Skocz do zawartości

Vectra Klub Polska używa cookie. Przeczytaj Privacy Policy aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej:    Akceptuje użycie cookie

Zdjęcie
- - - - -

Montaż instalacji elektrycznej haka

• Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
37 odpowiedzi na ten temat

#1 Mareczek-M8

Mareczek-M8
  • Forumowicz
  • 95 postów
  • Auto:Opel Vectra 2.0 DTL

Napisany 14 listopad 2009 - 16:26

Witam.Podłączał ktoś może z Was gniazdo haka.Chodzi mi o kolory kabli.Tylko czy wszystkie ople mają takie same kolory?Może ktoś mi coś podpowie ew. da namiary.Nie mam kierunkowskazu prawego.Nie wiem jak z tym przekaźnikiem.Tyka ale nie przekazuje prądu.Coś mam nie tak.Pozdrawiam!!!

Edytowany przez Ravcio1985, 21 sierpień 2010 - 21:06.
do przeniesienia przez moda do odpowiedniego tematu / R1985

• 0

#2 Banned

Banned
  • Banned
  • 7277 postów

Napisany 15 listopad 2009 - 12:57

Oznaczenie
zacisku wg Łączenie przewodów
ISO PN
1 L Kierunkowskaz lewy (biały)
2 + Tylne światło przeciwmgłowe (niebieski)
3 31 Masa (brązowy)
4 R Kierunkowskaz prawy (zielony)
5 58R Światło pozycyjne prawe (czerwony)
6 54 Światła hamowania (żółty)
7 58L Światło pozycyjne lewe (czarny)

PRZEWÓD INSTALACJI

1. CZARNO-BIAŁY
2. CZARNO-NIEBIESKI
3. BRĄZOWY
4. CZARNO-ZIELONY
5. SZARO-CZERWONY
6. CZARNO-ŻÓŁTY
7. SZARO-CZARNY
  • 1
Użytkownik ma zablokowaną możliwość korzystania z forum (w tym odpowiedzi na PW) z uwagi na rażące naruszenie regulaminu - Administracja VKP

#3 szczepanost

szczepanost
  • Forumowicz
  • 7 postów
  • Województwo:świętokrzyskie
  • Auto:Vectra B 1997 1,8

Napisany 18 maj 2010 - 10:01

Witam zakupilem sobie hak oryginalny do Vectry B ,wzialem sie za montaz i znalazlem prz instalacji haka kilka wtyczek ktore nie wiem gdzie mam wpiac i czy sa one potrzebne.Moje pytania sa nastepujacedo czego sluza wtyczki i gdzie je wpiac znajduja sie na lewej stronie wiazki haka,
1.to na pewno masa
2.to podpiecie do swiatel
3.?
4.?
5.?
Załączony plik  zmieniony.jpg   439,12KB   296 pobrań
Z gory dzieki za odpowiedzi.

Edytowany przez Ravcio1985, 21 sierpień 2010 - 20:59.
par 3. pkt 6 regulaminu / R1985

• 0

#4 Banned

Banned
  • Banned
  • 7277 postów

Napisany 18 maj 2010 - 10:35

Masz w ogole w Viki instalacje pod haka?
Sprawdz czy masz takie zlacze z takimi przewodami po lewej stronie bagaznika:
ZŁĄCZE X24.pdf
ZŁĄCZE X24 ŻEŃSKIE.pdf
ZŁĄCZE X24 MĘSKIE.pdf

jak chcesz miec wg oryginalu to:
Dodany obrazek

Najlepiej jak opiszesz kable idace do danych kostek i ilosc pinow - to ulatwi identyfikacje tych wtyczek w 100%.
z tego widoku to czesc widac a czesc mozna sie domyslic.

Moze byc tak jak ponizej ale nie daje 100% pewnosci.
Dodany obrazek

Edytowany przez Ravcio1985, 18 maj 2010 - 10:40.

• 1
Użytkownik ma zablokowaną możliwość korzystania z forum (w tym odpowiedzi na PW) z uwagi na rażące naruszenie regulaminu - Administracja VKP

#5 szczepanost

szczepanost
  • Forumowicz
  • 7 postów

Napisany 19 maj 2010 - 07:52

Masz w ogole w Viki instalacje pod haka?
Sprawdz czy masz takie zlacze z takimi przewodami po lewej stronie bagaznika:
ZŁĄCZE X24.pdf
ZŁĄCZE X24 ŻEŃSKIE.pdf
ZŁĄCZE X24 MĘSKIE.pdf

jak chcesz miec wg oryginalu to:
Dodany obrazek

Najlepiej jak opiszesz kable idace do danych kostek i ilosc pinow - to ulatwi identyfikacje tych wtyczek w 100%.
z tego widoku to czesc widac a czesc mozna sie domyslic.

Moze byc tak jak ponizej ale nie daje 100% pewnosci.
Dodany obrazek

Witam w bagazniku mam kostke taka jak w plikach ktore podeslales.Gniazdo jest oryginalne 13 pinowe wtyczki do podlaczenia swiatel to wiem ktore ,kostka nr3 ma trzy styki,kostka nr4 ma 10 pinow z czego do 9 sa podlaczone kable,kostki nr 5 maja po jednym styku.W bagazniku po lewej strony kolo lamp nie ma zadnych kostek,Byc moze nie wszystkie Vectry maja instalacje do tego typu haka .Kostki ktorych nie moge zidentyfikowac to napewno sa do stalego plysa na przyczepe kempingowa, tylko nie wiem czy kazda Vectra ma taka instalacje czy dac sobie spokuj i podlaczyc tylko swiatla.
Zgory dzieki za odpowiedzi
  • 0

#6 Banned

Banned
  • Banned
  • 7277 postów

Napisany 19 maj 2010 - 09:42

Jakbys mial wszystkie kostki pod 13 pinowe to bys wpial i gotowe a tak chyba bedziesz musial podpiac 7 pinowe zlacze no chyba ze naprawde potrzebujesz 13 pinowe to i to da sie zrobic :)

jak masz na 13 pinow to tak:
PODPIECIE HAKA 7 I 13 PINOWEGO.pdf
13 pinowe to zlacze X27 (nie ma przewodow 10,11,12 bo nie sa podlaczane).
dla przedlifta -> -99
dla polifta -> 00-
Dodany obrazek

jezeli chcesz podpiac haka gniazdo 7 pinowe wg oryginalu to powinno byc tak:
Dodany obrazek

Dodany obrazek

Edytowany przez Ravcio1985, 07 listopad 2010 - 18:47.

• 1

#7 Banned

Banned
  • Banned
  • 7277 postów

Napisany 19 maj 2010 - 11:26

Zalezy mi na trzynastopinowym gniezdzie poniewaz mam kemping a staly plus jest potrzebny na przyklad zeby mi sie browary chlodzily w lodowce podczas jazdy .Nie chce mi sie bardzo ciagnac specjalnie plusa po zaplonie i plusa stalego od akumulatora i stacyjki
wiec podepne tylko zlaczki do swiatel i mase powinno wszystko grac,dam przelotke z trzynasty na siedem chcialem zeby bylo tak jak jest oryginalnie ale jak nie ma zlaczek to nie ma .Samochod mam z 97 r a hak chyba jest 99 czyli po lifcie mogly byc wtyczki.

jak dasz redukcje z 13 na 7 to moze Ci nie dzialac tylne przeciwmgielne poniewaz w gniezdzie jest przelacznik ktory po wpieciu wtyczki przelacza przeciwmgielne z auta na przyczepke :)

masz modul zarowek?? jezeli nie to mozesz sie wpiac w lampy.
przy lampach masz:
lewy kierunek - 1
przeciwmgielne - 2
masa - 3
prawy kierunek - 4
prawa pozycja - 5
stop - 6
lewa pozycja - 7
cofania - 8
9 staly plus - ciagniesz z bezpiecznika F33 (30A) lub pinu 71 zlacza X1 (zielone w nogach kierowcy)
10 - zacisk ladowania
11 -----
12 -----
13 - masa (polaczycz z 3)
takie podlaczenie jest okej gdy nie ma sie modulu zarowek lub gdy piny od modulu przy midzie da sie do masy (pin 17 i 18)
[b]jakby nie patrzec to prawie wszystko masz pod lampami tylnymi.
jedynie musialbys pociagnac czerwony przewod 2,5 mm2 na pin 9 gniazda.

Edytowany przez Ravcio1985, 19 maj 2010 - 11:30.

• 0

#8 szczepanost

szczepanost
  • Forumowicz
  • 7 postów

Napisany 19 maj 2010 - 11:37

jak dasz redukcje z 13 na 7 to moze Ci nie dzialac tylne przeciwmgielne poniewaz w gniezdzie jest przelacznik ktory po wpieciu wtyczki przelacza przeciwmgielne z auta na przyczepke :)

masz modul zarowek?? jezeli nie to mozesz sie wpiac w lampy.
przy lampach masz:
lewy kierunek - 1
przeciwmgielne - 2
masa - 3
prawy kierunek - 4
prawa pozycja - 5
stop - 6
lewa pozycja - 7
cofania - 8
9 staly plus - ciagniesz z bezpiecznika F33 (30A) lub pinu 71 zlacza X1 (zielone w nogach kierowcy)
10 - zacisk ladowania
11 -----
12 -----
13 - masa (polaczycz z 3)
takie podlaczenie jest okej gdy nie ma sie modulu zarowek lub gdy piny od modulu przy midzie da sie do masy (pin 17 i 18)
[b]jakby nie patrzec to prawie wszystko masz pod lampami tylnymi.
jedynie musialbys pociagnac czerwony przewod 2,5 mm2 na pin 9 gniazda.

Do lamp mam oryginalne wtyczki do podpiecia przy instalacji haka nie wiedzialem do czego sa te wtyczki o ktorych pisalem obadam sprawe w wolnej chwili i wrzuce jakies fotki ,na razie nie mam czasu samochod sobie juz rozebralem a reszta sie zajme w sobote .
  • 0

#9 wojtasm

wojtasm
  • Forumowicz
  • 205 postów
  • Województwo:śląskie
  • Auto:Vectra B kombi X20DTH manual

Napisany 16 sierpień 2010 - 08:07

Zeby nie robic nowego tematu.

Mam kombika z modulem CC (jak wypne modul to nie swieci mi przod mijania i tyl pozycyjne).
Przy zlaczu CC jest tez podstawka na przekaznik P39 z tego co pamietam modul kontroli zarowek przyczepy.
1. Co to wogole ma dawac, jak to ma dzialac gdy jest podlaczone?

2. Czy ten schemat narysowany odrecznie - jak wg niego podepne inst. do haka to bedzie mi dzialac wszystko razem z tym przekaznikiem jak go zainstaluje?

3. Nie mam w moim kombiku zlacza do przyczepy. Przepatrzylem w bagazniku i idzie tylko wiazka z lewej lampy tylnej do prawej. Nie ma Zlacza X24. Jak to podlaczyc zeby bylo jak w oryginale?

4. Na schemacie w zlaczu X27 jest styk S59 od swiatel przeciwmgielnych, Jak to dziala, o co tu bangla. Na tym schemacie jest tez przekreslone zlacze X27 - co to oznacza, czy to ze cos trzeba przeciac ?

Załączone pliki

• 0

#10 Banned

Banned
  • Banned
  • 7277 postów

Napisany 16 sierpień 2010 - 08:54

1. informuje Cie na wyswietlaczu o spalonej zarowce w swiatlach: pozycje tyl, stop, mijania. P39 wkladasz w podstawke bo z niego idzie zasilanie stopow przyczepki. bez przekaznika nie ma stopow w przyczepce [wg oryginalu]

2. tak dokladnie. http://forum.vectrak...1 [rysunek 3] modul CC opracowalem ja podczas montazu tego modulu i instalacji do haka.
wszystko wg schematu tj. w oryginale.

3. jak chcesz podpiac haka wg oryginalu to zrob wg tego ---> http://forum.vectrak...1 [RYSUNEK 3]

4. X27 - zlacze okragle 13pinowe przy haku [13p kempingowe, 7p do zwyklej przyczepki] w ktore wpina sie wtyczke przyczepki/kempingu
X24 - 9 pinowe jest to zlacze w ktore wpina sie cala wiazke od haka - wiazke ktora masz w 1 poscie ;). zlacze to idzie lewa strona do tylu VB, do obu lamp i haka.
S59 - zalacza przeciwmgielne w przyczepce rozlaczajac je na aucie.
  • 1

#11 wojtasm

wojtasm
  • Forumowicz
  • 205 postów

Napisany 17 sierpień 2010 - 09:25

Mam jeszcze kilka pytań:

1. Jesli nie znalazlem zlacza X24 (9p) w bagazniku pod dywanikiem ani kolo lamp (jest tylko przelot okolo 5 przewodow z lewej lampy do prawej) to znaczy ze nie mam instalacji pod hak holowniczy, tak ? Dodam tylko ze za schowkiem przy przekazniku CC jest gniazdo pod przekaznik swiatel przyczepy P39, dlatego moje podejrzenia ze moze jednak jest instalacja.

2. Czy dobrze rozumiem, ze wedlug shematu fabrycznego jesli nie ma AZV (Zaczep holowniczy przyczepy) to tylne lampy przeciwmgielne E24 (lewa) i E39 (prawa) sa zasilane prosto ze zlacza X1:21, a jesli jest AZV, to trzeba przewody ktore ida prosto do lamp ze zlacza X1:21 przeciac i poprowadzic na X24, a jesli, idac dalej jest tylko zlacze X24, a nie ma X27 to trzeba zrobic (lub fabrycznie zrobiony jest) mostek w zlaczu X24 pomiedzy pinami 4 i 8 (zeby lampy przeciwmgielne swiecily), jesli jest zlacze przyczepy X27 to przy zlaczu X24 likwiduje sie mostek 4-8, a jego role pelni S59 - wylacznik swiatla przecimglowego przyczepy?

3. Wedlug tego odrecznego schematu ze zlacza X1:21 trzeba dac przewod do zlacza haka do pinu 2 i tyle. A w fabryczbym kombinacje z przecinaniem. Jak to do konca jest z tym rozcinaniem. Gdzie to trzeba rozciac? Czy wogole trzeba? Czy moze ten wymysl zeby gasly przecimgielne na samochodzie jak sa w przyczepce jest zbedny?

4. Czy dostepne sa 7pinowe gniazda pod hak z wylacznikiem S59? Czy tylko 13P? Jak to sie wogole sprawuje, czy nie traci styku pod wplywem wilgoci, czasu?

5. Gdzie moge dostac modul P39 - kontroli zarowek przyczepy GM 90 463 123, bo nie moge znalezc w allegro tez?

Wiem ze duzo pytam, ale czym wicej pytan tym wiecej pytan, a kto pyta wielbladzi. Dzieki za odp.

Załączone pliki

• 0

#12 Banned

Banned
  • Banned
  • 7277 postów

Napisany 17 sierpień 2010 - 09:57

1. jezeli nie masz 9pinowej kostki w bagazniku to nie masz instalacji do haka
z lewej do prawej lampy idzie wiazka -> 5kabli + 2 kable od c.zamka wlewu paliwa
kostka pod czujnik P39 jest zwiazana z modulem zarowek i wystepuje razem z nim nawet jak nie ma sie instalacji do haka.
wiem bo mam tak samo. nie mialem instalki do haka [ale dorobilem] a do CC i P39 mialem

2.

Czy dobrze rozumiem, ze wedlug shematu fabrycznego jesli nie ma AZV (Zaczep holowniczy przyczepy) to tylne lampy przeciwmgielne E24 (lewa) i E39 (prawa) sa zasilane prosto ze zlacza X1:21, a jesli jest AZV, to trzeba przewody ktore ida prosto do lamp ze zlacza X1:21 przeciac i poprowadzic na X24, a jesli, idac dalej jest tylko zlacze X24, a nie ma X27 to trzeba zrobic (lub fabrycznie zrobiony jest) mostek w zlaczu X24 pomiedzy pinami 4 i 8 (zeby lampy przeciwmgielne swiecily), jesli jest zlacze przyczepy X27 to przy zlaczu X24 likwiduje sie mostek 4-8, a jego role pelni S59 - wylacznik swiatla przecimglowego przyczepy?

dobrze zrozumiales.

3. dalem z X1 pin21 od razu na pin 2 haka bo tak latwiej a pozatym przeciwmgielne uzywa sie raz na ruski rok wiec nic sie nie stanie jak tak bedzie podlaczone .
w oryginale jest ten wlacznik S59 ktory przelacza z auta na przyczepke, to samo mozna dodac do tego schematu ale po co ;)
S59 ma swoja wtyczke w bagazniku. w 1 poscie masz rysunek instalacji haka z bagaznika i tam jest wtyczka 3 pinowa do S59 ;)
chodzilo im o to zeby nie palily sie 2 zarowki od pmg jak moze 1 ;)

4. wylacznik S59 jest wpinany do kostki 3pinowej w instalacji haka - przynajmniej tak wynika ze schematu.
jak szczelne to nei dostanie wilgoci. zawsze mozesz przesmarowac styki wazelina techniczna :)

5. ja kupilem na allegro za 15zl +w
zapytaj w dziale SPRZEDAM tutaj na forum.
  • 1

#13 wojtasm

wojtasm
  • Forumowicz
  • 205 postów

Napisany 17 sierpień 2010 - 19:00

Ja mam zainstalowany modul CC (z tylu schowka jak wiadomo) i na jendym uchwycie mam zamontowane jeszcze dwie podstawki pod przekazniki.
Nie zrobilem zdjecia jak tam zagladalem ale wyglada to podobnie jak na pierwszym zdjeciu , z tym ze nie mam srodkowego przekaznika (wogole nie ma podstawki), a sa dwie boczne podstawki pod przekazniki.

Wnioskuje, ze jedna z tych podstawek jest pod przekaznik P39 - kontroli swiatel przyczepki. Nie mam go, a swiatla wszystkie mam kontrolowane (przod mijania, tyl pozycja + stopy). Ze schematu X elektryki VB (rysunek drugi) wynika ze przekaznik P39 kontroluje tylko odplyw na zlacze X27:6 (swiatlo stopu w przyczepce). Piszesz ze miales przekaznik P39 a instalacji do haka nie miales (chyba ze zle zrozumialem).

1. Wiec czy to jest normalne ze ja mam CC a P39 nie mam?

2. Mam dwie podstawki przy module CC - obie maja (jak na zdjeciu) takie same wyprowadzenia. W srodku pomiedzy nimi nie mam nic - przerwa. Do ktorej podstawki mam wpiac przekaznik P39? A do czego jest ta druga podstawka.

Hej.

Załączone pliki

• 0

#14 Banned

Banned
  • Banned
  • 7277 postów

Napisany 17 sierpień 2010 - 20:59

1. Wiec czy to jest normalne ze ja mam CC a P39 nie mam?

normalne. instalacja od P39 idzie do zlacz X1, X2 i tam sie konczy i nie jest ciagnieta do bagaznika [wersja bez pelnej instalacji]
majac modul cc, masz tez podstawke i instalke pod P39 bo CC + P39 stanowia 1 modul kontroli zarowek :)

2. Mam dwie podstawki przy module CC - obie maja (jak na zdjeciu) takie same wyprowadzenia. W srodku pomiedzy nimi nie mam nic - przerwa. Do ktorej podstawki mam wpiac przekaznik P39? A do czego jest ta druga podstawka.

w temacie o module CC opisalem te podstawki.

czerwona - wtornik [telefon]
zielona - w polifcie odpowiada za oswietlenie wewnetrzne :)
czarna - czujnik zarowek stop przyczepki P 39

http://forum.vectrak...-check-control/ - jest napisane. P39 w czarna.

to ze masz modul wpiety to 1. sprawdz czy po odpieciu modulu z kostki swieca Ci pozycje z tylu, stopy i mijania..
jezeli nie swieca to modul jest podpiety, natomiast jezeli swieca tzn. ze kable sa doprowadzone od modulu do zlacz X1 X2 X14 ale nie sa spiete wg oryginalu.
wszystko jest opisane w mojej poradzie o module CC -> http://forum.vectrak...-check-control/

Edytowany przez Ravcio1985, 17 sierpień 2010 - 21:01.

• 1

#15 demsy

demsy
  • Forumowicz
  • 79 postów
  • Województwo:mazowieckie
  • Auto:vectra B(sedan) 1.6 16V X16XEL (101KM) 98'

Napisany 21 sierpień 2010 - 19:17

Witam
Kolega Ravcio1985 podpowie mi jak się podłączyć z przewodami gniazda do haka

Edytowany przez Ravcio1985, 21 sierpień 2010 - 21:00.
Przeniosłem do odpowiedniego tematu / R1985

• 1

#16 Banned

Banned
  • Banned
  • 7277 postów

Napisany 21 sierpień 2010 - 20:12

oczywiscie ze odpowiem.
prosze przeczytac moje porady:
http://forum.vectrak...-by-ravcio1985/ porada numer 15
i ten temat.

Edytowany przez Ravcio1985, 21 sierpień 2010 - 21:13.

• 0

#17 demsy

demsy
  • Forumowicz
  • 79 postów
  • Województwo:mazowieckie
  • Auto:vectra B(sedan) 1.6 16V X16XEL (101KM) 98'

Napisany 21 sierpień 2010 - 20:30

Wielke dzięki i duży szacun dla kolegi, dobra robota
  • 0

#18 Banned

Banned
  • Banned
  • 7277 postów

Napisany 21 sierpień 2010 - 20:52

a dla kolegi cos do poczytania o szukaniu - http://forum.vectrak...5
  • 0

#19 pitul11

pitul11
  • Forumowicz
  • 72 postów
  • Województwo:podkarpackie
  • Auto:Vectra B kombi 2.0 16V+gaz IIgen BRCjust

Napisany 10 wrzesień 2010 - 13:42

Witam!
Panowie mam pytanko odnośnie haka?
jak podłącze przyczepkę to nie ma w niej świateł pozycyjnych i świateł stopu.
A na komputerze wyświetlił mi się komunikat o przepalonym bezpieczniku świateł hamowania.
A jak odepnę przyczepkę to ten komunikat się nie świeci.
Gdzie się mieszczą bezpieczniki od świateł przyczepki.
Z góry dziękuję za podpowiedź i pozdrawiam.
  • 0
pitul11

#20 Banned

Banned
  • Banned
  • 7277 postów

Napisany 12 wrzesień 2010 - 19:51

pitul111 szukac, szukac i jeszcze raz szukac........ lenistwo to grzech. podwieszony temat......

jak ma byc podpiety hak zeby przyczepka swiecila i nie bylo bledow -> http://forum.vectrak...-by-ravcio1985/ PORADA 15 [wg oryginalu] http://forum.vectrak...1 [RYSUNEK 3]
  • 0

0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

Skin Designed By Duke_