani drgnie.

w związku z tym dla pomocy zdemontowałem panel klimatronica poniżej, czas demontażu około 15 sekund (filmik na youtube pomógł), w skrócie: podważamy panel klimatronica kartą kredytową z lewej strony (pionowa szczelina) i delikatnie ciągniemy za lewe pokrętło, mi co prawda pokrętło wyskoczyło ale ciągnąłem nadal bezpośrednio za potencjometr i panel ładnie wyszedł. wówczas wysunąłem zaślepki przycisków do podgrzewania foteli (po lewej stronie pod włącznikiem awaryjnych a po prawej pod wyłącznikiem kontroli trakcji) palcem od dołu, czas 1 sekunda/sztuka. przy wsuniętych 4 gwoździach prawą dłoń wsunąłem od dołu radia przez otwór po klimatronicu i przez otwór od dołu radia wsunąłem dłoń i zacząłem pchać radio do przodu, lewą dłonią zacząłem równolegle wyciągać radio przez otwory po zaślepkach od przycisków grzania foteli, radio zaczęło wychodzić po kilka mm aż w końcu wyszło całe

d. mając radio już w mieszkaniu demontujemy pokrywę - uwaga trzeba zerwać plombę a tym samym tracimy gwarancję ;)

pre_1418126331__9.jpg

e. podważamy małym płaskim śrubokrętem w 5 miejscach

f. po zdjęciu pokrywy ukazuje nam się cały napęd cd

pre_1418126356__10.jpg

g. odkręcamy 4 śrubki widoczne w 4 rogach śrubokrętem torx rozmiar 7

pre_1418126368__11.jpg

h. po odkręceniu 4 śrubek unosimy napęd ostrożnie do góry, dla wygody możemy odpiąć listwę (kabelki) łączące radio z napędem cd - ja tak zrobiłem bo było mi później łatwiej manipulować samym odtwarzaczem cd podczas czyszczenia, wtyczka listwy jest szeroka, po bokach ma zatrzaski, trzeba podważyć małym śrubokrętem i delikatnie pociągnąć do góry:

pre_1418126382__12.jpg

pre_1418126398__13.jpg

i. bierzemy napęd cd i z tyłu przez środkową szczelinę widzimy w oddali laser

pre_1418126408__14.jpg

j. ja do czyszczenia użyłem spirola i wacików do uszu

pre_1418126430__15.jpg

k. przez wspomnianą szczelinę przecieramy laser

pre_1418126442__16.jpg

l. warto też przeczyścić wszystkie szczeliny, przez które przechodzi płyta cd, zbiera się tam sporo syfu przez te kilka lat od momentu wyjechania z fabryki...

pre_1418126457__17.jpg

ł. składamy radio w odwrotnej kolejności czyli:

- podłączamy kabelek/listwę,

- przykręcamy 4 śrubki torxem 7,

- zakładamy pokrywkę i dociskamy ją palcami aż zaskoczy,

- wkręcamy 4 śrubki-zaślepki imbusem,

- idziemy testować radio.

u mnie pomogło, czyta teraz wszystkie cd, nawet nagrywane na kompie i porysowane...

powodzenia!

ps. otrzymałem informację, od JarekS:

Tylko taka uwaga, lasera nie czyści się spirytusem, w ten sposób w znacząco ogranicza się żywotność lasera. Soczewka ma na sobie specjalną powłokę która uszkadza się przez kontakt ze spirytusem, rozpuszczalnikami :(. Do tego powinno stosować się specjalny płyn do czyszczenia laserów, ewentualnie płyn do czyszczenia soczewek, okularów.

pozdrawiam,

Share

• Create New...
UP