Skocz do zawartości

Witamy na Vectra Klub Polska

Guest Image

Witamy na Vectra Klub Polska, podobnie jak na większości społeczności internetowych, musisz się zarejestrować aby uczestniczyć w naszym wspólnym życiu ale nie martw się jest to bardzo prosty proces, który wymaga minimum informacji, aby zostać zarejestrowanym.

Zakładając konto na Vectra Klub Polska, możesz uzyskać następujące przywileje:

• Zakładać nowe tematy i pisać odpowiedzi w innych
  • Subskrybować tematy i fora, aby uzyskać powiadomienia
  • Uzyskać własną stronę profilu i poznawać nowych przyjaciół
  • Wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników.

Montaź fabrycznego alarmu [Vectra C, Signum]

O pliku

Ostatnim czasem dostałem kilka @ w sprawie założenia fabrycznego alarmu w Vectrze C\Signum. Kaźda z osób pyta mnie co jest potrzebne do załoźenia takiego alarmu i jakie są koszty dlatego postanowiłem napisać ten temat :) opiszę tu co jest potrzebne do założenia alarmu fabrycznego, proszę nie mylić z alarmem salonowym montowanym w ASO. Z tego względu, że jestem na etapie montażu a nie udało mi się znaleźć na forum za pomocą wyszukiwarki jednego konkretnego tematu który by opisywać krok po kroku co i jak trzeba zrobić postanowiłem pozbierać wszystkie informacje w jedną całość. Na początku proponuje zastanowić się nad powodem dlaczego chcecie założyć alarm a zwłaszcza alarm fabryczny. Ja postanowiłem zamontować alarm fabryczny żeby mieć możliwość zgrania go z czujnikiem deszczu i mieć opcje komfortowego zamykania szyb, ale w między czasie miałem też próbę włamania do auta (na szczęście nie udaną :)) co tylko utwierdziło mnie w przekonaniu montażu alarmu.

A więc zaczynając od początku, należy sprawdzić jakie posiadamy oznaczenia modułów w drzwiach DDP, PDM oraz modułu BCM i czy posiadają one obsługę alarmu. Jeśli ktoś posiada czujnik deszczu i chce mieć również opcję komfortowego zamykania szyb to należy sprawdzić dodatkowo moduł REC. Więcej na ten temat znajdziecie w tym temacie:

http://forum.vectrak...nie-komfortowe/

Moduły które obsługują alarm to:

BCM CN,AT,EA,EJ,KD,NF , zalecany KD ewentualnie NF posiadają najwięcej funkcji NF poliftowy ale podejdzie do każdej sam mam i jest ok.

DDM KM,AN,EP,JN

PDM KQ,AP,EQ,JP

Jeśli mamy już w aucie te moduły to połowa sukcesu ponieważ nie musimy ich wymieniać wystarczy je tylko zaprogramować. Niestety ja musiałem wymieniać moduły DDM, PDM oraz BCM ponieważ nie każde miały możliwość alarmu i komfortu oraz el. składania lusterek. Wymienione wyżej moduły DDM i PDM obsługują dodatkowo elektrycznie składane lusterka (możliwe że jeszcze inne oznaczenia obsługują alarm i komfortowe zamykanie szyb ale tylko o tych mi wiadomo w 100%).

Natomiast jeśli nie mamy tych modułów to musimy je wymienić. Nie będę się rozpisywał jak wymienić BCM ponieważ jest już o tym temat na forum:

http://forum.vectrak...ana-modulu-bcm/

Jeśli idzie natomiast o wymianę modułów DDM i PDM to wystarczy zdjąć boczki z drzwi przednich i je wymienić. Opis jak zdjąć boczki z drzwi przednich również jest na forum w tym miejscu: http://forum.vectrak...boczki-z-drzwi/

po zdjęciu boczków od razu naszym oczom ukazują się moduły, teraz wystarczy je tylko odkręcić i wymienić.

W jednym @ ktoś pytał mnie jak to jest jeśli posiada on tylko moduł kierowcy?

Nie jestem pewien ale na 90% do założenia fabrycznego alarmu potrzebne są oba moduły i w takim wypadku należało by doĹoĹźyÄ moduĹ w drzwiach pasaĹźera.

JeĹli zdecydujemy siÄ wymieniÄ moduĹ BCM na poliftowy NF to musimy doĹoĹźyÄ 1 kabel do instalacji w drzwiach poniewaĹź w przypadku BCM poliftowego to on odpowiada za czujniki otwarcia drzwi a nie moduĹy drzwiowe (dotyczy to aut przed liftowych nie wiem jak jest polifcie). Aby zmodyfikowaÄ wiÄzkÄ naleĹźy mówiÄc najproĹciej jak siÄ da, wypiÄÄ czujnik od zamkniÄcia drzwi z pinu 42 w module drzwi DDP oraz PDM i puĹciÄ na BCM (ta skrzynka bezpiecznikowa po lewej stronie koĹo kierownicy) lewe drzwi na pin 12 a prawe na pin11. JeĹli tego nie zrobimy to auto nie bÄdzie widziaĹo otwarcia drzwi przednich a co za tym idzie nie aktywujemy alarmu i przestanie dziaĹaÄ podĹwietlenie podsufitki z przodu.

Do doĹoĹźenia alarmu potrzebne nam sÄ jeszcze:

-przycisk alarmu który wpinamy po prawej stronie konsoli Ĺrodkowej pod przyciskiem od esp jest on drugi od doĹu koszt zakupu na forum lub na allego ok.15-20pln

u mnie byĹa juĹź instalacja przygotowana czÄĹciowo pod alar takĹźe wystarczyĹo Ĺźe wloĹźyĹem przycisk i juĹź siÄ podĹwietlaĹ oraz dziaĹaĹo uzbrojenie alarmu.

-czujniki ultradĹşwiÄkowe koszt ok 20pln tu naleĹźy równieĹź zwróciÄ uwagÄ czy posidamy stelaĹź na montaĹź czujników na 99% takiego stelaĹźa nie posiadacie inaczej juz byĹcie posiadali alarm :) koszt stelaĹźa to 20-30pln i tu najlepie kupowaÄ go osobiĹcie bo wystepuje w kilku odcieniach wiÄc kolor moĹźe siÄ rózniÄ od pozostaĹej czÄsci stelaĹźa

-czujnik zamkniÄcia maski silnika koszt ok 10pln na allegro a sprzedawcy Ĺźycza sobie ok 20pln za wysyĹkÄ kurierem a na pocztÄ nie chcÄ iĹc bo im siÄ nie opĹaca

-syrena niekoniecznie potrzebna,moĹźna zrobiÄ tak,Ĺźe dziaĹajÄ klaksony jako syrena alarmu i tak zamierzam zrobiÄ u siebiÄ. Koszt zakupu syreny 30-60pln

ReasumujÄc koszt zaĹoĹźenia alarmu moĹźe siÄ wahaÄ od ok.150 do 400pln w zaleĹźnoĹci czy bÄdziemy wymieniaÄ moduĹy i za ile uda nam siÄ je zakupiÄ.

JeĹli zdecydujemy sie na zaĹoĹźenie fabrycznego alarmu i wymianÄ modóĹów pamiÄtaÄ naleĹźy Ĺźeby kupione moduĹy byĹy wylogowane lub Ĺźeby sprzedawca posiadaĹ do nich car pass inaczej za wiele z nimi nie zrobimy.

Czujnik wstrzÄsów - schemat podĹÄczenia

pre_1352061598__1.jpg

pre_1352061606__2.jpg