Skocz do zawartości

Vectra Klub Polska używa cookie. Przeczytaj Privacy Policy aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej:    Akceptuje użycie cookie

Zdjęcie

Kiedy dziecko może jeździć na przednim fotelu??

• Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany
17 odpowiedzi na ten temat

#1 Łysy_JZ

Łysy_JZ
  • Forumowicz
  • 39 postów
  • Auto:Opel Vectra A

Napisany 29 wrzesień 2006 - 18:29

Mam takie pytanie. Od jakiego wieku dziecko może jeżdzić na przednim fotelu?? Mój synuś ma 3,5 roku jeździ na podkładce więc itak zapinam go pasami jak na fotelu z przodu. Powodem mojego dylematy jest to że mam jeszcze 6 miesięcznego Bąbelka i wiecie jak to jest 2 foteliki i miedzy nimi żona już wcale nie ma miejsca. Ciekaw jestem jak do tej sprawy mają sie przepisy.
Z góry wielkie dzięki za każdą odpowiedź.

...::: Łysy :::...
Vectra A 93r. 1,6i X16SZ,

#2 m4rcin

m4rcin
  • Forumowicz
  • 303 postów

Napisany 29 wrzesień 2006 - 18:40

Z tego co wiem to do 10 bądź 12 roku życia.
www.sss.org.pl
www.kingofeurope.net
www.balticcup.eu

#3 afaj

afaj
  • Forumowicz
  • 423 postów
  • Województwo:mazowieckie
  • Auto:VB 2.2DTR

Napisany 29 wrzesień 2006 - 18:45

Przewóz dzieci na przednim siedzeniu - Art. 45 ust. 2 pkt 5 prd.

Dzieci poniżej 12 lat można przewozić z przodu tylko w fotelikach ochronnych.

Dotyczy to wszystkich samochodów osobowych , autobusów, samochodów ciężarowych i innych pojazdów samochodowych, nawet, gdy nie są one wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Stosowanie innych niż foteliki urządzeń jest zabronione.

Zabronione jest również przewożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy, jeżeli pojazd wyposażony jest w poduszkę powietrzną dla pasażera.

Pozdrawiam
Spalanie Vectra B 2001 kombi 2.2 (Y22DTR): Dodany obrazek
Dodany obrazek
интересное

#4 -=Alex=-

-=Alex=-
  • Forumowicz
  • 838 postów
  • Województwo:podkarpackie
  • Auto:VB 1,6 16V '99 sedan

Napisany 29 wrzesień 2006 - 20:08

Mój synuś ma 3,5 roku jeździ na podkładce więc itak zapinam go pasami jak na fotelu z przodu.

Nie kumam tego. Mój ma 4 lata i jeździ w foteliku.

Każde dziecko w wieku do 12 lat, które nie przekracza 150 cm wzrostu musi być przewożone w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym. Dzieci starsze niż 12 lat lub mające powyżej 150 cm wzrostu używają pasów bezpieczeństwa.
Należy pamiętać, że na przednim siedzeniu nie można:
- stosować do przewożenia dzieci innych urządzeń ochronnych niż atestowane foteliki
- w ogóle przewozić dziecka w foteliku (tyłem do kierunku jazdy), jeśli samochód wyposażony jest w poduszkę ochronna dla pasażera o czym informują odpowiednie naklejki ;)

Foteliki ponadto powinien być dostosowany do wzrostu i ciężaru dziecka. Dlatego przy jego zakupie należy sprawdzić dane techniczne i przeznaczenie. Polska norma dzieli foteliki na następujące grupy:
0 - do 9 miesiąca - 10 do 13 kg
I - do 3 lat - 18 kg
II - 4-7 lat - 15 do 25 kg
III - 7-10 lat - 22 do 36 kg
Jeżeli VECTRA to tylko sedan.
--------------------

#5 gawlak

gawlak
  • Forumowicz
  • 12297 postów
  • Województwo:pomorskie
  • Auto:JEEP XJ 4.0

Napisany 29 wrzesień 2006 - 20:29

- w ogóle przewozić dziecka w foteliku, jeśli samochód wyposażony jest w poduszkę ochronna dla pasażera

tak, ale tylko tylem do kierunku jazdy

#6 -=Alex=-

-=Alex=-
  • Forumowicz
  • 838 postów

Napisany 29 wrzesień 2006 - 20:38

- w ogóle przewozić dziecka w foteliku, jeśli samochód wyposażony jest w poduszkę ochronna dla pasażera

tak, ale tylko tylem do kierunku jazdy

Dokładnie.
--------------------

#7 zubek

zubek
  • Moderator
  • 23243 postów
  • Nr klubowy:300
  • Auto:VC/03/Y22DTR/SW
  • Oddział VKP:Mazowiecki

Napisany 30 wrzesień 2006 - 10:16

Od jakiego wieku dziecko może jeżdzić na przednim fotelu?? Mój synuś ma 3,5 roku jeździ na podkładce więc itak zapinam go pasami jak na fotelu z przodu.

Nie ma ograniczeń co do wieku. Wsadzasz synka w fotelik (chyba ciut za wcześnie przesadziłeś go na podkładkę - choć przepisy tego dokładnie nie precyzują - patrz instrukcja obsługi auta) zapinasz w pasy i może jeździć z przodu. Oczywiście przodem do kierunku jazdy jak napisali koledzy powyżej jeśli auto ma poduche pasażera.

#8 Łysy_JZ

Łysy_JZ
  • Forumowicz
  • 39 postów

Napisany 01 październik 2006 - 20:22

Nie ma ograniczeń co do wieku. Wsadzasz synka w fotelik (chyba ciut za wcześnie przesadziłeś go na podkładkę - choć przepisy tego dokładnie nie precyzują - patrz instrukcja obsługi auta) zapinasz w pasy i może jeździć z przodu.

czyli nie ma przeciwskazań żebym sadzał go na podkładce z przodu. Zawsze dobrze się kogoś poradzić.

#9 -=Alex=-

-=Alex=-
  • Forumowicz
  • 838 postów

Napisany 01 październik 2006 - 21:41

Co to za podkładka, jakimi pasami syna przypinasz ? Jeżeli masz na myśli poduszkę podwyższającą i przypinasz pasami od samochodu to NIE MOŻESZ tak syna przewozić.

USTAWA
z dnia 20 czerwca 1997 r. "Prawo o ruchu drogowym".
Ujednolicony tekst ustawy jest oparty na jej tekście jednolitym ogłoszonym w Dzienniku Ustaw z 2005 r. Nr 108, poz. 908 i zawiera zmiany, które weszły w życie do 1 lipca 2006 r.

Art. 39
3. W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.

Art. 45. 1. Zabrania się:
4) przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera;
5) przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym, dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego.

Należy pamiętać, że na przednim siedzeniu nie można:
- stosować innych niż foteliki urządzeń ochronnych (jest to możliwe na tylnych siedzeniach).
--------------------

#10 gambit

gambit

*Założyciel Klubu VKP*

• Przyjaciel VKP
  • 3115 postów
  • Auto:Jeep Grand Cherokee 5,7 HEMI

Napisany 02 październik 2006 - 08:45

Przepis
Art. 39
3. W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.
jest niestety martwy, jeżeli ciężar dziecka mimo nie spełnienia tych ograniczeń przekracza dopuszczalny ciężar, dla których produkowane są foteliki, podkładki itp. Mój syn od zeszłego roku jeździ jedynie w pasach na tylnym siedzeniu. Wszystko przez wagę. W wakacje zeszłego roku ważył juz 41 kg, a ponieważ foteliki sa do 36 kg, więc nie spełniaja wymogów. Policja nigdy się nie przyczepiła.
Piotrek
Jeep WG 2,7 CRD
Dodany obrazek

#11 Furman

Furman
  • Przyjaciel VKP
  • 1617 postów
  • Województwo:dolnośląskie
  • Auto:VB HB C20XE

Napisany 04 październik 2006 - 00:06

Witam !!

mam córkę która ma 2 lata i jeździ z przodu oczywiście w foteliku, a więc sztywnym urządzeniu które wystaje ponad głowę dziecka, ma trzymania boczne głowy i tułowia, i co najważniejsze ma sztywne oparcie i jest jednolite, które oprócz przypięcia pasami do fotela ma własne pasy do zapięcia dziecka.

Niestety jeśli chcesz posadzić syna na podkładce pod pupę, to tylko i wyłącznie na tylnim siedzeniu. Ale sądzę że za wcześnie tą podkładkę mu zafundowałeś.

#12 Łysy_JZ

Łysy_JZ
  • Forumowicz
  • 39 postów

Napisany 14 październik 2006 - 21:50

teraz wiem wszystko.
Dzięki za pomoc

#13 bilans

bilans
  • Forumowicz
  • 11 postów

Napisany 24 październik 2006 - 12:04

no wszystko to fajne tylko np moja córa ma 9 lat i 156 cm wzrostu za dwa lata pewnie mnie opluje z góry , syn ma 8 lat i 146 cm wzrostu córka bez fotelika syn w foteliku wieczna awantura tylko np w windstarze dzieciaki sadzam na kanape do tyłu i co sie okazuje ? ano po posadzeniu młodego na tej cholernej podkładce jego głowa wystaje poza wysokość oparcia kanapy fajnie co ? więc poprostu wywaliłem to , młody jeździ normalnie zapięty w pasach z tym że pasy sa obnizone do jego wzrostu . no i oczywiście pan wladza przyp.... sie do mnie o młodego tłumaczyłem mu żę ta podkładka może tylko wywołać nieszczęście , gość był tępy i nie przyjmował nic do wiadomości - bo takie są przepisy z mandatem w ręku mając w d**.. przepisy po kilku dniach pojechałem z molodym na komisariat odwolałem się od decyzji przy komendancie posterunku zmierzyłem młodego i wiecie co miał 150,5 cm :) sprawę anulowali a my z młodym brechtaliśmy całą drogę z głupoty ludzkiej mlody bowiem był ubrany w wielkie trapery .... nikt nawet nie zwrócił na to uwagi . :lol:

#14 Eeyore

Eeyore
  • Forumowicz
  • 188 postów
  • Auto:VB X25XE '00 CDX

Napisany 25 październik 2006 - 14:55

Jeszcze gdzieś widziałem stwierdzenie (nie w przepisach tylko w zaleceniach producenta), żeby NIE wozić dziecka w foteliku (żadnym) na przednim siedzeniu, jeśli samochód ma boczne poduszki.
Piotr

#15 zubek

zubek
  • Moderator
  • 23243 postów
  • Nr klubowy:300
  • Auto:VC/03/Y22DTR/SW
  • Oddział VKP:Mazowiecki

Napisany 25 październik 2006 - 15:54

NIE wozić dziecka w foteliku (żadnym) na przednim siedzeniu, jeśli samochód ma boczne poduszki.

Też to gdzieś wyczytałem

#16 otest

otest
  • Klubowicz
  • 2219 postów
  • Województwo:śląskie
  • Nr klubowy:372
  • Auto:VB X20DTH '98 / CIVIC 1,8 SPORT '07
  • Oddział VKP:Śląski

Napisany 01 luty 2008 - 11:59

Przewóz dzieci na przednim siedzeniu - Art. 45 ust. 2 pkt 5 prd.

Dzieci poniżej 12 lat można przewozić z przodu tylko w fotelikach ochronnych.

Dotyczy to wszystkich samochodów osobowych , autobusów, samochodów ciężarowych i innych pojazdów samochodowych, nawet, gdy nie są one wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Stosowanie innych niż foteliki urządzeń jest zabronione.

Zabronione jest również przewożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy, jeżeli pojazd wyposażony jest w poduszkę powietrzną dla pasażera.

Pozdrawiam

Czy od 2006 r zmienilo sie cos w przepisach w tym zakresie (czy tez jest to dalej aktualne)?
## MINIPORADY ## - Spis interesujacych porad z forum VKP
VECTRA Dodany obrazek
Najmniejsze spalanie 5,67 przy sredniej predkosci 73,5 km/h :) (Mikołów- Chełmża- Mikołów 810 km)
Ograniczenia sygnatury - Ż-E-N-A-D-A

#17 bajtek

bajtek
  • Klubowicz
  • 3023 postów
  • Nr klubowy:449
  • Auto:Volvo S40 D5
  • Oddział VKP:Kujawsko-Pomorski

Napisany 08 marzec 2008 - 09:22

http://pl.youtube.co...h?v=S12V1d0zehc :huh: :)
Była VCC Irmscher Line, jest Astra-Club Caravan oraz Volvo S40 D5.
Moja jazda zręcznościowa na czas. Kliknij na zdjęcie, aby zapoznać się z opisem:

Dodany obrazek

Dodany obrazek

klubowicz vectraklubpolska | przyjaciel vectraunlimited

II miejsce dla najładniejszej Vectry C IX Zlotu.
III miejsce dla najładniejszej Vectry C X Zlotu.
IV miejsce dla najładniejszej Vectry C XI Zlotu.

#18 Svetla

Svetla
  • Forumowicz
  • 556 postów
  • Województwo:UK
  • Auto:vectry niet jest volvo s60 D5 :)

Napisany 15 marzec 2008 - 13:43

http://pl.youtube.co...h?v=S12V1d0zehc :huh: :)

hehheh zdolna mala no i duzy plus dla taty z wyobraznia puste pole dla malej do zabawy

A co do maluchow na przednim siedzenuu to mysle ze, do tego wszystkiego powinnismy pomyslec o napinaczach pasow.

0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

Skin Designed By Duke_