Skocz do zawartości

Witamy na Vectra Klub Polska

Guest Image

Witamy na Vectra Klub Polska, podobnie jak na większości społeczności internetowych, musisz się zarejestrować aby uczestniczyć w naszym wspólnym życiu ale nie martw się jest to bardzo prosty proces, który wymaga minimum informacji, aby zostać zarejestrowanym.

Zakładając konto na Vectra Klub Polska, możesz uzyskać następujące przywileje:

• Zakładać nowe tematy i pisać odpowiedzi w innych
  • Subskrybować tematy i fora, aby uzyskać powiadomienia
  • Uzyskać własną stronę profilu i poznawać nowych przyjaciół
  • Wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników.

Podświetlenie drzwi po ich otwarciu

O pliku

Cześć,

o tej porze roku wcześnie robi się ciemno, wszędzie pełno błota, mokro a wdepnięcie w psią kupę nie należy do najprzyjemniejszych smile.gif

Otwieramy drzwi i mamy tak ( auto należy do Adiplus).

pre_1352064806__1.jpg

Można to zrobić na dwa sposoby:

PIERWSZY SPOSÓB:

Do 2004 roku możemy podpiąć się pod fabrycznie zamontowaną na drzwiach lampkę boczną.

Jeśli bierzemy się za auto po 2004 roku (wyposażone w 2 moduły drzwiowe, można to sprawdzić odchylając boczek pasażera) robimy tak:

Odpinamy koĹÄ od modułu

pre_1352064819__2.jpg

i szukamy 23 pinu zarówno w drzwiach kierowcy jak i pasażera (zaznaczyłem na czerwono)

pre_1352064837__3.jpg

Rozpinamy gniazdo, odbezpieczamy zatrzask, wyjmujemy gumkę i uzupełniamy PIN nr 23.

Pin jest taki sam jak przy uzupełnianiu pinu wyłącznika ESP.

pre_1352064849__4.jpg

PIN pchamy do końca, aż zaskoczy...

pre_1352064868__5.jpg

Od kiedy odkryłem SZYBKOZłĄCZKI SAMOCHODOWE życie stało się prostsze smile.gif

Wpinam się zatem w brązowy gruby kabel (masa od 2 pinu)

pre_1352064883__6.jpg

Plus podaję z uzupełnionego 23 pinu / WARTO ZASTOSOWAĆ BEZPIECZNIK 5A (są takie gotowe na kabelku)

Sprawdzamy czy jest napięcie po otwarciu drzwi - JEST !!!!! DZIAŁA !!!!

pre_1352064914__7.jpg

Bierzemy się zatem za umieszczenie taśmy led.

pre_1352064926__8.jpg

Jako łącznika używam innej szybko złączki na kablach (całe 1 zł brutto na allegro).

pre_1352064942__9.jpg

Spinamy, skręcamy i czekamy na nadchodzące ciemności.

pre_1352064953__10.jpg

Oczywiście należy pamiętać, że TECH2 aktywujemy funkcję lampek aktywnych po otwarciu drzwi.

Lampki te występowały do końca 2004 roku (wg TIS2000).

pre_1352064967__11.jpg

pre_1352064979__12.jpg

DRUGI SPOSÓB:

Ten sposób można zastosować w każdej VC/SIGNUM po 2002 roku.

Należy zaczerpnąć napięcia tam gdzie się ono pojawia po otwarciu drzwi.

lampka2.jpg

Do podłączenia stosujemy SZYBKOZŁĄCZKĘ, zawsze można porozpinać jak zajdzie taka potrzeba.

pre_1352064991__13.jpg

Tniemy na pół i lutujemy

pre_1352065008__14.jpg

Możemy już wracać do auta i tam działamy dalej.

Od lampki schodzimy słupkiem pasażera (jest tam specjalna droga kablowa, wepchnięcie kabla na ODWAL SIĘ  może zablokować kurtynę powietrzną).

Schodzimy za schowek i tam dajemy kolejną szybkozłączkę , jedna strona leci w prawo druga w lewo.

pre_1352065021__15.jpg

Złączem w drzwiach bez problemu przeprowadzimy 2 żyłowy cienki przewód.

Jest tam kilka wolnych przejść, więc rozpięcie złącza w drzwiach i puszczenie kabelka dalej nie stanowi problemu.

Dla bardziej wymagających można wykorzystać wolne piny (uzupełnię kostkę - tak będzie u mnie).

pre_1352065031__16.jpg

Od strony kierowcy trzeba zdjąć skrzynkę bezpieczników / no jest przy tym troszkę roboty.

Jesteśmy już w drzwiach, więc pora zmodernizować boczki.

Cienkim wiertłem robimy 2 otwory będzie jeden większy i ponownie stosujemy szybkozłączkę smile.gif gniazdo zostaje w środku.

pre_1352065042__17.jpg

Proszę zwrócić uwagę, że otwory są na końcu boczków a nie pod głośnikiem...

łatwiej będzie przymocować złączkę do czarnego wypełnienia.

Lutujemy końcówkę taśmy (koniecznie IZOLOWANEJ), kleimy taśmę / klej na taśmie trzeba wspomóc lepszym/

pre_1352065056__18.jpg

Barwa ciepła lub zimna smile.gif

lampka13.jpg

i.... mały test

DZIAŁA !!!!

pre_1352065070__19.jpg

Jak to działa?

Ledy zapalają się zawsze wtedy jak zapala się lampka nad głową

Ręczne zapalenie lampki na zamkniętych drzwiach sprawia, że mamy podświetlony obszar pod nogami... a 2 funkcje w jednym (dotyczy tylko rozwiązania nr 2).

!!! UWAGA !!!

Auto, które macie na pierwszym zdjęciu miało TYLKO 1 MODUŁ model JT !!! widać zastosowałem rozwiązanie numer 2.

W skrajnym przypadku można zainstalować czujniki otwarcia drzwi / a mam już przygotowane / i podciągnąć 12V z wiązki obok drzwi.

Dodatkowo można podłączyć małe diody w obudowie lusterka zewnętrznego... już zrobił to he_niu .

Wszystkie możliwe rozwiązania (na jakie wpadnę zamieszczę w tym temacie).

P.S. Podoba się porada? Klikając + POMÓGŁ MI na dole porady zmobilizujecie mnie do tworzenia kolejnych.

• Upvote 3