Skocz do zawartości

Ruszamy z konkursem fotograficznym "Auto miesiąca" dostępnym dla wszystkich, łącznie z forumowiczami.

Szczegóły konkursu

Witamy na Vectra Klub Polska

Guest Image

Witamy na Vectra Klub Polska, podobnie jak na większości społeczności internetowych, musisz się zarejestrować aby uczestniczyć w naszym wspólnym życiu ale nie martw się jest to bardzo prosty proces, który wymaga minimum informacji, aby zostać zarejestrowanym.

Zakładając konto na Vectra Klub Polska, możesz uzyskać następujące przywileje:

  • Zakładać nowe tematy i pisać odpowiedzi w innych
  • Subskrybować tematy i fora, aby uzyskać powiadomienia
  • Uzyskać własną stronę profilu i poznawać nowych przyjaciół
  • Wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników.

O pliku

ParÄ uwag praktycznych do samego czyszczenia, nowych EGRów poliftowych i objawów - na podstawie moich doĹwiadczeĹ i lektury forum VCO. Sorry Ĺźe bez fotek ale brud, syf, sadza, tĹuszcz itd oraz lustrzanka to nie sÄ rzeczy które powinny siÄ pojawiaÄ w tych samych rÄkach i czasie naraz.

Tak jak pisaĹem w wÄtku o dĹuĹźszym sprawnym dziaĹaniu przy 155.000km mój EGR dziaĹaĹ ok - trzpieĹ chodziĹ luĹşno i bez oporów. No ale nastaĹo 170.000 i pora na aktualizacjÄ:

Objawy:

- SĹaby silnik przed wstaniem turbiny - bardzo sĹabo przyĹpieszajÄcy, wolno doĹÄ wchodzi na obroty nawet na luzie.

- ZapalajÄcy siÄ co jakiĹ czas CHECK - ale co waĹźne - Ĺźadnych bĹÄdów w pamiÄci, choÄ "skasowanie" pustej listy usuwaĹo kontrolkÄ po zapĹonie

- Sporadyczne bĹÄdy P2279-11 wskazujÄce na nieszczelnoĹci ukĹadu dolotu powietrza.

- Chmury dymu przy próbach przyĹpieszania

- KĹopoty z DPFem - zbyt szybko siÄ zapeĹniajÄcy i niemoĹźnoĹÄ przepaĹu w normalnych warunkach

- Test EGR z komputera przechodzi ok - te nowe EGRy nie zawsze siÄ sypiÄ na amen

- Frustracja wĹaĹciciela bo najczÄĹciej wszystko byĹo ok i bez zarzutu

DokĹadnie takie objawy byĹy u mnie i tak teĹź opisywaĹo to duĹźo osób z UK. Nie zawsze musi wystÄpiÄ komplet - czasem tylko dwa z nich, czasem jeden. Dodatkowo u mnie awaryjne wypalenie DPFa (jak zauwaĹźyĹem Ĺźe mam 106% nasycenia) spowodowaĹo gdzieĹ w poĹowie wywoĹanie P2279-11.

Z waĹźnych detali: non stop otwarty EGR powoduje Ĺźe do DPFu idzie zbyt duĹźo syfu. Powoduje to jego szybsze niĹź normalnie zapychanie co nie jest dla niego zdrowe. Paru kolegów z UK opisywaĹo Ĺźe zanim doszli do tego Ĺźe przyczynÄ jest niedomkniÄty EGR doszĹo do powaĹźnych problemów z DPFem. Jednej osobie - co doĹÄ kuriozalne - rozerwaĹo wydech przed mocowaniem DPFa. CieszyĹ siÄ tylko Ĺźe naprawa na rachunek ASO bo to oni na jego wyraĹşne zapytanie czy moĹźe tak jeĹşdziÄ zanim sprowadzÄ i wymieniÄ zawór powiedzieli Ĺźe TAK.

Uwagi do nowych, poprawionych EGR:

Generalnie podobno nowych EGRów siÄ nie czyĹci (tych po poprawce) stÄd teĹź nie mogĹem doĹÄ dĹugo dojĹÄ co jest nie tak u mnie (mój EGR ma datownik 2007-04 wiÄc teoretycznie jest juĹź poprawiony).

W zaĹÄczeniu znajdziecie PDFa z VCO opisujÄcego czyszczenie Ĺrodka zaworu przedliftowego (czÄĹci z cewkÄ, której nie ma omówionej w pierwszym poĹcie Shinneko-gdzieĹ ten PDF u nas lataĹ na forum ale nie ma go w tym wÄtku) na podstawie doĹwiadczeĹ Jon7278.

Jak widaÄ na fotkach w PDFie,w przedliftowych koroduje - pokrywa siÄ nalotem - wewnÄtrzny trzpieĹ. W poliftowych, o czym dowiedziaĹem siÄ po rozbiórce swojego, problem "rozwiÄzano" chromujÄc trzpieĹ po zewnÄtrz.

Generalnie to dziaĹa, ale chrom wieczny nie jest i w moim zaworze - powiedzmy Ĺźe 2,5 letnim - w jednym miejscu chromik byĹ juĹź zĹźarty co owocowaĹo tym, Ĺźe trzpieĹ niby chodziĹ swobodnie do Ĺrodka i na zewnÄtrz ale raz na 5-6 wciĹniÄÄ wklejaĹ siÄ w pozycji wciĹniÄtej i tak mu zostawaĹo. To Ĺźe siÄ wkleja zobaczyĹem przypadkiem, po zdjÄciu, jak zastanawiajÄc siÄ co to moĹźe byÄ skoro chodzi ok machinalnie siÄ nim bawiĹem wciskajÄc sobie raz za razem.

Tak wiÄc jeĹli macie nowy, "poprawiony" EGR, to nie zakĹadajcie z góry Ĺźe na pewno nie jest on ĹşródĹem problemów.

Uwagi do rozbiórki:

Otwór nie musi byÄ 3mm, generalnie wyglÄda na to Ĺźe bezpiecznie jest do 5mm (rozmiar sprÄĹźynki w Ĺrodku, zobaczycie o co chodzi jak rozbierzecie caĹoĹÄ). Dobrze jeĹli bÄdzie zrobiony po Ĺrodku walca, ale teĹź nie jest to "krytyczne".

Ja u siebie zrobiĹem 4mm i byĹo ok.

Co do wyjmowania: jak stukamy, pukamy i nie idzie nawet mimo Ĺźe gnÄ nam siÄ przedmioty które wtykamy w otwór - nie stresowaÄ siÄ, wziÄÄ wiÄkszy mĹotek, pier.... mocniej i wyjdzie. EGR zbudowany jest tak Ĺźe walÄc akurat w to konkretnie miejsce moĹźemy bezkarnie uĹźyÄ naprawdÄ duĹźej siĹy i nic nie uszkodzimy.

Dobrym materiaĹem na "prÄcik do stukania" okazaĹy siÄ byÄ Ĺruby stalowe 4mm Ĺrednicy, 6mm dĹugoĹci zakupione w Castoramie za jakieĹ 2 zĹ za 10 sztuk - byĹy wystarczajÄco mocne Ĺźeby siÄ nie zgiÄÄ (no, lekko siÄ wypaczyĹa ta której uĹźyĹem ale to dlatego Ĺźe walnÄĹem tak Ĺźe prawie mi imadĹo ze stoĹu zdmuchnÄĹo - wkurzony byĹem).

W kaĹźdym razie napierdzielamy, rozbieramy, czyĹcimy i skĹadamy.

W PDFie Jon nic nie mówi o dalszych losach otworku, o ile pamiÄtam w wÄtku pisaĹ Ĺźe po caĹej operacji moĹźna zostawiÄ go jak jest.

Ja osobiĹcie uznaĹem po obejrzeniu konstrukcji zaworu Ĺźe nie jest to dobry pomysĹ. Zawór od strony trzpienia ma maĹy luz i szczeliny, pozostawienie otworu po drugiej stronie daje miejsce na "przewiew" spalin. Sama utrata ciĹnienia nie jest groĹşna ale ruch spalin do wewnÄtrz zaworu bÄdzie szybciej nanosiĹ grafit i sadze co spowoduje Ĺźe nastÄpne czyszczenie czeka nas szybciej. Zatkanie otworu powinno spowodowaÄ Ĺźe do Ĺrodka nie bÄdzie nanoszony (a przynajmniej tak szybko) osad ze spalin.

Jak go zamknÄÄ - jak kto lubi. Ja uĹźyĹem Ĺrubki o gwincie 4,5mm i dĹugoĹci okoĹo 1cm - wkrÄciĹa siÄ idealnie w otwór, skutecznie go blokujÄc. Ma to nad klejeniem tÄ przewagÄ Ĺźe w przyszĹoĹci do rozbiórki wystarczy jÄ wykrÄciÄ - dodatkowo siedzi na tyle mocno Ĺźe mam pewnoĹÄ Ĺźe ewentualne ciĹnienie spalin jej nie wydmuchnie z otworu co mogĹoby siÄ zdarzyÄ przy próbach zaklejania np taĹmÄ.

Poza tym wyglÄda bardziej "pro" biggrin.gif

Dywagacje:

CaĹe czyszczenie zajÄĹo mi okoĹo 1,5 godziny lajtowej roboty - w bonusie prze polerowaĹem dremelem i pastÄ polerskÄ powierzchniÄ trzpienia, zrobiĹa siÄ tak gĹadka i Ĺliska Ĺźe hej. Uwaga robota jest konkretnie syfna, podstawa to "dobra chemia", rÄkawice i kupa szmat. Polecam teĹź wydrapaÄ na sucho ile siÄ tylko da, zaoszczÄdzi to duĹźo brudzenia siÄ póĹşniej.

ZastanawiaĹem siÄ nad sensownoĹciÄ smarowania - Jon poleca "touch of the grease or alike", ale nie jestem przekonany.

Jak juĹź to smarowaÄ, to myĹlÄ Ĺźe tylko miedziakiem (temp pracy do 1200C) i tak teĹź eksperymentalnie zrobiĹem - jak siÄ sklei w gluta z sadzami to wyczyszczÄ znowu. Wydaje mi siÄ Ĺźe po polerce lepiej (w sensie dĹuĹźej bezawaryjnie) by to chodziĹo na sucho - ale zobaczymy, jak bÄdzie. Sadza mieszajÄca siÄ z kaĹźdym smarem da w koĹcu bĹotko, moĹźe na sucho dĹuĹźej by pochodziĹo? Z kolei smar mniej lub bardziej zabezpieczy przed korozjÄ kawaĹek obĹźarty z chromowania...

Ech dylemat wink.gif

Z uwag pobocznych: uszczelka na EGR od Jabolkg'a spisuje siÄ dobrze, od zaĹoĹźenia przejechaĹem 15tys km i o ile EGR wyglÄdaĹ jak wyglÄdaĹ (nie byĹ wczeĹniej czyszczony specjalnie) o tyle wlot do kolektora i kanaliki przy przepustnicy byĹy wciÄĹź czyĹciutkie!

pre_1351887261__1.jpg

OdkrÄcamy 3 Ĺruby (ĹźóĹte strzaĹki) na czerwono zaznaczyĹem zaczep który "puĹci" po lekkim pociÄgniÄciu.

pre_1351887285__2.jpg

Po ĹciÄgniÄciu pokrywy silnika ukazuje siÄ nam m.in.zawór egr (zaznaczony na ĹźóĹto)

pre_1351887299__3.jpg

SiÄgamy rÄkÄ i delikatnie odpinamy spinke z kablami od elektromagnesu

(brÄzowa strzaĹka).NastÄpnie odkrÄcamy Ĺruby zaznaczone na bordowo - wówczas "puszcza" nam dolny dolot,wyciÄgajÄc Ĺruby uwaĹźamy na metalowÄ podkĹadkÄ-uszczelkÄ (znajduje siÄ od spodu) aby nie wpadĹa nam do komory silnika.Potem odkrÄcamy Ĺruby zaznaczone na zielono.Te z lewej sÄ podwójne,pierwsze "puszczÄ" nam wspornik wÄĹźa, drugie zluzujÄ zawór.(uwaga na Ĺruby - Ĺźeby nam nie wypadĹy)

pre_1351887366__4.jpg

Po wykrÄceniu EGR widzimy kanaĹy. U mnie tragicznie wyglÄdaĹ zaznaczony strzaĹkÄ-byĹ niemal caĹkowicie zatkany i mimo, Ĺźe sam zawór nie byĹ aĹź tak bardzo zabrudzony to przez zanieczyszczony wlot miaĹ maĹe pole do dziaĹania.Nagar delikatnie zeskrobaĹem i od razu wciÄgaĹem do odkurzacza.

pre_1351887384__5.jpg

Aby dostaÄ siÄ do zaworu musimy odkrÄciÄ elektromagnes (4 sruby zaznaczone strzaĹkami).

pre_1351887407__6.jpg

Po odkrÄceniu elektromagnesu,zawór “kÄpiemy”.Ja uĹźyĹem benzyny ekstrakcyjnej, szmatki a potem sprÄĹźonego powietrza.

pre_1351887432__7.jpg

W moim przypadku czyszczenie samego zaworu niewiele daĹo, w ASO podmieniali na NOWY i wyszĹo,ze poprzedni jest dobry..Przyczyna awarii tkwiĹa dalej.Po odkreceniu dolotu powietrza (od intercoolera?najgrubsza rura) okazaĹo siÄ,Ĺźe znajdujÄ siÄ tam “takie” rzeczy (patrz foto)

Po odkrÄceniu zaznaczonych Ĺrub mamy swobodny dostep do przepustnicy, która takĹźe wymagaĹa czyszczenia.

pre_1351887459__8.jpg

Po odkrÄceniu kolejnych Ĺrub mamy teraz przepustnice w dogodnej pozycji do czyszczenia.(uwaga na metalowÄ podkĹadkÄ)

pre_1351887477__9.jpg

Na koniec najwaĹźniejsza rzecz.ĹťóĹta strzaĹkÄ zaznaczyĹem miejsce gdzie przykrÄcony jest zawór.Srodek mamy widoczny, jest totalnie zabrudzony,czerwone strzalki wskazuja kanaly, ktore powinny byc drozne.W takim przypadku ZADEN zawor – nawet ten NOWY nie bedzie dziaĹaĹ (dodam,ze auto wyjechaĹo 2 dni wczeĹniej z ASO) cienki ĹrubokrÄt,szmatka,benzyna ekstrakcyjna i czyszczenie.

SkrÄcamy wszystko w odwrotnej kolejnoĹci, potem jeszcze kasowanie bĹÄdu i gotowe!

  • Like 1×